شکایت از فروشگاه های اینترنتی
فهرست مطالب

نحوه شکایت از فروشگاه های اینترنتی چگونه است؟

شکایت از فروشگاه های اینترنتی با توجه به اینکه اکثر افراد در حال حاضر نسبت به خریدهای اینترنتی تمایل نشان می دهند به وفور شایع شده است و حجم قابل توجهی از پرونده های مطروحه در محاکم به شکایت از فروشگاه اینترنتی اختصاص یافته است. البته ما در مقاله ای درباره کلاهبرداری اینترنتی، توضیحات مبسوطی داده ایم، اما اینکه شکایت از فروشگاه های اینترنتی از چه طرقی بایستی انجام گیرد تا نتیجه مطلوب را از آن شاکی نماید موضوع دیگری است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت، چرا که راه های شکایت از فروشگاه اینترنتی بسته به حدت و شدت موضوع شکایت و نتیجه بخشی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در این مقاله ضمن توضیحات جامع و کامل از فروشگاه اینترنتی و فواید خرید از این فروشگاه ها به راه های شکایت از فروشگاه اینترنتی و چگونگی و نحوه شکایت از فروشگاه های اینترنتی پرداخته می شود.

در اینگونه موارد، حضور یک وکیل سایبری مجرب می تواند بسیار کمک کننده باشد و گروه وکلای وکیل پرس با در اختیار داشتن وکلای پایه یک دادگستری توانا در زمینه های سایبری، بعنوان یک مشاور حقوقی امین، در کنار شما خواهد بود و شما میتوانید از مشاوره حقوقی آنلاین و تلفنی این مجموعه بهره ببرید.

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

فروشگاه های اینترنتی به چه فروشگاه هایی گفته می شود؟

در گذشته تنها روشی که افراد جهت خرید می توانستند از آن استفاده نمایند مراجعه به فروشگاه ها و مراکز خرید و انتخاب و خرید کالا و وسیله مورد نظر آن ها بود. این امر از یک سو دارای فواید بی شماری بود اما با توجه به ماشینی شدن زندگی امروزه بشری و کمبود زمان که اکثر افراد با آن مواجه هستند به مراتب خریدهای مجازی و اینترنتی جایگزین خریدهای حضوری شد.

در خرید های حضوری فروشنده وسیله مورد نظر را به مشتری نشان می دهد و اغلب مشتری ها با بررسی موردی وسله مورد نظر علم می یابند که آیا قصد خرید محصول را دارند یا خیر، و البته به جهت عدم آشنایی با محصول مورد نظر از فروشنده نیز سوالاتی را می پرسند و سپس اقدام به خرید می نمایند. در این روش خرید، خریدار با علم بیشتری اقدام به خرید می نماید.

اما در روش دوم خرید که خریدهای اینترنتی است، در این روش خرید، خریدار وسیله مورد نظر را به صورت حضوری نمی بیند و تنها از روی عکس و صرفا با توضیحاتی که در زیر آن درج می شود نسبت به خرید اقدام می نماید.

جهت خرید اینترنتی به مکان و یا زمان خاصی نیاز نیست و معمولا امکان خرید به صورت 24 ساعته و در هر شرایطی تنها با وجود دارا بودن اینترنت می توان خرید را انجام داد.

مزایا و معایب خرید اینترنتی چیست؟

از جمله مزایای خرید اینترنتی صرفه جویی در زمان، صرفه جویی در هزینه ها، امکان بررسی وسیله مورد نظر و تحقیقات کامل پیش از خرید و… است.  اما از مزایای این نوع خرید می توان به عدم تطابق جنس مورد خرید با کالای واقعی، پرداخت پول و عدم ارسال کالا، کم فروشی، گران فروشی، تقلب در جنس و ارزش مورد معامله و…. اشاره نمود.

اگرچه خرید اینترنتی دارای مزیت های قابل توجهی هست اما چنانچه در انتخاب روش های خرید از فروشگاه های اینترنتی دقت لازم انجام نشود ممکن است هزینه و زمان بی شماری از خریدار هدر شود.

البته قانون گذار به سادگی از کنار این موضوع گذر نکرده است و در صورتی که تخطی از سوی فروشگاه های اینترنتی رخ دهد، امکان شکایت از فروشگاه های اینترنتی را ممکن ساخته است و راه های شکایت از فروشگاه اینترنتی را در چند روش امکان پذیر دانسته است. تنها کافی است با نحوه شکایت از فروشگاه های اینترنتی آشنا بود تا بتوان حق تضییع شده را بازگرداند.

 

جهات شکایت از فروشگاه اینترنتی

شکایت از فروشگاه اینترنتی در مواقعی رخ می دهد که پس از سفارش کالای اینترنتی خریدار با صحنه ای مواجه می شود که مطلوب او نیست. به عبارت دیگر ممکن است شکایت از فروشگاه اینترنتی به جهت های مختلفی رخ دهد از جمله جهت های شکایت از فروشگاه های اینترنتی عبارتند از:

  1. شکایت از فروشگاه اینترنتی به جهت اینکه خریدار وجه مورد نظر را از طریق الکترونیکی پرداخت می نماید اما هیچ رسید و مدرکی دال بر پرداخت الکترونیکی جهت خرید کالا به خریدار ارائه نمی گردد.
  2. شکایت از فروشگاه اینترنتی به جهت اینکه مدت مقرر در تحویل کالا سپری  می شود اما جنس مورد نظر به دست خریدار نمی رسد.
  3. شکایت از فروشگاه اینترنتی به جهت عدم تطابق جنس خریداری شده با کالای ارسالی توسط فروشگاه اینترنتی.
  4. شکایت از فروشگاه اینترنتی به جهت گران فروشی محصول مورد نظر با اجناس مشابه.
  5. شکایت از فروشگاه اینترنتی به جهت کم فروشی در محصول خریداری شده با محصولات مشابه.
  6. شکایت از فروشگاه اینترنتی به جهت تقلب و تدلیس ( کالای معرفی شده با کالای ارائه شده از یک جنس و کیفیت نباشند و صرفا در جهت تبلیغات تعاریف کالا بیان شده باشد.)
  7. شکایت از فروشگاه اینترنتی به جهت سوء استفاده از نام و برند های شایع (معرفی خود به عنوان نمایندگی از یک برند معروف و عدم صحت موضوع)

به چه طرقی می توانم از فروشگاه اینترنتی شکایت کنم؟

راه های شکایت از فروشگاه اینترنتی متفاوت و به فراخور موضوع شکایت متفاوت هستند. از جمله راه های شکایت از فروشگاه اینترنتی عبارتند از:

1) سامانه نماد الکترونیک

یکی از راه های شکایت از فروشگاه اینترنتی  سامانه نماد الکترونیک است. این روش می تواند یکی از طرق ساده ثبت شکایت از فروشگاه های اینترنتی باشد که معمولا در مواردی از این روش استفاده می شود که موضوع پیچیده ای مد نظر نباشد . در این روش با مراجعه به سایت نماد الکترونیک نسبت به ثبت شکایت و پیگیری اقدام می گردد.

2) پلیس فتا

یکی از شایع ترین راه های شکایت از فروشگاه اینترنتی پلیس فتا است. پلیس فتا یا همان پلیس قضایی تبادل اطلاعات است و در مواقعی که فردی قصد شکایت از فروشگاه اینترنتی و یا پرتال سازمانی را دارد می تواند با مراجعه به سایت پلیس فتا شکایت خود را ثبت و کد پیگیری دریافت نماید و شکایت خود را تا خاتمه از طریق کد پیگیری ادامه دهد.

3) مرجع قضایی

یکی دیگر از راه های شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق مرجع قضایی (دادسرای جرائم رایانه ای) است. در حال حاضر دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه31 است که با نام دادسرای جرائم رایانه ای شناخته می شود. در این دادسرا با نوشتن شکواییه از فروشکاه اینترنتی شکایت آغاز می گردد و به شکایت مزبور در دادسرای مربوطه رسیدگی می شود.

 

نحوه شکایت از فروشگاه های اینترنتی

نحوه شکایت از فروشگاه های اینترنتی بسته به اینکه از کدام یک از راه های شکایت از فروشگاه اینترنتی استفاده شود تفاوت دارد.

 

1) شکایت از فروشگاه های اینترنتی ار طریق سامانه نماد الکترونیک

نحوه شکایت از فروشگاه های اینترنتی ار طریق سامانه نماد الکترونیک بدین صورت است که:

گام اول: به  سایت اینماد مراجعه شود. سایت نماد الکترونیک باز می گردد.

گام دوم: لازم است که بر روی قسمت شکایت از کسب و کار در منوی سمت راست کلیک شود. در این مرحله باید کد کاربری  و رمز عبور جهت ثبت شکایت وارد گردد.

 چنانچه سابقا در سایت مزبور ثبت نام نموده اید که کد کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید و در غیر این صورت بر روی گزینه ایجاد حساب کاربری کلیک نموده و حساب کاربری خود را بسازید.

گام سوم: بر روی گزینه ارسال شکایت کلیک کرده و شکایت را ثبت نمایید، در این مرحله لازم است که دامنه سایتی که قصد شکایت از آن مطرح است ثبت شود و همینطور کد رهگیری یا شماره فاکتوری که سایت مربوطه ارائه داده است بایستی ثبت گردد. سپس علت شکایت پرسیده می شود که لازم است از بین گزینه هایی که به صورت پیش فرض قرار داده شده است، گزینه منطبق با شکایت انتخاب گردد.

گام چهارم: لازم است در این مرحله خلاصه ای از آنچه رخ داده است بیان گردد. که البته این گزارش بایستی به زبان ساده و سلیس عنوان شود.

گام پنحم: آخرین مرحله پس از اطمینان از موارد عنوان شده ارسال شکایت است. از این رو با کلیک بر روی گزینه ارسال، شکایت ثبت و ارسال می گردد.

گام ششم: پس از ارسال شکایت، متقاضی شکایت می تواند در بخش پیگیری وضعیت شکایت، شکایت خود را پیگیری نماید

گام هفتم: در این مرحله فرصتی 96 ساعته به سایت مورد شکایت داده می شود تا به متقاضی شکایت، پاسخ بدهد. چنانچه پاسخ داده شده برای متقاضی شکایت قانع کننده نباشد وی می تواند پاسخ دیگری بنویسد و روند شکایت را ادامه دهد.

 

2) شکایت از فروشگاه های اینترنتی از طریق پلیس فتا

گام اول:  بایستی به سایت پلیس فتا وارد شد. لازم است که در سایت مزبور ثبت نام شود تا امکان ثبت شکایت

وجود داشته باشد

گام دوم: بر روی گزینه ثبت شکایت مردمی کلیک شود و اطلاعاتی را که سامانه میخواهد را باید وارد نمود. در این مرحله امکان انتخاب نوع شکایت وجود دارد.

گام سوم: در این مرحله بایستی انتخاب شود که قصد شکایت از سایت فروشگاهی و یا پرتال سازمانی کدام مدنظر است. چراکه بسته به نوع شکایت، فرم شکایت متفاوت است.

گام چهارم: پس از پرکردن فرم شکایت، لازم است که اسناد و مدارک را نیز اپلود نمود و ضمیمه شکایت کرد.

گام پنجم: در این مرحله شکایت ثبت می شود و کد پیگیری به متقاضی شکایت داده می شود که می توان از طریق آن شکایت را در مراحل بعدی پیگیری نمود.

 

3) شکایت از فروشگاه های اینترنتی از طریق مراجع قضایی

نحوه شکایت از فروشگاه های اینترنتی از طریق فضای مجازی به این شکل است که متقاضی شکایت در وهله اول با در دست داشتن و اسناد و مدارک به دادسرای جرائم رایانه ای در تهران و یا دادسرای محل وقوع جرم در شهرستان ها مراجعه و شکایت خود را با نوشتن شکواییه از فروشگاه اینترنتی مد نظر، ثبت می نماید.

 

مشاوره حقوقی شکایت از فروشگاه اینترنتی با وکیل پرس

افرادی که در خریدهای اینترنتی مورد فریب و نیرنگ قرار گرفته اند کم نیستند و امروزه کلاهبرداران بی شماری از این طریق به خالی کردن جیب مردم و فریب آن ها از این طریق روی آورده اند و اغلب تصور بر این است که به جهت اینترنتی بودن امکان شکایت از فروشگاه اینترنتی مقدور نیست،

در حالیکه چنین نیست و قانون گذار با در نظر گرفتن راه های شکایت از فروشگاه اینترنتی در صدد پیشگیری و پیگیری کلاهبرداران اینترنتی برآمده است. نحوه شکایت از فروشگاه های اینترنتی بسته به نوع تخلف و کلاهبرداری که صورت گرفته است متفاوت است و در این زمینه و انتخاب شیوه صحیح شکایت بهتر است پیش از هر اقدامی در شکایت از فروشگاه اینترنتی با مشاور حقوقی جرائم اینترنی و وکیل سایبری وکیل پرس مشورت و هم فکری های لازم صورت گیرد.

 

برخی سوالات رایج در خصوص شکایت از فروشگاه اینترنتی

سلام و عرض ارادت. دو هفته هست از سیات اینترنتی دارای نماد اعتماد خرید کردم نه پاسخ تلفن ها رو می دند و نه کالا رو ارسال می کنن . در سایت نماد اعتماد هم یک شکایت پاسخ داده نشده از بنده رو دارن . فردا می خواستم از دفتر الکترونیک قضایی یک شکایت ثبت کنم ولی نمی دونم دقیقا متن شکوائیه باید چی باشه راهنمایی می خواستم . قبلا از بذل توجهتون سپاسگزارم.

جهت اخذ مشاوره حقوقی در پرونده های شکایت از فروشگاه اینترنتی با وکیل سایبری وکیل پرس هم اکنون تماس بگیرید.
شماره مشاوره حقوقی تلفنی

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید