عیدی کارمندان و کارگران در سال 1400
فهرست مطالب

عیدی کارمندان و کارگران در سال 1400 چقدر است؟

 عیدی کارمندان و کارگران در سال 1400 چقدر است؟ و شیوه محاسبه عیدی کارمندان و کارگران چگونه است؟ سوالات مزبور سوالات پر تکراری است که با نزدیک شدن به پایان سال 99 به وفور پرسیده می شود. اما موضوعی که اغلب در ذهن کارمندان و کارگران است، محاسبه عیدی کارمندان و مبلغ عیدی کارگران سال 1400 است که به وفور در ذهن بسیاری از کارمندان و کارگران نقش می بندد، میزان عیدی کارگران در سال 1400 و نحوه محاسبه مبلغ عیدی کارگران سال 1400 موضوعی است که به جهت پر تکرار بودن نیازمند بحث و بررسی تفصیلی است.

از طرفی دیگر از آنجایی که عیدی طبق قانون کار پیشبینی شده است سوال رایج دیگری که مطرح می گردد در باب میزان عیدی کارمندان قراردادی است که گاها قراردادهای 3 ماه و 6 ماه و حتی کمتر دارند، آیا در محاسبه مبلغ عیدی 1400 به این دسته از کارمندان قراردادی هم عیدی تعلق می گیرد.

در این مقاله ضمن توضیحات مختصری در باب عیدی کارگران و عیدی کارمندان به میزان عیدی کارگران در سال 1400 و همینطور میزان عیدی کارمندان قراردادی و نحوه محاسبه مبلغ عیدی کارگران سال 1400 پرداخته می شود. همچنین موضوع پر تکراری که دغدغه بسیاری از افراد است، چگونگی محاسبه عیدی سال 1400 بازنشستگان است که در ادامه توضیحات آن ارائه می گردد.

گروه وکلای وکیل پرس که از وکلای پایه یک دادگستری تشکیل شده است، آمادگی دارد که در زمینه محاسبه عیدی و کلیه قوانین اداره کار، توسط وکیل اداره کار مجرب، به سوالات شما پاسخ دهد و مشاوره حقوقی ارائه خواهد داد.

 

فرق عیدی کارگران و عیدی کارمندان

عیدی در معنای عامیانه به معنای پاداش آخر سال کارمندان و کارگران است. عیدی کارمندان و عیدی گارگران در واقع پاداشی است که هر کارمند و یا کارگری در ازای خدماتی که به کارفرما ارائه داده است دریافت می نماید.

در واقع عید برای ایرانیان ایام شادی است و در گذشته ها بسیاری از وقایع خوشایند زندگی را در این برهه انجام می دادند. همچون اینکه افراد در طول سال خرید و مسافرت و یا تفریحات را به ندرت انجام می دادند اما تعویض سال بهانه ای بود و هست برای برخی از اموری که کارمندان و کارگران از انجام آن ها در طول سال امتناع نموده اند.

از این رو در پایان سال مبالغی تحت عنوان عیدی کارمندان و عیدی کارگران به آن ها پرداخت می گردد. اما چه تفاونی میان عیدی کارگران و عیدی کارمندان وجود دارد. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به تفاوت بین کارگر و کارمند پرداخت تا با علم به این تفاوت دلیل تفاوت میزان عیدی کارگران و عیدی کارمندان مشخص گردد.

 

سوال: چه تفاوتی بین کارگر و کارمند وجود دارد؟

پاسخ: بسیاری از افراد تفاوت کارگر و کارمند را نمی دانند اما اغلب بر این تصور هستند که کارمند کسی است که کار اداری انجام می دهد و کارگر کسی است که کار یدی انجام دهد اما این تفسیر اشتباه است و در واقع تفاوت بین کارگر و کارمند در این است که عنوان کارمند، مخصوص مستخدمین دولت  است و برای افرادی که با دولت رابطه استخدامی دارند به کار می رود و عنوان کارگر مخصوص افرادی است که در مقابل دریافت حق السعی، برای کارفرمای خصوصی در شرکت های خصوصی و یا امور شخصی کارفرما به کار اشتغال می یابند.

 

آنچه مسلم است این است که زمانی که فردی در استخدام دولت است از امنیت شغلی بالایی برخوردار است و جز در مواقعی که تخلفات آشکاری انجام دهد امکان بیکار شدن وی وجود ندارد اما در مورد کارگران این موضوع منتفی است، چراکه کارگران معمولا به صورت قراردادی با کارفرما کار می کنند و هیچ تضمینی نیست که کارفرما در سال بعد آن ها را در کارشان ابقاء نماید از این رو قانون کار به دنبال این بوده است که تدبیری را برای کارگران در نظر بگیرد که نفع آن ها بیشتر لحاظ گردد.

از این رو در محاسبه عیدی کارمندان و عیدی کارگران تفاوت وجود دارد. عیدی کارگران معادل دو پایه حقوق است در حالیکه عیدی کارمندان را دولت هر ساله مشخص می نماید که  محاسبه عیدی 1400 کارمندان 15،000،000 ریال در نظر گرفته شده است که با توجه به میزان عیدی کارگران مبلغ پایین تری است و علت محاسبه عیدی 1400 کارمندان به این مقدار، این است که کارمندان از مزایای دولتی در حین اشتغال بهره مند می گردند اما کارگران از چنین مزایایی محروم هستند.

 

میزان عیدی کارگران در سال 1400

میزان عیدی کارگران در سال 1400 با توجه به پایه حقوق کارگران محاسبه می گردد. میزان عیدی کارگران در سال 1400 دارای حداقل و حداکثر است. با توجه به قانون کار  هیچ کارفرمایی نباید کمتر از حداقل میزان عیدی کارگران در سال 1400 مبلغ کمتری را به عنوان عیدی پرداخت کند و از طرفی بیشتر از حداکثر عیدی کارگران در سال 1400 نیز نمی تواند پرداخت نماید.

قرار دادن حداقل و حداکثر برای میزان عیدی کارگران در سال 1400 و در کل در قانون به جهت برقراری نظم و توازن در بین اقشار جامعه است.

هرچند متاسفانه مواردی مشاهده می شود که کارفرما  در محاسبه مبلغ عیدی کارگران سال 1400 مبلغی کمتر از میزان عیدی کارگران در سال 1400 که در قانون مقرر و تصویب شده است را در نظر می گیرد که در این صورت چنانچه کارفرما از این عمل کارفرما برای عدم پرداخت حداقل میزان عیدی در سال 1400 امتناع نماید، در این صورت کارگر می تواند با شکایت از کارفرما در مراجع صالح اداره کار به حق قانونی خویش دست یابد.

حداقل میزان عیدی کارگران در سال 1400 مبلغی معادل 3،820،800 در نظر گرفته شده است و حداکثر میزان عیدی کارگران در سال 1400 مبلغی معادل 5،731،200 در نظر گرفته شده است.

 

محاسبه مبلغ عیدی کارگران سال 1400

محاسبه مبلغ عیدی کارگران سال 1400 طبق قانون فرمول خاص خود را دارد که برای همه سال ها به همین شکل است مگر اینکه در آتیه با تغییر قانون تغییر نماید. برای محاسبه مبلغ عیدی کارگران سال 1400 لازم است که ابتدا میزان دستمزد روزانه هر فرد را در سال جاری بدانیم. میزان دستمزد روزانه هر کارگر در سال جاری 63،680 تومان است. فرمول محاسبه مبلغ عیدی کارگران سال 1400 بدین صورت است که برای محاسبه  حداقل میزان  عیدی کارگران در سال 1400 باید حقوق روزانه کارگر در عدد 60 ضرب گردد و برای محاسبه حداکثر میزان عیدی سال 1400 حقوق روزانه کارگر در عدد 90 بایستی ضرب شود و مبالغ به دست آمده میزان عیدی کارگران در سال 1400 را نشان می دهد.

                  حداقل میزان عیدی کارگر=60 * حداقل حقوق روزانه کارگر

                  حداکثر میزان عیدی کارگر=90* حداقل حقوق روزانه کارگر

 

میزان عیدی کارمندان قراردادی

کارمندان قراردادی به کارمندانی گفته می شود که برای مدتی در نزد کارفرما مشغول به فعالیت هستند و با انعقاد قرارداد با کارفرما نیرو و توان و دانش و تجربه خود را برای مدتی که نسبت به آن توافق شده است در اختیار کارفرما قرار می دهند. کارمندان قراردادی ممکن است برای یک ماه، 3 ماه، 6 ماه و… با کارفرما قرارداد منعقد نمایند، پس از اتمام مدت قرارداد رابطه کارگری و کارفرمایی هم بین کارگر و کارفرما قطع می گردد اما این قطع ارتباط دلیل نمیشود که کارفرما عیدی کارمندان و عیدی کارگران قراردادی را نپردازد. بلکه میزان عیدی کارمندان قراردادی نیز همچون عیدی کارمندان و عیدی کارگران  غیر قراردادی پرداخت می گرددد.

البته  میزان عیدی کارمندان قراردادی با توجه به میزان کارکرد آن ها محاسبه می گردد.

1) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار یک ماهه: 323،624

2) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار دو ماهه :647،248  

3) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار سه ماهه :970،872

4) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار ی چهارماهه: 1،294،496

5) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار پنج ماهه: 1،294،121

6) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار شش ماهه: 1،942،745

7) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار هفت ماهه: 2،254،930

8) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار هشت ماهه: 2،568،114

9) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار نه ماهه: 2،881،299

10) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار ده ماهه: 3،194،484

11) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار یازده ماهه: 3،507،669

12) میزان عیدی کارمندان قراردادی در کار دوازده ماهه:3،820،800

 

محاسبه عیدی سال 1400 بازنشستگان

 در محاسبه عیدی سال 1400 بازنشستگان با توجه به اینکه این افراد معمولا در دوران کهولت هستند و خرج و مخارج بیشتری نیز دارند باید با وسواس بیشتری همراه باشد اما متاسفانه به این صورت نیست. آنچه در قانون در باب محاسبه عیدی سال 1400 بازنشستگان است با این قشر از کارگران مستمری بگیر تامین اجتماعی نیز باید همچون دیگر کارگران شاعل عیدی را محاسبه نمود که البته اینگونه نیست و معمولا معادل یک پایه حقوق به بازنسستگان عیدی تعلق می گیرد که البته در محاسبه عیدی سال 1400 بازنشستگان، نمایندگان قول پرداخت دو پایه حقوق را داده اند اما با توجه به شرایط جامعه چنین امری محال به نظر می رسد و احتمالا میزان عیدی سال 1400 بازنشستگان 2 ملیون تومان باشد.

 

مشاوره حقوقی محاسبه عیدی 1400

عیدی کارمندان و عیدی کارگران و بازنسشتگان حق قانونی آن هاست که در طول سال  نیرو و توان خویش را برای کار گذاشته اند و ایام عید را به استراحت نیاز دارند و مبلغ عیدی پاداشی است که کارمندان و کارگران در ازای زحمت خود دریافت می نمایند.

عیدی کارگران و عیدی کارمندان مبلغ مشخصی دارد. در محاسبه عیدی کارمندان معمولا  اختلافی ایجاد نمی گردد چراکه عیدی آن ها از طرف دولت مشخص شده و پرداخت می گردد اما آنچه محل اختلاف است محاسبه عیدی 1400 کارگران است که با توجه به اینکه میزان عیدی کارگران  مبلغ مشخصی است اما برخی از کارفرمایان به بهانه های واهی از زیر بار پرداخت عیدی که حق قانونی کارگر است شانه خالی می کنند و مبلغ آن را معملا کمتر از حد مقرر قرار می دهند و اینجاست که کارگرانی که نسبت به قانون جاهل هستند با چنین بی عدالتی هایی مواجه می گردند. و گاها نیز کارگران نمی دانند که برای عدم پرداخت عیدی کارگران از طرف کارفرما می توانند از کارفرما شکایت مطرح نمایند.

محاسبه مبلغ عیدی کارگران سال 1400 فرمول ساده ای دارد و قانون گذار برای آن حداقل و حداکثر قرار داده است و همینطور قانون میزان عیدی کارمندان قراردادی را نیز مشخص نموده است و این افراد نیز به نسبت کارکردشان مستحق دریافت عیدی هستند. از این رو بهتر است کارگران با مشاوره حقوقی با وکیل اداره کار یا مشاور حقوقی اداره کار از نحوه محاسبه عیدی 1400 مطلع گردند و نسبت به حق خود آگاهی یابند تا بتوانند در صورت نیاز به طرق قانونی به حق خویش دست یابند.

 

میزان عیدی کارگران در سال 1400 چقدر است؟

حداقل میزان عیدی کارگران در سال 1400 مبلغی معادل 3،820،800 در نظر گرفته شده است و حداکثر 5،731،200 در نظر گرفته شده است.

میزان عیدی بازنشستگان در سال 1400 چقدر است؟

معمولا معادل یک پایه حقوق به بازنسستگان عیدی تعلق می گیرد که البته در محاسبه عیدی سال 1400 بازنشستگان، نمایندگان قول پرداخت دو پایه حقوق را داده اند اما با توجه به شرایط جامعه چنین امری محال به نظر می رسد و احتمالا میزان عیدی سال 1400 بازنشستگان 2 ملیون تومان باشد.

عیدی کارمندان قراردادی چگونه محاسبه می شود؟

میزان عیدی کارمندان قراردادی با توجه به میزان کارکرد آن ها محاسبه می گردد. میزان عیدی کارمندان یک ماهه تا 12 ماهه را در این مطلب بررسی کرده ایم.

آیا به کارمندانی که کمتر از یک سال سابقه کار دارند هم عیید تعلق می گیرد؟

میزان عیدی برای این کارمندان بر اساس مدت زمان کارشان محاسبه می شود.

 

جهت مشاوره حقوقی آنلاین با وکیل دیوان عدالت اداری هم اکنون تماس بگیرید.

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

2 دیدگاه دربارهٔ «عیدی کارمندان و کارگران در سال 1400 چقدر است؟»

دیدگاهتان را بنویسید