مشارکت در سرقت و مجازات آن در قانون

مشارکت در سرقت
فهرست مطالب

مشارکت در سرقت یا مشارکت در دزدی کاملا معنی مشخصی دارد و در قانون هم جرم انگاری شده و برای آن مجازات پیش بینی شده است. در این مقاله به موضوعات گوناگونی پیرامون آن پرداخته ایم، مانند : مجازات مشارکت در سرقت، مجازات مشارکت در سرقت مسلحانه و …

اگر در پرونده ای که مربوط به این موضوع است، نیاز به مشاوره حقوقی دارید، حتما با گروه وکلای وکیل پرس تماس بگیرید تا ضمن مشاوره حقوقی با وکیل کیفری، از دیگر امکانات مانند مشاوره حقوقی آنلاین یا مشاوره حقوقی تلفنی هم بهره مند شوید.

 

مشارکت در سرقت

مشارکت در سرقت یا به بیان عامیانه تر مشارکت در دزدی به این معناست که فرد یا افرادی با مرتکب اصلی جرم سرقت در انجام جرم مزبور مشارکت و همکاری نمایند.

در مشارکت در سرقت لازم است که همه اعضا مشارکت کننده در جزء به جزء جرم سرقت شرکت داشته باشند و جرم سرقت بوسیله عمل همه شرکا انجام شده باشد و تفاوتی ندارد که  مشارکت کنندگان در سرقت به صورت مساوی  مشارکت در جرم سرقت داشته باشند و یا اینکه اثر کار آن ها با سایر مشارکت کنندگان متفاوت باشد.

مشارکت در جرم سرقت سبب می شود که همه مشارکت کنندگان به مجازات جرم سرقت با توجه به نوع آن محکوم گردند.

در مشارکت در دزدی، شریک بایستی به عملی که قرار است انجام گیرد ملتفت باشد و بداند که چه عملی را قرار است انجام دهند. و نسبت به این موضوع آگاه و متوجه باشد که چه عملیات اجرایی را در این جرم قرار است انجام دهد و در عملیات اجرایی جرم نیز مشارکت داشته باشد. در این صورت مشارکت در جرم سرقت کامل است و شریک به مجازات سارق محکوم می شود.

سرقت بر دو نوع است:

  1. سرقت حدی
  2. سرقت تعزیری

 سرقت حدی

سرقت حدی به سرقتی گفته می شود که حائز شرایط حد سرقت باشد. سرقت حدی سرقتی است که در شرع مجازات آن از قبل آمده است و قابل تغییر نیست. جهت وقوع حد سرقت لازم است که 16 شرط وجود داشته باشد و چنانچه یکی از این شروط محیا نباشد حد سرقت ثابت نمی شود.

سرقت تعزیری

سرقت تعزیری نیز به  سرقت ساده و مشدد تقسیم می شود و با توجه به نوع ارتکاب سرقت و با توجه به وسایل و ابزاری که در ارتکاب سرقت استفاده می شود مجازات سرقت تفاوت دارد.

مجازات مشارکت در سرقت با توجه به اینکه سارق در جرم حدی مشارکت نموده است و یا در جرم حدی مشارکت کرده است متفاوت است اما آنچه بدیهی است و بدان اشاره شده است این است که مجازات مشارکت در سرقت با توجه به مجازات سارق اصلی همان جرم در نظر گرفته می شود.

مثال: مجازات سرقت ساده 3 ماه و یک روز تا 2 سال حبس است. از این رو مجازات مشارکت در جرم سرقت ساده نیز3 ماه و یک روز تا 2 سال حبس در نظر گرفته شده است.

 

مجازات مشارکت در سرقت مسلحانه

سرقت مسلحانه به سرقتی  گفته می شود که سارق در سرقت از سلاح استفاده نماید و بدین وسیله سبب آزار و اذیت مال باخته گردد. در این مواقع سارق به مجازات 5 تا 20 سال حبس و شلاق تا 74 ضربه محکوم می گردد.

سرقت مسلحانه ممکن است به وسیله چندین نفر انجام گیرد و تنها یک یا دو نفر از اعضا دارای سلاح باشند. در این مواقع مجازات مشارکت در سرقت مسلحانه برای همه اعضا حکم فرماست و اینکه شخص مشارکت کننده فاقد سلاح نبوده است تاثیری در نوع مجازات ندارد.

در سرقت مسلحانه شرکا در سرقت می توانند واجد هر نوع سلاحی اعم از سرد و گرم باشند و تفاوت سلاح در نوع مجازات تاثیری ندارد.

 

مجازات مشارکت در سرقت مقرون به آزار

سرقت مقرون به آزار به سرقتی گفته می شود که در آن سارق به سبب اعمالی که انجام می دهد سبب اذیت و آزار مال باخته شود، ممکن است دست و پای مال باخته را ببندند و اموال او را سرقت نمایند، ممکن است با چاقو و یا اسلحه او را تهدید به مرگ و یا ضررهای جانی نمایند و… .

مجازات سرقت مقرون به آزار 3 ماه تا 2 سال حبس و یا تا 74 ضربه شلاق است. از این رو مجازات مشارکت در سرقت مقرون به آزار نیز مجازات سارق اصلی است و اینکه شریک در جرم دست به سلاح نبرده باشد و یا او مال باخته را شکنجه نداده باشد در مجازات او موثر نیست.

در سرقت مقرون به آزار چنانچه سارق جرحی نیز به مال باخته وارد آورده باشد به مجازات جرحی نیز که وارد آورده هم محکوم می گردد. و این مجازات علاوه بر حداکثر مجازات سرقت مقرون به آزار است که برای سارق در نظر گرفته می شود.

در مجازات مشارکت در دزدی مقرون به آزار مجازات همه شرکت کنندگان مجازات سارق در این جرم است اما چنانچه یکی از مشارکت کنندگان اعمال خلاف گونه دیگری نیز به جز سرقت مرتکب شود علاوه بر مجازات سرقت به مجازات آن جرمی که مرتکب شده است نیز محکوم می گردد.

 

مشاوره حقوقی مشارکت در سرقت

گاها اتفاق می افتد که فردی با دیگری در انجام عملی مشارکت می نماید و سپس متوجه جرم بودن عمل مزبور می گردد و یا اینکه برای انجام امری حاضر به مشارکت و همکاری می شود اما در نهایت موضوع به نوع دیگری رخ می دهد، چنین مواردی در سرقت نیز ممکن است به وفور رخ دهد. همچون زمانی که چند نفر به جرم مشارکت در سرقت و یا همان مشارکت در دزدی  دستگیر می شوند و پس از تحقیقات مشخص می شود که مشارکت کننده اصلا در جریان امور نبوده است و یا اینکه در جریان بوده و انکار می نماید و موارد مشابه ای که ممکن است رخ دهد.

از این رو چنانچه با چنین مواردی روبه رو شدید توصیه می شود با مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری که ارکان جرم سرقت را می شناسد مشورت و هم فکری لازم را داشته باشید، تا چنانچه به اشتباه به اتهام مشارکت در جرم سرقت دستگیری صورت گرفته است با اثبات عدم وجود مشارکت بتوان حکم تبرئه را برای متهم اخذ نمود.

گروه وکلای وکیل پرس با دارا بودن چندین وکیل دعاوی کیفری آماده مشاوره حقوقی کیفری و قبول وکالت دعاوی کیفری شما عزیزان هستند.

 

برخی سوالات متداول مشارکت در سرقت و مجازات آن در قانون

چنانچه سارق پس از سرقت عین مال سرقتی را تلف نموده باشد چگونه باید جبران خسارت نماید؟

پاسخ: در جرم سرقت چنانچه سارق مال مورد سرقت را نزد خود داشته باشد که بایستی عین مال سرقتی را به مال باخته برگرداند اما درصورتیکه عین مال سرقتی تلف شده باشد در این صورت رباینده مال لازم است که مثل مال سرقتی را تهیه و به صاحبش تحویل دهد و چنانچه مثل مال سرقتی وجود نداشته باشد در این صورت سارق بایستی قیمت مال مسروقه را به صاحب مال برگرداند و بدین صورت از وی جبران خسارت نماید.

 

جهت مشاوره حقوقی با وکلای پایه یک دادگستری در پرونده های مشارکت در سرقت هم اکنون تماس بگیرید.

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید