فهرست مطالب

طلاق غیابی چیست؟

یکی از سوالات که این روزها زیاد مطرح می شود: طلاق غیابی چیست؟ می باشد در ادامه وکیل پرس به بخشی از ابعاد طلاق غیابی می پردازد:

همان گونه که بیان شد تحقق طلاق منوط به حضور زوجین در جلسه دادرسی بوده است و بدون حضور هر یک از زن و مرد صیغه طلاق جاری نخواهد شد اما فرضی را در نظر بگیرید که علی رغم آنکه تشریفات لازمه به حضور طرفین در جلسه دادگاه به عمل آمده و در وقت مقرر ابلاغیه های قانونی ارسال گردیده شده و با این همه شرایط یکی از زوجین هیچ واکنشی نسبت به دعوت قانونی که برای او صادر شده نشان نداده

و نه تنها خودش و یا وکیلش حضور پیدا نکرده اند بلکه لایحه دفاعیه هم نفرستاده اند و نسبت به عدم حضور خود ادله را بیان نداشته که عدم حضورش ،به علت آن بوده که ابلاغیه در وقت مقرر به او اعلام نگردیده و یا به علت های که جزو علل موجهه قانونی محسوب گردیده، مانعی برای حضور وی بوده است

در این حالت دادگاه اصل را برآن گذاشته که ابلاغیه به صورت قانونی و در موعد تعیین شده به شخص ابلاغ گردیده و خود شخص بوده که حضور نیافته و لایحه ای را که بیانگر اعلام به حضورش باشد را ارائه نداده است

در اینجا قاضی دادگاه رای صادره را به صورت غیابی صادر می نماید و رای صادره قطعی بوده مگر آنکه شخص در مهلت 20 روزه ای که تحت عنوان مهلت اعتراض نسبت به رای صادره بوده با ارائه ادله ی موجهی عدم حضور خود را اعلام دارد که در این حالت در صورتی که دادگاه آن علل را موجه تشخیص دهد اعتراض شخص واخواه را پذیرفته و به آن ترتیب اثر داده است.

شرایط طلاق غیابی

طلاق غیابی ممکن است به تقاضای هر یک از زوجین صورت پذیرد که به بررسی آن به صورت مجزا می پردازیم

طلاق غیابی به درخواست زوج

گفتیم که قانون گذار حق طلاق را حق قانونی مرد شناخته و درخواست زوج به تقاضای طلاق را بدون آنکه پذیرفته شدن آن منوط به علل موجهی از جانب مرد باشد پذیرفته و به آن ترتیب اثر داده است. در رابطه با طلاق غیابی هم وضعیت به همین حالت بوده است و این گونه بوده که در صورت  خواسته زوج به طلاق همسرش، چنانچه مقدمات لازم، راجع به تشکیل جلسه دادرسی انجام پذیرد و با این حالت زوجه حضور نیابد دادگاه حکم راجع به طلاق را صادر می نماید و با گذشت مهلت 20 روزه واخواهی حکم صادره اجرا می گردد. اما مقدمات راجع به ثبت طلاق منوط به پرداخت حقوق مالی زن، اعم از مهریه و نفقه و سایر حقوق مالی وی بوده است

طلاق غیابی به درخواست زوجه

در مقاله راجع به درخواست طلاق به درخواست زوجه بیان داشتیم که در شرایطی قانون گذار حق تقاضای طلاق را به زوجه داده و به او این حق را داده که بتواند تقاضای طلاق خود را از همسرش بخواهدکه این موارد اعم از عسر و حرج زوجه ، غیبت زوج ، وکالت در طلاق و …… مواردی بوده که دادگاه خواسته زن را پذیرفته و حکم به طلاق زوجه داده است که ممکن است در صورت عدم حضور زوج به صورت غیابی نیز صادر گردد و طلاق غیابی به درخواست زوجه بیشتر در مواردی مصداق پیدا کرده که مردی برای مدت طولانی غایب بوده و زوجه تصمیم دارد که تکلیف زندگی را مشخص نماید که در این حالت پس از طی شدن مراتب قانونی راجع به ابلاغ، دادگاه حکم به طلاق غیابی زوجه را صادر می نماید .

سوالات متداول مهم :

مهلت زمان قانونی قبول شدن ادعای شخص واخواه در طلاق غیابی چقدر است ؟

در صورتی که حکم غیابی به صورت واقعی به شخص ابلاغ شده باشد مهلت واخواهی از تاریخ ابلاغ به شخص واخواه به مدت زمان 20 روز پذیرفته شده است

شخص واخواه تقاضای خود نسبت به واخواهی را باید در کدام مرجع حقوقی مطرح نماید؟

شخص واخواه باید ادعای خود را در دادگاهی که حکم به طلاق غیابی را صادر کرده است در موعد قانونی تعیین شده مطرح نماید

چنانچه از موعد قانونی واخواهی بگذرد آیا ادعای شخص واخواه پذیرفته می شود ؟

چنانچه شخص واخواه با ارائه ادله ای اثبات نماید که از مفاد حکم در موعد قانونی تعیین شده مطلع نگردیده و به همان خاطر بوده که اعتراض خود را نسبت به رای غیابی اعلام نداشته است، و قاضی بر حسب آن به اقناع وجدانی برسد که شخص واخواه راست می گوید، ادعایش  را پذیرفته و به آن ترتیب اثر خواهد داد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید.

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید