بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟

فهرست مطالب

با وکیل پرس همراه باشید تا به سوال : بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟ پاسخ ساده دهیم. در مقالات متعددی که راجع به مهریه با یکدیگر بحث نمودیم متوجه شدیم مهریه حق مالی زوجه بوده و به هیچ عنوان قابل اسقاط نبوده است و تا زمانی که زوجه از این حق زوج را بری الذمه ننموده باشد این دین بر ذمه باقی بوده و زوجه می تواند با طرح دعوی خواستار الزام زوج به پرداخت آن گردد ممکن است گاهی اوقات برخی از آقایان دنبال راهکاری برای فرار این دین از خود بوده باشند و با توسل به راهکارهایی بخواهند خود را از این دین خلاص بنمایند اما آیا واقعا این این فرضی قابل تصور بوده است ؟

خوب مسلما اولین راهکاری که ممکن است برای فرار از دین بسیاری از مردها به آن متوسل شوند ادعای معسر بودن و نداشتن توانایی مالی برای پرداخت بوده باشد که متاسفانه با وضع قانون جدید مطالبه مهریه، این به عنوان طعمه ای برای فرار از دین برای بسیاری از آقایان تبدیل گردید. ممکن است بپرسید که چرا ؟

چون در سابق قانون گذار اصل را بر تمکن مالی زوج گذاشته بود و در هر صورت مرد را ملزم به انجام این وظیفه قانونی نموده بود به گونه ای که او نمی توانست با ادعای نداشتن تمکن مالی نمی توانست از پرداخت دین ممانعت بورزد اما با وضع قانون جدید اثبات این امر به زوجه واگذار گردید و در اینجا زوجه اگر نتوانست تمکن مالی همسرش را نسبت به طلب خود اثبات کند خیلی راحت قانون گذار فرض را بر آن گذاشته که زوج معسر بوده است و توانایی پرداخت به مهریه را نداشته است و این امر موجب گردیده که زوج با طرح دعوی اعسار خود را از پرداخت بری الذمه نماید و تا زوجه بخواهد ادعای خلاف اقرار زوج به تمکین مالیش را اثبات کند زوج اقدام به انتقال اموالش به آشنایان و نزدیکان خود بنماید و این گونه اموالش را از تصرف همسرش خارج سازد و تمامی حساب بانکی و دارایی اش را خالی نماید به گونه که در زمان شناسایی اموال زوج به واسطه دادورز و یا مامور اجرای ثبت در حین اجرای حکم به این مساله پی ببرد که واقعا مرد از نظر مالی معسر بوده و ادعای اعسارش بر پرداخت مهریه پذیرفته گردد

خوب درست است که اثبات این معامله صوری توسط زوج به قصد فرار از دین قابل اثبات بوده است و به موجب قانون در صورت اثبات این عمل توسط زوج او مستوجب مجازات گردیده اما اثبات این امر خیلی دشوار بوده و زوجه باید در صدد اثبات این امر برآید که همسرش به قصد فرار از دین اقدام به انجام این معامله نموده است و مورد دیگری که موجب گردیده که ادعای زوجه توسط دادگاه قابل پذیرش بوده باشد زمان انجام این معامله بوده که باید در زمانی انجام گرفته باشد که دادگاه حکم به الزام زوج را به پرداخت مهریه صادر نموده باشد و زوج برای فرار از دینش دست به چنین اقدامی بنماید.

همچنین بخوانید:

مدارک لازم برای اثبات ترک انفاق

 

برخی از سوالات متداول در خصوص بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست :

آیا راهکار قانونی برای فرار از پرداخت مهریه توسط زوج وجود داشته که زوج بتواند با توسل به آن از پرداخت دینی که بر ذمه او بوده فرار کند ؟

حسب قانون مهریه حق قانونی زوجه بوده و هیچ عاملی نمی تواند اسقاط کننده این حق مالی او گردد مگر او خودش دریافت این حق را از خودش سلب نماید

اگر زوج با توسل به اقدامات غیر قانونی از جمله انجام معامله صوری تصمیم بر آن بگیرد که از پرداخت دین خودش نسبت به پرداخت مهریه استنکاف بورزد اثبات باطل بودن معاملات حقوقی زوج و باطل اعلام کردن آن بر عهده چه کسی است ؟

در اینجا زوجه که خواستار باطل بودن معاملات حقوقی همسرش بوده و مدعی آن شده است که همسرش به قصد فرار از پرداخت مهریه او اقدام به انجام چنین عملی نموده است باید خواستار اثبات این امر به دادگاه گردد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید. صفحه اینستاگرام وکیل پرس را دنبال کنید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

4 دیدگاه دربارهٔ «بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست؟»

دیدگاهتان را بنویسید