تصویر نفقه و موارد نفقه
فهرست مطالب

نفقه و موارد آن

نفقه از جمله موضوعاتی است که در زندگی زناشویی کمتر در مورد آن صحبت شده و مورد بررسی قرار گرفته است. بر همین اساس بسیاری از زوجین در این زمینه از اطلاعات و دانش کافی برخوردار نیستند. از آنجا که عدم آگاهی در هر یک از موارد حقوقی احتمال بروز مشکلات را در خانواده افزایش داده و در مقیاس بزرگ برای جامعه مشکلاتی ایجاد می کند، دانستن اطلاعات کافی در این مورد برای افراد جامعه به ویژه زوجین بسیار حایز اهمیت خواهد بود. با توجه به موارد گفته شده گروه وکلای وکیل پرس به دلیل مسئولیت‌های اجتماعی خود سعی می‌کند اطلاعات مفیدی در حوزه حقوقی به مخاطبین ارایه دهد.

جهت مشاوره تلفنی با وکیل خانواده وکیل پرس هم اکنون تماس بگیرید

.
.

توجه داشته باشید که در هر موضوع حقوقی بجز قوانین مربوط به آن حوزه، شرایط افراد نیز ،در نتیجه نهایی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در نتیجه بهترین راه جهت آگاهی از موارد حقوقی و همچنین در امان ماندن از مشکلات آن، اخذ مشاوره حقوقی  با وکلای متخصص در حوزه مربوطه  می باشد. گروه وکلای وکیل پرس افتخار این را دارد تا با بهره گیری از بهترین وکلا و کارشناسان حقوقی ارایه دهنده مشاوره حقوقی با بالاترین کیفیت به هموطنان عزیز باشد.

 

نفقه چیست؟

واژه نفقه به معنای خرج و هزینه ای است که برای ادامه زندگی همسر و فرزندان در نظر گرفته شده و زوج می بایست آن را پرداخت نماید.

این تنها تعریف نفقه است و با توجه به این تعریف تنها میتوان گفت که هزینه و خرجی است که زوج به همسر و فرزندان پرداخت می کند.

اما این تعریف به تنهایی کافی نیست. چرا که در ادامه پرسش هایی مطرح خواهد شد که می بایست به آن ها پاسخ داده شود. به عنوان مثال ممکن است سوال شود علت  پرداخت نفقه چیست؟

میزان نفقه چقدر است و چگونه تعیین می شود؟

چه فاکتورهایی در تعیین نفقه تاثیر می گذارند؟

موارد نفقه شامل چه مواردی می شود و نوع پرداخت آن به چه شکلی است؟

تصویر نفقه چیست

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی هر یک از این موارد بپردازیم.

نفقه شامل چه مواردی می شود

همان طور که گفته شد و بر اساس ماده 1106 قانون مدنی، نفقه هزینه ای است که مرد باید برای ادامه زندگی همسر و فرزندان خود در عقد دائم پرداخت نماید. اما اینکه نفقه شامل چه مواردی می باشد، ماده 1107 قانون مدنی به آن پرداخته است. طبق این ماده نفقه زن شامل کلیه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت ایشان می باشد که شامل خوراک، پوشاک، مسکن، اثاث و لوازم زندگی مطابق عرف و هر آنچه برای یک زندگی نیاز است می باشد. همچنین در صورتی که زوجه عادت به داشتن خادم داشته و یا در شرایط خاص نیاز به خادم داشته باشد ، مرد موظف است برای همسرش خادم بگیرد.

مسکن

مسکن محلی است که زن در آنجا زندگانی خود را می‌گذراند که این مسکن باید متناسب با وضعیت زن باشد. همچنین یک مسکن مناسب حداقل از یک واحد دو اتاقه و یک آشپزخانه و حمام تشکیل شده باشد. تهیه مسکن مناسب بستگی به وضعیت مالی شوهر و موقعیت اجتماعی زن نیز دارد و باید در تهیه مسکن شرایط هر دو طرف را در نظر گرفت.

البسه

البسه عبارت است از پوشاک، کفش و جوراب و … که برای حفظ انسان در مقابل سرما و گرما لازم است. البسه زن باید با فصل و موقعیت اجتماعی او تناسب داشته باشد. هرگاه عرف اقتضا کند که زنان لباس های متعددی برای داخل خانه و مهمانی داشته باشند، شوهر مکلف است برای زن خود آنها را تهیه نماید.

خوراک

منظور از خوراک هر غذایی است که انسان برای بقا و ادامه حیات خود مصرف می نماید و می آشامد. شوهر مکلف است برای زن خود غذای مناسب با طبیعت مزاجی و وضعیت اجتماعی او تهیه کند.

اثاث البیت

اثاث البیت عبارت است از اشیایی که در خانه برای زندگانی معمولی و عادی لازم است. از قبیل فرش، یخچال، بخاری، کولر، ظروف و رختخواب و تلویزیون و امثال آن که شوهر باید برای همسر خود مهیا کند.

خدمتکار و خادم

خدمتکار و خادم ،در صورت عادت زن بداشتن خادم یا احتیاج او بواسطه مرض یا نقصان اعضاء، لازم و ضروری است، منظور از خادم کسی است که در اثر کار خود وسائل زندگانی دیگری را آماده و در دسترس او قرار می دهد از قبیل نوکر، کلفت، آشپز و امثال آنکه در منزل به کار می پردازند.

از دو قید (عادت زن بداشتن خادم، یا احتیاج او بواسطه مرض یا نقصان اعضاء معلوم می شود که شوهر در دو مورد باید برای زن خادم بیاورد: یکی عادت زن در خانه پدری بداشتن خادم در این صورت خادم، مسکن، البسه، غذا، اثاث البیت باید متناسب با وضعیت اجتماعی زن در خانواده پدری او باشد. دیگری احتیاج زن بداشتن خادم در اثر بیماری یا نقص عضو، و حاملگی و امثال آن) که در این مورد رعایت موقعیت اجتماعی زن نمی شود و رفع احتیاجات او در نظر گرفته می شود.

تصویر موارد نفقه

شرایط گرفتن نفقه

اینکه زوج ملزم به پرداخت نفقه است بدین معنا نیست که در هر حالت و شرایط باید شرایطی باشد که پرداخت نفقه الزامی است و اینطور نیست که در هر گونه شرایطی پرداخت نفقه واجب شود. مواردی که پرداخت نفقه به وسیله زوج در آن واجب می شود عبارت اند از

  • دائمی بودن همسر
  • عدم ارتداد
  • اطاعت یا تمکین زوجه

دائمی بودن همسر

همان طور که گفته شد برای پرداخت نفقه باید چندین شرط برقرار شود. یکی از آن شرایط دایمی بودن همسر است. در حقیقت باید این طور بیان کرد که نفقه برای همسر دائمی در نظر گرفته شده است و به بیان ساده تر نفقه زوجه دایمی بر شوهر واجب است.

در مورد ازدواج موقت، زوجه حقی برای دریافت نفقه ندارد. اما زوجین با توافق با یکدیگر می توانند میزان نفقه ای را در نظر بگیرند و عقد مبنی بر آن جاری شده باشد.

در اینجا باید نکته ای را در نظر گرفت که وضع مالی زوجه ملاک دریافت نفقه نیست. حتی در صورتی که زوجه از وضع مالی خوبی نیز برخوردار باشد مستحق دریافت نفقه می باشد.

تمکین

از دیگر مواردی که موجب می شود نفقه بر زوج واجب شود این است که زوجه در اموری بخصوص از همسرش فرمانبری داشته باشد. در صورتی که زوجه تمکین نکند به او ناشزه می گویند. بر اساس ماده 1108 قانون مدنی، ناشزه یا زنی که از شوهر خود تمکین نمی کند مستحق دریافت نفقه از جانب زوج نیست.

عدم ارتداد

در صورتی که زوجه مرتد شود، یعنی از اسلام برگردد و خود را دیگر مسلمان نداند، مستحق دریافت نفقه نمی باشد. اما در صورتی که در ایام عدّه دوباره به اسلام بازگردد می تواند مستحق دریافت نفقه شود.

میزان نفقه

هیچ میزان ثابتی برای نفقه وجود ندارد. به عبارت دیگر نمی توان گفت که در حال حاضر میزان نفقه چه مقدار است.

بهترین راه جهت محاسبه نفقه زوجه رجوع به وضع مالی و شرایط زندگی زوجین و وضع مالی طبق عرف است و در صورتی که زوجین نتوانند بر سر این موضوع به توافق برسند، می توان از یک کارشناس مربوط به این موضوع یاری گرفت.

زمان پرداخت

پرداخت نفقه به زوجه توسط مرد به محض شروع زندگی مشترک آغاز می شود.

البته همان طور که قبلا هم گفته شد پرداخت نفقه به واسطه تمکین زن از شوهر خود است و در صورتی که زوج از پرداخت نفقه خودداری نماید، زوج می تواند به منظور احقاق حقوق خود علیه او شکایت کرده و دادخواستی علیه او تسلیم دادگاه نماید.

نحوه پرداخت

زندگی زناشویی قبل از شکل گیری تا مدتی پس از آن شامل مراحل و حالت های مختلفی است که هر کدام از آن ها نیز شامل شرایط مختلفی می باشد. نحوه پرداخت نفقه نیز در حالات و مراحل مختلف زندگی زناشویی متفاوت می باشد. در ادامه چند مورد از مهمترین آنها بررسی خواهد شد.

نحوه پرداخت در زمان طلاق

از جمله مهم ترین شرایطی که پرداخت نفقه در آن از اهمیت بالایی برخوردار است، نحوه پرداخت نفقه در زمان طلاق است.

بر اساس ماده 1109 قانون مدنی نحوه پرداخت نفقه در زمان طلاق رجعی که مدت زمان 3 ماه و 10 روز می باشد بدین شکل است که زوج در این مدت باید به زوجه نفقه پرداخت کند.  اما در طلاق بائن و با فسخ نکاح زوجه مستحق دریافت نفقه از طرف زوج نمی باشد.

نحوه پرداخت در زمان وفات

بر اساس اصلاحیه ماده قانون مدنی سال 1381، در صورتی که مرد فوت کند، اشخاصی که متقبل پرداخت نفقه از طرف وی شده اند می بایست اقدام به پرداخت آن نمایند.

نحوه پرداخت در زمان عقد (قبل از ازدواج)

در شرایطی که زوجه آمادگی خود را برای آغاز زندگی زناشویی اعلام نماید اما به هر دلیل مرد از این کار سر باز زند، زوج مکلف به پرداخت نفقه خواهد بود.

در چنین شرایطی زوجه می بایست ابتدا به مراکز قضایی مراجعه نموده و در ادامه باید بتواند ادعای خود را به اثبات برساند.

در این مقاله سعی بر این بود در مورد نفقه و همچنین موضوعات پیرامون آن صحبت شود تا مخاطبین و بویژه زوجین اطلاعات کافی در مورد این موضوع داشته باشند. در صورتی که همچنان سوالی در مورد این موضوع و موضوعاتی از این دست  در ذهن دارید و یا نیاز به اخذ اطلاعات و راهکار دارید می توانید جهت اخذ مشاوره رایگان با وکیل متخصص خانواده ( وکیل طلاق در تهران ) با ما در تماس باشید….

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

2 دیدگاه دربارهٔ «نفقه و موارد آن»

  1. با سلام و ممنون از مطلب خوبتون.
    من کجا می تونم نمونه دادخواست مربوط به نفقه پیدا کنم ؟
    ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید