خانواده

نفقه و موارد نفقه

نفقه و موارد نفقه

نفقه و موارد نفقه از جمله موضوعاتی است که کمتر بطور دقیق در مورد آن صحبت شده است. بسیاری از خانم‌ها در مورد نفقه و موارد آن آگاهی کامل، جامع و دقیقی ندارند. ما در این مجموعه به دلیل مسئولیت‌های اجتماعی خود سعی می‌کنیم اطلاعات لازم قانونی و شرعی مرتبط با هر موضوع حقوقی را در قالب مشاوره حقوقی به هموطنان گرامی در جای جای کشور عزیزمان ارائه نماییم.

در صورت آگهی داشتن از نفقه و موارد آن، زنان کشورمان به این نکته مهم واقف خواهند شد که دین مبین اسلام هیچ گونه کوتاهی و کاستی در خصوص حق و حقوق جامعه بانوان ندارد. لذا برای اطلاعات بیشتر نظر شما خوانندگان و دنبال کنندگان سایت وکیل پرس را به مقاله زیر جلب می‌نماییم.

با استنباط از ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی پنج مورد از امور نفقه محسوب می‌شوند که عبارتند از:

نفقه و موارد نفقه در موضوع مسکن

مسکن محلی است که زن در آنجا زندگانی خود را می‌گذراند که این مسکن باید متناسب با وضعیت زن باشد. همچنین یک مسکن مناسب حداقل از یک واحد دو اتاقه و یک آشپزخانه و حمام تشکیل شده باشد. تهیه مسکن مناسب بستگی به وضعیت مالی شوهر و موقعیت اجتماعی زن نیز دارد و باید در تهیه مسکن شرایط هر دو طرف را در نظر گرفت.

نفقه و موارد نفقه در موضوع البسه

البسه عبارت است از پوشاک، کفش و جوراب و … که برای حفظ انسان در مقابل سرما و گرما لازم است. البسه زن باید با فصل و موقعیت اجتماعی او تناسب داشته باشد. هرگاه عرف اقتضا کند که زنان لباس های متعددی برای داخل خانه و مهمانی داشته باشند، شوهر مکلف است برای زن خود آنها را تهیه نماید.

نفقه و موارد نفقه در موضوع خوراک

منظور از غذا هر چیزی است که انسان برای بقاء و ادامه حیات خود می خورد و می‌آشامد. شوهر مکلف است برای زن خود غذای مناسب با طبیعت مزاجی و وضعیت اجتماعی او تهیه کند.

نفقه و موارد نفقه در موضوع اثاث البیت

اثاث البیت عبارت است از اشیائی که در خانه برای زندگانی معمولی و عادی لازم است. از قبیل فرش، یخچال، بخاری، کولر، ظروف و رختخواب و تلویزیون و امثال آن که شوهر باید برای همسر خود مهیا کند.

نفقه و موارد نفقه در موضوع خدمتکار و خادم

مورد پنجم که در نفقه در صورت عادت زن بداشتن خادم یا احتیاج او بواسطه مرض یا نقصان اعضاء، لازم و ضروری است، خادم می باشد. منظور از خادم کسی است که در اثر کار خود وسائل زندگانی دیگری را آماده و در دسترس او قرار می دهد از قبیل نوکر، کلفت، آشپز و امثال آنکه در منزل به کار می پردازند.

از دو قید (عادت زن بداشتن خادم، یا احتیاج او بواسطه مرض یا نقصان اعضاء معلوم می شود که شوهر در دو مورد باید برای زن خادم بیاورد: یکی عادت زن در خانه پدری بداشتن خادم در این صورت خادم، مسکن، البسه، غذا، اثاث البیت باید متناسب با وضعیت اجتماعی زن در خانواده پدری او باشد. دیگری احتیاج زن بداشتن خادم در اثر بیماری یا نقص عضو، و حاملگی و امثال آن) که در این مورد رعایت موقعیت اجتماعی زن نمی شود و رفع احتیاجات او در نظر گرفته می شود.

رابطه حقوقی زن نسبت به نفقه و موارد نفقه 

نفقه زن برای معاش و زندگانی اوست. لذا شوهر باید قبل از وقت احتیاج آنرا آماده کند تا زن در موقع لازم بتواند از آن بهره ببرد. اشیائی که شوهر به عنوان نفقه به زن خود می دهد، همان طور که قبلا گفتیم مختلف است.

بعضی را شوهر در اختیار او قرار می دهد تا از آن منتفع شود مانند مسکن، اثاث البیت، و بعضی را به او می دهد که مصرف کند از قبیل خوراکی ها، و آشامیدنی ها، دارو و هزینه درمان و غیره. لذا نحوه رابطه حقوقی زن نسبت به نفقه متفاوت است. یعنی منزل و اثاث البیت که تحت اختیار زوجه گذارده می شود. در واقع امانت است و زن فقط اجازه انتفاع در مدت زناشویی از آنها را دارد بدون آنکه حق مالکیت بر آنها پیدا کند. و هر زمان که زوج بخواهد می تواند آنها را به مالکیت خود در آورد.

چیزهائی که انتفاع از آنها موجب تلف شدن عین آنها می شود، نظیر خوراک و پوشاک و آشامیدنی ها و اسباب آرایش از قبیل عطر، صابون و غیره. از نظر فقها زن مالک نفقه یک روز خود است، و باید یک روز از مواد مصرفی آن را برای او تهیه نمود. در صورتی که در محاکم در صورت محکومیت به پرداخت وجه در خصوص نفقه شود باید نفقه یک ماه را پرداخت نماید.

در خصوص رابطه حقوقی زن با البسه بین فقها اختلاف نظر وجود دارد. بدین معنا که آیا زن مالک البسه ای که در اختیار او قرار داده می شود می باشد یا آنکه فقط می تواند از آن بهره مند شود.

بعضی از فقهاء بر این عقیده اند که البسه جزء ملک زوجه می شود و عده ای دیگر بر این نظرند که آن اموال برای انتفاع و بهره برداری به زوجه داده شده است. بنظر می رسد که ظاهر در دادن البسه به زوجه به عنوان نفقه و حق تملک وی نسبت به آن می باشد مگر آنکه از قرائن و عرف محل مسلم شود که دادن لباس از طرف شوهر تملیک به زن نبوده است. بنابراین زن می تواند مادام که زوجیت باقی است از آن برخوردار گردد و هرگاه عقد به جهتی از جهات مانند طلاق  یا بائن یا فسخ یا فوت شوهر منحل شود آن اموال به شوهر یا ورثه او مسترد می گردد.

چنانچه نیاز به مشاوره بیشتر در این خصوص یا هر موضوع دیگر حقوقی داشتید، می توانید از 3 طریق با ما در ارتباط باشید. یکی از راه های ارتباطی مشاوره حقوقی تلفنی رایگان است که شماره های تماس در بالای سایت سمت راست درج شده است. راه دوم از طریق تکمیل فرم مشاوره آنلاین در بالای سایت سمت چپ می باشد که بعنوان مشاوره حقوقی آنلاین رایگان در نظر گرفته می شود.

2 دیدگاه در “نفقه و موارد نفقه

 1. Delaram گفت:

  با سلام و ممنون از مطلب خوبتون.
  من کجا می تونم نمونه دادخواست مربوط به نفقه پیدا کنم ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سجاد نوری گفت:

   با سلام و احترام
   به منظور مشاهده نمونه دادخواست ها یا نمونه درخواست های مربوط به نفقه می توانید برگه نمونه در خواست‌ها را مشاهده نمایید.
   با سپاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *