فهرست مطالب

هزینه دادرسی مهریه

هزینه دادرسی مهریه چقدر است. پاسخ به این سوال پرتکرار توسط کارشناس حقوقی وکیل پرس. با ما همراه باشید

همان گونه که گفتیم مهریه حقی بود که برای زوجه به موجب عقد نکاح به وجود می آید و این حق قانونی را هر زمانی که می خواهد می تواند با طرح شکایت از همسرش و تنظیم درخواست مطالبه مهریه به طرفیت او خواستار دریافت حق خود باشد اما روند دریافت وصول مهریه منوط به طی کردن تشریفاتی بوده که باید توسط زوجه انجام گردد تا دعوی او از سوی دادگاه قابل پذیرش گردد

در رابطه با نحوه دعوی مطالبه مهریه در مقالات پیشین به صورت مفصل بحث کردیم در اینجا می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که زوجه ای که علیه زوج خود طرح دعوی می کند مستلزم به پرداخت چه مقدار هزینه دادرسی بوده است !

از آنجایی که دعوی مهریه دعوی مالی بوده زوجه مستلزم پرداخت هزینه دادرسی معادل دعاوی مالی بوده بپردازد و حسب میزان دریافت مهریه خود باید بهای خواسته بپردازد . مگر آنکه زوجه از پرداخت هزینه دادرسی معسر بوده و به دادگاه احراز گردد که توانایی مالی نداشته و ادعای اعسارش پذیرفته شود دادگاه در جلسه اول

اما میزان بهای دعاوی مالی از جمله مهریه که موضوع بحث ما هم بوده در مرحله بدوی :

هزینه دادرسی وصول مهریه در مرحله بدوی

  •  در صورتی که ارزش ریالی خواسته معادل 20000000تومان یا کمتر بوده باشد میزان بهای خواسته معادل دو و نیم درصد
  • در صورتی که ارزش ریالی خواسته بیشتر از 20000000 تومان باشد میزان بهای خواسته معادل سه و نیم درصد خواهد بود

 

اما با یک مثال ساده این موضوع را ساده تر بیان کنیم :

فرض کنید مهریه زوجه معادل 500 سکه بهار آزادی بوده است و زوجه هم اکنون می خواهد با طرح دعوی مطالبه مهریه آن را از همسرش وصول کند

ابتدا باید با توجه به اینکه زوج تمکن مالی برای پرداخت تمامی مهریه تعیین شده داشته یا نه توجه کنید . چون قانون گذار حسب قانون حمایت خانواده تنها زوج را ملزم به پرداخت 110 سکه بهار آزادی نموده و مازاد آن در صورت اثبات تمکن مالی زوج به پرداخت ، توسط زوجه بوده است .

فرض کنید ارزش ریالی هر سکه به نرخ روز 1100000 تومان بوده است بوده و میزان سکه که زوج ملزم به پرداخت آن بوده ، با توجه به وضعیت تمکن مالی زوج 500 سکه بهار آزادی بوده است.

در اینجا حاصل ضرب می شود معادل 550000000 تومان و 3.5 درصد آن می شود معادل :1925000000

از آنجایی که ارزش ریالی خواسته بیشتر از 3000000 ریال بوده است لذا قابلیت تجدید نظر خواهی خواهد داشت و میزان  بهای خواسته معادل 4.5 محکوم به خواهد بود

و در صورتی که مهریه زوجه وجه نقد بوده باشد و میزان آن بیشتر از 2000000 ریال باشد، می تواند نسبت به رای صادره تقاضای فرجام خواهی نیز بنماید که میزان بهای خواسته معادل 5.5 محکوم به، می باشد

اما در فرضی که زوجه توانایی مالی برای پرداخت هزینه های دادرسی نداشته باشد می تواند ضمن دادخواست اصلی یا به صورت دادخواست جداگانه ای، دعوی تحت عنوان اعسار از پرداخت هزینه های دادرسی را مطرح کند که در این صورت دادگاه قبل از آنکه به دعوی اصلی رسیدگی کند ابتدا با تشکیل جلسه رسیدگی و دعوت از شهود به دعوی اعسار رسیدگی کرده و چنانچه معسر بودن زوجه از پرداخت هزینه دادرسی اثبات گردد او را از پرداخت هزینه دادرسی معاف خواهد نمود

این هزینه دادرسی که به صورت مفصل آن را مورد بررسی قرار دادیم ، راجع به زمانی بوده که وصول مهریه از طریق اجرای ثبت که در مقاله مطالبه مهریه آن را مورد بحث و تحلیل قرار دادیم به نتیجه نرسد و زوجه نتواند مهریه اش را وصول بنماید که در این حالت می تواند با انصراف دعوی خود، از طریق مراجع قضایی دعوی خود را پیگیری نماید که به ترتیبی که بیان نمودیم با توجه به آنکه دعوی مربوطه در چه مقطعی از دادرسی بوده ، بدوی ، تجدید نظر خواهی و اعاده دادرسی فرجام خواهی و …… میزان آن متقاوت بوده است.

 

همچنین بخوانید:

قانون جدید مهریه ۱۴۰۰

 

سوالات متداول :

چنانچه زوجه دعوی خود را راجع به وصول مهریه از طریق دایره اجرای ثبت مطرح و پیگیری کند منوط به پرداخت چه میزان هزینه دادرسی بوده است ؟

هزینه اجرای مهریه از طریق اداره ثبت معادل به میزان نیم عشر دولتی یا یک بیستم مبلغ خواسته بوده است

در چه صورتی زوجه از پرداخت هزیته دادرسی مطالبه مهریه معاف می شود ؟

در صورتی که زوجه با ارائه ادله ای به دادگاه اثبات نماید که از پرداخت هزینه دادرسی معسر بوده است و دادگاه به صحت ادعای او پی ببرد او را از پرداخت هزینه دادرسی معاف می کند.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل مطالبه مهریه با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید