فهرست مطالب

کتک زدن همسر چه حکمی دارد؟

کتک زدن همسر چه حکمی دارد؟ سوالی که امروز قراره کارشناس حقوقی خانواده وکیل پرس به آن پاسخ دهد با ما همراه باشید.

مرد به هیچ عنوان حق کتک زدن و وارد کردن ضرب و جرح به همسر خود را نداشته و در صورت اقدام به انجام چنین عمل غیر اخلاقی نسبت به همسرش مستوجب مجازاتی خواهد بود که قانون گذار در باب بحث ایراد صدمه بدنی عمدی که مصداق عنوان مجرمانه جنایت بر عضو بوده مستوجب مجازاتی خواهد بود که من باب قصاص یا دیه برحسب جرم مرتکب شده در قانون مجازات اسلامی تعیین شده است.

زنی که توسط شوهرش مورد آسیب بدنی و ضرب و جرح قرار گرفته چگونه ادعای خود را اثبات کند؟

ممکن است در صحنه جرم واقع شده فرزندان شاهد تماشای این صحنه جنایت بار بوده باشند و یا صدای درگیری به حدی بوده که همسایگان متوجه صدای زنی که توسط شوهرش دارد مورد آسیب قرار می گیرد شده باشند و با شهادت دادن خود در نزد قاضی، حقیقت صحنه جرم را شرح می دهند و یا خود شوهر اقرار می کند که زمانی که زن خود را مورد آزار قرار می دادم تعادل روحی نداشتم و به دلیل مصرف مواد الکلی و یا عواملی دیگر موجب گردید که همسر خود را کتک بزنم و هم اکنون به جرم خود اعتراف می کنم و یا قاضی از زوجین می خواهد که سوگند یاد کنند تا بتواند بر مبنای آن بتواند به این علم برسد که واقعا زوجه مورد ضرب و جرح قرار گرفته است گاهی اوقات هم ضبط صدا و فیلمی که بیانگر صحنه جرم بوده وقوع این صحنه جنایت بار را شرح می دهد.

جنایت بر عضو

جنایتی است که موجب ایراد ضرب و جرح بر بدن شده و شخص ضارب به صورت عمدی یا غیر عمدی با وارد کردن صدمه ای به بدن  شخص مضروب او را دچار آسیب بدنی کرده و جراحت وارده به گونه ای بوده که منجر به قطع عضو و یا صدمه جدی شده است و هم اکنون زوجه ای که بی گناه مورد آسیب جسمی قرار گرفته می خواهد ادعای خود را اثبات کند و خواستار جبران آن

زوجه برای اینکه آثار جراحت وارده از بین نرود باید سریعا به پزشک قانونی مراجعه کند و گواهی صادر شده از سوی پزشکی قانونی که بیانگر میزان جراحت وارد به بدن شخص مجنی علیه بود دلیلی محکم برای اثبات ضرب و جرح بوده و حسب آن شخص شاکی می تواند خواستار قصاص عضو یا پرداخت دیه از شخص ضارب باشد

برای بررسی میزان دیه وارده به مقاله : بررسی میزان دیه جراحات مراجعه کنید.

قتل زن توسط شوهر

اما گاهی اوقات مرد فراتر از ایراد ضرب و جرح رفته و اقدام به کشتن همسر خود می کند این عمل خشونت بار که متاسفانه بیشترین آمار مربوط به قتل های خانوادگی را داشته به این گونه بوده که مرد به دلایل های اعم از خیانت زن ، عدم تمکین زن ، مشکلات مالی برای خودداری از پرداخت مهریه و حقوق مالی زوجه و یا به دلیل نداشتن تعادل روانی اقدام به کشتن همسر خود می کن.

همچنین بخوانید:

چگونه در دادگاه طلاق صحبت کنیم؟

 

مجازات مردی که اقدام به قتل همسرش می کند

جز استثنایی که در ماده 302 قانون مجازات اسلامی بیان شده و مرد را از مجازات اعدام معاف نموده چنانچه مردی اقدام به انجام این عمل جنایت بار نماید به مجازت قصاص نفس محکوم خواهد شد و اولیای دم زوجه می توانند خواستار اعدام او از مراجع قضایی باشند.

 

 

همچنین سوالی که این روزها در پنل کاربری وکیل پرس بسیار با آن روبه رو هستیم آن است که :

آیا ضرب و شتم هم از مصادیق عسر و حرج بوده و به زوجه حق آن را می دهد که بتواند با استناد به آن اقدام به گرفتن طلاق از همسرش بنماید؟

در پاسخ به این سوال باید بیان داریم که اگر آسیب جسمانی به زوجه به صورت مداوم بوده باشد به گونه ای بوده باشد که او را دچار عسر و حرج سازد به گونه ای که ادامه زندگی برای زوجه غیر ممکن گردد زوجه می توان با استناد به آن و اثبات کردن آن با ارائه گواهی از پزشکی قانونی مبنی بر اثبات ضرب و شتم می تواند از دادگاه تقاضا بنماید که به علت قرار گرفتن این شرایط خواسته او را مبنی بر طلاق صادر بنماید
اما این نکته را به خاطر داشته باشید که صرف ارائه گواهی پزشکی قانونی مبنی بر جراحت زوجه کافی نبوده و دادگاه باید با ارائه ادله ای دیگری از جمله شهادت شهود و امارات دیگری به اقناع وجدانی برسد که ادعای زوجه صحت داشته و حکم بر طلاق به درخواست زوجه بدهد

اگر همسر شما منکر گردید که ادعای شما مبنی بر ضرب و جرح صحت نداشته چگونه می توانید در صدد اثبات این امر برآیید ؟

در اینجا زوجه برای آنکه زوج نتواند منکر گردد با ارائه ادله ای که مثبت ادعایش بوده در صدد اثبات ادعای خویش برآید که این مدارک عبارت است از:

  • ارائه صورت جلسه تنظم شده در کلانتری و یا دادسرا
  • ارائه گزارش پزشکی قانونی
  • تنظیم استشهادیه مبنی بر شهادت شهودی که شاهد ایراد ضرب و جرح زوج بر زوجه بوده اند و در دادگاه به این امر شهادت داده اند
  • ارائه ادله ای دیگر که مثبت ادعای زوجه بوده است

اهمیت این مواردی که بیان کردیم بدین خاطر بوده که دادگاه خانواده زمانی به ادعای زوجه مبنی بر درخواست طلاق حکم خواهد داد، که تمامی این مراتب ذکر شده به دادگاه کیفری ،که به پرونده ضرب و جرح رسیدگی نموده اثبات گردد و ادعای زوجه را به عنوان شاکی پرونده که همسرش را به عنوان ضارب مجرم معرفی نموده و از او طرح شکایت نموده بپذیرد و حکم به مجازات راجع به او راصادر بنماید که این امر به جز ارائه ادله ای که در بالا به آن اشاره نمودید قابل احراز نخواهد بود لذا تقاضای زوجه بنا بر حکم طلاق به دادگاه خانواده مبنی بر عسر و حرج رد خواهد گردید

آیا جرم ضرب و جرح از جرائم قابل گذشت بوده است ؟

به بیان دیگر اگر زوجه از شکایت خود راجع به همسرش صرف نظر بنماید دیگر از زوج رفع اتهام گردیده و او مستوجب مجازات نخواهد بود و یا عمل او واجد جنبه عمومی نیز بوده است ؟

در پاسخ به سوال باید اعلام داریم که با گذشت زوجه و اعلام رضایتش پرونده کیفری تشکیل شده مختومه گردیده و دیگر زوج مستوجب مجازات نخواهد گردید چون جرم مذکور واجد جنبه خصوصی بوده که با گذشت شاکی از زوج رفع اتهام شده و او دیگر مجرم نیست

 

امیدواریم توانسته باشیم پاسخ شفافی به سوال: کتک زدن همسر چه حکمی دارد؟ داده باشیم…

 

 

مشاور حقوقی تلفنی رایگان | وکیل پرس

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

 

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید