وبلاگ

سامانه ثنا | سامانه ابلاغیه قوه قضاییه ثنا | سامانه ابلاغ

سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا

سامانه ثنا یا سامانه ابلاغ الکترونیک قوه قضاییه که برخی آن را به اشتباه سنا می نویسند، سیستمی است برای مشاهده و پیگیری پرونده ها و ابلاغیه دادگاه. اگر با سامانه ابلاغ آشنایی ندارید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب توضیح داده ایم که سامانه ثنا چیست؟ مشاهده ابلاغیه الکترونیکی دادگاه توسط سایت ثنا دادگستری چگونه انجام می شود و نحوه ثبت نام ثنا را بیان کرده ایم.

ثبت نام در سامانه ابلاغ دادگستری، ورود به سامانه ثنا با شماره پرونده و نیز سامانه پیگیری پرونده قضایی با کد ملی را در این مطلب خواهید خواند. با دریافت اپلیکیشن سامانه ثنا می توانید از خدمات گرفتن ابلاغیه و سامانه ابلاغ الکترونیک قوه قضاییه روی موبایل هوشمند تان بهره مند شوید.

وکلای وکیل پرس آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید. در صورت تمایل به مشاوره حقوقی آنلاین رایگان روی مشاوره آنلاین کلیک کنید.

مشاوره حقوقی آنلاین رایگان

دریافت ابلاغیه قضایی، پیش از سامانه ثنا دادگستری

محاکم دادگستری وظیفه حل و فصل اختلافات فی مابین افراد حقیقی با یکدیگر و یا افراد حقیقی و حقوقی را دارا می باشند اما اولین قدم در مطلع نمودن محاکم دادگستری از اختلاف ایجاد شده تقدیم دادخواست می باشد. قانون گذار در ماده 48 قانون آیین دادرسی مدنی نیز شروع رسیدگی در دادگاه را مستلزم تقدیم دادخواست دانسته است.

دادخواست وسیله ای است که محکمه به وسیله آن از اختلاف یا شکایت ایجاد شده مطلع می گردد و اقدامات مربوطه نسبت به رسیدگی را ادامه می دهد.

در گذشته ارائه دادخواست در دفتر دادگاه رسیدگی کننده به صورت دستی انجام می گرفت اما امروزه  تقدیم دادخواست از طریق الکترونیکی ثبت و به محکمه ارسال می گردد و این امر گامی رو به جلو در جهت سهولت در امر دادرسی ها می باشد.

 

سامانه ثنا یا ابلاغ الکترونیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

سامانه ثنا یا ابلاغ الکترونیکی سامانه ای جدید در جهت ابلاغ حکم های صادره از محاکم دادگستری به افراد می باشد.

پس از ثبت دادخواست ها و زمانی که دادخواست ها ثبت می گردند، در دفتر محکمه نسبت به آنها رسیدگی صورت می گیرد و زمان رسیدگی مشخص می گردد. از این رو نیاز است که خواهان و خوانده و یا شاکی و متشکی عنه از زمان رسیدگی مطلع گردند.

به همین دلیل لازم است که زمان رسیدگی به خواهان و خوانده اطلاع داده شود. در گذشته ابلاغ به صورت دستی و  توسط مامور ابلاغ به مخاطب ابلاغ می گردید اما با راه اندازی سیستم ثنا کلیه ابلاغ ها در این سیستم قرار داده می شوند و افراد به سهولت می توانند با مراجعه به این سامانه از موضوعی که به جهت آن به محکمه احضار شده اند و  مشخصات فردی که توسط وی از آنها شکایت یا مطالبه ای صورت گرفته است  مطلع گردند. و این موضوع سبب شده است که در امر ابلاغ  کمتر کسی بتواند مدعی عدم اطلاع از ابلاغیه ها و آراء صادره محاکم باشد.

 

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا

سیستم ثنا یا سیستم ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه، سامانه ای جهت پیگیری پرونده ها و ابلاغیه های قضایی می باشد. که در واقع نیاز همه مردم در این دوران و زمانی که همه چیز به سمت الکترونیکی و اینترنتی شدن پیش می رود می باشد. جهت ثبت نام در سیستم ثنا می توان به دفاتر خدمات قضایی در سراسر کشور مراجعه نمود.

 

مدارک لازم جهت ثبت نام در سامانه ثنا

  • اصل کارت ملی
  • اصل شناسنامه
  • آدرس و کد پستی محل سکونت

ثبت نام در سامانه ثنا، توسط خود متصدیان دفاتر خدمات قضایی انجام می گیرد و از متقاضی امضاء الکترونیکی گرفته می شود و این امضاء در سامانه افراد ثبت می گردد.

پس از تکمیل ثبت نام به متقاضی شناسه قضایی و رمز شخصی داده می شود لازم است که رمز عبور حفظ گردد، چرا که در کلیه مراجعات بعدی به وارد نمودن رمز شخصی نیاز است.

 

مشاهده ابلاغیه ها در سامانه ثنا 

زمانی که ابلاغیه ای صادر می گردد:

گام اول: پیامکی برای مخاطب ارسال می شود با این مضمون که ابلاغیه ای در سیستم ثنا وی قرار داده شده است.

گام دوم: در این مرحله لازم است که افراد شماره ملی و رمز عبور خویش را وارد نمایند .

گام سوم: در این مرحله رمز شخصی موقت برای افراد از طریق پیامک ارسال می گردد که لازم است  این رمز را وارد نمایند

گام چهارم: پس از ورود به پرتال شخصی ، افراد در قسمت ابلاغ های جدید می توانند مشاهده نمایند که چه ابلاغیه ای برای آن ها ارسال شده است.

چرا که زمانی که ابلاغیه ای از طرف دادگستری صادر شود ، لازم است که افراد به سامانه ثنا خویش با رمز شخصی وارد شوند تا قادر به مشاهده ابلاغیه ها باشند.

 

در صورت فراموشی رمز سیستم ثنا قوه قضاییه ثنا چه باید کرد؟

فراموشی رمط سیستم ثنا دادگستری، مشکلی است که به راحتی حل می شود. در صورت فراموشی رمز ثنا، جای هیچ نگرانی نیست. چرا که در آن صورت نیز امکان بازیابی رمز ثنا وجود دارد. اما دارای مراحلی است، این مراحل عبارتند از:

مرحله اول: بایستی به سامانه وارد شد. در سامانه ثنا گزینه ای با عنوان فراموشی رمز ثنا  تدارک دیده شده است.

مرحله دوم:  با ورود به قسمت مربوطه، بایستی مشخصات خواسته شده را وارد نمود.

مرحله سوم: لازم است که بر روی گزینه ارسال کد فعال سازی کلیک شود. با وارد نمودن کد فعال سازی، رمز جدید به شماره تلفن همراهی که در قسمت مشخصات وارد نموده اید ارسال می گردد.

مرحله چهارم: در این مرحله کد فعال سازی را باید وارد نمود و سپس بر روی دریافت رمز شخصی کلیک کرد تا رمز ثنا مورد بازیابی قرار گیرد و مجددا رمز عبور داده می شود.

 

ورود به سامانه ثنا با شماره پرونده چگونه امکان پذیر است؟

یکی دیگر از طرقی که می توان در آن اطلاعات پرونده را از سیستم ثنا دریافت نمود، ورود به سامانه ثنا با شماره پرونده می باشد

در این طریق می توان به آدرس اینترنتی عدل ایران مراجعه نمود و سپس بر روی گزینه پیگیری پرونده مراجعه نمود و شماره پرونده را وارد نمود.

پس از وارد نمودن شماره پرونده می توان کلیه مشخصات پرونده مربوطه را مشاهده نمود و مشخص می گردد که پرونده در چه مرحله ای قرار دارد.

اپلیکیشن سامانه ثنا‌

خدمات قضایی ثنا جهت رفاه متقاضیان اپلیکیشن سامانه ثنا را در اختیار آن ها قرار داده تا مشاهده ابلاغیه الکترونیکی قوه قضاییه را روی موبایل های هوشمند نیز تجربه کنند. شما با دریافت فایل نصبی این اپلیکیشن می توانید از خدمات سامانه ثنای دادگستری روی موبایل بهره مند شوید.

مشاهده ابلاغیه قضایی و دریافت ابلاغیه ها درست مانند سایت ابلاغ الکترونیکی قضایی ثنا امکان پذیر است. برای کسب اطلاعات از نحوه نصب و برای دریافت اپلیکیشن سامانه ثنا می توانید کلیک کنید.

به ما امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *