مقررات توبه و شرایط آن در قانون مجازات اسلامی
فهرست مطالب

مقررات توبه و شرایط آن در قانون مجازات اسلامی

توبه و شرایط آن ، در شرع مقدس اسلام کاملا شرح و بسط داده شده است که موضوع بحث بسیاری از کتب اخلاق اسلامی بوده است.اما نکته ی جالب و امید بخش این است که توبه و شرایط آن در بحث قانونی هم مورد توجه است و در حالاتی میتواند باعث تخفیف در مجازات قانونی فرد خاطی گردد. معمولا یک وکیل کیفری مجرب، میتواند راهنمایی های خوبی در زمینه توبه و بررسی شرایط آن داشته باشد که در نهایت نتیجه خوبی برای فرد خاطی به همراه دارد.

در این مقاله به بررسی توبه و شرایط آن در قانون مجازات اسلامی که شامل توبه در حدود ، توبه در جرائم تعزیری و شرایط توبه در آن ها است پرداخته می شود.

مشاوره حقوقی آنلاین و مشاوره حقوقی تلفنی، جز خدماتی است که گروه وکلای وکیل پرس ارائه می کند، پیشنهاد می کنیم از این فرصت استفاده کرده و بعنوان یک مشاور حقوقی امین، برای پرسیدن سوالات حقوقی خود با ما تماس بگیرید.

 توبه و شرایط آن در قانون مجازات اسلامی

توبه در لغت به معنای برگشت از گناه است و توبه در شرع مقدس اسلام وسیله ای جهت جبران اشتباهات گذشته هر فردی است. زمانی که فردی گناهی را مرتکب می گردد و سپس از کرده خود پشیمان می شود با عجز و التماس از خدا طلب بخشش گناه ارتکابی را می نماید. به این امر توبه گفته می شود در واقع خداوند با قرار دادن توبه راه را برای برگشت بندگانی که خواسته یا ناخواسته درگیر گناه و اشتباهی شده اند باز می گذارد و این نشان از لطف و رحمت خداوند است که درهای رحمت خود را حتی در زمان گناه و خطا بندگان نیز نمی بندد و راه جبران را برای بندگان خود باز میگذارد.

توبه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فردی از کرده خود پشیمان می گردد و قصد جبران اشتباه خویش را دارد، از این رو به توبه تمسک می جوید.

یکی از ابداعات قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 در نظر گرفتن توبه برای مجرمین است تا بدین وسیله مجرمینی که از کرده خود پشیمان و قصد جبران اشتباهات خود را دارند ، درصدد جبران اشتباه خود بر آیند.

توبه سبب آزادی مجرم می شود

شاید این جمله به نظر دور از ذهن بیاید اما در واقع جمله صحیحی است. چراکه توبه سبب آزادی مجرم می شود و گاهی نیز توبه سبب تخفیف در مجازات مجرم می گردد.

توبه در قانون مجازات اسلامی در حدود و تعزیرات پیشبینی شده است که در ادامه به بررسی نقش توبه در حدود و توبه در جرائم تعزیری، پرداخته می شود.

توبه در حدود

حدود الهی به مجازاتی گفته می شود که میزان مجازات تعیینی برای آن ها در شرع توسط شارع مشخص شده است و قانون گذار نمی تواند از میزان مجازات معین شده آن در شرع، کم و یا زیاد نماید.

 توبه در حدود الهی به جز حد قذف و حد محاربه پذیرفته شده است البته پذیرش توبه در حدود به سادگی نیز امکان ندارد و جهت پذیرش توبه در حدود الهی، بایستی مرتکب شرایطی را دارا باشد.

 

توبه سبب تخفیف در مجازات می گردد

گاهی توبه سبب تخفیف در مجازات می گردد و آن زمانی است که مرتکب جرم حدی زنا یا لواط را به عنف و یا با اغفال و اکراه بزه دیده مرتکب شده باشد اما از کرده خویش پشیمان شده و توبه نموده باشد. در این صورت اگرچه در صورت احراز شرایط توبه، مرتکب از مجازات ساقط می گردد اما به جهت اینکه عمل مزبور را با عنف و اکراه و اغفال بزه دیده انجام داده است، در کنار پذیرش توبه وی، مجازات  حبس یا شلاق تعزیری درجه 6  و یا هر دو مجازات برای مرتکب در نظر گرفته می شود و ساقط شدن مجازات حدی و اعمال مجازات جایگزین خود تخفیفی است که قانون گذار به سبب توبه مرتکب به او  اعطا کرده است.

شرایط توبه در حدود

منظور از توبه این نیست که مرتکب صرفا زبانی توبه نماید و قاضی محکمه از مجازات وی صرف نظر نماید بلکه لازم است که مرتکب، شرایط توبه در حدود را داشته باشد و برای برای قاضی احراز شود که مرتکب ، از کرده خود پشیمان است و قصد جبران عمل ارتکابی خود را دارد.

شرایط توبه در حدود عبارتند از:

  1. از شرایط توبه در حدود این استت که، چنانچه مرتکب جرم حدی قصد توبه داشته باشد بایستی قبل از اثبات جرم توبه نماید.
  2. از دیگر شرایط توبه در حدود این است که بایستی برای قاضی محکمه، ندامت و اصلاح مجرم احراز گردد که این امر می تواند از اعمال و رفتار مرتکب و سعی و تلاش او در جهت جبران اشتباه خویش احراز گردد.
  3. از دیگر شرایط توبه در حدود  این است که به غیر از حد قذف وحد محاربه، چنانچه جرم حدی با اقرار ثابت شده باشد،  توبه مرتکب پس از اثبات جرم نیز پذیرفته می شود و در این مواقع قاضی محکمه می تواند درخواست عفو مجرم را توسط رییس قوه قضاییه از مقام رهبری بخواهد.

 

توبه در جرائم تعزیری

جرائم تعزیری به جرائمی گفته می شوند که توسط قانون گذار مورد جرم انگاری قرار گرفته اند و برای آن ها در قانون، مجازات در نظر گرفته شده است. جرائم تعزیری در قانون مجازات اسلامی به 8 دسته تقسیم می گردند که قانون گذار توبه در جرائم تعزیری را در این جرائم با توجه به درجه جرم ارتکابی پذیرفته است.

 توبه در جرائم تعزیری بدین صورت است که چنانچه فردی جرائم تعزیری درجه یک تا پنج را انجام دهد و سپس از کرده خود پشیمان شده و توبه نماید در این صورت چنانچه توبه وی پذیرفته شود، در مجازات چنین مجرمینی تخفیف داده می شود.

اما چنانچه مرتکب، جرائم تعزیری درجه شش و هفت و هشت را انجام دهد و سپس از کرده خود پشیمان شده و اظهار ندامت نماید در این صورت چنانچه قاضی محکمه توبه وی را حقیقی قلمداد نماید او را از مجازات تعزیری، درجه شش تا هشت معاف می نماید. از این رو توبه در جرائم تعزیری درجه شش و هفت و هشت سبب معافیت از مجازات می گردد.

سوال: توبه در جرائم تعزیری شامل چه کسانی نمی شود؟

 پاسخ: قانون گذار در تبصره 1 ماده 115 قانون مجازات اسلامی مقررات توبه را در مورد افرادی که مرتکب تکرار جرائم تعزیری شده باشند قابل استفاده نمی داند.

 

سوال: توبه در چه جرایمی بی اثر است؟

پاسخ: اگر چه توبه در شرع و قانون ابزاری جهت جبران خطا و اشتباهات برای مرتکبین در نظر گرفته شده است اما در شرع و قانون به حق الناس توجه ویژه ای شده است و چنانچه فردی با جرم و خطایی که مرتکب شده باشد حقی را از فرد یا افرادی ضایع نموده باشد در این صورت  با توبه، مجازات وی ساقط نمی گردد. این جرائم عبارتنداز دیه، قصاص، حد قذف و حد محاربه که با توبه ساقط نمی گردند و مرتکب بایستی مجازات مقرر قانونی خود را بگذراند.

 

شرایط توبه در جرائم تعزیری

 شرایط توبه در جرائم تعزیری  با توجه به درجه مجازات تعزیری ممکن است سبب معافیت و یا تخفیف مجازات تعزیری شود.  البته در صورتی با توبه مجازات تعزیری ساقط و یا مشمول تخفیف می گردد که توبه و اصلاح و ندامت مجرم احراز گردد و احراز این امر از رفتار و کردار مرتکب قابل تشخیص است.

البته ممکن است فردی جهت خلاصی از مجازات تعزیری به دروغ تظاهر به توبه نماید که چنین فردی در صورتی که دروغ بودن توبه وی مشخص شود کلیه تخفیفات و یا معافیت های در نظر گرفته شده برای وی ملغی می گردد و مجازات وی اجرا می گردد البته قانون گذار به جهت تظاهر به توبه، مرتکب را به حداکثر مجازات تعزیری مورد حکم که با توبه تخفیف یافته یا مشمول معافیت شده است محکوم می نماید. چنین فردی به جهت دارا نبودن شرایط توبه در جرائم تعزیری از مجازات معاف و یا مشمول تخفیف مجازات نمی گردد.

نکته: متهمی که توبه نموده باشد می تواند تا پیش از صدور حکم توسط محکمه ادله و مستندات خود را که حاکی از توبه وی باشد به مقام تعقیب در دادسرا و یا محکمه ارائه دهد تا با توجه به اسناد و مدارکی که ارائه می دهد وجاحت توبه او احراز گردد.

 

مشاوره حقوقی توبه به جهت تخفیف و ساقط شدن مجازات

توبه وسیله ای جهت تخفیف مجازات و یا معافیت از مجازات برای مجرمینی است که جرمی را مرتکب می گردند اما پس از ارتکاب جرم از کرده خویش پشیمان شده و قصد جبران دارند از این رو این افراد می تواند در صورتی که شرایط توبه را دارا باشند از مقررات مربوط به توبه استفاده نمایند و بدین وسیله مجازات آن ها ساقط و یا مشمول تخفیف مجازات گردد.

از این رو توصیه می شود پیش از هر اقدامی با مشاور حقوقی و وکیل کیفری مشورت و هم فکری لازم را داشته باشید.

جهت اخذ مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری در موضوع توبه هم اکنون تماس بگیرید.

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

بهترین وکلای کیفری

آقای دکتر احمد زهره وند

متخصص پرونده های حقوقی و کیفری و خانواده

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

دفتر وکالت دکتر احمد زهره وند با تیمی مجرب سالیان سال در شمیرانات تهران نیاوران اقدام به فعالیت در زمینه پرونده های حقوقی و کیفری و خانواده و قبول و انجام انواع پرونده در زمینه املاک، جرایم و دعاوی کیفری، دعاوی ملکی، حقوقی، خانواده و انجام مشکلات و امور ایرانیان خارج کشور می باشد.

از سوابق ایشان می توان به وکالت در پرونده های شرکت های دولتی و خصوصی و تدریس حقوق ثبت اسناد و املاک و تالیف کتب مختلف حقوقی و وکالت و مشاوره تخصصی در پرونده های مختلف اشاره نمود.

 

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در زمينه پرونده های کیفری

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

آقای مسعود اسلامی مهر

متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و …

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

آقای احمد بنی جمالی

خبره در پرونده های کیفری، مواد مخدر و ....

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

آقای سعید ستوده پارسا

متخصص در دعاوی کیفری و ارز دیجیتال

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای ستوده پارسا وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند. ایشان دارای مدرک کارشناسی حقوق خصوصی و متخصص در دعاوی کیفری و ارز دیجیتال می باشند. آقای ستوده پارسا در پرونده های موکلین خود بسیار پیگیر بوده و دلسوزانه تلاش می کنند تا نتیجه موفقیت آمیز کسب شود. از بهترین سوابق کاری ایشان می توان به پرونده قتل در آسانسور، پرونده سرقت مسلحانه با 69 شاکی در تهران، پرونده سرقت مسلحانه در خیابان صادقیه، قبول وکالت تعدادی از متهمان پرونده الکس (قاچاق دختران به دبی و مالزی) و … اشاره نمود.

 

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و مواد مخدر

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید