تعریف طلاق | انواع طلاق | شروط طلاق
فهرست مطالب

تعریف طلاق | انواع طلاق | عده طلاق و مدت آن

طلاق یکی از موضوعاتی است که مردم درباره آن جستجو می کنند و گاهی اطلاعات اشتباهی دریافت می کنند. ما این مقاله را برای آشنایی شما با مفهوم طلاق نوشته ایم. همانطور که می دانید انواع طلاق برای وجود دارد. طلاق توافقی، طلاق غیابی، طلاق عاظفی و انواع دیگر. به همین دلیل پس از ارائه، انواع طلاق را توضیح داده ایم. با مطالعه این مطلب خواهید دانست که پیش از دادن حکم طلاق دادگاه باید در چه مواردی اطهار نظر کند. البته در زمینه طلاق، موضوعات مختلفی که مورد توجه هم هستند، وجود دارد. مانند :

 • دلایل طلاق در ایران.
 • طلاق فوری.
 • آمار طلاق در ایران.
 • طلاق در فرهنگ ایران چگونه ارزیابی می شود.
 • تعریف طلاق عدی چیست؟
 • تعریف طلاق بائن چگونه است؟
 • تعریف طلاق خلع چیست؟
 • تعریف طلاق بدعی چیست؟

و بسیاری از موضوعات مرتبط که هر کدام مطلب جداگانه و بررسی اساسی را میطلبد که در فرصت یک مقاله نمیگنجد.

قبل از اقدام برای طلاق، لازم است اطلاعاتی درباره اینکه حق طلاق در ایران با چه کسی است؟ عده طلاق چیست؟ عده طلاق چه مدت است؟ داشته باشید. برای کسب هرگونه مشاوره حقوقی طلاق، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی رایگان از متخصصین ما با شماره تلفن های وکیل پرس تماس بگیرید.

گروه وکلای وکیل پرس با کادر تخصصی خود آماده همکاری و قبول وکالت در دعاوی طلاق و خانواده شما عزیزان می باشد جهت اخذ مشاوره حقوقی رایگان با وکیل خانواده هم اکنون تماس بگیرید

 

تعریف طلاق

طلاق یکی از طرق انحلال عقد نکاح است. با طلاق پیوند زناشویی بین زن و مرد از بین میرود و هرکدام می توانند پس از طلاق زندگی مجزا خویش را داشته باشند. البته به واسطه عقد نکاح هر کدام از زن و مرد نسبت به یکدیگر دارای حقوقی می باشند که در صورت انحلال نکاح ، تکلیف این حق و حقوق بایستی معین گردد.

در این مقاله ضمن بررسی انواع طلاق در قانون ایران، به بررسی شرایط طلاق، تکلیف حضانت فرزندان در طلاق، عده طلاق و…. پرداخته می شود. با ما تا انتها همراه باشید.

 

با انواع طلاق آشنا شوید

طلاق به دو دسته تقسیم می گردد. طلاق رجعی و طلاق بائن

طلاق رجعی : طلاق رجعی به طلاقی گفته می شود که در زمان عده برای مرد حق رجوع وجود دارد.

طلاق بائن : به طلاقی گفته می شود که در زمان عده برای مرد حق رجوع وجود ندارد.

طلاق بائن دارای انواعی می باشد که عبارتند از:

 • طلاق پیش از نزدیکی زن و شوهر : طلاق پیش از نزدیکی زن و شوهر از نوع طلاق بائن می باشد. به عبارت دیگر طلاق دختر باکره برای مرد حق رجوع را از بین می برد.
 • طلاق خلع : طلاقی که زن به واسطه کراهتی که از مرد دارد ، مالی را به او می بخشد تا وی را طلاق دهد. این مال می تواند مهریه و یا هر مال دیگری باشد. در این طلاق تا زمانی که زن برای آنچه بخشیده است  در زمان عده رجوع  به عوض ننماید برای مرد حق رجوع وجود ندارد.
 • طلاق مبارات : طلاقی که زن و مرد هر دو از یکدیگر کراهت دارند و بدین جهت تمایل به جدایی دارند که در این صورت با توافق بر سر حقوق خویش نسبت به جدایی اقدام می نمایند. در این طلاق نیز تا زمانی که زن برای آنچه بخشیده است رجوع به عوض  ننماید ، برای مرد نیز حق رجوع وجود ندارد.
 • طلاق زن یائسه: چنانچه زن یائسه اقدام به طلاق نماید و یا اینکه طلاق داده شود این نوع طلاق،نوع  طلاقی بائن است و در ایام عده برای مرد حق رجوع وجود ندارد.
 • طلاق پس از 3 بار وصلت: گاهی ممکن است زن و مرد 3 بار متوالی ازدواج نمایند و طلاق بگیرند در این صورت طلاق در بار سوم طلاق بائن است. یعنی برای مرد حق رجوع وجود ندارد.

 

حق طلاق در قانون ایران با چه کسی است؟

حق طلاق در قانون ایران از اختیارات مرد می باشد و مرد می تواند با  دادن دادخواست طلاق  درباره مطلقه نمودن همسر خویش تصمیم گیرد.

چنانچه مردی کلیه حق و حقوق همسر خویش را پرداخت نماید ،دادگاه برای طلاق دلیل دیگری از وی مطالبه نمی نماید و این در حالی است که چنانچه زن بخواهد دادخواست طلاق بدهد و نسبت به طلاق اقدام نماید بایستی  دلایل موجهی برای این امر به دادگاه ارائه دهد که البته این دلایل نیز به سهولت مورد پذیرش محکمه واقع نمی شود.

 

پیش از حکم طلاق، دادگاه راجع به چه حقوقی باید اظهار نظر نماید؟

در هر کدام از انواع طلاق، لازم است که دادگاه راجع به کلیه حقوق مشترک زن و مرد اظهار نظر نماید و تکلیف این امور مشخص گردد. از جمله این حقوق عبارتند از : مهریه ،نفقه و اجرت المثل زن، جهیزیه ،حضانت فرزندان و ملاقات آنها.

 

مهریه

مهریه مالی است که به سبب عقد نکاح به زن تعلق میگیرد و زن هر زمان که بخواهد می تواند آن را مطالبه نماید. چنانچه دادخواست طلاق از طرف مرد باشد بایستی مهریه همسر خویش را کامل پرداخت نماید و یا پیش از طلاق با وی توافق نموده باشد. چنانچه طلاق توافقی باشد نیز بایستی راجع به این امر بین زن ومرد توافق حاصل شود.

در خواست طلاق از طرف زن شرایط خاص خود را دارد که بدان اشاره شد اما آنچه بسیار شایع است این است که معمولا در دادخواست طلاقی که از سوی زن صورت میگیرد زن در ازای طلاق مهریه خویش را می بخشد تا مرد با طلاق وی موافقت نماید.

 

نفقه و اجرت المثل ایام زوجیت

نفقه به معنای خرجی می باشد و بر عهده مرد است که خرج زن را در زندگی مشترک بدهد و اجرت المثل نیز هزینه اموری است که زن در منزل شوهر انجام میدهد. پیش از طلاق لازم است که تکلیف این امور نیز مشخص شود و چنانچه زن نفقه معوقه و اجرت المثل خویش را دریافت نکرده باشد پیش از طلاق می تواند مطالبه کند و یا اینکه نسبت به آن بین زن و مرد توافق صورت گیرد.

 

جهیزیه

جهیزیه اسباب و وسایلی است که زن برای استفاده به منزل شوهر می برد و معمولا لیست آن که سیاهه نامیده میشود به امضاء مرد می رسد. چنانچه زن و مرد از یکدیگر جدا شوند ، زن می تواند نسبت به استرداد جهیزیه خویش اقدام نماید.

 

حضانت طفل و حق ملاقات

چنانچه زن و مرد قصد طلاق و جدایی داشته باشند و فرزند مشترکی  نیز دارا باشند. حضانت فرزند پس از طلاق چه دختر باشد و چه پسر تا هفت سالگی با مادر و پس از آن تا زمان بلوغ با پدر است و پس از آن خود طفل می تواند مشخص کند که با کدام یک از ابوین می خواهد زندگی نماید. البته در صورتی که بین زن و مرد توافق دیگری در مورد حضانت صورت گرفته باشد طبق همان توافق عمل می شود.

حضانت طفل چه با مادر باشد و چه با پدر ،طرف دیگر می تواند از حق ملاقات فرزند بهره مند گردد . حق ملاقات با توجه به نظر دادگاهه بین 24 ساعت تا 48 ساعت در هفته به صورت معمول است مگر اینکه دادگاه  مصلحت دیگری را لحاظ نماید.

پیش از طلاق لازم است که راجع به حضانت و ملاقات طفل نیز توافقات صورت گیرد. هرچند بعد از طلاق نیز چنانچه یکی از طرفین صلاحیت نگه داری طفل را نداشته باشد طرف دیگر می تواند از این جهت به دادگاه معترض گردد. و همینطور اگر یکی از طرفین از حق ملاقات طرف دیگر امتناع نماید نیز ، اجازه اعتراض به طرف مقابل داده می شود.

 

عده طلاق چیست و چه مدت می باشد؟

عده از ریشه (عِد ) به معنای شمردن است. عده به معنای مدت زمانی است که زن پس از طلاق و یا فوت شوهر بایستی صبر نماید و در این مدت مجاز به ازدواج اعم از دائم و موقت نمی باشد. اما پس از ایام عده چنانچه در مدت عده از طرف مرد رجوع صورت نگرفته باشد ، زن می تواند مجددا ازدواج نماید.

عده  در طلاق دائم 3 طهر که معادل 45 روز است می باشد .

چنانچه زن باردار طلاق بگیرد ،عده وی تا زمان زایمان  و وضع حمل می باشد و چنانچه جنین قبل از زایمان  سقط شود عده نیز از بین می رود.

زن یائسه ، زنی که عادت ماهانه نمیشود و زنی که بین او و شوهرش رابطه زوجیت رخ نداده است ، در صورت طلاق ،عده ندارد.

زنی که شوهرش غایب مفقود الاثر است و دادگاه او را طلاق می دهد ،عده طلاق ندارد بلکه باید عده وفات که 4 ماه و 10 روز است نگه دارد.

عده طلاق  و فسخ نکاح و بذل مدت و انقضاء آن در نکاح منقطع در زنی که حامل نباشد دو طهر می باشد. البته در صورتی که زن یائسه باشد عده وی در این مواقع 45 روز است.

 

برخی سوالات حقوقی در خصوص طلاق

سلام آیا مرد می تواند درشهری که زنش مقیم نیست و محل تنظیم عقدنامه هم نیست درخواست طلاق غیابی کند؟؟

خیر

انواع طلاق بائن را نام ببرید؟

طلاق پیش از نزدیکی زن و شوهر

طلاق خلع

طلاق مبارات

طلاق زن یائسه

طلاق پس از 3 بار وصلت

 

 

 

گروه وکلای وکیل پرس (اینستاگرام) با کادر تخصصی خود آماده همکاری و قبول وکالت در دعاوی و همچنین درخواست وکیل طلاق در تهران و خانواده شما عزیزان می باشد جهت اخذ مشاوره حقوقی رایگان با وکیل خانواده یا وکیل پایه یک دادگستری هم اکنون تماس بگیرید

.

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید