نحوه مطالبه اجور معوقه ملک مسکونی با وکیل ملکی

فهرست مطالب

وکیل پرس به پاس قدردانی از همراهی شما با همکاری هولدینگ آرمانی هاب خدمات و تخفیفات ویژه ای را برای شما عزیزان در نظر گرفته، شما می توانید با ثبت شماره خود از این خدمات و تخفیفات مطلع شوید.

گاروبین، خدمات آزمایشگاهی در محل؛ نمونه گیری رایگان
بدادم برس، خدمات تعمیرات و تاسیسات؛ ایاب و ذهاب رایگان
نگاه آرمانی، خدمات مارکتینگ و برندینگ

"*" indicates required fields

به نظر شما نحوه مطالبه اجور معوقه ملک مسکونی با وکیل ملکی چگونه است و چه راهکاری دارد!!! با وکیل پرس همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

وکیل ماهر کلید طلایی دریافت اجاره معوقه

مشکلات مالک ومستاجر بر سر عدم پرداخت اجاره در موعد مقرر، یکی از دعاوی حقوقی رایج در شورای حل اختلاف است. سوال اینجاست کوتاه‌ترین راه قانونی برای دریافت اجاره معوقه از مستاجران چیست ؟ در این مقاله راهکارهای قانونی دریافت اجاره معوقه از مستاجران را تشریح خواهیم کرد. با ما همراه باشید.
شرایط و مدارک تنظیم دادخواست قضایی برای دریافت بدهی معوقه:
هرگاه مستاجری اجاره ای را که در مبلغ اجاره نامه قید شده است را پرداخت نکند؛ مالک می‌تواند با تهیه درخواست قضایی برای دریافت اجاره اقدام کند. اگر مستاجر از پرداخت مبلغ اجاره خودداری کند ، قرارداد به طور قانونی فسخ شده است. معمولا این بند در قراردادهای اجاره‌نامه قید می‌شود.

مدارک لازم جهت تنظیم دادخواست برای دریافت اجاره عقب مانده به شرح ذیل است :

1- کپی برابر اصل مدارک شناسایی
2- کپی برابر اصل اجاره نامه
3- کپی برابر اصل اسناد مالکیت

همچنین اگر مستاجر اجاره قانونی خود را در زمان مشخص وقانونی نپردازد مالک می‌تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کند و پرونده قضایی تشکیل دهد.
اگر سقف بدهی اجاره معوقه تا بیست میلیون باشد ،رسیدگی به این پرونده در شورای حل اختلاف صورت می گیرد اما اگر بیشتر از بیست میلیون باشد، پرونده در دادگاه عمومی بررسی خواهد شد. ضمنا پس از صدور حکم اجور معوقه مالک می‌تواند مبلغ اجاره را از ودیعه کم کند یا اموال مستاجر را ضبط کند.
همچنین در صورت عدم پرداخت اجاره؛ مالک می‌تواند با استناد به ماده 496 قانون مدنی می‌تواند قرارداد را فسخ کند.
اقامه دعوی برای دریافت هزینه‌های جانبی از مستاجر
برخی مستاجران تا پایان قراداد از پرداخت هزینه‌های جانبی مثل شارژ ساختمان یا پول آّب و برق خودداری می‌کنند. مالک می‌تواند مطابق حقوق قانونی برای دریافت هزینه‌های جانبی برای مستاجر پرونده تشکیل دهد.

شرایط دریافت حکم تخلیه چیست ؟

اقامه دعوی برای گرفتن حکم تخلیه شرایط خاصی دارد که در ذیل به آن خواهیم پرداخت .
مدت زمان اجاره ای که در قرارداد به امضا طرفین رسیده باشد، منقضی شده باشد و مستاجر در ملک بماند.
مستاجر سه ماه اجاره ملک را نپرداخته باشد. مستاجر ملک را به کسی دیگری اجاره داده باشد یا به طور غیر قانونی و بر خلاف آنچه در قرارداد ذکر شده از ملک استفاده کند.
لازم به ذکر است در این شرایط تنظیم دادخواست در شورای حل اختلاف برای گرفتن حکم تخلیه مجاز است.

لزوم امضاء شاهد در قرارداد برای گرفتن حکم تخلیه
معمولا در زمان قرادادهای اجاره ملک ،دو نفر شاهد از سوی طرفین قرارداد را امضا می‌کنند و هر یک از طرفین نسخه ای از قرارداد را دریافت می‌کنند. این امضا برای درخواست حکم تخلیه ضروروی است. در صورت فقدان این امضا قرارداد تابع قوانین حقوقی مالک و مستاجر خواهد بود. اگر همه شرایط محیا باشد ، شورای حل اختلاف می‌تواند کمتر از یک هفته نسبت به صدور حکم تخلیه اقدام کند.

دعوای خلع ید و دعوای دستور تخلیه یکسان نیست
دعوای خلع ید به معنی تصرف غیر قانونی ملک توسط شخص یا اشخاصی است و نیاز به قرارداد قانونی برای طرح دعوا نیست اما برای گرفتن حکم تخلیه قانونی می‌بایست بین مستاجر و مالک قرارداد قانونی عقد شده باشد.

هزینه دادرسی پرونده اجاره معوقه :

هزینه دادرسی پرونده اجاره معوقه بر اساس اجاره بها تعیین شده و به عهده مالک است که به دادگستری پرداخت می‌شود . البته اگر مالک پیروز دادگاه باشد ، می‌تواند هزینه دادرسی را از مستاجر دریافت کند

از خدمات طلایی وکیل پرس بهره‌مند شوید

تیم حقوقی وکیل پرس به ریاست دکتر (دکتر مهدی صنم پور) خدمات ویژه‌ای در زمینه پرونده اجور معوقه ارائه می‌دهد. وکلای ما در اسرع وقت پرونده شما را به صورت حضوری و آنلاین بررسی می‌کنند. بنابراین در زمان شما صرفه جویی خواهد شد.
بعد از بررسی اولیه پرونده ، جلسه حضوری جهت تشریح پرونده شما تشکیل خواهد شد که می‌توانید درباره جزییات پرونده به سرعت تصمیم‌گیری کنید.
نکته مهم این است که وکلای وکیل پرس در زمینه پرونده‌هایی که در پیچیدگی‌هایی قانونی دیوان عدالت اداری به بن بست خورده اند،خدمات ویژه ای ارائه خواهد داد. برای بهره مندی از امکانات وکیل پرس ،کارشناسان مجموعه ما در کمترین زمان ممکن با شما در ارتباط خواهند بود. پیشنهاد ما این است که برای ارتباط با کارشناسان مجموعه وکیل پرس کوتاه ترین را راه انتخاب کنید. واتس آپ مجموعه وکیل پرس به شماره 09101413904 در هر ساعتی از شبانه روز به کاربران پاسخ خواهد داد.

 

سوالات متداول درخصوص نحوه مطالبه اجور معوقه ملک مسکونی با وکیل ملکی

اگر مستاجر بعد از پایان قرارداد ملک را تصرف کند، مشمول چه حکمی خواهد بود ؟

به یاد داشته باشید اجاره ای که بین مستاجر ومالک منعقد می‌شود فقط تا پایان قرارداد معتبر است . در صورتیکه بین دو طرف توافقی حاصل نشود و مستاجر در ملک بماند، مالک می‌تواند یا تنظیم دادخواست قضایی دریافت اجرت المثل را دریافت کند.

اگر مستاجر بعد از عقد قرارداد از ملک استفاده نکند باید اجاره بپردازد؟

بعد از عقد قرداد مستاجر ملزم به پرداخت اجاره بها است. ناگفته نماند پرداخت اجاره ربطی به استفاده مستاجر از ملک ندارد.

 

شما عزیزان می‌توانید از وکیل ملکی بهره مند شوید و چنانچه نیاز به کسب اطلاعات میزان هزینه وکیل ملکی در لواسان می باشید، با شماره 26705209-021 تماس بگیرید. همچنین وکلای وکیل پرس به صورت حضوری در دفتر مجموعه پذیرای شما عزیزان هستند و در خدمتگذاری به مراجعین از هیچ کمکی مضایقه نخواهند نمود.

 

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید