حق توکیل به غیر در وکالت طلاق
فهرست مطالب

حق توکیل به غیر در وکالت طلاق

امروز به سوالی پرتکرار در حوزه وکالت طلاق، خواهیم پرداخت: حق توکیل به غیر در وکالت طلاق. با وکیل پرس همراه باشید.

 

آیا می شود وکالت به طلاق زوجه داد و توکیل را نداد

 ممکن است مرد به همسرش اختیار داشتن حق طلاق را در شرایطی بدهد بدین گونه که زوجه این اختیار را داشته باشد که بدون نیاز به حضور همسرش و بدون نیاز به داشتن رضایت همسرش این حق را داشته باشد که اقدام به گرفتن طلاق خود از همسرش بنماید

این حق برای زوجه ممکن است به دو حالت تحقق یابد:

فرض اول اینکه زوج در حین عقد نکاح به زوجه حق وکالت در طلاق را بدهد که این حق به هیچ عنوان و در هیچ شرایطی توسط زوج قابل اسقاط نبوده است

فرض دوم که زوج بعد از عقد نکاح اقدام به این امر نموده و به همسرش یا به شخص ثالثی وکالت در طلاق زوجه را بدهد که در اصطلاح حقوقی به این امر وکالت در توکیل گفته می شود. به بیان دیگر زوج برای انجام طلاق به شخص دیگری به غیر از همسرش وکالت داده که اقدامات لازمه را برای انجام طلاق را انجام بدهد.

اما چند نکته مهم را فراموش نکنید:

  • نکته اول اینکه منظور از حق وکالت در طلاق منظور آن نبوده که زوج با اعطای حق وکالت در طلاق به همسرش یا به شخص دیگر، به او این اذن داده را می دهد که بتواند با وکالتی که از همسرش داشته و با گرفتن وکیلی اقدام به گرفتن طلاق خود بنماید نه اینکه حق طلاق به صورت کلی از زوج سلب گردیده و به زوجه یا به ثالثی منتقل گردد و این حق از زوج سلب گردد
  • و نکته دوم اینکه منظور از حق وکالت در طلاق به زوجه یا به شخص ثالث بدین شرح بوده که زوج با حق وکالت در طلاق، به زوجه یا به غیر این حق را داده که بتواند این حق را داشته باشد که اقدام به گرفتن وکیلی از جانب زوج بنماید که اقدامات لازمه به انجام طلاق زوجه را از جانب زوج انجام بدهد.
  • نکته سوم اینکه برای انجام امر وکیلی که از جانب زوجه انتخاب گردیده حتما باید وکیل انتخاب شده وکیل  رسمی دادگستری بوده و دارای پروانه وکالت بوده باشد نه هر وکیلی. یعنی بر خلاف هر امر حقوقی که ممکن است شخصی به صرف داشتن وکالتی از دیگری بتواند اقدام به انجام عملی از جانب او بنماید در این رابطه این امر غیر ممکن بوده و حتما باید وکیل انتخاب شده وکیل دادگستری بوده باشد.

 

همچنین بدانید:

حداقل پیش قسط مهریه چقدر است؟

 

آیا زوج می تواند به زوجه حق وکالت در امر طلاق را بدون توکیل بدهد ؟

گفتیم که زوج می تواند به همسر و یا شخص ثالثی حق وکالت در طلاق را بدهد و این وکالت می تواند بلاعزل بوده باشد یا نه که گفتیم اگر این وکالت در ضمن عقد به زوجه داده شود چون در قالب شرط نتیجه ای در ضمن عقد لازم بوده است غیر قابل اسقاط بوده و زوج نمی تواند این حق را از همسرش اسقاط بنماید ، در غیر این صورت این حق برای زوج وجود داشته که این حق وکالت را از زوج سلب نماید

حالا اگر زوج صرفا این حق را به زوجه یا به شخص ثالثی بدهد و حق توکیل را ندهد چه اتفاقی می افتد ؟

خوب قصد از دادن این حق به زوجه یا ثالث این بوده، که زوج خواسته، با اعطا و واگذاری این حق ، انجام مقدمات لازمه راجع به طلاق را به همسرش و یا به شخص ثالثی واگذار نماید تا بدون حضور فیزیکی در دادگاه و دفتر خانه ثبت ازدواج و طلاق ، مقدمات اعمال و اجرای صیغه طلاق به واسطه زوجه یا شخص ثالثی که از جانب زوجه وکالت در این امر داشته انجام گردد. به بیان دیگر نقش زوجه و شخص ثالث به عنوان وکیل مع الواسطه زوج ، این بوده که وکیلی که رعایت مصلحت زوج را در امر طلاق داشته معرفی و اعمال این امر را به او بسپارند ، که اجرای این حق منوط به آن بوده که از جانب زوج ، حق وکالت در توکیل به غیر را داشته باشند.

برخی از سوالات متداول درخصوص حق توکیل به غیر در وکالت طلاق :

در فرضی که مردی به همسرش در ضمن عقد نکاح، به او این حق را داده باشد که در امر طلاق از جانب او وکیل بوده باشد موجب گردیده که این حق به صورت کلی از جانب زوج اسقاط گردد ؟

این تصور که با دادن حق وکالت به زوجه ، حق طلاق از زوج اسقاط گردیده اشتباه بوده و باید بدانیم که حق طلاق ، حق قانونی زوج بوده و هیچ عاملی موجب اسقاط آن نبوده و تنها مرد با دادن حق وکالت به همسرش این حق را به او داده که از جانب او به عنوان وکیل مع الواسطه ای، بتواند مقدمات لازمه راجع به امر طلاق را انجام بدهد

آیا زوج می تواند از حق وکالتی که به همسرش داده عدول بنماید و حق وکالت را از او اسقاط بنماید ؟

امکان اسقاط این حق از جانب زوج، زمانی مقدور بوده که این حق وکالت به عنوان شرط نتیجه ای ، در قالب عقد لازمی از زوج اسقاط نگردیده شده باشد.

 

همچنین بدانید:

چگونه حق طلاق خانم بی اثر می شود

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید. صفحه اینستاگرام وکیل پرس را دنبال کنید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید