مجازات حمل و نگهداری مواد مخدر چیست

مجازات حمل و نگهداری مواد مخدر چیست ؟

فهرست مطالب

حمل و نگهداری مواد مخدر ، جزو آن دسته جرائمی است که تاثیرات اجتماعی فوق العاده خطرناکی را می توان برای آن متصور بود. افرادی که به این جرم مبادرت میکنند باید بدانند که قانون مجازات سنگینی برای آنها در نظر گرفته تا با اعمال این مجازات، باعث نوعی پیشگیری از وقوع این جرم شود.

 در این مطلب انواع روش های حمل مواد مخدر و مجازات آن ها بررسی شده است. شما با خواندن این مطلب با قوانین مبارزه با مواد مخدر، مجازات نگهداری و حمل انواع مواد مخدر آشنا خواهید شد.

حمل مواد مخدر و نگهداری مواد مخدر از دسته جرایم کیفری به حساب می آیند. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی کیفری  می توانید از وکیل کیفری وکیل پرس کمک بگیرید تا با تسلط بر قوانین و تجریه چندین و چند ساله شما را در دعاوی کیفری راهنمایی و مشاوره دهد.

 

حمل و نگهداری مواد مخدر

حمل و نگهداری مواد مخدر در حال حاضر یکی از ده جرم اول کشور را تشکیل می دهد و پرونده های مطروحه بی شماری در باب این دعاوی در محاکم در حال رسیدگی است. متاسفانه افراد بیشماری بنا به هر جهتی درگیر استعمال مواد مخدر می گردند و همین امر زمینه را برای سوء استفاده کنندگان باز می نماید که جان و مال مردم را دستخوش اقدامات خود نمایند.

 

مواد مخدر چیست؟

مواد مخدر یا narcotic یا سرخوش نما، موادی هستند شیمیایی که جهت تفریح و گاها به انگیزه های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد به جهت نوع ترکیبات موجود در آن ها حالت سرخوشی به فرد مصرف کننده القا می نماید و در نتیجه استعمال مکرر مواد مذکور ، فرد مصرف کننده عادت شدیدی به استفاده مداوم پیدا می نماید و همین امر باعث می شود که مصرف کننده به مواد مزبور معتاد گردد و در مواقعی که استفاده ننماید دچار کلافگی و درد شدید شود.

مصرف مداوم مواد مخدر می تواند سبب بروز توهمات ذهنی برای مصرف کننده نیز گردد و گاها برخی از مواد مخدر سبب از خود بیخود شدن مصرف کننده و سبب ارتکاب اعمالی از فرد می گردد که مسلما در حالت عادی چنین اعمالی رخ نمی داده است.

حتی با توجه به جرایمی که در برخی از استعمال کنندگان مواد مخدر مشاهده می شود، این افراد در ارتکاب جرم در حالت عادی قرار نداشته اند و برخی از آنان در حالت جنون به جهت مصرف بی رویه اقداماتی همچون قتل را مرتکب می گردند.

از این رو به جهت مضرات استعمال مواد مخدر و لطمات جبران ناپذیری که از استعمال و درگیر شدن افراد از  مصرف مواد مخدر حاصل می گردد قانون گذار بر آن شد تا قانونی را جهت استعمال و نگهداری و حمل مواد مخدر وضع نماید و این اعمال را مورد جرم انگاری قرار دهد.

 

قانون مبارزه با مواد مخدر

قانون مبارزه با مواد مخدر قانونی است که برای اولین بار در سال 1289تصویب گردید و پس از آن نیز در سال های بعد، اصلاحاتی نسبت بدان صورت گرفت و قانون گذار در این قانون ضمن تعریف مواد مخدر و تقسیم بندی این مواد ، حمل و نگهداری  مواد مخدر، خرید و فروش، ساخت و تولید و… نیز مورد جرم انگاری قرار داده است و برای مرتکب با توجه به وزن مواد مخدر مجازات در نظر گرفته است.

 

مواد مخدر از نظر قانون کدامند؟

در باب مشخص نمودن فهرست مواد مخدر، تصویب نامه ای از سوی هیئت وزیران در مورخ 2/5/1338 تصویب شده است که در آن لیست مواد مخدر مشخص شده است و قانون گذار در قانون مبارزه با مواد مخدر هر گاه از مواد مخدر نام می برد منظور مواد احصایی در قانون می باشد.

مواد مخدر به 4دسته تقسیم می گردند:

 • دسته اول: مواد مخدر گیاهی همچون تریاک، هروئین، مرفین و…
 • دسته دوم: روان گردان های گیاهی همچون حشیش و کوکائین و…
 • دسته سوم:روان گردان های شیمیایی و صنعتی همچون شیشه، کراک، گل، یخ و…
 • دسته چهارم:مواد مخدر مجاز دارویی همچون متادون، ترامادول، دیازپام و…

آنچه مد نظر قانون گذار در احصا مواد مخدر و تعاریف آن ها ملاک قرار گرفته است این است که روش ساخت و به دست آوردن مواد مخدر اهمیتی ندارد و ممکن است صنعتی و یا از طریق طبیعی کاشت و برداشت شود.

آنچه اهمیت دارد این است که حاصل، ماده ای باشد که شرایط مخدر را داشته باشد و نوع عرضه این مواد نمی تواند ساختار جرم گونه آن را تغییر دهد. چرا که ممکن است سودجویان این حرفه مواد مذکور را در قالب های متفاوتی  از جمله شکل دارویی آن عرضه نمایند.

 

نگهداری مواد مخدر یعنی چه؟

نگهداری مواد مخدر می تواند به دلایل متعددی باشد گاهی فرد نگهدارنده خود به مواد مخدر اعتیاد دارد از این رو جهت استفاده شخصی  و به میزان مصرف خود، این مواد نگهداری می نماید اما گاهی هدف از نگهداری مواد مخدر توزیع و پخش مواد مخدر می باشد.

از این رو قانون گذار در ماده 5 قانون مبارزه با مواد مخدر تدبیری را جهت مجازات افرادی که به خرید و حمل و نگهداری و مخفی نمودن مواد مخدر اقدام می نمایند اندیشیده است و با توجه به میزان حمل و نگهداری مواد مخدر  برای مرتکب مجازات در نظر گرفته است.

 

مجازات نگهداری مواد مخدر چیست؟

ماده  5 قانون مبارزه با مواد مخدر در باب مجازات  حمل و نگهداری مواد مخدر چنین مقرر داشته است:

 1.  تا پنجاه گرم، تا دویست هزار ریال جریمه نقدی و تا سی ضربه شلاق.
 2. بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم، سه تا هفت میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا شصت ضربه شلاق و شش ماه تا سه سال زندان.
 3. بیش از پانصد گرم تا پنج کیلوگرم، هفت میلیون تا سی میلیون ریال جریمه نقدی چهل تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و دو تا ده سال زندان.
 4. بیش از پنج کیلوگرم، سی تا پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا بیست و پنج سال زندان و در صورت تکرار، اعدام و مصادره اموال به‌استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم.

 

انواع روش های حمل مواد مخدر

حمل مواد مخدر با توجه به اینکه جرم و برای حمل آن مجازات در نظر گرفته شده، سبب شده است که گاهی سود جویان به هر عملی و لو اعمال خلاف شان انسانی متوسل شوند و اقدامات خود را در حمل مواد مخدر و تولید و توزیع آن  انجام دهند. از جمله شایع ترین موارد حمل مواد مخدر در سال های اخیر که بسیار شایع بوده است عبارتند از:

 • حمل مواد مخدر در واژن
 • حمل مواد مخدر با کبوتر
 • حمل مواد مخدر با پهباد

 

 • حمل مواد مخدر در واژن

متاسفانه یکی از طرق حمل مواد مخدر، نگهداری مواد مخدر در واژن می باشد که گاهی به جهت سهولت در انتقال  دادن مواد مخدر از مکانی به مکان دیگر و گاهی برای گمراه نمودن پلیس ، از این روش استفاده می شود و چه بسیارند زنان و کودکانی که به جهات متعددی از جمله فقر و گاهی به جبر و قهر اقدام به این عمل می نمایند و اینگونه سلامتی خود را نیز کاملا به خطر می اندازند.

 

 • حمل مواد مخدر با کبوتر

کبوتران نامه بر از گذشته در یاد همگان مانده است اما چه کسی تصور می کرد روزی از کبوتران برای حمل مواد مخدر استفاده گردد. اما در کمال تعجب چنین است که از کبوتران نامه بر سابق که پیش تر شاید نامه های عاشقانه را قرار بود جا به جا نمایند، امروز به حمل مواد مخدر محکوم هستند.

استفاده از کبوتر برای حمل مواد مخدر در زندان ها و محیط های بسته که امکان بیرون آمدن برای افراد وجود ندارد شایع تر است.

 

 • حمل مواد مخدر با پهباد

پهباد یا هواپیمای بدون سرنشین، هواپیمایی است که از راه دور کنترل می شود. به همین جهت برخی از سود جویان از این وسیله جهت حمل مواد مخدر و جابه جایی مواد مخدر استفاده می نمایند.

این موضوع در چند سال اخیر به وفور رخ داده است و یک روش بدون ریسک برای مباشرین این عمل است که امکان گیر افتادن آن ها به چنگال پلیس را تا حد بالایی کاهش می دهد.

 

حمل مواد مخدر تریاک چه مجازاتی دارد؟ 

تریاک یکی از قدیمی ترین مواد مخدرهای گیاهی است که از دیر باز وجود داشته است و  حمل و نگهداری آن بسیار شایع می باشد. حمل مواد مخدر تریاک با توجه به میزان حمل این ماده دارای مجازات می باشد و برای مرتکب این جرم بسته به وزن حمل مواد مخدر تریاک مجازات در نظر گرفته می شود. و مرتکب این عمل اعم از اینکه مباشر باشد و یا معاون دارای مجازات می باشد.

 

مجازات وارد نمودن مواد مخدر به کشور

هرکس مواد مخدر از جمله  بنگ، چرس، گراس،تریاک، شیره، تفاله تریاک و یا دیگر مواد مخدر یا روان گردان های صنعتی غیر دارویی را به کشور وارد و یا به تولید و توزیع و فروش مبادرت نماید چنین مجازات می گردد.

 1. ورود وساخت و توزیع و فروش مواد مخدر تا پنجاه گرم، جریمه نقدی تا 4میلیون ریال و تا پنجاه ضربه شلاق
 2. ورود وساخت و توزیع و فروش مواد مخدر بیش از 50گرم تا 500گرم، جریمه نقدی معادل 4 ملیون ریال تا پنجاه میلیون ریال و 20تا 74ضربه شلاق  و در صورت صلاحدید دادگاه تا 3 سال حبس نیز خواهد داشت.
 3. ورود وساخت و توزیع و فروش مواد مخدر بیش از 500 گرم تا 50کیلوگرم،جریمه نقدی  50 میلیون ریال تا 200 ملیون ریال و همینطور50تا 74ضربه شلاق و 3 تا 15 سال حبس نیز دارد.
 4. ورود وساخت و توزیع و فروش مواد مخدر بیش از 5کیلوگرم، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم را دارد.

 

حکم اعدام برای حمل مواد مخدر

مجازات حمل و نگهداری مواد مخدر از میزان  بیش از 5 کیلو گرم مجازات اعدام را در پی دارد که البته با احراز این امر که مرتکب در جرم حمل و نگهداری و مالکیت مواد مخدر برای بار اول به این عمل مبادرت نماید و موفق به توزیع و فرش مواد مخدر مذکور نیز نگردد به مجازات حبس ابد و 74 ضربه شلاق و همینطور به مصادره اموالی که از جرم مذکور برای وی حاصل شده است محکوم می گردد.

اما حمل و نگهداری و مالکیت مواد مخدر در اوزان بالاتر از 20 کیلوگرم تحت هر شرایطی اعدام خواهد بود .

 

مجازات معاونت در حمل مواد مخدر

معاون در جرم به فردی گفته می شود که در عملیات اجرایی جرم حضور ندارد اما مباشر جرم را در ارتکاب جرم با طرقی از جمله: تشویق و ترغیب، تهدید، تطمیع و… یاری می دهد به عبارت دیگر ارتکاب جرم را تسهیل می نماید، بدون اینکه خودش در عملیات اجرایی جرم شرکت داشته باشد. قانون گذار در ماده 127 قانون مجازات اسلامی مجازات معاون جرم را مشخص نموده است و برای آن مجازات در نظر گرفته است. در این ماده مجازات معاون با توجه به مجازات فاعل اصلی جرم مشخص می گردد  و چنین مقرر شده است که در صورتیکه:

 1. مجازات قانونی مباشر جرم اعدام و یا حبس ابد باشد، معاون به حبس تعزیری درجه 2 یا 3 محکوم می گردد
 2. چنانچه مجازات مباشر اصلی جرم حبس تعزیری باشد، مجازات معاون حبس تعزیری به میزان یک تا دو درجه پایینتر از مجازات جرم ارتکابی برای مباشر جرم( حمل کننده مواد مخدر) می باشد.

 

نکته قابل توجه: گاهی ممکن است به هر علت حمل کننده مواد مخدر که مجازات قانونی او اعدام است، این مجازات برای وی اجرا نگردد. در این مواقع مجازات معاون جرم حمل مواد مخدر بر اساس میزان تعزیر فاعل اصلی جرم لحاظ می گردد.

 

مجازات مشارکت در حمل مواد مخدر

مشارکت در جرم بدین معناست که افرادی با  همکاری یکدیگر در ارتکاب جرم مشارکت نمایند و جرم مستند به عمل همه شرکت کنندگان در جرم مزبور باشد، در این مواقع خواه اثر کار همه شرکا در جرم مساوی باشد و خواه متفاوت، مجازات کلیه شرکت کنندگان مجازات فاعل مستقل آن جرم می باشد.

در جرم حمل و نگهداری و مالکیت مواد مخدر نیز چنانچه افرادی با مشارکت یکدیگر به جرم حمل و نگهداری و مالکیت مواد مخدر اقدام نمایند مجازات هر کدام از شرکت کنندگان با توجه به میزان مواد مخدری که موضوع جرم است، مجازات فاعل مستقلآن جرم می باشد. و دیگر در این بین اهمیتی ندارد که تاثیر کار بعضی از شرکت کنندگان کمتر و یا بیشتر باشد.

لازم به ذکر است که شرکت در جرم حمل و نگهداری و مالکیت مواد مخدر می تواند به صورت فعل مثبت و گاهی نیز حتی با ترک فعل نیز رخ دهد اما این موضوع تاثیری بر مجازات مرتکبین این جرم ندارد.

 

مجازات استعمال مواد مخدر

قانون گذار در ماده 1 قانون مبارزه با مواد مخدر استعمال مواد مخدر را جرم اعلام نموده است  و برای مرتکب با توجه به میزان نگهداری و حمل مواد مخدر مجازات در نظر گرفته است.

قانون گذار در ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر در مورد معتادان و استعمال کنندگان مواد مخدر مقرر نموده است که این افراد در صورتی که خود را به مراکز ترک اعتیاد جهت ترک معرفی نمایند و از طرفی تجاهر به اعتیاد نیز نداشته باشند از مجازات کیفری مقرر شده برای جرم اعتیاد معاف می گردند اما چنانچه جهت ترک اعتیاد اقدامی ننمایند از نظر قانون مجرم محسوب می گردند.

چنانچه استعمال کننده مواد مخدر به اختیار جهت ترک اعتیاد خود را معرفی ننمایند و تجاهر به اعتیاد نیز داشته باشند به دستور مقام  قضایی به مدت یک تا سه ماه در مراکز دولتی ترک اعتیاد نگهداری می گردند و چنانچه پس از اتمام این دوره مراکز درمانی صلاح بدانند برای یک مرتبه دیگر مدت مذکور تمدید می گردد.

جهت مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری هم اکنون تماس بگیرید.

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید