شرایط تعلیق مجازات مواد مخدر

فهرست مطالب

قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر جز تبصره ماده 45 قانون که به مدت زمان تعلیق اجرای مجازات اشاره داشته،در رابطه با شرایط تعلیق سکوت اختیار کرده و تعیین ننموده که در چه شرایطی مرتکب می تواند از نهادهای ارفاقی مثل آزادی مشروط، تعلیق و تعویق مجازات برخوردار باشد

در اینجا برای یافتن پاسخ مجبور هستیم که به قانون عام که قانون مجازات اسلامی می باشد مراجعه کنیم. ماده 47 قاچاقچی حمل مواد مخدر و روانگردان را از مقررات تعلیق استثنا کرده است از مفهوم مخالف این ماده استنباط می شود که سایر جرایم مذکور در قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر قابل تعلیق هستند. این امر تا سال 1392 مسکوت بود تا اینکه نظریه مشورتی تصویب شده این ابهامات را تا حدودی برطرف کرد و این چنین بیان داشت که جز مواردی که مطابق ماده 47 قانون مجازات اسلامی از موارد تعلیق استثنا شده است سایر جرایم مذکور قابل تعلیق است. پس مطابق این نظریه می بایست گفت که تمامی مجازات تعزیری اعم از حبس و شلاق که مجرم محکوم به آن است باید قابلیت تبدیل و تعلیق داشته باشد. اما در عمل رویه دادگاه ها چگونه است؟ آیا در صورت وجود جهات تخفیف ممکن است اجرای مجازات معلق شود و به مدت 1 تا 5 سال مجازات اجرا نشود؟
بگذارید به بررسی تبصره ماده 45 قانون مبارزه با مواد مخدر بپردازیم.

تبصره ماده 45 قانون مبارزه با مواد مخدر

تبصره این ماده بیان می دارد که جز در مورد مصادیق تبصره ماده 38 که یکی از موجبات جهات تخفیف و برخورداری متهم از نهادهای ارفاقی مثل تعلیق اجرای مجازات، آزادی مشروط بوده متهم در سایر موارد حق برخورداری را به استثنای عفو رهبری که در بند 1 اصل 110 قانون اساسی بیان شده را ندارد مگر آنکه مرتکب جرم که مستوجب مجازات تعزیری حبس درجه 4 است به مجازات بیش از حداقل مجازات قانونی محکوم شده باشد که در این صورت دادگاه می تواند بخشی از مجازات حبس را پس از گذراندن حداقل مجازات به مدت پنج تا ده سال تعلیق کند.

از این ماده این چنین برداشت می شود که تعلیق اجرای مجازات در رابطه با جرایم مواد مخدر برخلاف قوانین کلی راجع به تعلیق، مشمول مجازات های درجه 1 تا 4 به هیچ وجه نخواهد شد چرا که به صراحت تبصره بیان می دارد ( در مورد جرایم موضوع این قانون که مجازات حبس بیش از پنج سال دارد) بنابراین مجازات تعزیری درجه 5 تا 8 اگر جهات تخفیف شامل حال متهم باشد قابل تعلیق اس.

 

 

در رابطه با تعلیق مجازات شلاق تعزیری نیز، در صورتی که مرتکب جرم مواد مخدر محکوم به یکی از شلاق تعزیری درجه 6 تا 8 محکوم شده باشد اگر موجبات تخفیف شامل حال متهم باشد قابل تعلیق است و همچنین به موجب ماده 37 قانون مجازات حکم شلاق قابلیت تبدیل به جزای نقدی را داشته است.

 

برخی از سوالات متداول در خصوص شرایط تعلیق مجازات مواد مخدر

آیا نهاد ارفاقی تعلیق اجرای مجازات شامل حال مرتکب جرم مواد مخدر می شود؟

تعلیق در اجرای مجازات مواد مخدر جز استثنای ماده 47 قانون مجازات در شرایطی که قاضی تشخیص بدهد قابل اعمال است

در رابطه با مرتکب جرمی که اقدام به نگهداری یا حمل پنجاه گرم تریاک نموده و محکوم به پنجاه ضربه شلاق است آیا شلاق او قابل تعلیق یا تبدیل می باشد؟

از آنجایی که میزان شلاق در دسته شلاق تعزیری درجه 6 تا 8 قرار گرفته هم قابلیت تعلیق و هم تبدیل به جزای نقدی را دارد.

 

 

شما عزیزان می توانید برای اختیار کردن بهترین وکیل مواد مخدر در تهران و هم چنین مشاوره حقوقی با وکیل متخصص مواد مخدر که از مهمترین خدمات حقوقی وکیل پرس می باشد با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

نویسنده خانم آخوندی کارشناس ارشد وکیل پرس

وکیل پرس به پاس قدردانی از همراهی شما با همکاری هولدینگ آرمانی هاب خدمات و تخفیفات ویژه ای را برای شما عزیزان در نظر گرفته، شما می توانید با ثبت شماره خود از این خدمات و تخفیفات مطلع شوید.

گاروبین، خدمات آزمایشگاهی در محل؛ نمونه گیری رایگان
بدادم برس، خدمات تعمیرات و تاسیسات؛ ایاب و ذهاب رایگان
نگاه آرمانی، خدمات مارکتینگ و برندینگ

"*" indicates required fields

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید