فهرست مطالب

قانون جدید مهریه ۱۴۰۰

حسب بخشنامه جدیدی که توسط ریاست قوه قضائیه در سال 1400 به تصویب رسیده و ناظر به بند ب ماده 13 قانون برنامه پنجم توسعه بوده است اعلام می دارد که الزامات راجع به استعلام و توقیف و شناسایی اموال که قبلا حسب تقاضای زوجه، توسط دادگاه به عمل می آمد و دادگاه مکلف بود در صورتی که زوجه قادر نبود که راجع به اموال و دارایی های همسرش، اطلاعات کاملی به دادگاه برای توقیف معرفی نماید، با دستور به مراجع مختلف از جمله بانک ها و اداره ثبت ، پلیس راهور و …… .بررسی کامل  راجع به بررسی دارایی های زوج به عمل آورد.اما بیشتر از یک سال است که این اقدامات توسط اداره اجرای مفاد ثبت اسناد و املاک انجام گرفته و اگر زوجه ای خواستار وصول مهریه خود از همسرش بوده باشد ملزم است ابتدا به اداره ثبت مراجعه کند.و چنانچه قبل از مراجعه به اداره ثبت بخواهد خواسته خود را از طریق محاکم قضائی پیگیری کند ممکن است به نتیجه مطلوب نرسد و به درخواست او رسیدگی نشود

 پس حسب این بخشنامه، اصل بر آن است اقدامات لازمه راجع به درخواست زوجه، باید توسط اداره ثبت اسناد و املاک انجام گردد. اما چنانچه مدت مدیدی از تقاضای اجرائیه زوجه نسبت به شناسایی و توقیف اموال زوج، به مرجع نامبرده بگذرد و او اقدامی را به عمل نیاورد زوجه می تواند خواستار انصراف خواسته خود از اداره اجرای مفاد ثبت اسناد و املاک باشد و درخواست خود را از طریق محاکم دادگستری پیگیری نماید و تنها در مورد مذکور بوده که محاکم مکلف بوده اند که به درخواست زوجه در رابطه با وصول مهریه ترتیب الاثر داده و آن را بپذیرند بنابراین اگر بخواهیم به صورت خیلی کوتاه بیان کنیم باید بگوییم ابتدا زوجه یا وکیل او موظف بوده اند که با مراجعه به سر دفتر ازدواج وطلاقی  که عقد نکاح او را به ثبت رسانده  مراجعه نماید و با ارائه مدارک لازم از قبیل عقد نامه ، شناسنامه و مدرک شناسایی، از سردفتر تقاضای صدور اجرائیه را بنماید.

و سپس به اداره اجرای مفاد ثبت اسناد و املاک مراجعه کند و اجرائیه صادره را با سایر مدارک به منظور تشکیل پرونده تحویل بدهد

بعد از تشکیل پرونده ، اجرائیه مذکور به زوج به صورت  الکترونیکی یا سنتی ابلاغ می گردد.

 

همچنین بدانید قانون 14 سکه برای مهریه در سال 1401 به تصویب رسیده است یا خیر؟!

قانون جدید مهریه در سال 1401

 

و در اینجا زوجه مکلف می گردد که اموالی از همسرش معرفی نماید و در صورتی که اطلاعات لازم راجع به امول و دارایی های همسرش نداشته باشد این اقدامات حسب تقاضای زوج توسط اداره ثبت انجام می گیرد و اداره ثبت مکلف می شود که ظرف مهلت دوماه از تقاضای اجرائیه توسط زوجه، نسبت به شناسایی و توقیف اموال زوج اقدام کند و نهایتا ظرف مهلت شش ماه، با شناسایی اموالی از زوج و توقیف آن نسبت به اجرای حکم  اقدام کند اما اگر نتواند در موعد تعیین شده اقدامات لازمه را راجع به وصول مهریه به عمل برساند

زوجه می تواند خواهان انصراف خود را از اداره اجرای مفاد ثبت اسناد و املاک گردد و در اینجا اداره ثبت با اعلام نتیجه ای راجع به عدم شناسایی اموال زوج، نامه ای را به زوجه داده که آن را به دادگاه خانواده برده و از آنجاخواستار توقیف اموال زوج و یا حکم جلب همسرش را تقاضا بنماید

اما اگر بخواهیم نتیجه گیری راجع به این موضوع بنماید باید اعلام داریم که متاسفانه این بخش نامه نه تنها به نفع زوجه نبوده بلکه موجب گردیده که زوج خیلی راحت با انتقال اموال خود از پرداخت مهریه فرار کند و ادعا کند که مالی نسبت به پرداخت مهریه ندارد که در اینجا اثبات جرم انتقال اموال به قصد فرار از دین و متهم کردن زوج بسیار دشوار بوده و به سختی می توان این جرم را راجع به زوج اثبات نمود در حالی که در سابق زوجه به آسانی می توانست همزمان با طرح دعوی مطالبه مهریه بدوا تقاضای تامین خواسته نسبت به اموال و دارایی زوج بنماید و بدین ترتیب اموال زوج را قبل از آنکه به قصد فرار از مهریه، اموالش را بفروشد یا انتقال بدهد متوقف سازد

اما مطلب دیگری که لازم آن را مورد بررسی قرار دهیم راجع به حذف مجازات حبس راجع به عدم پرداخت مهریه توسط زوج بوده است که حسب بخشنامه جدید مهریه 1400 به تصویب رسید و موجب گردید بار دیگر حقوق زوجه مورد تضییع گردید و زوجه ای که می توانست با تقاضای حبس کردن همسرش او را ملزم نماید که مهریه او را پرداخت کند و از آن به عنوان حربه ای برای رسیدن به حق قانونی خود استفاده می کرد با حذف آن دیگر این حمایت قانونی هم از زوجه سلب گردید و دیگر نمی تواند حسب عدم پرداخت مهریه خواستار حکم جلب همسرش باشد. مگر آنکه با ادله قوی بتواند تمکن مالی زوج را اثبات نماید و یا اثبات کند که مردی که هم اکنون ادعا می کند که از پرداخت مهریه من معسر است و توان پرداخت ندارد اموالش را به قصد فرار از پرداخت مهریه انتقال داده است و تمکن مالی کافی برای پرداخت دارد و به این طریق بتواند حکم جلب او را از دادگاه بخواهد.

همچنین بخوانید:

ممنوع الخروجی مهریه چیست؟

 

برخی از سوالات متداول قانون جدید مهریه ۱۴۰۰ :

اثبات خلاف ادعای اعسار زوج، که ادعا دارد از پرداخت مهریه معذور است توسط زوجه قابلیت پذیرش داشته است؟

 طبق بند ج اصلاحی آیین نامه اجرایی ماده2 اصل بر عدم استطاعت مالی زوج بوده و زوجه چنانچه ادعا دارد که زوج تمکن مالی داشته و معسر نیست باید ادعای خلاف آن را اثبات کند.

آیا مطابق بخشنامه قانون جدید مطالبه مهریه 1400 اگر مردی از پرداخت مهریه ناتوان بوده باشد حبس می گردد ؟

به موجب قانون کاهش حبس مجازات حبس تعزیری ، قانون گذار در رابطه با یک سری مرتکبین حسب جرم مرتکب شده، اعمال مجازات حبس را حذف نمود.  و نتیجه کمیسیون مجلس این گونه گردید که بدهکاران به پرداخت مهریه مستوجب تحمل حبس نباشند مگر به صورت استثنا که در مقاله فوق به صورت مفصل آن را مورد بررسی قرار دادیم.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل مطالبه مهریه با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

8 دیدگاه دربارهٔ «قانون جدید مهریه ۱۴۰۰»

  1. سلام،میخاستم بدونم تو دوران نامزدی مهریه تعلق میگیرد یا نه؟ممنون

  2. اگر زن نقشه کشیده باشه برای اموال مرد فکرکنم فقط خداکمک کنه باتشکرازهمه به امیدخدا

  3. نتیجه ازدواج هر چه که باشد نبایستی اینده هیچ کدام از طرفین به زندان منتهی شود همونطور که نتیجه عدم تمبکین زن نمیتونه حبس داشته باشه نبایستی از این حربه به گفته خودتون برای پرداخت مهریه استفاده بشه.مطمعن باشین با زندان رفتن زوج دیگر هیچ روزنه ی امیدی برای اصلاح زوجین و برگشت مجدد به زندگی وجود نخواهد داشت خواهشمندم از ان دسته از افراد که در مقابل طرح حذف زندان از مهریه انتقاد میکنند در نگرششان در مورد این طرح تجدید نظر کنند.

دیدگاهتان را بنویسید