فهرست مطالب

طلاق با رای ترک انفاق

در مقالات پیشین بیان داشتیم که زوجه به مجرد عقد نکاح مستحق حقوق مالی از جمله مهریه و نفقه و سایر حقوق دیگر می گردد و زوج الزما مکلف به پرداخت این حقوق تعیین شده به زوجه می باشد و نمی تواند از پرداخت آن استنکاف بورزد. در رابطه با ضمانت اجرایی عدم پرداخت مهریه توسط زوج به مفصل صحبت کردیم در این مقاله می خواهیم به این سوال پاسخ بدیم که آیا عدم پرداخت نفقه حسب قانون زوج را مستوجب مسئولیت کیفری می نماید یا خیر؟ تا انتهای مقاله با من همراه باشید

 در رابطه با نفقه زوجه، قانون گذار مردی را که از پرداخت نفقه همسرش استنکاف ورزیده، از نظر حقوقی و کیفری او را مسئول دانسته و او را مستحق ضمانت اجرایی دانسته که حسب قانون تعیین شده است

البته درست است که قانون گذار همانند مهریه، دریافت نفقه را حق قانونی زوجه دانسته و مرد را ملزم به پرداخت آن نموده است اما باید این نکته را فراموش نکنیم زمانی زوجه مستحق دریافت نفقه بوده که از همسرش خود تمکین کند که این تمکین هم دربرگیرنده تمکین عام و هم تمکین خاص بوده است. پس در فرضی که زنی بدون اذن شوهرش خانه را ترک می کند و یا با شوهرش رابطه زناشویی برقرار نمی کند نفقه ای نداشته و مردی که نفقه نداده است هیچ مسئولیتی نداشته است . پس پرداخت نفقه زمانی بر مرد واجب می گردد که زن از او تمکین کند به بیان دیگر پرداخت نفقه ملزم به تمکین بوده و با عدم تمکین این حق اسقاط می گردد.

 

 اما می توانیم یک استثنا در اینجا قائل بشویم و زوجه را با حالتی که از همسرش تمکین نکرده مستحق دریافت نفقه بدانیم :

در فرضی که زوج مبتلا به بیماری مقاربتی بوده باشد و برقراری رابطه زناشویی موجب به خطر افتادن سلامتی زوجه گردد

در فرضی که زوجه مبتلا به بیماری مقاربتی بوده و امکان برقراری رابطه با او نبوده باشد

در فرضی که زوجه به علت اجبار زوج به پرداخت مهریه از حق حبس استفاده نماید و تا زمانی که مرد به او مهریه اش را نپرداخته رابطه زناشویی با او برقرار نکند و این حق حبس ، زمانی به عنوان دلیل موجهی برای زوجه بوده که هیچ رابطه نزدیکی بین او و همسرش برقرار نشده باشد

آیا می دانید:

آیا به علت ناتوانی جنسی مرد میتوان طلاق گرفت؟

 

تمامی این مواردی که قانون گذار به زوجه این اذن داده که زوجه از همسرش تمکین نکند در رابطه به تمکین خاص بوده نه عام . به بیان دیگر این مواردی که بیان کردیم در رابطه با مجاز بودن زوجه از انجام وظایف زناشویی بوده و در رابطه با تمکین عام زوجه به هیچ عنوان نمی توانند خلاف آنچه که حسب قانون در حیطه تمکین عام بوده و زوجه مکلف به رعایت بوده، عمل نماید در غیر این صورت به علت عدم تمکین حق مطالبه نفقه از همسر خود را نداشته و خواسته او به مطالبه نفقه قابلیت استماع نداشته است

بعد از بررسی مفصلی راجع به نفقه زوجه، می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که آیا عدم پرداخت نفقه به زوجه، می تواند به عنوان ادله ای برای پذیرفته شدن درخواست زوجه به گرفتن طلاق باشد؟

در پاسخ به این سوال وقتی به ماده 1111 قانون مدنی ،استنکاف و یا عاجز بودن زوجه به پرداخت نفقه می تواند در حیطه مواردی باشد که زن با استناد به آن بتواند خواستار گرفتن طلاق خود از دادگاه باشد و شرح این ماده این چنین بوده که پس از آنکه دادگاه، زوج را به پرداخت نفقه ملزم نمود او حسب الزام دادگاه نفقه همسرش را نپردازد و یا نسبت به پرداخت نفقه معوقه ناتوان بوده باشد در این حالت این عدم پرداخت، می تواند به عنوان ادله قوی برای پذیرفته شدن خواسته زوجه به گرفتن طلاقش بگردد و حسب آن دادگاه مرد را اجبار به دادن طلاق همسرش می نماید

پس می توانیم این گونه بگوییم که عدم پرداخت نفقه توسط مرد، یکی از مواردی بوده که دادگاه برحسب آن به درخواست طلاق از جانب زوجه  ترتیب اثر داده و آن را پذیرفته است .

اما باید بدانیم که صرف ادعای زوجه بر عدم پرداخت نفقه توسط زوج موجب صدور حکم طلاق نگردیده و زوجه ملزم بوده که اثبات نماید که با آنکه از همسرش تمکین داشته اما زوج مدت هاست که نفقه او را نپرداخته و یا نسبت به پرداخت آن ناتوان بوده است در این حالت دادگاه مراحل اداری لازم جهت اثبات ادعای زوجه را به عمل می آورد و چنانچه به صحت ادعای زوجه پی ببرد حکم به طلاق او راصادر می نماید.

و چنانچه زوج بنا بر الزام دادگاه به پرداخت نفقه، اقدام به پرداخت نفقه همسرش بنماید حکم صادره راجع به طلاق  قابلیت اجرا نخواهد داشت .

 

همچنین بدانید:

طلاق در دوران عقد چگونه حاصل می شود؟

 

سوالات متدوال :

آیا زوجه می تواند به علت ترک انفاق ، تقاضای طلاق خود را از دادگاه بخواهد؟

بله چنانچه زوجه با ارائه ادله ای محکم به دادگاه اثبات کند که علی رغم آنکه از همسرش تمکین داشته است اما همسرش از پرداخت نفقه ممانعت می نماید دادگاه در ابتدا زوج را الزام به پرداخت می نماید و در صورتی که علی رغم الزام دادگاه او نفقه را نپرداخت دادگاه بر حسب استنکاف زوج یا ناتوان بودن او بر پرداخت نفقه حکم به طلاق زوجه خواهد داد

پذیرفته شدن طلاق زوجه به علت عدم پرداخت نفقه، نفقه معوقه را هم در بر می گیرد ؟

نفقه ای که عدم پرداخت آن موجب گردیده که زوجه به موجب استناد به آن، بتواند خواستار طلاق خود از دادگاه باشد هم در برگیرنده نفقه جاری بوده و هم معوقه

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

 

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید