وکیل مهریه
فهرست مطالب

همه چیز درباره‌ی هزینه‌ها و مزایای‌ گرفتن وکیل مهریه

وکیل مهریه کیست؟ وکیل مهریه چه وظایفی دارد؟ در جامعه امروزی مطالبه مهریه و به اجرا گذاشتن آن از رایج‌ترین پرونده‌هایی است که در دادگاه‌های خانواده به چشم می‌خورد. زنان اغلب به دلیل نداشتن پشتوانه مالی و یا تصمیم به طلاق، مطالبه مهریه خود را از دادگاه‌های خانواده و مراجع قانونی شروع می‌کنند. اما به دلیل پیچیدگی، عدم آگاهی از اطلاعات حقوقی و همچنین طولانی بودن روند مطالبه مهریه حقشان ضایع می‌شود. پس بهتر است برای این کار از وکیل مهریه کمک گرفته و یا با یک مشاور حقوقی آنلاین و تلفنی خانواده پیش از اقدام و مطالبه مهریه مشورت نمایند تا اطلاعات لازم را بدست آورده و مراحل قانونی آن روشن و شفاف شود. این کار باعث می‌شود تا با آگاهی مطالبه مهریه خود را دنبال کنند. در این مطلب قصد داریم شما را با وکیل مهریه، انواع مهریه و نقش وکیل در مراحل گرفتن آن آشنا کنیم. با وکیل پرس همراه باشید.

وکیل مهریه کیست و چه نقشی در مطالبه مهریه دارد؟

وکیل مهریه پروانه وکالت پایه یک دادگستری دارد و در واقع همان وکیل خانواده و زیرمجموعه آن است. همچنین تسلط کافی و مهارت‌های حقوقی لازم را در زمینه مهریه دارد و به دلیل آشنایی با مراحل و روند رسیدگی به پرونده مهریه، نقش مهمی در موفقیت آن دارد. پس بهترین راه مطالبه مهریه استفاده و کمک گرفتن از وکیل مهریه است که با قوانین مهریه در دادگاه‌های خانواده آشنایی دارد و می‌تواند موکل خود را به حقوق مالی‌اش رسانده و از ضایع شدن حق وی جلوگیری کند.

وظایف وکیل مهریه

مهریه چیست؟

مهریه زن مالی است که هنگام جاری شدن خطبه‌ی عقد، مرد متعهد می‌شود که آن را به همسر خود پرداخت کند. مهریه می‌تواند پول نقد، سکه و طلا، املاک و یا کار خاصی باشد که مرد موظف است در قبال همسر خود انجام دهد. همچنین مهریه باید کاملا مشخص و بدون ابهام باشد. بعد از عقد و جاری شدن خطبه، مهریه به عنوان دین و بدهی بر دوش مرد قرار می‌گیرد و زن هر زمان که بخواهد می‌تواند مهریه‌ی خود را از همسرش مطالبه کند. اگر مهریه توسط وکیل مهریه وصول شود مزایایی را به همراه دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وکیل در زمان کمتری می‌تواند مهریه را وصول کند.
  • نیازی به حضور زن در دادگاه نیست و دغدغه‌های روحی و عاطفی برای او به وجود نمی‌آید.
  • اگر مرد اموالی داشته باشد وکیل آن را توقیف می‌کند.
  • اگر مرد مهریه را پرداخت نکند وکیل می‌تواند سریعا حکم جلب او را بگیرد.
  • وکیل می‌تواند نقش مهمی در رد درخواست اعسار مرد ایفا کند.

انواع مهریه قابل وصول توسط وکیل مهریه چیست؟

مهرالسنه

مهرالسنه مهریه‌ای است که پیامبر(ص) برای همسران و حضرت فاطمه(س) تعیین کرده‌اند که مقدار آن ۵/۲۶۲ مثقال پول نقره مسکوک می‌باشد. همچنین به امت خود سفارش کرده‌اند که مستحب است مهریه از این مقدار بیشتر نباشد و کراهت دارد.

مهرالمسمی

مهرالمسمی همان مهریه‌ای است که زن و مرد قبل از جاری شدن عقد راجع‌به مقدار آن توافق می‌کنند. بر اساس ماده ۱۰۸۰ مقدار مهریه به رضایت دو طرف بستگی دارد و محدودیتی برای آن تعیین نشده است.

 مهرالمثل

اگر قبل از ازدواج و یا در زمان جاری شدن خطبه عقد مهریه به هر دلیلی تعیین نگردد، و قبل از تعیین مهریه بین زن و مرد نزدیکی و رابطه‌ی زناشویی برقرار شود، مهرالمثل به او تعلق می‌گیرد. مقدار مهرالمثل متناسب با شرایط و وضع خانوادگی و نزدیکان زن در نظر گرفته می‌شود که نزدیکی و رابطه‌ی زناشویی زوجین قبل از تعیین مهریه از شروط آن می‌باشد. همچنین اگر مهرالمسمی مبهم باشد و کاملا مشخص نباشد مهرالمثل به زن تعلق می‌گیرد.

مهرالمتعه

اگر مهریه در زمان جاری شدن خطبه عقد مشخص نشود و بعد از آن مرد بخواهد همسر خود را طلاق دهد و زن هنوز دوشیزه و باکره باشد مهرالمتعه به او تعلق می‌گیرد. مقدار مهرالمتعه متناسب با شرایط و وضع مرد می‌باشد.

هزینه‌ی وکیل مهریه

تفاوت مهریه عندالاستطاعه و عندالمطالبه در چیست؟

مهریه از لحاظ نحوه دریافت به دو نوع تقسیم می‌شود: 1- مهریه عندالمطالبه   2- مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالمطالبه

همان‌طور که پیش از این گفتیم پس از جاری شدن خطبه عقد و ثبت مهریه در سند ازدواج، زن مالک آن است و مرد باید آن را پرداخت کند. در نتیجه زن می‌تواند پس از عقد آن را از همسر خود درخواست کند. در صورت عدم پرداخت می‌تواند به کمک وکیل مهریه به دادگاه مراجعه کرده و حکم الزام وی به پرداخت مهریه دریافت کند. در مهریه عندالطالبه لازم به بررسی توانایی و تمکن مالی مرد نیست. همچنین میتوان ممنوع‌الخروجی مرد را نیز درخواست کرد و یا پس از قطعی شدن حکم الزام و عدم اجرای آن توسط مرد، زن می‌تواند حکم جلب همسر خود را بگیرد.

مهریه عندالاستطاعه

تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه در این است که اگر مهریه عندالاستطاعه باشد و زن آن را درخواست کند، دادگاه بر اساس توان و تکمن مالی زوج تعیین می‌کند که چه مقدار از آن را باید بپردازد. علاوه بر آن اگر مرد قادر به پرداخت مهریه همسر خود نباشد زن نمی‌تواند از حق حبس خود استفاده کند.

همچنین بخوانید:

ویژگی‌های مهریه از نظر قانونی چیست؟

برای اینکه مهریه توسط وکیل مهریه قابل وصول باشد و باطل نشود باید شرایط زیر را دارا باشد:

1- بر اساس ماده ۱۰۷۸ مهریه باید مالیت داشته باشد و دارای ارزش اقتصادی باشد. مانند پول نقد، سکه، زمین، سهام و یا تدریس(انجام عمل یا تدریس هم می‌تواند به عنوان مهریه تعیین گردد مثل آموزش رایانه).

2- مهریه باید قابلیت تملک داشته باشد. یعنی باید متعلق به خود مرد باشد نه شخص دیگری. اگر مالی که قرار است به عنوان مهریه مشخص شود صاحبش فردی دیگر باشد اجازه‌ی آن شخص لازم است.

3- مالکیت مهریه قابل انتقال باشد. یعنی مرد مالک آن باشد و بتواند مالکیت آن را به هسر خود انتقال دهد.

4- بر اساس ماده ۱۰۷۹ مهریه باید بین طرفین تا حدی رفع جهالت شود. یعنی مهریه باید از لحاظ تعداد، جنس و… معلوم باشد. در مواردی که معلوم شدن آن‌ها با مشاهده کردن امکان پذیر نیست مانند گندم یا زمین، باید وزن یا مساحت آن معلوم شود. در غیر این صورت نمی‌شود کالا یا چیزهایی که نامعلوم هستند را به عنوان مهریه تعیین کرد.

5- مهریه باید معین باشد. یعنی مرد میان چند چیز مردد نباشد و به طور دقیق مشخص و معین کند که چه چیزی را میخواهد به عنوان مهریه به همسر خود بدهد. مثلا اگر مرد در میان سه مورد از املاک خود مردد باشد و فقط بگوید یکی از این‌ها را به عنوان مهریه به همسرم می‌دهم باید مشخصات دقیق مثل متراژ و محل ملک را بگوید تا زن بداند کدام ملک متعلق به او می‌باشد.

6- مهریه باید قانونی و مشروع باشد. یعنی باید از لحاظ قانونی قابل معامله و انتقال باشد و چیزهایی مثل مشروب یا موارد دیگر نباشد.

7- مرد باید قادر به تسلیم مهریه باشد. یعنی چیزی را به عنوان مهریه قرار ندهد که وجود ندارد و نمی‌تواند آن را به همسر خود تسلیم کند. تنها در صورتی می‌توان چنین مالی را به عنوان مهریه تعیین کرد که اگر شوهر قادر به تسلیم آن نبود، زن خودش بتواند آن را بدست آورد.

توجه داشته باشید که اگر مهریه مجهول و نامشروع بود یا مالیت نداشت، بر اساس ماده ۱۱۰۰ قانون مدنی باعث باطل شدن عقد نکاح نخواهد شد؛ بلکه فقط مهریه باطل می‌شود و مانند زمانی است که مهریه ذکر نشده است و زن در این صورت مستحق مهرالمثل خواهد بود.

 

قانون جدید مهریه و مراحل به اجرا گذاشتن آن توسط وکیل مهریه

قانون جدید مهریه، قانون ۱۱۰ سکه می‌باشد. سه حالت برای دریافت مهریه وجود دارد که حالت اول و دوم تقریبا مشابه یکدیگر هستند.

  • حالت اول این است که مهریه کمتر از ۱۱۰ سکه باشد در این صورت اگر مرد تمامی مهریه را پرداخت نکند، بر اساس ماده ۲ قانون محکومیت‌های مالی، مجرم شناخته شده و وکیل مهریه می‌تواند حکم جلب وی را بگیرد.
  • حالت دوم اگر مهریه دقیقا ۱۱۰ سکه باشد، حکم قانونی آن مشابه حالت اول است.
  • حالت سوم که برای مهریه‌های بالای ۱۱۰ سکه می‌باشد. در نتیجه دادگاه ابتدا حکم لازم را برای ۱۱۰ سکه صادر می‌کند و برای باقی مهریه با توجه به وضعیت مالی مرد برای بقیه ی مهریه تصمیم می‌گیرد. در واقع زمانی که مهریه عندالمطالبه است و زن تمام آن را مطالبه می‌کند و نتواند مالی از مرد را معرفی کند که به راحتی قابل وصول باشد، حبس مرد به دلیل عدم پرداخت مهریه تنها برای ۱۱۰ سکه انجام می‌شود و تا زمان پرداخت آن، اثبات اعسار یا جلب رضایت زن باید در زندان بماند. و اگر به خاطر دلایل گفته گفته مانند اثبات اعسار از زندان آزاد شد زن باید برای بقیه‌ی مهریه اموال شوهرش را معرفی کند یا پس آن برای نحوه‌ی پرداخت بقیه‌ی مهریه تصمیم گیری شود. در نتیجه امکان حبس مرد برای مبلغ بیشتر از ۱۱۰ سکه وجود ندارد.

 

هزینه وکیل مهریه برای مطالبه و گرفتن مهریه

مهریه یکی از دعاوی مالی به شمار می‌رود و طبق تعرفه با توجه به میزان مهریه، حق ‌الوکاله را تعیین می‌کنند و به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان حق ‌الوکاله وکیل مهریه معمولا بر اساس رضایت و توافق میان وکیل و موکل است اما با توجه به عرف وکلا، میزان حق الوکاله مهریه، ۱۰ درصد از میزان مهریه‌ی وصول شده می‌باشد. بسیاری از وکلای مهریه معمولا مبلغی را به عنوان پیش پرداخت دریافت می‌کنند و بقیه آن را بعد از مرحله اجرا و دریافت مهریه وصول می‌کنند

جهت مشاوره رایگان وکیل مهریه در تهران با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

1 دیدگاه دربارهٔ «همه چیز درباره‌ی هزینه‌ها و مزایای‌ گرفتن وکیل مهریه»

  1. دختران و بانوان عزیز ایران و هر آنکس که عزیزی دارد که دختر یا خانم هستند و پدران و مادران عزیز ایرانی، مهریه در ایران تنها حق و حقوق و محافظ قانونی زن و بچه هایش هست. از مهریه نگذرید و مهریه اگر مبلغ بالا داشته باشد حتی می تواند جان زن و بچه ها را به انواع و اقسام روشها نجات دهد اگر به وکیل درست مراجعه کنید و به موقع آن را به اجرا بگذارید. مهریه تعیین کنید و هر چقدر مبلغ بالاتر و نجومی تر بهتر و حتی می توانید به مهریه موارد دیگری هم اضافه کنید شامل حتی اعضا و قسمتهای مختلف بدن شوهر که اگر قصدش جنایت هست بداند که خودش هم قصاص می شود، از مهریه نگذرید. در کشوری که حتی دیه زن از مرد کمتر هست و جدیدا مرد پس از قتل قصاص هم نمی شود مهریه به رقم بسیار بالا یک ضرورت مسلم هست. هر چقدر مهریه گرانتر و بالاتر بهتر و محافظتر. آگاه باشید و مهریه تعیین کنید و به مبلغ بالا و سنگین هم تعیین کنید یا اقلام گران برایش تعیین کنید مثلا خانه ده هزار متری در منطقه ای گران فروش. به زندانی های مهریه هم کمک نکنید که یک دلیلی دارد که زن اصلا از آنها جدا شده و یا خودش یا خانواده اش یا هر فرد دیگری درخواست مهریه داده و این تنها دفاع قانونی زن در ایران هست متاسفانه، به جایش به دانشجویان بدبختی که شهریه ندارند کمک کنید یا به امدادرسانی به کودکان کار یا حیوانات یا درختکاری کنید یا به زنان سرپرست خانوار کمک کنید یا مدرسه برای دختران محروم بسازید. اگر مهریه پایین هست یا توافق برایش نمی کنند مسلم بدانید که خواستگار فردی جانی و متخلف و زن ستیز و بچه آزار هست که قصدش اصلا زندگی مشترک و قبول مسئولیت و تشکیل خانواده و خوشبخت کردن زن و بچه اش نیست. حتی معنی ندارد که از اول به فکر طلاق و پرداخت مهریه باشد و اگر این فکرش هست شک نکنید که قصدش ظلم به مظلومان و بدبخت کردن زن و بچه و خانواده زن یا حتی تجاوز و قتل زن هست همانطور که در مناطق عرب نشین ایران جدیدا مرتب می بینیم. مهریه مسلم هست و باید به مبلغ بسیار بالا و حتی ترجیحا شامل مواردی باشد که مرد حواسش به خودش جمع باشد و دست از پا خطا نکند مثل اعضا یا قسمتی از بدنش. بیدار باشید مردم و انسانهای شریف و درست حسابی و محترم و روان سالم ایران که بر عهده ما هست که زنان و دختران (و بچه ها و حیوانات و طبیعت) کشورمان را محافظت حقوقی و عملی کنیم در برابر ظلم و زن ستیزی و مردنماهای آدمنمای روانی زن ستیز ظالم که حتی لیاقت نگاه زن را هم ندارند چه برسد به اینکه زنی اسیر کنند و زن و بچه بدبخت کنند. مردم خوب و شریف بیدار و فعال شید که کار زیاد داریم در این مملکت و بر عهده ماست که نامردان مردنمای حقیر و زن ستیز و افراد روان بیمار را متوقف کنیم که نه تنها زنان در این ممکلت بلکه بچه و حیوان و خودمان و جامعه و دنیا از آنها در امان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید