حقوقی

اهمیت مشاوره حقوقی

مشاوره-حقوقی

امروزه با توجه به گسترش فعالیت حرفه‌ای تخصصی، نیاز به افرادی است که آگاهی جامعی در موضوعات مختلف داشته باشند تا بتوانند از این دانش تخصصی جهت رفع نیاز سایر افراد استفاده کنند. موضوعات حقوقی نیز از جمله مواردی هستند که بخاطر گستردگی، حساسیت و همچنین مراجعه زیاد افراد به آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. از آنجایی که این حوزه چالش ها و مشکلات زیادی را برای اشخاص بوجود می آورد نیاز به مشاور حقوقی و اخذ مشاوره حقوقی به شدت مورد نیاز است. درنتیجه با توجه به اهمیت بالای این موضوع و آگاهی هر چه بیشتر افراد نسبت به این حوزه، وبسایت وکیل پرس در این مقاله به تشریح حوزه حقوقی، موارد آن و همچنین مشاوره حقوقی پیرامون این حوزه می‌پردازد.

از آنجایی که حوزه های حقوقی از گستردگی زیادی برخوردار هستند و احتمالا نیازی به مطالعه آن برای تمامی افراد نیست، اصلی ترین عناوین آن در ادامه قرار داده شده است و شما می‌توانید با کلیک بر روی هر عنوان به همان قسمت بروید.

اصطلاح مشاوره حقوقی با توجه به کلمه حقوق در مواردی به کار می‌رود که فرد یا افرادی به کمک یک حقوقدان یا وکیل احتیاج دارند. این نوع خدمات ممکن است در دادگاه‌ها و در ارگان‌های قضایی یا شبه قضایی مانند دیوان عدالت اداری، شهرداری‌ها، کمیسیون ماده 100 و … انجام شود. چرا که مفهوم حقوق مجموعه‌ای از قوانین و مقررات است که نظام یک کشور را مشخص می‌کند و نظام تقنینی کشور را انسجام می‌دهد. از طرفی ارگان‌هایی وجود دارند که به اشخاص مدارک و پروانه‌هایی در راستای انجام کارهای حقوقی و یا انجام کارهای وکالت اعطا می‌کنند. یکی از این ارگان‌ها کانون وکلای دادگستری است که بر اساس لایحه قانونی استقلال وکلا، ارایه پروانه وکالت به اشخاصی که در آزمون مربوطه و آزمون اقتبار موفق می شوند اعطا می‌شود.

از طرفی در موازات کانون وکلای دادگستری آزمونی داریم بنام آزمون مشاوران حقوقی که تحت عنوان ماده 187 هم از آن یاد می‌شود. گروه دیگری از وکیل ها و مشاورین حقوقی را تربیت می کند که این اشخاص هم هیچ تفاوتی ندارند و در دادگاه ها به عنوان وکیل قوه قضائیه شرکت می کنند و می توانند از حقوق موکلین دفاع کنند.

مشاور حقوقی با توجه به دانش و اطلاعاتی که در موضوعات حقوقی دارد می‌تواند سوالات، چالش‌ها و مشکلات بوجود آمده در حوزه‌های خانواده، تجاری، حقوقی، داوری، کیفری و … را پوشش دهد. در حقیقت می توان گفت مشاوره حقوقی به طور کلی شامل موارد زیر است.

 • مشاوره حقوقی خانواده
 • مشاوره حقوقی تجاری
 • مشاوره دعاوی حقوقی
 • مشاوره حقوقی داوری
 • مشاوره حقوقی کیفری

مشاوره حقوقی خانواده

همانطور که در بالاتر نیز اشاره شد مشاور حقوقی در حوزه های متعددی فعالیت می کند که شاید بتوان گفت حوزه مشاوره حقوقی خانواده از جمله مهمترین این حوزه ها به لحاظ گستردگی به شمار می رود و تقریبا هر شخص در طول زندگی خود با چنین مواردی روبرو است. البته این را نیز باید در نظر داشته باشید که حوزه مشاوره حقوقی خانواده نیز شامل مواردی است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 • مشاور حقوقی حضانت
 • مشاور حقوقی مهریه
 • مشاور حقوقی نفقه
 • مشاور حقوقی اجرت المثل
 • مشاور حقوقی طلاق
 • مشاور حقوقی تمکین
 • مشاور حقوقی تنصیف

حضانت

یکی از حوزه هایی که زیر مجموعه مشاوره حقوقی خانواده می باشد، مشاوره حقوقی حضانت است. در صورتیکه زندگی زناشویی دچار گسستگی شود باید دید تکلیف فرزند یا فرزندان به چه صورت است. حضانت فرزندان در حالتی که زوجین به توافق برسند قابل حل شدن است اما در صورتی که زوجین یا بعبارتی پدر و مادر به توافق نرسند استفاده از دانش و تجربه یک مشاور حقوقی مسلما راهی در جهت حل مشکلات پیش آمده است.

حضانت فرزند در مشاوره حقوقی

قوانین موجود در کشور ما هیچ گونه وظیفه ای را برای نگه داری فرزندان برای مادر در نظر نگرفته است. این بدین معنا است که در قوانین موجود مادر وظیفه ای در قبال نگهداری از فرزند یا فرزندان خویش ندارد. اما قانون به دلیل نیازهای عاطفی و احساسی مادر و فرزند، حضانت را فارغ از جنسیت فرزند تا سن هفت سالگی به مادر سپرده است.

اما ممکن است سوال پیش بیاید که بعد از 7 سال موضوع سپردن حضانت به چه صورت است؟

باید گفت که پس از 7 سال نیز موضوع داشتن حضانت فرزند قابل مصالحه و تفاهم میان پدر و مادر است و درصورتی که پدر و مادر در این موضوع نتوانند به توافق برسند، قانون نگهداری و هزینه هایی که به واسطه نگهداری از فرزند را بر عهده پدر قرار داده است.

مهریه

از دیگر مواردی که در حوزه مشاوره خانواده است، مشاوره حقوقی مهریه می باشد. بعد از جاری شدن صیغه عقد بین زن و مرد هدیه ای از طرف زوج به عنوان شروع یک زندگی به زوجه داده می شود که می تواند مالی و یا غیر مالی باشد که از آن به عنوان مهریه نام برده می شود. در کشور ما مهریه به دو صورت عند المطالبه و عندالاستطاعه می باشد که پسوند عندالمطالبه پس از عبارت مهریه بدین معناست که هر زمانی که زوجه تصمیم بگیرد که مهر اش را به اجرا بگذارد، پس از ثبت دادخواست در دادگاه خانواده مستحق دریافت مهریه است.

مشاوره حقوقی برای مهریه

نوع دیگر مهریه، مهریه عند الاستطاعه است. اضافه شدن عبارت عند الاستطاعه پس از واژه مهریه بدین معناست که زوجه نمی تواند به سبب عدم پرداخت مهریه از جانب مرد حکم جلب وی را بگیرد و یا از طریق اداره اجرائیات ثبت وی را ممنوع الخروج کند مگر در صورتی که استطاعت مالی همسرش را به دادگاه ثابت کند که در این صورت کل مبلغ مهریه قابل وصول است.

نفقه

همچنان که مشاوره حقوقی مهریه و مشاوره حقوقی حضانت در حوزه مشاوره حقوقی خانواده قرار می گیرند، مشاوره حقوقی نفقه نیز بواسطه ارتباط واژه نفقه با بحث خانواده در حوزه مشاوره حقوقی خانواده قرار می گیرد. زمانی که صیغه عقد بین زوجین جاری می شود، زوج موظف است کلیه مایحتاج زوجه را تامین نماید. به بیان دیگر این جمله بدین معناست که با شروع زندگی زناشویی، مرد وظیفه تامین مسکن، غذا، پوشاک و کلیه مایحتاج زندگی و اسباب رفاه را برای همسر و خانواده خویش بر عهده خواهد داشت.

البته این را باید در نظر داشت که عوامل و موارد متعددی در بحث مربوط به نفقه تاثیر گذار هستند. عدم آشنایی زوجین با این موارد مسلما عامل بوجود آمدن بسیاری از اختلافات میان زوجین است که در موارد زیادی نیز منجر به جدایی زوجین خواهد شد. هیچ گاه نمی توان بروز اختلاف میان زوجین را به طور کامل از بین برد اما می توان تعداد آن را کاهش داد. اما این کار چگونه و با چه ابزاری قابل انجام است؟

شاید بتوان گفت بهترین راهی که می تواند در کاهش و بروز اختلافات و همچنین جدایی زوجین نقش زیادی داشته باشد بالا بردن سطح دانش در تمامی حوزه های حقوقی خانواده است. بالا بردن سطح دانش در هر حوزه ای نیز در گرو ارتباط با منابع مربوط به آن حوزه است که در اینجا استفاده از دانش مشاور حقوقی خانواده مسلما کمک بزرگی در راستای کاهش و برطرف سازی مشکلات بوجود آمده در حوزه های مختلف حقوقی خانواده خواهد داشت.

توصیه می کنیم مقاله وکیل خانواده را مطالعه نمایید. در این مقاله شرح کاملی در مورد این نوع وکیل و همچنین وظایف و نقش آن در انسجام خانواده گفته شده است.

اجرت المثل

شاید عبارت اجرت المثل برای بسیاری واژه ای مبهم باشد. به همین جهت شاید بهتر باشد توضیحی هر چند کوتاه در مورد عبارت اجرت المثل داشته باشیم.

شاید بهترین تعریفی که بتوان از واژه اجرت المثل بیان کرد بدین گونه باشد که اجرت المثل به حق و حقوقی گفته می شود که توسط زوج در ازای کارهایی که زوجه درخانه انجام می دهد پرداخت می شود.

مشاوره حقوقی برای اجرت المثل

در قوانین موجود در کشور ما زوجه هیچ گونه وظیفه ای برای انجام کارهای خانه ندارد. حتی قانون وظیفه ای برای زوجه به منظور نگه داری و شیر دادن به فرزند نیز در نظر نگرفته است. در نتیجه اگر این کارها را با دستور زوج انجام دهد مستحق گرفتن چیزی به عنوان اجرت است که این اجرت می تواند مالی و یا غیر مالی باشد. به این نوع اجرت که بواسطه کار کردن زوجه در محیط خانه است را اجرت المثل می گویند.

اما بدیل عدم آگاهی افراد در این مورد و موارد مشابه، باور عمومی به اشتباه کار کردن زوجه در محیط خانه را از وظایف ایشان بر شمرده شده و زمانی که با توجه به قانون این نوع حقوق از طرف زوجه طلب شود، زوجین دچار اختلافات شدید شده که در نتیجه این اختلافات، ممکن است رابطه زناشویی به سردی گرویده و یا منجر به جدایی گردد. در نتیجه به منظور جلوگیری از این نوع اتفاقات مراجعه به یک مشاور حقوقی اجرت المثل و گرفتن مشاوره از ایشان می تواند بروز اختلافات میان زوجین را به حداقل برساند.

طلاق

موضوع طلاق یکی از مهم ترین حوزه هایی است که خواه ناخواه در هر جامعه ای وجود دارد و میزان آن با میزان سلامت و یا عدم سلامت آن جامعه ارتباط مستقیمی دارد. در جامعه ما میزان طلاق به نسبت جمعیت افزایش داشته که مسلما این موضوع موجب نگرانی است و مسئولان مربوطه میبایست توجه ویژه ای نسبت به آن داشته باشند. همان طور که احتمالا می دانید طلاق به معنی از هم گسستن یک رابطه زناشویی است و زوجین معمولا در شرایطی به این سمت می روند که دیگر امیدی به ادامه زندگی مشترک نداشته باشند. نوع طلاق به لحاظ شخص درخواست دهنده به 3 نوع تقسیم می شوند که در ادامه گفته شده اند.

 1. طلاق توافقی
 2. طلاق به درخواست مرد
 3. طلاق به درخواست زن

هر کدام از این حوزه ها شامل قوانین و تبصرهای زیادی است که در کنار اهمیت بسیار بالای این موضوع باید گفت که بهترین راه برای حل مشکلات زوجین استفاده از دانش و تجربیات مشاور حقوقی خانواده در قالب مشاوره حقوقی طلاق است.

طلاق توافقی

طلاق توافقی همان طور که از نامش می توان حدس زد نوعی از طلاق است که با توافق زوجین بوجود می آید و به نوعی بی دردسرترین نوع طلاق به شمار می رود. اینکه زوجین در کلیه موارد مالی و غیر مالی از قبیل مهریه، نفقه، اجرت المثل، شرط تمثیل، دارایی و یا حضانت فرزند یا فرزندان مشترک با هم به یک نقطه مشترک و تفاهمی برسند مسلما پروسه و بروکراسی طلاق را بسیار کوتاه می کنند. به همین جهت یک مشاور حقوقی خانواده پیوسته تلاش می کند تا با انتقال دانش حقوقی به زوجین کاری کند تا زوجین در بسیاری از موارد حقوقی به توافق برسند ضمن اینکه این توافق با رضایت باشد.

مشاوره حقوقی برای طلاق

همان طور که اشاره شد، در صورتی که زوجین بر سر مواردی مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل و … به توافق برسند مراحل و پروسه طلاق بسیار کوتاهتر خواهد شد. این توافق در گرو دانش حقوقی خانواده و بویژه دانش حقوقی طلاق بدست می آید. اخذ این نوع دانش مسلما بسیار سخت و زمانبر است. در نتیجه مراجعه به یک وکیل حقوقی یا بعبارت دقیق تر مشاور حقوقی طلاق راه حل مناسبی در همین راستا می باشد.

طلاق به درخواست مرد

نوع دیگری از طلاق بدین صورت است که زوج درخواست طلاق می کند. قوانین موجود در کشور ما به شکلی است که حق طلاق را به مرد داده است. مرد هر زمان که بخواهد در صورتی که تمامی حق و حقوق زوجه را داده باشد می تواند به زندگی مشترک با همسرش خاتمه دهد. این حق و حقوق شامل مهریه، نفقه، اجرت المثل و … می باشد.

نوع و چگونگی رعایت این موارد از جانب مرد می تواند رفتار متفاوتی را از جانب دادگاه در پی داشته باشد. درنتیجه می توان گفت پیشنهاد ما به شما استفاده از مشاور حقوقی خانواده و گرفتن مشاوره حقوقی طلاق است.

طلاق به درخواست زن

آخرین نوع طلاق، طلاقی است که به درخواست زن انجام می شود. در قسمت قبل گفته شد که با توجه به قوانین موجود حق طلاق بر عهده مرد است. پس ممکن است سوال شود زن چگونه می تواند درخواست طلاق دهد؟

برای پاسخ به این پرسش بهتر است بدانید با اینکه حق طلاق بر عهده مرد است اما اینطور هم نیست که زن نتواند درخواست طلاق دهد. قانون در مواردی بخصوص به زوجه اختیار داده است که قادر باشد درخواست طلاق دهد که این موارد تبصره ها، شرایط و پیچیدگی های مختص به خود را دارد. درنتیجه اگر فرد یا افرادی با این موارد روبرو شوند می بایست از دانش و اطلاعات بالایی در حوزه حقوقی خانواده برخوردار باشند.

مشاوره حقوقی برای طلاق2

اما داشتن اطلاعات جامع از قوانین، شرایط و تبصره ها برای افراد عادی بسیار دشوار است. در نتیجه بهترین راه یاری گرفتن از مشاورین حقوقی خانواده در حوزه مشاوره حقوقی طلاق می باشد.

 

توصیه می کنیم مقاله وکیل طلاق که شرح کاملی از این وکیل و وظایف آن در امور مربوط به طلاق است را مطالعه نمایید.

 

مشاوره حقوقی تمکین

اصلی ترین وظیفه زوجه در زندگی مشترک زناشویی تمکین از همسر خویش می باشد.

اما تمکین به چه معناست؟

تمکین در اصطلاح به معنای اطاعت فرد یا افرادی نسبت به شخص یا اشخاص دیگر است. این عبارت در حوزه خانواده و زندگی زناشویی بدین معنا است که زوجه از خواسته های همسر خویش اطاعت نماید. در قوانین موجود در کشور ما تنها برای زوجه تمکین در نظر گرفته می شود و سر پیچی از مواردی که به عنوان تمکین در نظر گرفته شده است به عنوان عدم تمکین می باشد. عدم تمکین آثار و عواقبی را به همراه دارد که از جمله آن موارد می توان به عدم تخصیص یافتن نفقه اشاره کرد. عدم تمکین می تواند از جمله عواملی باشد که در درخواست طلاق از طرف مرد به دادگاه ارائه می شود.

بهترین راه برای افرادی که با این مورد و موارد مشابه مواجه می شوند رجوع به مشاور حقوقی خانواده و گرفتن مشاوره حقوقی تمکین است.

مشاوره حقوقی تنصیف

از دیگر مواردی که ممکن است نیاز مبرمی به یک مشاور حقوقی خانواده برای زوجین و مخصوصا خانم ها داشته باشد بحث تنصیف است. شاید بتوان گفت موضوع تنصیف، موضوعی است که غالب افراد از آن اطلاعی ندارند. به بیان ساده تر اگر زوج بنا به عذر غیر موجه و بدون دلیل تصمیم بگیرد به زندگی با همسرش پایان دهد در صورتی که عدم تمکین زوجه برای دادگاه اثبات نشده باشد، زوج می بایست بر طبق قانون نیمی از اموال و املاکی را که در دوران زندگی زناشویی با همسر خود بدست آورده است را به همسرش واگذار نماید و رضایت زوجه را حاصل نماید. در اینجا باید به این نکته توجه شود که شرط تنصیف دارایی جدای از مابقی حقوق مالی زوجه از قبیل مهریه، نفقه، اجرت المثل محسوب می شود.

همان طور که گفته شد تنصیف از جمله موضوعاتی است که اشخاص اطلاعات کمی در مورد آن دارند. به همین جهت در چنین مواقعی بهترین راه حل مراجعه به یک مشاور حقوقی و اخذ اطلاعات کافی و جامع با موضوعیت مشاوره حقوقی تنصیف است.

مشاوره حقوقی تجاری

مباحث حقوق تجارت را می توان در چهار حوزه دسته بندی کرد.
 1. اسناد تجاری
 2. حمل ونقل تجاری
 3. شرکت های تجاری
 4. ورشکستگی

در حال حاضر در جامعه حقوقی ما متاسفانه دادگاهی که بطور ویژه به امور تجاری رسیدگی کند وجود ندارد. در بعضی از شهرهای مهم مثل تهران بعضی از مباحث مربوط به حقوق تجاری، شعبات خاص ویژه با ابلاغ ویژه رئیس محترم قوه قضائیه وجود دارد. همان شعبات به این موضوعات رسیدگی می کنند.

اسناد تجاری

مهمترین اسناد تجاری شامل سه سند چک، سفته و برات است که برات سندی برای معاملات بین المللی رمی باشد.

موضوعات متعددی در مورد چک و سفته عنوان می شود که در کنار این موضوعات پرسش هایی نیز وجود دارد. از جمله موضوعاتی که زیاد عنوان می شود این است که چک بهتر است یا سفته؟ یا کدام یک سند قوی تری محسوب می شود؟ ضمانت اجرایی کدام یک بیشتر است؟

در اینجا باید به این نکته اشاره کرد که چک از اهمیت بیشتری نسبت به سفته برخوردار است. از جمله اینکه قانون گذار برای چک در شرایط خاص وصف کیفری قایل شده شده است.

مشاوره حقوقی برای تجاری

احکامی که در مورد چک و سفته متفاوت می باشد. به عنوان مثال در مواردی اگر شخص چک بلامحل صادر کند، به مجازات حبس محکوم می شود. این در حالی است که در مورد سفته چنین احکامی وجود ندارد. این بدان معناست که سفته تنها قابلیت طرح دعوای حقوقی از طریق محاکم حقوقی را دارد اما امکان طرح در دادسرا و صدور حکم جلب فوری و یا حکم حبس در مورد سفته وجود ندارد مگر در مورد اعمال ماده 3 که آن یک بحثی است که زمان بیشتری را می طلبد.

مورد دیگر این است که چک برخلاف سفته، قابلیت اجرایی از طریق اداره ثبت را دارد. به بیان ساده تر یعنی شما می توانید با در دست داشتن چک و گواهی برگشت چک و گواهی عدم پرداخت چک به یکی از اداره های اجرای ثبت مراجعه کنید و نسبت به وصول حق و حقوق خود از طریق اجرای ثبت اقدام نمایید.

در مورد اسناد تجاری باید به این نکته توجه شود که این اسناد از اهمیت بسیار زیادی در موضوعات حقوقی برخوردار هستند و عدم شناخت صحیح از قوانین و مقررات مربوط به آن ها می تواند بار حقوقی در پی داشته و در نتیجه مشکلات جدی حقوقی را برای افرادی که با این موضوعات سر و کار دارند در پی خواهد داشت. بر همین اساس بهترین راه برای افرادی که با اسناد تجاری سر و کار دارند این است که با یک وکیل تجاری یا مشاور حقوقی تجاری در ارتباط باشند و با گرفتن مشاوره حقوقی اسناد تجاری احتمال بروز مشکلات

حمل و نقل تجاری

امروز یکی از مباحث بسیار مهم حقوق تجارت بحث حمل و نقل تجاری هست که در قانون تجارت یکی از اقسام فعالیت های تجاری حمل و نقل و تصدی و حمل و نقل از راه خشکی یا دریایی یا حمل و نقل مرکب عنوان شده است.

کشور ایران به دلیل داشتن منابع مهم نفتی و گازی و واقع شدن در منطقه سوق الجیشی بخصوص جهانی که پل ارتباطی بین آسیا و اروپا محسوب می شود و همچنین دسترسی به تمامی راه های ارتباطی دریایی، خاکی و هوایی از اهمیت دو چندای برخوردار است.

اشخاصی که متصدیان حمل و نقل تجاری هستند مشمول احکام مربوط به قانون تجارت هستند. این اشخاص در صورتی که تمکن و توان پرداخت بدهی های خود را نداشته باشند، مشمول احکام ورشکستگی هستند امامشمول احکام اعسار نیستند.

با توجه به اینکه احکام مربوط به حمل و نقل از جمله احکام بسیار مهم است و همچنین از مشاغلی است که در حقوق تجارت از اهمیت بالایی برخوردار است، ابتدا مشمول قانون مدنی است. بطور کلی احکامی که در قانون تجارت و یا کنوانسیون های خاصی که ایران عضو آنها نیست، مشمول قانون مدنی می شود. بنابراین قانون ما در درخصوص حمل و نقل تجاری قانون مدنی است و بعد از آن قانون تجارت است که بسیاری از احکام مربوط به حمل و نقل از راه خشکی و یا حمل و نقل دریایی و سایر اقسام حمل و نقل بیان کرده و در آن مقرارت آن مشخص شده است.

 1. حمل و نقل دریایی
 2. حمل و نقل ریلی
 3. حمل و نقل زمینی
 4. حمل و نقل مرکب

در مجموع باید گفت که قوانین مربوط به هر یک از انواع حمل و نقل تفاوت هایی را با سایر موارد آن دارد. بطوری که فعالیت در این حوزه را نیازمند داشتن دانش و اطلاعات جامعی در مورد قوانین مربوط در این حوزه حمل و نقل و انواع آن می کند. بهترین راه برای اطلاع از قوانین و مقررات مربوط به حوزه حمل و نقل، ارتباط با وکلا یا مشاوران حقوقی تجاری و گرفتن مشاوره حقوقی حمل و نقل تجاری از این افراد است.

شرکت‌های تجاری

در قانون تجارت شرکت های تجاری به هفت دسته تقسیم می شوند. در صورتی که حتی فعالیت این شرکت ها تجاری نباشد، از هم این شرکت ها مشمول احکام تجاری و بازرگانی قرار می گیرند. مهمترین و عمده ترین این شرکت ها، شرکت های سهامی می باشند. شرکت های سهامی به دو قسم تقسیم می شوند. شرکت های سهامی خاص و شرکت های سهامی عام.

شرکت‌های سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص به شرکت هایی گفته می شود که معمولا سهام آنها در بازار بورس یا در بازار سرمایه وجود ندارد. تعداد شرکاء هم در شرکت های سهامی خاص کمتر است. افراد شاغل در شرکت های سهامی بخصوص سهامی خاص در نظر داشته باشند موارد حقوقی که مربوط به این شرکت ها هستند شامل موارد متعددی می باشند و افراد شاغل بهتر است اطلاعات جامعی را در این حوزه داشته باشند. به همین منظور ارتباط با مشاورین حقوقی راه مناسبی برای کسب دانش در مورد این قوانین است.

شرکت‌های سهامی عام

سهام در شرکت های سهامی عام معمولا به صورت بی نام و با نام می باشد که در بازار بورس عرضه می شوند که این سهام ممکن است توسط هر شخصی خریداری شود. ممکن است افراد زیادی در یک شرکت سهامی عام وجود داشته باشند و سهام دار آن شرکت نیز باشند.

در شرکت های سهامی معمولا مسئولیت هر کدام از سهام داران به میزان سهامشان است. یعنی اگر شخصی از یک شرکت سهامی عام یا یک شرکت سهامی خاص طلبی را داشته باشد، فقط می تواند در حدود سهام هر یک از سهام داران از آن شرکت شکایت کند یا دادخواستی طرح کند. همچنین نمی تواند خارج از حد سهام به دارایی های شخصی سهام داران مراجعه نماید، بابت طلبی که از شرکت دارد دارایی های شخصی اشخاص را توقیف کند، حکم جلب بگیرد یا به نحو دیگری برای وصول طلب شرکت از شخص اقدام کند.

 1. شرکت هایی با مسئولیت محدود
 2. شرکت های تضامنی
 3. شرکت های تعاونی

یک مشاور حقوقی می بایست اطلاعات جامعی در مورد تمامی موارد حقوقی داشته باشد تا در هر زمینه ای بتواند دانش خود را به افرادی که در این نوع حوزه ها وارد می شوند منتقل نماید. در مورد شرکت های تجاری هم باید به این نکته توجه شود که قوانین و تبصره های مربوط به ثبت و اداره شرکت های تجاری که خود انواع مختلفی دارند از گستردگی و پیچیدگی های زیادی برخوردار است بطوری که هر فردی که با این حوزه سروکار دارد را نیازمند داشتن اطلاعات و دانش زیادی در این حوزه ها می کند. اما افراد عادی این دانش را ندارند و از آنجا که بدست آوردن این نوع دانش بصورت آکادمیک بسیار زمان بر است، می توان نتیجه گرفت که بهترین روش استفاده از دانش افراد متخصص در این حوزه ها یا بعبارتی مشاورین حقوقی است.

مشاوره حقوقی شرکت ها3

مشاوره حقوقی مالیات

موضوع مالیات تقریبا در هر جامعه ای به سبب ارتباطی که اکثریت قریب به اتفاق آن جامعه با این موضوع دارند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در حقوق نیز موضوع مالیات از جمله مباحث قابل توجه است. مواردی که شامل مالیات می شوند در هر جامعه ای و بر حسب شرایط متفاوت بوده و شامل اشخاص، درآمد، ارزش افزوده و … باشد. هر کدام از این موارد نیز شامل شرایط و ضوابط مختص به خود است که شرایط، نوع و میزان آن در قوانین مربوط به مالیان آن جامعه بخصوص آمده است.

مسلما چگونگی رعایت قوانین مربوط به مالیات در آن جامعه نیازمند داشتن اطلاعات کافی در این موضوع است و در صورتی که با دانش کافی این نوع قوانین رعایت شوند، مشکلی پیش نخواهد آمد. اما همان طور که در موارد قبل نیز گفته شد داشتن اطاعات کافی در هر زمینه تخصصی نیازمند صرف زمان زیادی است. حال ممکن است افراد بخواهند قوانین را رعایت کنند اما به سبب عدم اطلاع صحیح از این قوانین دچار مشکلات بعضا بزرگ حقوقی شوند. به همین جهت داشتن ارتباط با یک مشاوره حقوقی مالیات و گرفتن مشاوره از جنین فردی احتمال بروز شما را به حداقل می رساند.

ورشکستگی

یکی از مواردی که معمولا در حوزه مشاوره حقوقی تجاری مورد اشاره قرار می گیرد، موضوع ورشکستگی و به بیان دقیق تر مشاوره حقوقی ورشکستگی است که یکی از بیشترین موارد مورد بحث را دارد. اینکه ورشکستگی چه آثاری دارد؟ و اینکه چه عواقبی ممکن است دامن گیر فرد ورشکسته شود؟ از جمله این پرسش ها هستند.

مشاوره حقوقی برای ورشکستگی

البته باید به این موضوع توجه داشت که موضوع ورشکستگی در مورد افرادی است که مشمول احکام قانون تجارت هستند. یعنی به فعالیت های تجاری اشتغال داشته باشند. بنابراین اشخاصی که تاجر نباشند دادخواست ورشکستگی آنها پذیرفته نمی شود.

در حالت کلی ورشکستگی به سه نوع تقسیم می شود که در ادامه به بیان هر یک خواهیم پرداخت.

ورشکستگی عادی

ورشکستگی عادی به نوعی از ورشکستگی گفته می شود که شخص هیچ گونه نقشی در ورشکستگی نداشته باشد. در اینصورت مزایایی برای فرد ورشکسته در نظر گرفته می شود.

ورشکستگی به تقلب

در صورتی که شخص ادعای ورشکستگی کرده باشد اما در واقع این ادعا صحت نداشته باشد و تعریف ورشکستگی در مورد این فرد صدق نکند را در اصطلاح ورشکستگی به تقلب می نامند. به عنوان مثال در صورتی که شخص ورشکسته دارایی های خودش را مخفی کرده باشد و یا دفاتر تجاری خودش را از بین برده باشد. یا اینکه بدهی هایی را به صورت سوری برای خودش ایجاد کرده باشد در این صورت مشمول آثار و عواقب کیفری می شود. و حتی ممکن است به حکم حبس محکوم شود.

ورشکستگی به تقصیر

حالت دیگر ورشکستگی به صورتی است که در آن شخص مقصر ورشکستگی شناخته می شود که به آن ورشکستگی به تقصیر گفته می شود.

همان طور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد موضوع ورشکستگی از جمله مواردی است که در حوزه مشاوره حقوقی تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین پرسش ها و ابهامات زیادی در مورد آن مطرح است. با توجه به این موارد و همچنین با دانستن اینکه ورشکستگی انواع متفاوتی دارد و هر کدام از این موارد شامل قوانین، شرایط و تبصره های مربوط به خود است، می توان نتیجه گرفت بهترین راه استفاده از افرادی است که در حوزه ورشکستگی از دانش کافی برخوردار باشند.

مشاوره دعاوی حقوقی

دعاوی حقوقی در حالت کلی به دو دسته دعاوی مطالبه وجه و الزام به تنظیم سند رسمی تقسیم می شوند.

دعوای مطالبه وجه

شخص در قالب قرارداد یا اعمال و رفتارهای حقوقی از کسی طلب دارد و بدهکار از پرداخت حق و حقوق طلبکار خودداری می کند. در چنین حالتی ممکن است سوال شود چه کار می توان انجام داد؟ چیزی که مشخص است این است که طلبکار دادخواستی را تقدیم دادگاه کند به نام دادخواست مطالبه وجه و همراه دادخواست اسناد و مدارک مربوطه را تقدیم دادگاه نماید. سه و نیم درصد از آن طلب را به عنوان هزینه دادرسی باید به حساب صندوق دادگستری تودیع نماید. دادخواست مطالبه وجه چک، وجه سفته، ثمن قراردادی و … از جمله موضوعاتی هستند که در بحث مطالبه وجه وجود دارند.

در صورتی که اطلاعات کافی در مورد دعاوی حقوقی بخصوص دعاوی مطالبه وجه ندارید به منظور کاهش مشکلات در این زمینه بهترین راه ارتباط با یک مشاوره حقوقی و گرفتن مشاوره حقوقی دعوای مطالبه وجه است.

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

معمولا در دعوای الزام به تنظیم سند رسمی کوتاهی هایی انجام می شود. شخصی ملک، اتومبیل یا هر چیزی که سند دارد را خریده است اما فروشنده از انتقال سند عملا کوتاهی و یا خودداری می کند.

ممکن است سوال شود در چنین حالتی باید چه نوع اقدامی صورت گیرد؟

تکلیف به این صورت است که طلب کار یا خریدار می تواند به دادگاه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را تقدیم دادگاه کند. در این زمینه باید مبایعه نامه ای ارائه شود و در صورتی که مبایعه نامه نباشد و قرارداد و توافق یا بیع نامه بصورت شفاهی باشد، از طریق مواردی دیگر مثل شهادت شهود می تواند دعوایش را اثبات کند.

توصیه ای که داریم این است که تا زمانی که آن دادخواست تنظیم الزام به سند رسمی قرار است به دادگاه ارائه شود، مقدمات انتقال سند مثل الزام به اخذ پایان کار و اخذ صورت مجلس تفکیکی را هم شما از دادگاه بخواهید. درصورتی که در مورد سایر موضوعات نیز نیاز به مشورت و مشاوره حقوقی داشتید، از طریق وبسایت وکیل پرس می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

تنظیم سند

مشاوره حقوقی ثبت احوال

امروز در مورد دو موضوع بسیار مهم در مشاوره حقوقی می خواهیم با همدیگر صحبت کنیم . در مورد دعوای ابطال ، اصلاح ، با تغییر اسناد ثبت احوال و در مورد الزام به فک رهن.

دعوای ابطال، اصلاح، با تغییر اسناد ثبت احوال

شخص مدعی می شود که اسناد هویتی اش اشتباه صادر شده است. مانند اینکه اعلام کند سن شخص کمتر یا بیشتر از آن چیزی که هست در شناسنامه درج شده یا اینکه مدعی شود نام و نام خانوادگی اش یا برخلاف قانون است یا اصلا مناسب نیست .می تواند دعوای ابطال ، اصلاح و یا تغییر اسناد را به ظرفیت اداره ی ثبت احوال محل تنظیم سند تقدیم دادگاه کند. دادگاه این موضوع را بررسی می کند و شاید از کارشناسان خبره در این موضوع استفاده کند تا بتواند رای مقتضی را صادر نماید.

دعوای الزام به فک رهن

فک رهن

و اما در مورد دعوای الزام به فک رهن ، شخصی مدعی می شود که من بابت بدهی که داشتم ملکم را در رهن بانک یا هر ارگان دیگری گذاشته ام. ادعا می کند که تمام بدهی پرداخت شده است و به طور مثال بانک از فک رهن خودداری می کند. اینجا تکلیف کاملا روشن است شخصی که مالک است می تواند دادخواست الزام به فک رهن و اثبات تسویه حساب را به دادگاه تقدیم کند و دادگاه راسا بر این موضوع ورود می کند. بررسی می کند و در صورتی که احراز شود این موضوع از طریق دادگاه راسا حکم به فک رهن می دهد.

امیدواریم از این موضوعاتی که صحبت می شود استفاده ببرید و از ما راضی باشید در مورد موضوعات حقوقی اگر نیاز به مشاوره حقوقی بیشتر داشتید، از طریق وبسایت وکیل پرس می توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

تخلیه

تخلیه نیز از جمله مواردی است که در حوزه دعاوی حقوقی قرار می گیرد و اتقاقا دعاوی و سوالات زیادی در مورد آن وجود دارد. این حوزه نیز مانند بسیاری از حوزه های حقوقی دیگر شامل مواردی است که مورد اختلاف افراد قرار می گیرد. در نتیجه افرادی که با این حوزه ها سر و کار دارند به منظور در امان ماندن از مشکلات نیاز زیادی به داشتن اطلاعات دارند.

از جمله مواردی که در مورد تخلیه می تواند مورد مناقشه و اختلاف قرار گیرد شامل اختلاف بر سر مدت زمان قرارداد باشد که در این مورد خودداری مستاجر از تخلیه ملک یا تخلیه زودهنگام توسط صاحب خانه خانه را به همراه دارد.

از دیگر موارد مورد اختلاف می توان به تعداد نفرات ساکن، هزینه های تعیین شده، تجاری یا مسکونی بودن ملک و … است.

در چنین شرایطی طرفین می توانند به شورای حل اختلاف مراجعه و از طرق مختلف مراتب را پیگیری کنند.

ابطال اسناد مالکیت رسمی

موضوع دعوای ابطال اسناد مالکیت رسمی نیز یکی دیگر از دعاوی سنگین و پیچیده است. به طور مثال شخصی مدعی می شود که در اداره ثبت یا در دفاتر اسناد رسمی سندی تنظیم شده و دلایلی وجود دارد که باید ابطال شوند. بنابراین شخص باید دادخواست ابطال سند رسمی را تقدیم دادگاه کند. دادگاه موضوع را بررسی می کند دلایل و مدارک را به دقت مورد بررسی قرار می دهد. در صورتی که مشخص شود اسنادی که صادر شده خلاف قانون است، نسبت به دستور ابطال کل سند یا قسمتی از سند که بر خلاف قانون تنظیم شده اقدام خواهد کرد.

ابطال سند

در موضوع ابطال اسناد مالکیت رسمی حساسیت بالاست و افرادی که با این موارد سروکار دارند را نیازمند داشتن اطلاع جامعی در مورد انواع اسناد و همچنین قوانین و تبصره های موجود در مورد آن ها می کند. در صورتی که بخواهید اطلاعات جامعی در این زمینه و زمینه های مشابه داشته باشید بهترین راه ارتباط با یک وکیل و یا مشاور حقوقی و اخذ مشاوره به منظور به حداقل رساندن مشکلات حقوقی ناشی از موارد این چنینی است. بر همین اساس آشنایی با مشاره حقوقی در زمینه مد نظر از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشاوره حقوقی داوری

موضوع بسیار مهم حقوقی راجع به بحث داوری است. قانون گذار هم اهمیت موضوع داوری را اشاره کرده است. باب هفتم آیین دادرسی مدنی مصوب 1379 باب هفتم را اختصاص به موضوع داوری داده است. در سطح بین الملل هم قرارهای قراردادهای اقتصادی بین المللی بدون شرط داوری عملا منعقد نمی شود. این حاکی از این است که بسیار بسیار این موضوع مهم است.

داوری یعنی رفع اختلاف بین طرفین در خارج از دادگاه بوسیله شخص یا اشخاص حقیقی. طبق آمار قوه قضائیه قریب به 15 میلیون پرونده باز وجود دارد که هزینه های زیادی را عملا به حکومت و دولت تحمیل می کند. قطعا نهاد داوری می تواند به عنوان یک واژه قدرتمند برای کم کردن این تعداد پرونده ها و حجم پرونده ها کمک کند و مسائل را حل و فصل بکند.

مشاوره حقوقی کیفری

مشاوره حقوقی کیفری شامل چندین دسته است.

 1. جرایم مالی
 2. جرایم شخصی
 3. جرایم مالکیت فکری
 4. جرایم الهی و حق الناس

مشاوره حقوقی جرایم مالی

جرایم مالی به جرایمی گفته می شود که در آن ضرر مالی متوجه اشخاص می شود. یعنی علاوه بر آن چیزی که قانون گذار برای عنوان کیفری تعیین کرده، سوء نیت یک ضرر مالی هم به شخص وارد می شود. این نوع جرایم از گستردگی بسیار زیادی برخوردار هستند و چند نوع آن در ادامه به اختصار توضیح داده شده است.

سرقت

یکی از جرایمی که از گستردگی زیادی برخوردار است و دادسراهای بخصوصی نیز در مورد آن وجود داشته و سوالات زیادی نیز در مورد آن پرسیده می شود موضوع سرقت است. سرقت دو رکن اساسی دارد. همانطور که گفته شد بردن مال یکی از جرایم مالی است که یکی از عناصر و ارکان اساسی وقوع جرم است که این برده شدن هم در آن باید وجود داشته باشد. رکن اول اینکه ضرر مالی باید وارد شود و دوم اینکه ربایش مال اتفاق افتاده باشد.

جرایم مالی

جرم سرقت انواع و اقسام مختلف و متنوعی دارد. بعضی از جرایم سرقت مشمول عنوان جرم سرقت حدی است. بدین معنا که حتی قانون برای آن مجازات حد در نظر گرفته است مانند حد قطع دست که شرایط بسیار خاص است. جرم سرقت شرایط و انواع متفاوتی دارد. این که سرقت در روز یا در شب انجام شود، همچنین میزان مال سرقت شده و بسیاری از فاکتورهای دیگر در اینکه مجازات تعیین شده برای سرقت به چه میزان باشد تاثیر می گذارد.

خیانت در امانت

دومین جرمی که می خواهیم صحبت کنیم و از جرایم مالی بسیار مهم است جرم خیانت در امانت است. در جرم خیانت در امانت دو رکن وجود دارد:

مالی به شخصی به عنوان امانت‌دار باید سپرده شود که این شخص باید این مال را تصاحب کند یا عمدا مخفی کند یا انکار کند یا از استردادش امتناع کند. در این صورت جرم خیانت در امانت محقق می شود. حال اگر این جرم خیانت در امانت در مورد کارمندان دولت باشد یعنی اگر کارمند دولت اموال دولت را تصاحب کند بر حسب مورد ممکن است به مجازات جرم اختلاس یا مجازات جرم تصرف و اموال عمومی و دولتی محکوم شود. اگر مال را تصاحب کند مختلس یا اختلاس گر به حساب می آید. اگر از مال برای یک مدت موقت استفاده کند در این صورت تصرف غیر قانونی در امانت اموال دولتی است. به عنوان مثال کارمند شرکت، ماشین متعلق به شرکت را برای مسافرت شخصی استفاده می کند. که این مشمول جرم تصرف غیر قانونی در اموال دولتی می شود و اختلاس به حساب نمی آید . ولی اگر کارمند بانک دولتی به عنوان مثال پولی از صندوق برداشت کند اختلاسگر به حساب می آید.

کلاهبرداری

از جرایم مهم دیگری که موکلین مراجعه می کنند و سوالاتی از ما می کنند جرم کلاهبرداری است. چیزی که در عرف مردم تصور می کنند هر کس مالی را می برد کلاهبردار است. در حالی که از جرایم بسیار پیچیده که در دادسراها و دادگاه ها بسیار در موردش اختلاف نظر وجود دارد. بسیار روی این مورد کار می شود تا یک کیفرخواست تحت عنوان کلاهبرداری صادر شود. جرم کلاهبرداری دارای دو رکن است:

رکن اول کلاهبرداری ، مانور متقلبانه است یعنی آن شخص کلاهبردار در حقیقت یک عملیات متقلبانه ای را به کار ببرد و دروغ بگوید و از این طریق مالی را به دست بیاورد کلاهبرداری نیست. به عنوان مثال شخص ممکن است ادعا کند که از یک ارگان حکومتی دارای اختیار است و سندی ارائه کند، حالا یا با امضاء یا با سربرگ، به صورت جعلی یا به صورت دیگر از یک فرصت هایی سوء استفاده کند. از شرایط  ویژه ای که برای مردم ایجاد شده استفاده کند و مردم را به یک امید واهی در حقیقت فریب دهد در این صورت کلاهبرداری محقق می شود. معمولاً در جرم کلاهبرداری البته همیشه این طور نیست ولی جعل هم وجود دارد یعنی شخص یک سندی یک مدرکی یک دلیلی را استفاده می کند که واقعیت ندارد و در حقیقت خودش یا یک شخص دیگری برای او ایجاد کرده است. البته عرض کردم رکن اساسی کلاهبرداری این نیست که جعلی اتفاق افتاده باشه ولی معمولا وجود دارد.

کلاهبرداری

سو استفاده از سفید امضاء

جرم دیگری که در مباحث مشاوره حقوقی کیفری و جزایی راجع به آن می خواهیم صحبت کنیم سو استفاده از سفید امضاء است. گاهی اوقات ممکن است اشخاص به دلیل شرایط ویژه ای که وجود دارد اسنادی را به صورت سفید امضا در اختیار اشخاص دیگری قرار دهند. حال ممکن است شخصی کارمند جایی است و ممکن است به وکیل خود سندی را به صورت سفید ارائه کند به کارفرمای خود سندی ارائه می کند و به صورت سفید است. اگر شخصی که این برگه ی سفید را سفید امضاء دریافت می کند از این برگه و از این سند سو استفاده ای کند برخلاف اختیاراتی که این شخص مدنظرش بوده استفاده کند در این صورت مجازات قانونی شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد. به این دلیل که در حقیقت خارج از اختیارات خودش استفاده کرده است. به عنوان مثال شخصی پنجاه میلیون تومان به دیگری پولی می دهد و یک سند سفید امضاء و یک چک سفید هم می دهد که اگر نتوانست پولش را پس بگیرد، این چک را پنجاه میلیون تومان پر کند و از این شخص بگیرد این شخص اگر این چک را به عنوان مثال صد میلیون یا دویست میلیون تومان یک میلیارد تومان پر کند از امضای سفید سو استفاده کرده و به مجازات قانونی محکوم خواهد شد.

 چک سفید امضا

جعل سند

جرم دیگری که از جمله جرایم مالی محسوب می شود و از اهمیت بالایی نیز برخوردار است، جعل سند است. در اینجا شخص جاعل شخصی است که در سند دست می برد. حال این جعل ممکن است با حذف یا اضافه کردن تنها یک عبارت باشد یا یک عنوانی را در حقیقت الحاق می کند یا امهاء می کند.

در حقیقت جاعل قسمتی از سند را تغییر می دهد یا از بین می برد و در حقیقت از این طریق به شخص یا اشخاص دیگر ضرر وارد می کند. جعل دو رکن دارد: اول اینکه در سند دست برده شود و دوم اینکه یک مالی یا یک ضرر مالی به شخص وارد شود. این هم دیگر رکنی است که در مورد جعل ضروری است.

تنها راه و یا بعبارتی بهترین راه به منظور در امان ماندن از عواقب و مشکلات ناشی از جعل سند تماس با یک مشاور حقوقی کیفری و دریافت مشاوره حقوقی جعل سند از وی است. همان طور که مشخص است موضوعات حقوقی از اهمیت بالایی برخوردار هستند که در بسیاری از موارد نیازمند مشاوره حقوقی است. در اینجا اخذ یک مشاوره مفید در گرو آشنایی با مشاوره حقوقی مربوطه است.

جعل

جرایم شخصی

جرایم شخصی به نوعی از جرایم گفته می شود که علیه تمامیت شخص از جمله تمامیت جسمی، آبرو و حرز و ناموس یک شخص ارتکاب یافته می شود. البته این را نیز باید در نظر داشت که این جرایم با اموال شخص سروکار ندارند.

مشاوره حقوقی قتل

به جرات کی توان گفت که مهمترین جرم شخصی قتل است. قتل در حالت کلی به سه دسته تقسیم می شود.

 1. قتل عمدی
 2. قتل شبه عمد
 3. قتل خطای محض

از آنجا که احکام مربوط به قتل بسیار سنگین می باشند. شخصی که مرتکب چنین جرمی شده، می بایست آشنایی کاملی با قوانین و شرایط انواع قتل داشته باشد که همان طور که قبلا نیز اشاره شد گرفتن مشاوره از یک وکیل، متخصص یا بعبارتی مشاور بهترین راه به منظور به حداقل رساندن احکام صادره در این مورد می باشد.

قتل عمد

احکام مربوط با توجه به نوع فوت یک فرد در نتیجه عامل انسانی یا بعبارتی قتل مسلما باید تفاوت هایی داشته باشد. به بیان ساده تر احکام مربوط به قتل عمد و غیر عمد تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند.

اما شاید بهتر باشد ابتدا بررسی کنیم که قتل در چه مواردی از نوع عمدی محسوب می شود؟

در صورتی قتل عمدی است که شخصی که مرتکب قتل شده، قصد قتل داشته باشد. حالا چه آن وسیله ای که با آن این کار انجام شده است، نوعا کشنده باشد یا نباشد. همین که شخص قصد قتل فرد دیگری را داشته باشد و به این نتیجه هم برسد به هر شکلی و با هر وسیله ای که به این نتیجه برسد، مرتکب قتل عمد شده و مجازات قصاص در انتظار او است. همچنین در صورتی که شخص از طریق یک وسیله نوعا کشنده یا با فعل نوعا کشنده مرتکب می شود در این صورت هم باز قاتل مرتکب قتل عمدی شده است. حتی اگر ثابت کند که قصد قتل نداشته است.

به عنوان مثال کسی که با شمشیر یا چاقو به شخص دیگر حمله ور می شود که در نتیجه این کار مرگ طرف مقابل را به همراه دارد، نمی تواند در دادگاه ثابت کند که من قصد قتل نداشتم و عمدا این کار را نکردم. این جرم از نظر قانون عمدی تلقی می شود.

قتل

مورد بعدی که در حیطه قتل عمد قرار می گیرد حالتی است که شخص مرتکب قتل می شود بدون اینکه قصد قتل داشته باشد اما به خاطر شرایط ویژه مقتول و آگاهی فرد از آن شرایط قتل عمد محسوب می شود. به عنوان مثال حالتی را در نظر بگیرید که در آن فردی دچار نوعی بیماری باشد و آسیب پذیری آن شخص نسبت به سایرین بیشتر باشر و فردی که او را مورد ضرب و شتم حتی بسیار اندک با اطلاع از بیماری آن شخص می دهد و در نتیجه این ضرب و شتم فرد مذکور فوت می کند، نوع قتل به عنوان قتل عمد در قانون یاد می شود.

قتل شبه عمد

نوع دوم قتل، قتل شبه عمد است که ناشی از بی احتیاطی و بی مبالاتی و عدم رعایت بعضی از قوانین و مقررات در یک جامعه است. مرگ و میر ناشی از عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی مثال خوبی در این زمینه است که در قریب به اتفاق این نوع حوادث قتل اتفاق افتاده از نوع قتل شبه عمد محسوب می شود. احکامی که قانون برای قتل شبه عمد در نظر گرفته با احکامی که در مورد قتل عمد وجود دارد تفاوت محسوسی دارد.

 قتل شبه عمد

البته باید به این نکته توجه شود که قتل شبه عمد نیز مراتبی دارد و احکام این نوع از جرم نیز در بسیاری شرایط و حالات متفاوت است. به عنوان مثال احکام مربوط در مورد قتل شبه عمد اتفاق افتاده در آزاد راه و خیابان معمولی نیز با یکدیگر متفاوت است. در چنین حالاتی تنها دانستن قوانین قضایی مربوط این موارد شاید کافی نباشد بلکه حتی شاید لازم باشد از قوانین راهنمایی و رانندگی هم اطلاع نسبتا خوبی برخوردار باشیم که مسلما کار بسیار دشوار و زمانبری است. در نتیجه باید گفت بهترین راه برای آگاهی هر چه بیشتر مشاور حقوقی قتل و گرفتن مشاوره حقوقی قتل شبه عمد از این فرد است.

قتل خطای محض

نوع دیگری از قتل، قتل خطای محض هست خطای محض در موردی است که نه شخص عمدی در فعل دارد و نه اصلا بی احتیاطی و بی مبالاتی کرده بلکه اصلا هیچ نوع قصدی در مورد قتل وجود ندارد. مثلا بعضی از اشخاص ممکن است در خواب مرتکب قتل شوند. بعضی از اشخاص در خواب حرکت دارند راه می روند ممکن است وسیله ای بردارند یا پدری که روی تختش خوابیده و روی نوزادش می افتد و منجر به مرگ ایشان می شود مرتکب قتل خطای محض شده  است. یعنی اصلا نه عمدی دارد و نه شبه عمدی دارد.در مورد این شخص حالا احکام خاصی داریم در مباحث بعدی توضیح خواهیم داد. این قتل قتل خطای محض است و دیه بر عهده عاقله است که در مباحث بعدی عرض کردم توضیح خواهیم داد.

البته جرایم قصاص جرایمی که منجر به قصاص یا دیه می شود فقط در مورد تمامیت نفس و جسم نیست، گاهی اوقات ممکن است در مورد بخشی از جسم باشد. ممکن است شخصی عمدا باعث شکسته شدن دست دیگری شود عمدا دست کسی را قطع کند. این شخص هم اگر عمدا مرتکب جرم شود به قصاص محکوم خواهد شد یعنی دست در مقابل دست ، پا در مقابل پا، گوش در مقابل گوش، و اگر خطایی باشد یا از روی بی مبالاتی و بی احتیاطی باشد، در این صورت باید دیه ی آن قسمت را بر اساس آن چیزی که قانون تعیین کرده پرداخت کنند.

قتل خطای محض

موضوع دیگری که در مورد جرایم شخصی وجود دارد در مورد جسم دیگر نیست در مورد بیشتر ارز و آبروی شخص است.توهین یکی از این جرایم است توهین بر اساس شئونات اشخاص ممکن است متفاوت باشد. ممکن است شما به یک شخصی که شخصیت ویژه ای دارد یا مقامی دارد یک منصبی دارد یا استاد دانشگاهی است حتی به عنوان مثال بگوییم “پاشو برو اونجا بشین” این خود یک نوع توهین است. یا یک نوع ریشخندی زده شود ممکن است توهین محسوب شود و به مجازات قانونی محکوم شود ولی در مورد خیلی از اشخاص ممکن است چنین چیزی مصداق نداشته باشد. توهین بر اساس شخصیت اشخاص در دادگاه تعیین می شود .

جرم دیگری که مشابه جرم توهین است ولی تفاوت هایی با توهین دارد جرم افتراست. جرم افترا آن است که نسبت یک جرم قانونی به کسی داده شود بدون اینکه اثبات کرد. مثلا کسی به دیگری این اتهام را نسبت بدهد که تو کلاهبردار هستی تو دزدی. همچین جرایمی که در قانون برایش مجازات تعیین شده به کسی نسبت بدهند و نتواند اثبات بکند و جرم دیگری که مشابه جرم توهین و افترا است جرم غضب است که مجازات شدیدتری دارد. به این جهت که شخص نسبت زنا یا لواط به دیگری می دهد بدون اینکه بتواند این نسبت را اثبات کند. در این صورت مجازات قانونی صد ضربه شلاق حدی براش از طرف قانون مجازات تعیین شده و قاضی به واحد اجرای احکام دستور خواهد داد اگر چنین مجازاتی اثبات شود.

با تشکر از مخاطبین گرامی در صورتی که سوالاتی داشته باشید می توانید از طریق سایت وکیل پرس مطرح بفرمایید. و همکاران بنده در اسرع وقت خدمتتون پاسخ خواهند داد.

جرایم فکری

در این قسمت راجع به جرایم مربوط به مالکیت فکری می خواهیم صحبت کنیم.در قانون جرایمی هستند که علیه محصول فکر یک نفر ارتکاب یافته می شود. در حقیقت قانون گذار در قوانین مختلفی که وجود دارد از جمله قانون رعایت حقوق مولفان و مصنفان مصوب 1347 و سایر قوانین برای کسی که محصول فکری را تولید کرده است.اعم از اینکه شعری گفته یا اثری را پدید آورده یا یک در حقیقت یک مطلبی را انتشار داده یک حقوقی برای فرد تعیین کرده است که این حقوق دو بخش دارد:

حق مالی و حق معنوی است. اگر شخصی این حقوق را از بین ببرد چه از نظر مالی و چه از نظر معنوی، در حقیقت مرتکب جرم شده است و قانون خاصی در مورد مجازات این شخص تعیین شده است. ممکن است شخصی بدون ذکر منبع و بدون ذکر منابعی که دارد از کتاب شخصی قسمتی را کپی برداری کند قطعا جرم محسوب می شود و  مجازات قانونی دارد. ممکن است  شخصی حق اختراع کسی را بدون این که حق و حقوق مالی و معنوی آن را ذکر کند و پرداخت کند استفاده کند. و یا از آن بدون لایسنس شخصی بدون مجوز بهره برداری شخصی اثبات کند که در این صورت هم باز از نظر قانونی مرتکب جرم شده و تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

 

جرایم رایانه ای

در مورد بعضی از جرایم هم که به صورت جرایم رایانه ای یا جرایمی که در حوزه داده یا دیتا اتفاق می افتد. همچنین جرایمی که در حوزه ی فضاهای مجازی اتفاق می افتد نیز قوانین خاصی داریم که مرتکبین این گونه جرایم از طریق دادسرای مربوطه که دادسرای  رسیدگی به امنیت اخلاقی، پلیس فتا است ، مورد تعقیب و رسیدگی قرار می گیرند و بعد پرونده از طریق دادگاه و اجرای احکام جهت اجرای حکم مورد بررسی قرار می گیرد.

جرایم رایانه ای

جرایم الهی

در موضوعات گذشته در مورد مشاوره حقوقی کیفری و انواع آن صحبت کردیم. اما نوع دیگری از تقسیم بندی جرایم در حوزه مشاوره حقوقی کیفری جرایم الهی یا حق الناسی می باشد. به بیان دیگر بعضی از جرایم صرفا جنبه حق الهی دارند. یعنی قانون و شرع تنها به این دلیل که حقوق و حدود الهی زیر پا گذاشته شده برای این اعمال بر طبق قانون مجازات در نظر می گیرد.

در چنین حالتی قاضی دادگاه نمی تواند این جرایم را تخفیف دهد، تبدیل به نوع دیگری ازمجازات کند، عفو کند، تعلیق و تعویق کند و حتی آزادی مشروط بدهد. از جمله این جرایم زنا، لواط، شرب، خمر، محاربه و افساد فی الارض می باشند که بین فقها در مورد برخی از این جرایم اختلاف نظرهایی نیز وجود دارد.

در انتها باید به این نکته اشاره کرد که موارد حقوقی به لحاظ گستردگی و همچنین ارتباط زیاد اشخاص با موضوعات این حوزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بطوری که هر شخص در طول زندگی خود خواه ناخواه با تعدادی از موارد حقوقی روبرو می شود. در صورتی که افراد اطلاعات کافی در مورد قوانین، شرایط و تبصره های آن نداشته باشد، ممکن است دچار مشکلات جدی شوند.

در این مقاله سعی شده به منظور آشنایی با مشاوره حقوقی، حوزه های حقوقی و پیچیدگی های آن در شرایط گوناگون گفته شود تا یک دید کلی به خوانندگان در این حوزه داده باشد. اما باز هم تاکید بر این است که در صورتی که با موارد حقوقی روبرو شده اید یا اصولا در حوزه هایی فعالیت می کنید که جنبه حقوقی دارند برای به حداقل رساندن یا به عبارتی جلوگیری هر چه بیشتر از مشکلات حقوقی با مشاورین حقوقی در ارتباط باشید.

موسسه حقوقی وکیل پرس جهت دسترسی هر چه بیشتر شما هموطنان عزیز به مشاورین حوزه حقوقی و استفاده از دانش و اطلاعات متخصصین در این حوزه، اقدام به راه اندازی مشاوره حقوقی رایگان 24 ساعته کرده است. این مشاوره به صورت مشاوره تلفنی رایگان و همچنین مشاوره آنلاین رایگان است.

امیدواریم این مطلب و سایر مطالب وبسایت وکیل پرس توانسته باشد رضایت شما را در پی داشته باشد. در صورتیکه در هر حوزه حقوقی، کیفری و … پرسشی دارید یا دچار اشکال شده اید می توانید با مشاورین ما تماس حاصل نمایید. مشاورین ما در سریع ترین زمان ممکن اقدام به پاسخگویی و راهنمایی شما عزیزان خواهند کرد.

2 دیدگاه در “اهمیت مشاوره حقوقی

 1. سیما مشکین پوش گفت:

  اگر مرد فوت کرده باشه، مهریه زن توسط خانواده شوهر پرداخت می شود یا خیر؟

  1. سجاد نوری گفت:

   با سلام. در مورد مهریه ای که بعد از فوت مرد باشد حالات گوناگون وجود دارد. لطفا جهت دریافت پاسخ دقیق با توجه به شرایط با تلفن هایی که در سایت موجود است تماس حاصل نمایید.
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *