مقالات

مشاوره حقوقی

مشاوره-حقوقی

امروزه با توجه به گسترش فعالیت حرفه‌ای تخصصی، نیاز به افرادی است که آگاهی جامعی در این حوزه‌ها داشته باشند و بتوانند از این دانش تخصصی جهت رفع نیاز افراد دیگر استفاده کنند. یکی از این حوزه‌ها مشاوره حقوقی است که البته بخاطر گستردگی و همچنین مراجعه زیاد افراد به آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه اهمیت بالای این موضوع و به منظور آگاهی هر چه بیشتر افراد نسبت به ان در این مقاله قصد داریم در مورد مشاوره حقوقی و مباحث پیرامون آن صحبت کنیم. اما از آنجایی که موضوع مورد نظر از گستردگی زیادی برخوردار بوده و شاید نیازی به مطالعه آن برای تمامی افراد نباشد، اصلی ترین عناوین آن در ادامه قرار داده شده است و شما می‌توانید با کلیک بر روی هر عنوان به همان قسمت بروید.

 

اصطلاح مشاوره حقوقی با توجه به کلمه حقوق در مواردی به کار می رود که شخصی به خدمات یک حقوقدان احتیاج دارد. حال ممکن است خدمات در دادگاه ها در ارگان های قضایی یا ارگان های شبه قضایی باشد مثل دیوان عدالت اداری ، مثل شهرداری ها، کمیسیون ماده 100 و مسائلی که کلاً با قوانین و مقررات سروکار دارد. چرا که حقوق مفهومش مجموعه ای از قوانین و مقررات است که نظام یک کشور را مشخص می کند و نظام تقنینی کشور را انسجام می دهد.مشاوره حقوقی معمولاً توسط کسانی در دانشگاه حقوق یا رشته های مرتبط با حقوق انجام می شود. از طرفی ارگان هایی وجود دارد که به اشخاصی مدارک و پروانه هایی در راستای انجام کارهای حقوقی و یا انجام کارهای وکالت اعطا می کند. یکی از این ارگان ها کانون وکلای دادگستری است که بر اساس لایحه قانونی استقلال وکلا ، ارائه ی پروانه وکالت به اشخاصی که در آزمون مربوطه و آزمون اقتبار مربوطه موفق می شوند اعطا می کنند.

از طرفی در موازات کانون وکلای دادگستری آزمونی داریم به نام آزمون مشاوران حقوقی، که تحت عنوان ماده 187 هم از آن یاد می شود. گروه دیگری از وکیل ها و مشاورین حقوقی را تربیت می کند که این اشخاص هم هیچ تفاوتی ندارند و در دادگاه ها به عنوان وکیل قوه قضائیه شرکت می کنند و می توانند از حقوق موکلین دفاع کنند.

مشاورین حقوقی در حوزه ی مسائل مختلفی ممکن است خدمات ارائه دهند که برخی از آن ها مشاور حقوقی خانواده هستند. یعنی در مسائل مربوط به حقوق و تکالیف مربوط به زوجین، بحث طلاق و بحث مهریه و نفقه و امثال این از جمله اثبات نسب دعاوی مربوط به حج و قیمومیت مشاوره می دهند و به هموطنان کمک می کنند. همچنین بعضی از مشاورین حقوقی در راستای مباحث تجاری کمک می کنند.حالا ممکن است در رابطه با اسناد تجاری، در رابطه با شرکت های تجاری یا در رابطه با بحث ورشکستگی و حمل و نقل کالا و حمل و نقل مسافر و بار باشد.

همچنین بعضی از وکلا و مشاورین در حوزه ی مباحث حقوق قراردادها و بعضی دیگر در حوزه مباحث جزایی و کیفری کمک می کنند و مشاوره حقوقی می دهند.به طور مثال ممکن است شنیده باشید که یک وکیل که کار کیفری انجام می دهد(کیفری کار) یا یک مشاور حقوقی مشاوره کیفری می دهد و یک مشاور حقوقی دیگر مباحث حقوقی را مطرح می کند.

مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی حضانت

در خدمت شما عزیزان هستیم با یکی از موارد زندگی زناشویی با موضوع حضانت. یکی از مواردی که از کارشناسان سایت ما پرسیده شده موضوع حضانت فرزند و یا فرزندان مشترک است. در حالت کلی خانواده پدر و مادر بر فرزندانشون نظارت دارند و نگهداری بر عهده هر دو است. اما متاسفانه اگر زندگی به بن بست برسد و به طلاق و جدایی کشیده شود ، تکلیف فرزند این مابین باید مشخص شود.حضانت فرزندان به راحتی قابل توافق است. بعضی وقت ها پدر و مادر در مورد نحوه نگهداری هزینه های فرزند و یا فرزندان مشترک با هم به یک توافقی می رسند اما در مواقعی نگهداری فرزند برای هر کدام از طرفین به عنوان یک معضل محسوب می شود. که این موضوع با مراجعه به دادگاه خانواده قابل حل است.

حضانت فرزند در مشاوره حقوقی

در قانون ما و در کشور و در دین ما مادر یا زوجه وظیفه ای برای نگهداری فرزندان خویش ندارد، اما به دلیل نیازهای عاطفی و احساسی مادر و فرزندی قانون حضانت فرزند چه دختر چه پسر را تا هفت سالگی به مادر سپرده اند. البته فقط حضانت، نفقه و هزینه های زندگی بر عهده پدر است. بعد از هفت سال این موضوع باز هم قابل مصالحه و تفاهم هست اگر برای نگهداری فرزند به نقطه مشترک و تفاهم برسند، که بین پدر و مادر اجرا می شود ولی اگر بعد از هفت سالگی فرزند مجدد تفاهمی برای نگهداری فرزند مشترک و یا فرزندان مشترک وجود نداشته باشد، قانون گذار، نگهداری از فرزند و هزینه های فرزند را بر عهده پدر قرار می دهد (حضانت فقط به معنای نگهداری برای مادر است و هرگونه خروج از کشور هزینه های نگهداری فرزند و همه مسئولیت های فرزند حتی در مواقعی که فرزند نزد مادر است، بر عهده پدر می باشد.)

مشاوره حقوقی مهریه

در اینجا در مورد مبحث مهریه و حق و حقوق خانم ها در مبحث مشاوره حقوقی صحبت می کنیم. بعد از جاری شدن صیغه عقد بین زن و مرد هدیه ای که آقا به عنوان شروع یک زندگی به همسرش اهدا می کند. این هدیه می تواند مالی و غیرمالی، پول، سکه، ملک، منزل مسکونی یا هر چیز دیگری باشد را به عنوان مهریه یاد کنیم. قانون گذار در کشور ما از مهریه به دو حالت عندالمطالبه و عندالاستطاعه استفاده می کند. مهریه های عندالمطالبه همان مهریه هایی هستند که در سند ازدواج غالبا از کلمه عندالطالبه استفاده می شود. این بدان معنا است که هر وقت خانم اراده کند، و تصمیم بگیرد که مهریه اش را به اجرا بگذارد، بعد از ثبت دادخواست در دادگاه خانواده مستحق دریافت مهریه می شود.

مشاوره حقوقی برای مهریه2

برای جلوگیری از هر گونه اتفاقاتی که در جامعه امروز ما رایج است، قانون گذار استطاعت مالی مرد را در حد 110 عدد سکه تمام بهار آزادی و یا  معادل مالی آن قرار داده است. به این معنی که آقا استطاعت مالی پرداخت 110 عدد سکه را دارد و به این طریق درصورتی که عدم پرداخت از سوی مرد اتفاق بیافتد خانم می تواند با دریافت حکم جلب از دادگاه خانواده و یا از اداره اجرایی ثبت حکم ممنوع الخروجی همسرش را بگیرد و به مهریه دسترسی پیدا کند.

مشاوره حقوقی برای مهریه

اما عندالمطالبه به این معنی نیست که برای مهریه های بالای 110 عدد سکه قابلیت دریافت وجود نداشته باشد. خیر خانم در صورتی که بتواند استطاعت مالی همسرش را ثابت کند، و مال و اموالی را از همسرش معرفی کند، می تواند به کل مبلغ مهریه دسترسی پیدا کند. اما مورد دیگری از مهریه ها ، مهریه های عندالاستطاعه است. به این معنی که در هیچ فرضی و در هیچ حالتی نه خانم می تواند حکم جلب همسرش را از دادگاه خانواده دریافت کند و نه می تواند از طریق اداره اجراییات ثبت او را ممنوع الخروج کند. مگر اینکه استطاعت مالی همسرش را به دادگاه ثابت کند. که در آن صورت کاملاً کل مبلغ مهریه قابل وصول می باشد.

مشاوره حقوقی نفقه

می خواهیم در مورد مبحث نفقه و حقوق خانم ها در حوزه مشاوره حقوقی با شما صحبت کنیم .با جاری شدن صیغه عقد و برقراری رابطه ی زوجیت بین خانم و آقا مرد موظف و مکلف به تامین کلیه مایحتاج زندگی زن است. اگر بخواهیم نفقه را خیلی راحت و مختصر برای شما توضیح بدهیم یعنی با شروع زندگی زناشویی آقا موظف به تامین مسکن، غذا، و پوشاک و هزینه های دارویی و کلیه ی اسباب رفاه و آسایش و آرامش خانواده است.

این مبلغ در صورتی که با توافق طرفین و از طرف آقا به درستی انجام و ایفا نشود با مراجعه به دادگاه خانواده با سنجشی توسط کارشناسان در حد شان و شئونات و میزان تحصیلات خانم سنجیده می شود و یک مبلغی را به عنوان نفقه برای خانم در نظر می گیرند. این نفقه برای فرزندان و بر زن مشترک به اختصار جداگانه محاسبه می شود.بنابراین آقا موظف است در صورتی که خانم بدون عذر موجه و بدون دلیل قانونی از وظایف زناشویی خود سرپیچی نکند این مبلغ را به حساب خانم واریز و مایحتاج زندگی خانم را در کل دوران زندگی تامین کند.

مشاوره حقوقی اجرت المثل

در خدمت شمائیم با مبحث اجرت المثل، یکی از مواردی از مشاوره حقوقی که جزء حقوق خانم ها محسوب می شود اجرت المثل است. بر خلاف تصور عموم خانم ها برای انجام کارهای منزل هیچ گونه وظیفه ای ندارند. کارهای شیردهی و نگهداری فرزند خود را هم قانون برای آنها وظیفه ای قرار نداده است . بنابراین اگر بتوانند ثابت کنند که این کارها را به دستور شوهر انجام می دادند و جز وظایف آنها نیست، می توانند در قبال آن، مالی و یا چیزی را از همسرشان دریافت کنند. که به هر حال حق الزحمه کارهایی که خانم در قبال خانه داری و نگهداری فرزند در منزل انجام می دهد و دریافت می کند اجرت المثل گفته می شود.

مشاوره حقوقی برای اجرت المثل

ممکن است در طول زندگی مشترک خانم درخواست اجرت المثل کند. با مراجعه به دادگاه خانواده می تواند این دادخواست را ثبت و مرد را موظف به پرداخت اجرت المثل ایام زندگی زناشویی کند که به عنوان اجرت المثل ایام زوجیت محسوب می شود. با مراجعه به دادگاه خانواده حکم قطعی دریافت و مرد موظف به پرداخت اجرت المثل می شود. و از طرفی اگر آقا روزی تصمیم به پایان دادن به زندگی مشترک خود با همسرش بگیرد باید رضایت خانم را لحاظ کند و با پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت به خانم بعد صیغه طلاق جاری شود.

مشاوره حقوقی طلاق

با یکی از مباحث تلخ خانواده در حوزه مشاوره حقوقی خدمت شما هستیم. طلاق، متاسفانه در جامعه امروزی تعداد بسیار زیادی از خانواده های ایرانی مبتلا به این معزل تلخ و ناراحت کننده کانون خانواده هستند. طلاق یعنی به بن بست رسیدن زن و مرد برای ادامه ی زندگی و جایی که واقعا ادامه ی این زندگی مشترک برای طرفین غیر قابل تحمل است. اگر بخواهیم در مورد انواع طلاق صحبت کنیم بدین صورت است :

طلاق توافقی

طلاق به درخواست مرد

طلاق به درخواست زن

مشاوره حقوقی طلاق توافقی

مشاوره حقوقی برای طلاق

راحت ترین و به نوعی بی دردسرترین نوع طلاق است. اینکه زن و مرد در کلیه موارد و مباحث چه مالی و چه غیرمالی از قبیل مهریه، نفقه، اجرت مثل، شرط تمثیل، دارایی و یا حضانت فرزند یا فرزندان مشترک با هم به یک نقطه مشترک و تفاهمی برسند و قرار دادهایی را بین خودشان متناسب با مسائل زندگیشان وضع می کنند. در کوتاه ترین و راحت ترین زمان ممکن ، به زندگی زناشویی خودش پایان می دهند.

مشاوره حقوقی طلاق به درخواست مرد

اما نوع دیگر طلاق، به درخواست مرد است. اساس تمام قوانین طلاق ، طلاق به درخواست زوج می باشد. قانون ما دین ما و شرع ما حق طلاق را برای مرد قرار داده است. مرد هر وقت و هر ثانیه ای که اراده کند می تواند به زندگی مشترک با همسرش پایان دهد. اما به این راحتی هم نیست. این که هر وقت مرد دوست داشت همسرش را مطلقه کند باید کلیه حق و حقوق مالی زوجه را از قبیل مهریه، نفقه ، اجرت المثل و شرط تنصیف دارایی را اجرا کند سپس همسرش را مطلقه کند. در این بین می توانیم حتی به نفقه و یا ایام عده یعنی زمانی که بعد از جاری شدن صیغه طلاق است اشاره کنیم. حتی قانون گذار این را هم لحاظ کرده که مرد باید نفقه ایام عده همسرش را هم پرداخت کند و بعد همسرش را مطلقه کند.

مشاوره حقوقی طلاق به درخواست زن

مشاوره حقوقی برای طلاق2

اما نوع سوم طلاق به درخواست زوجه است که طبق قانون ما و شرع ما زن حق طلاق ندارد.فقط برای مواقعی می تواند درخواست طلاق را ثبت کند که به دادگاه ثابت کند واقعا در نقطه ی عسر و حرج قرار دارد و به معنای واقعی ادامه این زندگی مشترک برایش واقعا غیرقابل تحمل است.حال یکی از شروط ضمن عقد در سند ازدواج شامل حالش می شود.مثل این که مرد از پرداخت نفقه به مدت شش ماه متوالی جلوگیری کند و حتی نشود او را الزام به پرداخت نفقه خانمش کند. و حتی مورد دیگری که زن می تواند از آن استفاده کند و دادخواست طلاقش را ثبت کند این است که شرط وکالت رسمی حق طلاق را از مرد اخذ کرده باشد. به این ترتیب می تواند به ثبت دادخواست طلاق، حکم طلاق را بگیرد و مرد را ملزم به اجرای صیغه طلاق کند.

مشاوره حقوقی تمکین

یکی دیگر از مباحث مشاوره حقوقی موضوع حقوق آقایون خانواده که به راحتی در مورد آن صحبت می کنیم .اصلی ترین و تنها ترین وظیفه یک خانم در زندگی مشترک تمکین از همسرش است. اگه بخواهیم واژه تمکین را خیلی راحت و به اختصار برای شما توضیح دهیم، این است که زن در منزلی که آقا به عنوان منزل مشترک تعیین می کند زندگی کنند و یا اینکه اشتغال به شغلی که منافع و مصالح خانواده هست و آقا مخالفت می کند، نداشته باشد. و یا اینکه در مواقعی که بنا به هر دلیلی مسافرت و یا زیارت خانم قصد خروج از کشور را دارد، نیاز به اجازه نامه کتبی همسر خود است. چهارچوب این تعاریف به معنای تمکین و تمتع مرد از زن استفاده می شود. حالا این تمکین یک آثار و عواقبی را در صورتی که خانم انجام ندهد برای خانم دارد. اگر بخواهیم در مورد آثار و عواقب عدم تمکین خانم از آقا یاد ببریم، این است که نفقه ی زندگی مشترک به خانم تعلق نمی گیرد. یعنی اگر آقا بتواند ثابت کند که خانمش بدون عذر موجه و دلایل قانونی از همسرش تمکین نمی کند، نفقه ایام زندگی مشترک به زن تعلق نمی گیرد.

شرط دوم و آثار دومی که برای خانم دارد این است که مرد به ثبت دادخواست در دادگاه خانواده می تواند اجازه ازدواج مجدد خودش را از دادگاه بگیرد. چیزی که همه ما می دانیم این است که آقا بدون رضایت همسر اول نمی تواند خانم دیگری برای خود داشته باشد. اما با آثار وعواقب عدم تمکین به راحتی این اجازه در اختیار آقا قرار داده می شود. و آثار سومی که برای خانم در پی دارد اگر روزی حکم به الزام تمکین زوجه گرفت شود، و خانم ملزم به رعایت تمکین شود، ولی از آن سرپیچی کند، شرط تصنیف دارایی صورت می گیرد یعنی بعد از طلاق نصف کلیه اموال مرد به زن تعلق نمی گیرد.

مشاوره حقوقی تنصیف

یکی دیگر از مباحث حقوق خانم ها در مشاوره حقوقی خانواده که غالب مردم از آن بی اطلاع هستند شرط تنصیف دارایی است.اگر بخواهیم خیلی راحت در مورد این موضوع صحبت کنیم، این است که اگر روزی آقا بنا به عذر غیرموجه و بی دلیل تصمیم بگیرد به زندگی مشترک با همسر خود پایان دهد، و این درصورتی که حکمی علیه خانم مبنی بر عدم تمکین صادر نشده باشد، دادگاه و قانون گذار مرد را موظف می کند که نصف کلیه ی اموال و املاکی را که در ایام زندگی مشترک با همسر خود به دست آورده اند وطی این سالها مال و اموالی را احتساب کرده باشند باید به همسرش پرداخت کند و رضایت خانم را حاصل کند. سپس صیغه ی طلاق جاری شود. نکته حائز اهمیت این است که این شرط تنصیف دارایی جدای از مابقی حقوق مالی خانم شامل مهریه ، نفقه ، و اجرت المثل محسوب می شود این چیزی هست که اکثر خانم ها از آن در حین طلاق به درخواست مرد بی اطلاع هستند.

 

مشاوره حقوقی تجاری

امروز می خواهیم راجع به مسائل مربوط به مشاوره حقوقی تجارت صحبت کنیم.مباحث حقوق تجارت را در چهار حوزه دسته بندی کردیم

اسناد تجاری

حمل و نقل تجاری

شرکت های تجاری

ورشکستگی

مباحثی هستند که مبتلابه تر و بیشتر مردم و اشخاص درگیر آن هستند و سوالات بیشتری بین آنها مطرح می شود.متاسفانه باید توجه داشت در جامعه حقوقی مان در حال حاضر کماکان دادگاه رسیدگی کننده به امور تجاری نداریم یعنی دادگاه خاصی وجود ندارد. در بعضی از شهرهای مهم مثل تهران بعضی از مباحث مربوط به حقوق تجاری ، شعبات خاص ویژه با ابلاغ ویژه رئیس محترم قوه قضائیه وجود دارد. همان شعبات به این موضوعات رسیدگی می کند از جمله به دعاوی ورشکستگی شعبه ی پنجاه و پنج به شعبه چهار دادگاه تهران رسیدگی می کند و همچنین به بحث مالکیت فکری و معنوی شعبه سوم دادگاه تهران رسیدگی می کند. به صورت مختصر اول با مباحث اسناد تجاری شروع می کنیم.

مشاوره حقوقی اسناد تجاری

مهمترین اسناد تجاری شامل سه اسناد است که چک، سفته و برات هستند. برات موضوع معاملات بین المللی است موضوع بحث امروز ما نیست چرا که در حوزه تجارت بین الملل راجع به آن بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ولی بحث چک و سفته با توجه به سوالات متعددی که خیلی از هموطنان خیلی از مراجعه کنندگان از ما داشته اند. یک مباحث کلی را مطرح می کنیم .سوالی که خیلی در بین مردم مبتلابه است، در مورد اسناد تجاری این است که چک بهتر است یا سفته؟ کدامش سند قوی تری است؟ سفته ضمانت اجرایی اش بیشتر است یا چک؟کدام را بیشتر می شود در دادگاه ها استفاده کرد و به راحتی و با سرعت بیشتری به حق و حقوقمان برسیم؟در پاسخ باید عرض کنیم که چک مزایای خیلی مهم تری نسبت به سفته دارد. از جمله اینکه قانون گذار برای چک در شرایط خاص وصف کیفری قائل شده است حال آن شرایط این است که چک، چک وعده دار نباشد، مشروط نباشد، چک تضمین نباشد و سایر شرایطی که در قانون وجود دارد .

مشاوره حقوقی برای تجاری

چک کیفری ، چکی است که اگر شخص مرتکب صدور بلامحل چک شود، به مجازات حبس محکوم می شود. ولی در مورد سفته ما چنین احکامی نداریم. یعنی سفته فقط قابلیت طرح دعوی حقوقی از طریق محاکم حقوقی دارد.امکان طرح در دادسرا و صدور حکم جلب فوری و یا حکم حبس در مورد سفته وجود ندارد مگر در مورد اعمال ماده 3 که آن یک بحثی است که زمان بیشتری را می طلبد.

نکته ی دیگر این است که چک بر خلاف سفته، قابلیت اجرایی از طریق اداره ی ثبت را دارد. یعنی چی؟ یعنی شما می توانید با در دست داشتن چک و گواهی برگشت چک و گواهی عدم پرداخت چک به یکی از دایره‌های اجرای ثبت مراجعه کنید و نسبت به وصول حق و حقوق خود از طریق اجرای ثبت اقدام کنید.

مشاوره حقوقی حمل و نقل تجاری

امروز یکی از مباحث بسیار مهم حقوق تجارت بحث حمل و نقل تجاری  هست که در قانون تجارت یکی از اقسام فعالیت های تجاری حمل و نقل و تصدی و حمل و نقل از راه خشکی یا دریایی یا حمل و نقل مرکب عنوان شده است.بنابراین اشخاصی که متصدیان حمل و نقل تجاری هستند مشمول احکام مربوط به قانون تجارت هستند و باید دفاتر داشته باشند.در صورتی که تمکن و توان پرداخت بدهی های خود را نداشته باشند، مشمول احکام اعسار نیستند و مشمول احکام ورشکستگی هستند. حمل و نقل با توجه به اینکه از احکام بسیار مهم است و با توجه به اینکه از مشاغلی است که در حقوق تجارت بسیار اهمیت دارد، ابتدا مشمول قانون مدنی است و احکامی که در قانون تجارت و یا قوانین خاص و یا کنوانسیون های خاصی که ایران عضو آنها نیست، ذکر نشده باشد مشمول قانون مدنی می شود. بنابراین قانون مادر درخصوص حمل و نقل تجاری قانون مدنی است و بعد از آن قانون تجارت است که بسیاری از احکام مربوط به حمل و نقل از راه خشکی و یا حمل و نقل دریایی و سایر اقسام حمل و نقل بیان کرده و در آن مقرارت آن مشخص شده است.در اینجا راجع به چهار قسمت از حمل و نقل می خواهیم صحبت کنیم. که همگی مشمول احکام حقوق تجارت هستند.حمل و نقل دریایی، حمل و نقل ریلی، حمل و نقل زمینی و حمل و نقل مرکب .

حمل و نقل دریایی

مشاوره حقوقی برای حمل و نقل دریایی

با توجه به اینکه عمده ی حمل و نقل ها در بحث تجارت علی الخصوص تجارت بین المللی از طریق حمل و نقل دریایی انجام می شود احکام بسیاری مهمی دارد و قابل توجه است و در ایران هم با توجه به اینکه مرزهای دریایی زیادی وجود دارد از احکام بسیار مورد توجه و از مسائل حقوقی عمده ای است که هم در دانشگاه ها تدریس می شود و هم مبتلابه دادگاه ها  و اشخاصی است که در این حوزه فعالیت می کنند.حمل و نقل دریایی غیر از قانون مدنی و قانون تجارت احکامی دارد. یک قوانین حمل و نقل ویژه ای داریم به علاوه کنوانسیون هایی که ایران عضو آنها شده از جمله کنوانسیون لاحه مصوب 1924 که ایران عضو آن است و الحاق شده به آن و مقررات مربوط به حقوق حمل و نقل دریایی را بیان کرده است.

حمل و نقل ریلی

مشاوره حقوقی برای حمل و نقل ریلی

حمل و نقل دیگری که وجود دارد حمل و نقل از طریق قطار و ترن هاست که در بسیاری از موارد انجام می شود. در مورد اموالی مقدور است که سرعت بیشتری در حملش نیاز است.با توجه به اینکه حمل و نقل دریایی کندی بیشتری دارد،  یا در مسیرهایی که معمولا حمل و نقل دریایی اصلا مقدور نیست . چرا که اصلا دریایی وجود ندارد.

حمل و نقل زمینی

همچنین حمل و نقل زمینی که همین طور است و از طریق کامیون ها  انجام می شود  و اشخاص زیادی در این حوزه فعالیت می کنند.

حمل و نقل مرکب

موضوع حمل و نقل مرکب در صورتی است که چند قسم از حمل و نقل درگیر باشد به عنوان مثال کالایی از بندر عسلویه می خواهد به بندر ترکمن حمل شود .در این صورت ممکن است در ابتدا حمل و نقل از طریق دریا انجام شود از طریق کشتی بارگیری انجام شود به بندر دیگری کالاها منتقل شود و در آن بندر از طریق کشتی تخلیه شود و دوباره بارگیری روی کامیون انجام شود و تا مقصد مشخصی که حمل  و نقل ریلی امکان دارد حمل و نقل به صورت ریلی انجام شود. مجدداً از طریق قطار از شهری از مبدا به مقصدی منتقل شود و بعد از آن دوباره از طریق نوع دیگری از حمل و نقل به عنوان مثال حمل و نقل با کامیون به عرشه ی کشتی در شهر دیگری منتقل شود. دوباره از آن شهر به شهر دیگری انجام شود که احکام هر کدام ویژه و مشخص است که در مباحث آتی به صورت مفصل راجع به هر کدام صحبت خواهیم کرد.

مشاوره حقوقی برای حمل و نقل مرکب

ولی به طور کلی آن چیزی که در حال حاضر می خواهیم راجع به آن حمل و نقل صحبت کنیم این است که بر خلاف قاعده ی حقوقی ما علی امین عند الیمین که هیچ مسئولیتی بر عهده امین نیست مگر اینکه تقصیر امین اثبات شود.در مورد متصدیان حمل و نقل اصل بر این است که آنها متعهد و مسئول هستند مگر اینکه ثابت کنند که در تلف شدن یا از بین رفتن کالاهای موضوع حمل و نقل مقصر نبوده اند. در مباحث آتی به صورت مفصل راجع به کنوانسیون هایی که در حوزه ی حمل و نقل وجود دارد و احکام خاص هر یک از حمل و نقل هایی که خدمتتان توضیح داده شد صحبت حواهیم کرد و در حال حاضر موضوع را در همین جا خاتمه می دهیم.

مشاوره حقوقی شرکت‌های تجاری

اکنون راجع به بحث شرکت های تجاری صحبت می کنیم . شرکت های تجاری در قانون تجارت هفت قسم دارند که این شرکت ها حتی اگر فعالیت های آنها فعالیت های تجاری نباشد، باز هم مشمول احکام تجاری و بازرگانی قرار می گیرند. این شرکت ها مهم ترین و عمده ترین شرکت ها، شرکت های سهامی  هستند که خود شرکت های سهامی به دو قسم تقسیم می شوند شرکت های سهامی خاص و شرکت های سهامی عام .

شرکت‌های سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص شرکت هایی هستند که معمولا سهام آنها در بازار بورس یا در بازار سرمایه وجود ندارد و معمولا تعداد شرکاء هم در شرکت های سهامی خاص کمتر است.

شرکت های سهامی عام

در شرکت های سهامی عام که معمولا سهام به صورت سهام بی نام و با نام است و در بازار بورس عرضه می شوند و این سهام ممکن است توسط هر شخصی خریداری شود و ممکن است اشخاص بسیار زیادی در یک شرکت سهامی عام وجود داشته باشند و سهام دار آن شرکت باشند .در شرکت های سهامی معمولا مسئولیت هر کدام از سهام داران به میزان سهامشان است. یعنی اگر شخصی از یک شرکت سهامی عام یا یک شرکت سهامی خاص طلبی را داشته باشد، فقط می تواند در حدود سهام هر یک از سهام داران از آن شرکت شکایت کند یا دادخواستی طرح کند و خارج از حد سهام نمی تواند به دارایی های شخصی سهام داران مراجعه کند.بابت طلبی که از شرکت دارد دارایی های شخصی اشخاص را توقیف کند و یا حکم جلب بگیرد یا به نحو دیگری برای وصول طلب شرکتی از شخص اقدام کند.

مشاوره حقوقی شرکت ها

شرکت هایی با مسئولیت محدود

نوع دوم از شرکت های بازرگانی شرکت هایی با مسئولیت محدود هستند. شرکت های با مسئولیت محدود هم از شرکت های سرمایه هستند یعنی در خصوص این  شرکت ها هم مسئولیت هر یک از سهام داران آن شرکت به میزان آورده ای است که در شرکت دارند. ولی بر خلاف شرکت های سهامی شرکت هایی با مسئولیت محدود سرمایه شان به سهام تقسیم نمی شود.شرکت های دیگری که وجود دارد شرکت های نسبی هستند که در آنها مسئولیت هر یک از صاحبان سهام و موسسین شرکت به نسبت آورده آنهاست یعنی به فرض ده درصد از سهام شرکت متعلق به یک نفر است یعنی فقط ده درصد از مسئولیت های شرکت بدهی های شرکت هم به آن شخص تحمیل می شود. یعنی حتی ممکن است طلبکاران شرکت بابت طلب های شرکتی به میزان و به اندازه ی درصد آن اشخاص به اموال شخصی آنها مراجعه کنند.

شرکت های تضامنی

شرکت های دیگری وجود دارند که کاربرد بسیار کمی دارند یکی شرکت مختلط سهامی و دیگری شرکت مختلط غیرسهامی است که راجع به این موضوعات با توجه به اینکه در حال حاضر تعداد این شرکت ها و مبتلابه بودن این موضوعات بسیار کم است توضیحی نمی دهیم.

شرکت های تعاونی

مشاوره حقوقی شرکت ها3

موضوع دیگر شرکت های تعاونی است که در آن اشخاصی وارد شرکت می شوند و شرکتی را به صورت تعاونی تاسیس می کنند. که حالا یا کارهای خدماتی و یا کارهای تولیدی و یا کارهای توزیعی انجام می دهند. در این شرکت ها دقیقا اعضای آن تعاونی، سهام داران آن شرکت را تشکیل می دهند. و باز هم شرکت های تعاونی جزء اشخاص حقوقی تجاری هستند و احکام قانون تجارت و احکام ورشکستگی و احکام داشتن دفاتر تجاری در مورد آنها لازم الرعایه است.

مشاوره حقوقی مالیات

مباحث مالیاتی در حقوق از مباحث قابل توجه هست و اشخاص بسیار زیادی مراجعه می کنند و در رابطه با مسائل مالیاتی و حقوق مالیات ها سوالاتی را مطرح می کنند.مالیات ممکن است بر اشخاص، بر در آمد، بر ارث و یا بر ارزش افزوده باشد و مباحثی از این قبیل که هر کدام آثار و احکامی دارد و قوانین خاصی در مورد آنها تعیین شده که به تفضیل در مباحث آینده صحبت خواهیم کرد.

در حال حاضر بیشتر می خواهیم راجع به ارگان مالیات و اینکه کلیت حقوق مالیات چگونه اعمال می شود و چه مراجع ای به دعاوی مالیاتی رسیدگی می کنند صحبت کنیم. اداره مالیات ارگان هایی داره از جمله هیئت تشخیص و هیئت حل اختلاف ، بعد از اینکه ممیزی تعیین مالیات می کنند، رسیدگی کرده و در صورت اعتراض اشخاص، وارد رسیدگی شوند و یا حالا در مورد مالیات کم کنند یا زیاد کنند و رسیدگی کنند به اعتراضات و شکایت های اشخاص در صورتی که این مالیات باز هم مورد قبول شخص نباشد، می تواند اگر ادعا داشته باشه که رسیدگی به صورت غیرقانونی انجام شده، از طریق دیوان عدالت اداری شکایت خودش را از اداره مالیات مطرح کند. چرا که اداره ی مالیات ممکن است بعضی اقدامات حقوقی را راساً انجام دهد.از جمله اینکه نسبت به ممنوع الخروج نمودن شخص اقدام کند یا دارایی های یک شخص را توقیف کند. بنابراین اگر در این خصوص اشخاص اعتراضی داشته باشند و اداره مالیات و هیئت های حل اختلاف به اعتراضات رسیدگی نکنند یا رسیدگی آنها موضوع اعتراض اشخاص باز هم باشد می توانند از طریق دیوان عدالت اداری نسبت به رسیدگی و شکایت از تصمیم اداره مالیات اقدام کنند در مباحث آتی به صورت مفصل راجع به مباحث مالیات صحبت خواهیم کرد.

مشاوره حقوقی ورشکستگی

یکی از مباحثی که امروزه بسیار مبتلابه شده و دادگاه ها و پرونده های بسیار زیادی مطرح است بحث ورشکستگی است. ورشکستگی موضوعی است که بسیار بسیار سوال پرسیده می شود و اینکه چه آثاری دارد. چه عواقبی ممکن است دامن گیر ورشکسته شود.

ورشکستگی ابتدا در مورد اشخاصی است که مشمول احکام قانون تجارت هستند یعنی به فعالیت هایی تجاری اشتغال دارند. فعالیت های تجاری موضوعی است که در قانون تجارت راجع به آنها تعریف شده و در مباحثی راجع به آن به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد. بنابراین اشخاصی که تاجر نباشند دادخواست ورشکستگی آنها پذیرفته نمی شود و بایستی دادخواست اعسار از نحن به یا اعسار از هزینه دادرسی به دادگاه مربوطه تقدیم کنند. در مورد بازرگانان و تجار دادخواست اعسار پذیرفته نمی شود و اتفاقا آنها بایستی برای نشان دادن اینکه توان پرداخت بدهی های خودشان را ندارند دادخواست ورشکستگی دهند. دادخواست ورشکستگی معمولا در دادگاه های عمومی رسیدگی می شود البته در بعضی از شهرها دادگاه های ویژه ای راجع به ورشکستگی تعیین شده که صرفا همان دادگاه و همان شعبه دادگاه به این موضوع رسیدگی می کند و این به این معنا نیست که شعبات دیگر که به آنها ارجاع شود نتوانند به این موضوع رسیدگی کنند.

مشاوره حقوقی برای ورشکستگی

در هر حال دادخواست ورشکستگی در صورتی که منجر به صدور حکم ورشکستگی شود آثار بسیار مهم و قابل توجهی دارد. از جمله آثاری که آن حکم ورشکستگی دارد این است که کلیه ی عملیات اجرایی علیه تاجر ورشکسته محکوم به بطلان است و کلیه قراردادهایی که متضمن ضرر طلبکاران باشد از تاریخ حکم توقف باطل و بلااثر است و هیچ شخصی نمی تواند به آنها استناد کند. همچنین اگر ورشکسته بخاطر بدهی های مالی و در نتیجه اعمال ماده 3 قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی، ممکن است در حبس به سر ببرد، در صورت اثبات ورشکستگی، مشمول آزادی می شود. اثار دیگری که حکم ورشکستگی دارد، این است که ورشکسته از مداخله در اموال و دارایی های خودش ممنوع می شود و از تاریخ ورشکستگی تمام دارایی ها در اختیار مدیر یا اداره تسویه قرار می گیرد.

در بعضی از شهرستان ها که هنوز اداره ی تسویه ای تاسیس نشده است مدیر تسویه فعالیت های مربوط به تسویه ورشکسته را انجام می دهد. از جمله این که اموال ورشکسته را شناسایی می کند و طلبکاران را دعوت می کند و طلبکار را تشخیص می دهد یا این که رد می کند. علما را دعوت می کند هیئت طلبکاران را ، و ممکن است با آنها قرارداد انفاقی منعقد کند و تاجر ورشکسته فرصتی پیدا کند. ولی در بعضی از شهرهای مهم نظیر شهر تهران اداره ی ورشکستگی وجود دارد. در صورت صدور حکم قطعیت حکم ورشکستگی، اگر دادگاه به صورت فوری حکم اجرای ورشکستگی را نداده باشد ، اداره تسویه وارد عمل می شود و از طریق روزنامه ، از طریق نشر اگهی، طلبکاران را دعوت می کند و بعد از تشخیص طلبکاران و مشخص شدن میزان طلب ها و مشخص شدن میزان دارایی ها به نسبت طلب هر یک از اشخاص که طلب آنها ممتازه نباشد، بین طلبکاران دارایی های تاجر ورشکسته تقسیم می شود.

مشاوره حقوقی برای ورشکستگی ۲

یکی از عواملی که سبب شده بسیاری از اشخاص تمایل پیدا کنند که به صورت حتی سوری اعلام ورشکستگی کنند این است که هیئت محترم عمومی دیوان عالی کشور در یکی از آراء وحدت رویه اعلام کرده است که متوقفین و تاجرین ورشکسته از تاریخ توقف از پرداخت خسارت تاخیر تادیه معاف می شوند. به همین جهت بسیاری از اشخاص برای بهره مندی از این مزایا اقدام به تقدیم دادخواست ورشکستگی می کنند. آن هم به صورت سوری که متاسفانه این اقدام باعث تصور دادگاه ها مبنی بر این شده که قطعا کسانی که ورشکستگی می خواهند بگیرند، با هدف سوء استفاده دارند این کار را می کنند.البته باید توجه داشت که ورشکستگی اقسامی دارد. اگر با تقلب و یا با تقصیر ورشکستگی ابراز شود. در این صورت قانون مجازات های قانونی در نظر گرفته که ممکن است بر اساس این احکام شخص ورشکسته به حبس محکوم شود.

ورشکستگی به سه نوع تقسیم می شود:ورشکستگی عادی، ورشکستگی تقصیر، و دیگری ورشکستگی به تقلب .

مشاوره حقوقی برای ورشکستگی3

ورشکستگی عادی

ورشکستگی عادی در صورتی است که بازرگان تقصیر یا تقلبی در ورشکستگی خود نداشته باشد. در این صورت ورشکستگی عادی است و مزایایی برای بازرگان ورشکسته قطعاً خواهد داشت.

ورشکستگی به تقلب

ولی اگر ورشکستگی به تقلب باشد به عنوان مثال شخص ورشکسته دارایی های خودش را مخفی کرده باشد و یا دفاتر تجاری خودش را از بین برده باشد. یا اینکه بدهی هایی را به صورت سوری برای خودش ایجاد کرده باشد در این صورت مشمول آثار و عواقب کیفری می شود. و حتی ممکن است به حکم حبس محکوم شود.

ورشکستگی به تقصیر

ورشکستگی به تقصیر زمانی است که قانون تقصیرات عمده ای برای بازرگانان ورشکسته در نظر گرفته و آن شخص ورشکسته مقصر باشد. از جمله اینکه دفاتر نداشته باشد یا در مدت مدیدی هزینه های زندگی اش از درآمدهایی که داشته به نسبت خیلی بیشتر باشد.

در مباحث بعدی به صورت جزئی راجع به دادخواست ورشکستگی و احکام ورشکستگی به صورت مفصل تری صحبت خواهیم کرد. با تقدیر و تشکر از هموطنان گرامی از وقتی که گذاشتن و در صورتی که سوالاتی در حوزه ورشکستگی داشته باشید، می توانید از طریق سایت وکیل پرس در اختیار همکاران بگذارید تا در اسرع وقت به شما مشاوره دهند و پاسخ مناسب به سوالات شما داده شود.

تفاوت موضوعات حقوقی و کیفری

قطعا شنیدید، اسنادی را دیدید یا بعضاً سوالاتی در ذهنتان آمده که پرونده حقوقی و پرونده کیفری با هم دیگر چه تفاوتی دارند؟ خیلی در این موضوع نمی خواهیم ورود کنیم بیشتر بحث بررسی دعاوی حقوقی را قرار است بررسی کنیم. یک فرق خیلی روشن و بدیهی بخواهیم خدمتتان عرض کنم به این صورت است که دعاوی کیفری در قانون مجازات برای یک سری رفتارها، مجازات تعیین شده است مثلا مثل سرقت ، مثل قتل ، مثل کلاهبرداری که در همه ی نقاط دنیا برای آن مجازات تعیین شده . موارد حقوقی و یا دعوای حقوقی به این صورت است که قانون یک رفتاری را منع کرده ، اگر شخصی آن  رفتار را انجام دهد، محکوم به حبس نمی شود، اما دعاوی کیفری حبس و زندان دارد سابقه ی کیفری ایجاد می شود . در دعوای حقوقی مثلا شخصی در یک قرارداد از مفاد قرارداد تعدی می کند.تکلیف چیست؟ این چیزی که وجود دارد می شود از طریق دادگاه آن را الزام کرد. یا اینکه شخصی ملکی را فروخته تکلیفش این است که نسبت به تنظیم سند رسمی اقدام کند کوتاهی انجام می دهد و می شود از طریق پروسه قضایی شخص را الزام کرد.

مسائل حقوقی

بحث کیفری بیشتر راجع به مسائلی است که قانون گذار برای آن مجازات قانونی اعم از حبس، شلاق، جزای نقدی، یا مسائلی از این قبیل باشد در نظر گرفته می شود. اشخاصی که در حوزه ی مسائل کیفری مشاوره می دهند معمولا با دادسراها و با دادگاه های کیفری یک و دو  و دیوان عالی کشور در مورد اعاده دادرسی آشنایی کامل دارند و می توانند خدماتی در این حوزه ها ارائه دهند و مطرح کنند. دوستانی که مشاوره حقوقی در امور حقوقی خاص می دهند دوستان و مشاورینی هستند که در بحث حقوق اشخاص کمک می کنند مثلا در دعاوی مثل دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی دعوای تحویل ملک دعوای مطالبه وجه دعوای مطالبه وجه چک، و امثال اینها مشاوره حقوقی مطرح می کنند. بعضی ها هم مشاوره حقوقی خانواده را به عهده می گیرند. با تشکر از هموطنان گرامی در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی در زمینه های مختلف دارید می توانید سوالات خود را از طریق سایت وکیل پرس مطرح کنید و دوستان بنده و همکارانم در اسرع وقت به شما مشاوره می دهند.

دعاوی حقوقی

دو موردی که می خواهیم صحبت کنیم و بسیار هم مبتلابه هست دعوای مطالبه وجه و دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

مشاوره حقوقی دعوای مطالبه وجه

شخص در قالب قراردادی یا اعمال و رفتارهای حقوقی از کسی طلب دارد و بدهکار از پرداخت حق و حقوق طلبکار خودداری می کند. تکلیف اینجا روشن است دادخواستی را باید طلبکار تقدیم دادگاه کند به نام دادخواست مطالبه ی وجه و اسناد و مدارکش را تقدیم دادگاه کند. سه و نیم درصد از آن طلب را به عنوان هزینه دادرسی باید به حساب صندوق دادگستری تودیع نماید. دعاوی که در بحث مطالبه وجه وجود دارد مثل دادخواست مطالبه وجه چک ، وجه سفته ، مثل ثمن قراردادی موضوعاتی است که در بحث مطالبه وجه وجود دارد.

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

تنظیم سند

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی بعضاً کوتاهی هایی انجام می دهند. فروشنده ها در این موضوع ، تکلیف قرارداد کاملا طبق قانون روشن و مشخص است .  خریدار ملک، اتومبیل یا هر نوع مالی که سند دارد خریده است و فروشنده از انتقال سند عملاً کوتاهی و خودداری می کند. تکلیف به این صورت است که طلب کار یا خریدار می تواند به دادگاه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را تقدیم دادگاه کند. در این زمینه مبایعه نامه ایی باید ارائه شود و اگر مبایعه نامه نباشد و قرارداد و توافق یا اون بیع نامه اگر شفاهی باشد و از طریق مواردی دیگر مثل شهادت شهود می تواند دعوایش را اثبات کند.

توصیه ای که داریم تا زمانی که آن دادخواست تنظیم الزام به سند رسمی قرار است به دادگاه ارائه شود، مقدمات انتقال سند مثل الزام به اخذ پایان کار و اخذ صورت مجلس تفکیکی را هم شما از دادگاه بخواهید.اگر راجع به موضوعات دیگری نیاز به مشورت و مشاوره حقوقی داشتید ، از طریق وبسایت وکیل پرس می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید در خدمت شما قطعا خواهند بود.

مشاوره حقوقی ثبت احوال

امروز در مورد دو موضوع بسیار مهم در مشاوره حقوقی می خواهیم با همدیگر صحبت کنیم . در مورد دعوای ابطال ، اصلاح ، با تغییر اسناد ثبت احوال و در مورد الزام به فک رهن.

دعوای ابطال ، اصلاح ، با تغییر اسناد ثبت احوال

شخص مدعی می شود که اسناد هویتی اش اشتباه صادر شده است ، مثل اینکه اعلام کند سن شخص کمتر یا بیشتر از آن چیزی که هست در شناسنامه درج شده. یا اینکه مدعی شود نام و نام خانوادگی اش یا برخلاف قانون است یا اصلا مناسب نیست .می تواند دعوای ابطال ، اصلاح و یا تغییر اسناد را به ظرفیت اداره ی ثبت احوال محل تنظیم سند تقدیم دادگاه کند. دادگاه این موضوع را بررسی می کند و شاید از کارشناسان خبره در این موضوع استفاده کند تا بتواند رای مقتضی را صادر نماید.

مشاوره حقوقی دعوای الزام به فک رهن

فک رهن

و اما در مورد دعوای الزام به فک رهن ، شخصی مدعی می شود که من بابت بدهی که داشتم ملکم را در رهن بانک یا هر ارگان دیگری گذاشته ام. ادعا می کند که تمام بدهی پرداخت شده است و به طور مثال بانک از فک رهن خودداری می کند. اینجا تکلیف کاملا روشن است شخصی که مالک است می تواند دادخواست الزام به فک رهن و اثبات تسویه حساب را به دادگاه تقدیم کند و دادگاه راسا بر این موضوع ورود می کند. بررسی می کند و در صورتی که احراز شود این موضوع از طریق دادگاه راساً حکم به فک رهن می دهد.

امیدواریم از این موضوعاتی که صحبت می شود استفاده ببرید و از ما راضی باشید در مورد موضوعات حقوقی اگر نیاز به مشاوره حقوقی بیشتر داشتید، از طریق وبسایت وکیل پرس می توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

مشاوره حقوقی تخلیه

می خواهیم در بحث مشاوره حقوقی در مورد دعوای تخلیه و امور معوقه با همدیگر صحبتی داشته باشیم.در مورد تخلیه قطعاً سوالات بسیار زیادی می تواند باشد.به طور مثال قرارداد اجاره ای منعقد شده زمانش به اتمام رسیده و مستاجر از تخلیه ملک خودداری می کند تکلیف چیست؟  چه کار باید کنیم؟ مالک قطعا می تواند نسبت به تخلیه ملک اقدام کند. اگر ملک مسکونی باشد، و در آن قرارداد اجازه دو شاهد هم پای آن را امضاء کرده باشند، مالک می تواند به شورای حل اختلاف مراجعه کند تقاضای دستور تخلیه را بدهد. که قاعدتا ظرف یک هفته تا یک ماه زمان می برد تا این اتفاق بیافتد . اگر ملک تجاری باشد، و شاهدی در اجاره نامه نباشد، مالک باید به دادگاه مراجعه کند و و دادخواست تخلیه را تقدیم دادگاه کند. که در این شرایط مالک باید وجه ودیعه را به حساب صندوق دادگستری تودیع نماید و یا احتمالاً اجاره عقب افتاده ای هم وجود دارد که دادخواست مطالبه ی وجوه عقب افتاده هم تقدیم دادگاه کند.

ابطال اسناد مالکیت رسمی

ابطال سند

موضوع بعد که می خواهیم صحبت کنیم، موضوع بسیار پیچیده ای است موضوع دعوای ابطال اسناد مالکیت رسمی یکی از دعاوی سنگین و پیچیده ای که وجود داره همین موضوعی که می خواهیم براتون توضیح دهیم.به طور مثال شخصی مدعی می شود که در اداره ی ثبت یا در دفاتر اسناد رسمی سندی تنظیم شده و دلایلی وجود دارد که باید ابطال شود.بنابراین شخص باید دادخواست ابطال سند رسمی را تقدیم دادگاه کند. دادگاه موضوع را بررسی می کند دلایل و مدارک را بررسی بیشتر می کند اگر احراز شود اسنادی که صادر شده خلاف قانون است ، نسبت به دستور ابطال کل سند یا قسمتی از سند که بر خلاف قانون تنظیم شده اقدام می کند.اگر مشاوره و بحث و بررسی بیشتر نیاز بود از طریق وبسایت وکیل پرس با کارشناس های ما ارتباط برقرار کنید.

مشاوره حقوقی داوری

داوری

موضوع بسیار مهم حقوقی راجع به بحث داوری است.در مورد داوری در قران به حکمیت و داوری اشاره شده بارها تکرار شده در سوره نساء هم به این موضوع  اشاره شده . مقام معظم رهبری هم با توجه به اهمیت موضوع دستور تنظیم لایحه مستقل داوری داخلی و بین المللی را با همکاری دولت صادر کرده اند. قانون گذار هم اهمیت موضوع داوری را اشاره کرده است. باب هفتم آیین دادرسی مدنی مصوب 1379 باب هفتم را اختصاص به موضوع داوری داده است.در سطح بین الملل هم قرارهای قراردادهای اقتصادی بین المللی بدون شرط داوری عملا منعقد نمی شود. و این حاکی از این است که بسیار بسیار این موضوع مهم است.

اکنون می خواهیم داوری را تعریف کنیم واژه ی داوری بر چه مبنایی است؟ داوری یعنی رفع اختلاف بین طرفین در خارج از دادگاه به وسیله ی شخص یا اشخاص حقیقی. طبق امار قوه قضائیه  قریب به 15 میلیون پرونده باز است.  مفتوح هست که هزینه های زیادی را عملا به حکومت دولت تحمیل می کند. قطعا نهاد داوری می تواند به عنوان یک واژه ی قدرتمند برای کم کردن این تعداد پرونده ها و حجم پرونده ها کمک کند و مسائل را حل و فصل بکند.

مورد آخر اینکه ما قبل از اینکه صحبت کنم، راجع به انواع رسیدگی های حقوقی در ایران که به دو دسته ، مورد اول رسیدگی حقوقی از طریق مراجع قضائی و شبه قضائی است مثل دیوان عدالت اداری، دادگاه یا شورای حل اختلاف حالت دوم رسیدگی حقوقی همان رسیدگی شخصی یا خصوصی که موضوع داوری است که مورد بحث ما است .  اگر موارد مسائل و سوالاتی بود از طریق وبسایت وکیل پرس با کارشناسان ما عنوان کنید در اولین  فرصت جوابگوی شما خواهند بود.

مزایای داوری

یکی از محاسنی که موضوع داوری دارد، بحث هزینه ی دادرسی است . افرادی که وارد حوزه ی قضائیه می شوند، علی الخصوص در دعاوی مالی هزینه قابل توجهی از آنها مطالبه می شود که از اینکه بخواهند مطالباتشان را پیگیری کنند بعضا خودداری کنند. اما در بحث داوری با توجه به هزینه ی ناچیزی که در داوری وجود دارد، از محاسن واقعا خوب بحث داوری است.راجع به بحث زمان رسیدگی در داوری با توجه به اینکه طبق تبصره ماده 484 آیین دادرسی مدنی زمانی که پرونده موضوع اختلاف داور اجرا می شود،  داور حقوقی تکلیف دارد که به قانون ظرف سه ماه نسبت به رسیدگی و صدور رای مقتضی اقدام کند. در حالی که پروسه قضایی شاید یک یا دو سال کمتر یا بیشتر شود. حتی زمان یکی از محاسن موضوع داوری است.

رای داور را بخواهیم قیاس کنیم با رای دادگاه فرقی با هم ندارند حقیقتاً رای دادگاه و رای داور بعد از اینکه قطعی می شود، در اجرای احکام قابل پیگیری است. و آخرین نکته ای که در مورد محاسن داوری میخواهیم عرض کنیم طبق قانون اساسی به مرد بودن قاضی تاکید شده اما در مبحث داوری یک داور می تواند داور خانم باشد رای صادر کند و هیچ فرقی بین یک مرد و یک زنی که داور است عملا وجود ندارد.

شرایط داور

طبق ماده 469 آیین دادرسی مدنی فی نفسه داور شرایطی باید داشته باشد . همین نمونه را خدمتتان عرض کنم که یکی از مواردش این است که داور کمتر از 25 سال سن نداشته باشد. دوم اینکه ذینفع در دعوا نباشد. و مورد آخر رابطه ی خویشاوندی با طرفین دعوا را نداشته باشد.

وظیفه داور

در تکمیل صحبت هایی که به مرور در مورد مبحث داوری شد، راجع به این موضوع که وقتی پرونده یا موضوع اختلاف به داوری ارجاع شد تکلیف داور چیست؟ طبق تبصره ی ماده ی 484 آیین دادرسی مدنی داور بعد از قبولی مکلف است ظرف سه ماه رسیدگی را شروع کند و رای مقتضی را هم صادر کند. تکلیفی است که قانون به دوش داور گذاشته. بعد از ابلاغ رای به طرفین شخص معترض هم می تواند ظرف بیست روز به رای داور  در قالب درخواست یا دادخواست ابطال رای داوری اعتراض کند.مرجع صلاحیت دار هم که دادگاه صالح است خارج از این بیست روز اگر شخص معترض بخواهد اعتراض کند، عملا موضوع ابطال و نقض رای داور منتفی است و رای قطعی و نهایی می شود. مبحث بعدی که می خواهیم صحبت کنیم ، که ببینیم یک داور در تمام موضوعات آیا می تواند ورود کند و رای صادر کند یا خیر?

قطعا طبق قانون محدودیت هایی برای داور وجود دارد در یک سری از دعاوی حق ورود و رسیدگی و صدور رای را ندارد. دعاوی مثل حقوق خود طلاق یا دعاوی مثل ورشکستگی و موضوعاتی از این قبیل .

مشاوره حقوقی کیفری

می خواهیم راجع به بحث طبقه بندی جرایم صحبت بکنم که این جرایم از بیس مسائل مختلف قابل دسته بندی است.

جرایم مالی

جرایم شخصی

جرایم مالکیت فکری

جرایم الهی و حق الناس

که راجع به تمام این موضوعات در حوزه مشاوره حقوقی می خواهیم خیلی خلاصه صحبت کنیم.

مشاوره حقوقی جرایم مالی

ابتدا راجع به جرایم مالی صحبت می کنیم.جرایم مالی جرایمی هستند که در آن ضرر مالی متوجه شخصی می شود یعنی علاوه بر آن سوء نیت خاصی که قانون گذار تعیین کرده برای عنوان کیفری علاوه بر آن سوء نیت یک ضرر مالی هم به شخص وارد می شود.این جرایم را اگر بخواهیم دسته بندی کنیم خیلی متعدد  و خیلی متنوع هستند که چند مورد از مهمترین هایشان را توضیح خیلی مختصری می دهیم.

مشاوره حقوقی سرقت

یکی از جرایمی که بسیار بسیار جرم مهمی است و دادسراهای خاصی در موردش وجود دارد و سوالات زیادی پرسیده می شود جرم سرقت است. جرم سرقت دو رکن اساسی دارد.همانطور که گفته شد بردن مال یکی از جرایم مالی است که یکی از عناصر و ارکان اساسی وقوع جرم است .که این برده شدن هم در آن باید وجود داشته باشد.رکن اول اینکه ضرر مالی باید وارد شود و دوم اینکه ربایش مال اتفاق افتاده باشد قانون گذار در عرف برده شدن مال در ان محقق شود تا جرم سرقت محقق شود.

جرایم مالی

جرم سرقت انواع و اقسام مختلف و متنوعی دارد. بعضی از جرایم سرقت مشمول عنوان جرم سرقت حدی است. یعنی حتی کتاب خدا و قانون برای آن مجازات حد در نظر گرفته است. حد قطع دست، که این شرایط بسیار بسیار خاصی دارد. جرم سرقت این که در روز انجام شود یا در شب انجام شود حرزی شکسته شود از دیوار بالا رفته شود یا اینکه به صورت خیلی ساده کیف قاپی انجام شود. مجازاتش ممکن است از شش ماه تا بیست سال باشد یعنی بر اساس نوع جرم مجازات هم فرق می کند.

مشاوره حقوقی خیانت در امانت

دومین جرمی که می خواهیم صحبت کنیم و از جرایم مالی بسیار مهم است جرم خیانت در امانت است. در جرم خیانت در امانت دو رکن وجود دارد:

مالی به شخصی به عنوان امانت‌دار باید سپرده شود که این شخص باید این مال را تصاحب کند یا عمدا مخفی کند یا انکار کند یا از استردادش امتناع کند. در این صورت جرم خیانت در امانت محقق می شود. حال اگر این جرم خیانت در امانت در مورد کارمندان دولت باشد یعنی اگر کارمند دولت اموال دولت را تصاحب کند بر حسب مورد ممکن است به مجازات جرم اختلاس یا مجازات جرم تصرف و اموال عمومی و دولتی محکوم شود. اگر مال را تصاحب کند مختلس یا اختلاس گر به حساب می آید. اگر از مال برای یک مدت موقت استفاده کند در این صورت تصرف غیر قانونی در امانت اموال دولتی است. به عنوان مثال کارمند شرکت، ماشین متعلق به شرکت را برای مسافرت شخصی استفاده می کند. که این مشمول جرم تصرف غیر قانونی در اموال دولتی می شود و اختلاس به حساب نمی آید . ولی اگر کارمند بانک دولتی به عنوان مثال پولی از صندوق برداشت کند اختلاسگر به حساب می آید.

مشاوره حقوقی کلاهبرداری

کلاهبرداری

از جرایم مهم دیگری که موکلین مراجعه می کنند و سوالاتی از ما می کنند جرم کلاهبرداری است. چیزی که در عرف مردم تصور می کنند هر کس مالی را می برد کلاهبردار است. در حالی که از جرایم بسیار پیچیده که در دادسراها و دادگاه ها بسیار در موردش اختلاف نظر وجود دارد. بسیار روی این مورد کار می شود تا یک کیفرخواست تحت عنوان کلاهبرداری صادر شود. جرم کلاهبرداری دارای دو رکن است:

رکن اول کلاهبرداری ، مانور متقلبانه است یعنی آن شخص کلاهبردار در حقیقت یک عملیات متقلبانه ای را به کار ببرد و دروغ بگوید و از این طریق مالی را به دست بیاورد کلاهبرداری نیست. به عنوان مثال شخص ممکن است ادعا کند که از یک ارگان حکومتی دارای اختیار است و سندی ارائه کند، حالا یا با امضاء یا با سربرگ، به صورت جعلی یا به صورت دیگر از یک فرصت هایی سوء استفاده کند. از شرایط  ویژه ای که برای مردم ایجاد شده استفاده کند و مردم را به یک امید واهی در حقیقت فریب دهد در این صورت کلاهبرداری محقق می شود. معمولاً در جرم کلاهبرداری البته همیشه این طور نیست ولی جعل هم وجود دارد یعنی شخص یک سندی یک مدرکی یک دلیلی را استفاده می کند که واقعیت ندارد و در حقیقت خودش یا یک شخص دیگری برای او ایجاد کرده است. البته عرض کردم رکن اساسی کلاهبرداری این نیست که جعلی اتفاق افتاده باشه ولی معمولا وجود دارد.

مشاوره حقوقی سو استفاده از سفید امضاء

 چک سفید امضا

جرم دیگری که در مباحث مشاوره حقوقی کیفری و جزایی راجع به آن می خواهیم صحبت کنیم سو استفاده از سفید امضاء است. گاهی اوقات ممکن است اشخاص به دلیل شرایط ویژه ای که وجود دارد اسنادی را به صورت سفید امضا در اختیار اشخاص دیگری قرار دهند. حال ممکن است شخصی کارمند جایی است و ممکن است به وکیل خود سندی را به صورت سفید ارائه کند به کارفرمای خود سندی ارائه می کند و به صورت سفید است. اگر شخصی که این برگه ی سفید را سفید امضاء دریافت می کند از این برگه و از این سند سو استفاده ای کند برخلاف اختیاراتی که این شخص مدنظرش بوده استفاده کند در این صورت مجازات قانونی شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد. به این دلیل که در حقیقت خارج از اختیارات خودش استفاده کرده است. به عنوان مثال شخصی پنجاه میلیون تومان به دیگری پولی می دهد و یک سند سفید امضاء و یک چک سفید هم می دهد که اگر نتوانست پولش را پس بگیرد، این چک را پنجاه میلیون تومان پر کند و از این شخص بگیرد این شخص اگر این چک را به عنوان مثال صد میلیون یا دویست میلیون تومان یک میلیارد تومان پر کند از امضای سفید سو استفاده کرده و به مجازات قانونی محکوم خواهد شد.

مشاوره حقوقی جعل

جعل

جرم دیگری که از جرایم مالی بسیار مهم است جعل است. در مورد جعل اتفاقی که می افتد این است که شخص جاعل شخصی است که سو استفاده کننده معمولا در سندی دست ببرد. حالا یا یک کلمه ای را حذف کند یا یک کلمه ای را اضافه کند یا یک عنوانی را در حقیقت الحاق می کند یا امهاء می کند.یک قسمتی از سند را از بین می برد و از این طریق در حقیقت ضرری به دیگری وارد می کند یعنی دو رکن دارد:اول اینکه در سند دست برده شود و دوم اینکه یک مالی یا یک ضرر مالی به شخص وارد شود. این هم دیگر رکنی است که در مورد جعل ضروری است. با تشکر از مخاطبین گرامی در صورتی سوالی داشته باشید می توانید از طریق سایت سوالاتتان را مطرح بفرمایید مجموعه ما و همکاران بنده در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد.

مشاوره حقوقی جرایم شخصی

در این مبحث در حوزه مشاوره حقوقی به ادامه ی مبحث قبلی در خصوص جرایم شخصی صحبت می کنیم. جرایم شخصی جرایمی هستند که علیه تمامیت شخصی از جمله تمامیت جسمی یک شخص یا آبرو و حرز و ناموس یک شخص ارتکاب یافته می شود و این جرایم جرایمی هستند که در حقیقت با اموال شخص سروکار ندارند.

مشاوره حقوقی قتل

از جمله این جرایم می شود به مهمترین جرم راجع به شخص اشاره کرد که این جرم، جرم قتل است.اقسام مختلفی دارد:قتل ممکن است عمدی باشد ممکن است به صورت شبهه محقق بشود و یا به صورت خطای محض اتفاق بیافتد.

مشاوره حقوقی قتل عمد

قتل در چه مواردی عمدی است. در صورتی قتل عمدی است که آن شخص مرتکب قتل ،قصد قتل داشته باشد حالا چه آن وسیله ای که یا آن عملی که به کار می برد، نوعاً کشنده باشد یا نباشد. همین که شخص قصد قتل دیگری را داشته باشد، و به این نتیجه هم برسد به هر شکلی به این نتیجه برسد، مرتکب قتل عمد شده و مجازات قصاص در انتظار او است.همچنین در صورتی که شخص از طریق یک وسیله نوعاً کشنده یا با فعل نوعاً کشنده مرتکب می شود در این صورت هم باز قاتل مرتکب قتل عمدی شده است. حتی اگر ثابت کند که قصد قتل نداشته به عنوان مثال کسی که با شمشیر به دیگری حمله ور می شود یا با چاقو دیگری را مورد ضرب و شتم قرار می دهد و نتیجه اش مرگ طرف است. در این صورت شخص مرتکب نمی تواند بیاید در دادگاه ثابت کند که من قصد قتل نداشتم عمداً این کار را نکردم. عمدی این شخص فرض می شود از نظر قانون.

قتل

مورد سوم این است که شخصی مرتکب قتل می شود بدون اینکه قصد قتل داشته باشد یا حتی فعلش هم نوع کشنده نباشد. ولی به خاطر شرایط ویژه ی آن شخص قتل ، قتل عمد به حساب بیاید و  شخص به آن شرایط ویژه آگاه باشد . به عنوان مثال شخصی دچار پوکی استخوان بسیار شدیدی هست و مرتکبی که ایشون را مورد ضرب و شتم قرار می دهد، به وضعیت جسمی این شخص آگاه هست و به شدت مورد ضرب و شتم قرار می دهد. یا هل می دهد روی زمین با اینکه در مورد سایر اشخاص نوعاً باعث مرگ نمی شود در مورد این شخص باعث قتل و مرگ این شخص می شود. این شرایط سبب می شود که این را قتل عمد بدانیم مگر اینکه نه قصد قتل وجود داشته و نه فعل نوعا کشنده باشد. صرف این که این شرایط برای شخص وجود دارد و شخص مرتکب از این شرایط آگاه هست ، قتل عمد را محقق می کند و مجازاتش قصاص است.

مشاوره حقوقی قتل شبه عمد

 قتل شبه عمد

نوع دوم قتل، قتل شبه عمد هست که ناشی از بی احتیاطی و بی مبالاتی و عدم رعایت بعضی از نظامات دولتی است. مثلاً در مورد تصادفات معمولا تصادف اگر عمدی نباشد، اگر شخص با قصد به دیگری صدمه ای وارد نکند از طریق اتومبیل، معمولا اغلب اوقات 99 درصد تصادفات جزء جرایم شبه عمد است. یعنی مرتکب قتل عمدی شده و به مجازات حبس مورد نظر در قانون محکوم می شود و علاوه بر آن باید دیه پرداخت کند به قصاص محکوم نمی شود.

مشاوره حقوقی قتل خطای محض

نوع دیگری از قتل، قتل خطای محض هست خطای محض در موردی است که نه شخص عمدی در فعل دارد و نه اصلا بی احتیاطی و بی مبالاتی کرده بلکه اصلا هیچ نوع قصدی در مورد قتل وجود ندارد. مثلا بعضی از اشخاص ممکن است در خواب مرتکب قتل شوند. بعضی از اشخاص در خواب حرکت دارند راه می روند ممکن است وسیله ای بردارند یا پدری که روی تختش خوابیده و روی نوزادش می افتد و منجر به مرگ ایشون می شود مرتکب قتل خطای محض شده  است.یعنی اصلا نه عمدی دارد و نه شبه عمدی دارد.در مورد این شخص حالا احکام خاصی داریم در مباحث بعدی توضیح خواهیم داد. این قتل قتل خطای محض است و دیه بر عهده ی عاقله است که در مباحث بعدی عرض کردم توضیح خواهیم داد.

البته جرایم قصاص جرایمی که منجر به قصاص یا دیه می شود فقط در مورد تمامیت نفس و جسم نیست، گاهی اوقات ممکن است در مورد بخشی از جسم باشد. ممکن است شخصی عمدا باعث شکسته شدن دست دیگری شود عمدا دست کسی را قطع کند. این شخص هم اگر عمدا مرتکب جرم شود به قصاص محکوم خواهد شد یعنی دست در مقابل دست ، پا در مقابل پا، گوش در مقابل گوش، و اگر خطایی باشد یا از روی بی مبالاتی و بی احتیاطی باشد، در این صورت باید دیه ی آن قسمت را بر اساس آن چیزی که قانون تعیین کرده پرداخت کنند.

قتل خطای محض

موضوع دیگری که در مورد جرایم شخصی وجود دارد در مورد جسم دیگر نیست در مورد بیشتر ارز و آبروی شخص است.توهین یکی از این جرایم است توهین بر اساس شئونات اشخاص ممکن است متفاوت باشد. ممکن است شما به یک شخصی که شخصیت ویژه ای دارد یا مقامی دارد یک منصبی دارد یا استاد دانشگاهی است حتی به عنوان مثال بگوییم “پاشو برو اونجا بشین” این خود یک نوع توهین است. یا یک نوع ریشخندی زده شود ممکن است توهین محسوب شود و به مجازات قانونی محکوم شود ولی در مورد خیلی از اشخاص ممکن است چنین چیزی مصداق نداشته باشد. توهین بر اساس شخصیت اشخاص در دادگاه تعیین می شود .

جرم دیگری که مشابه جرم توهین است ولی تفاوت هایی با توهین دارد جرم افتراست. جرم افترا آن است که نسبت یک جرم قانونی به کسی داده شود بدون اینکه اثبات کرد. مثلا کسی به دیگری این اتهام را نسبت بدهد که تو کلاهبردار هستی تو دزدی. همچین جرایمی که در قانون برایش مجازات تعیین شده به کسی نسبت بدهند و نتواند اثبات بکند و جرم دیگری که مشابه جرم توهین و افترا است جرم غضب است که مجازات شدیدتری دارد. به این جهت که شخص نسبت زنا یا لواط به دیگری می دهد بدون اینکه بتواند این نسبت را اثبات کند. در این صورت مجازات قانونی صد ضربه شلاق حدی براش از طرف قانون مجازات تعیین شده و قاضی به واحد اجرای احکام دستور خواهد داد اگر چنین مجازاتی اثبات شود.

با تشکر از مخاطبین گرامی در صورتی که سوالاتی داشته باشید می توانید از طریق سایت وکیل پرس مطرح بفرمایید. و همکاران بنده در اسرع وقت خدمتتون پاسخ خواهند داد.

مشاوره حقوقی جرایم فکری

در این قسمت راجع به جرایم مربوط به مالکیت فکری می خواهیم صحبت کنیم.در قانون جرایمی هستند که علیه محصول فکر یک نفر ارتکاب یافته می شود. در حقیقت قانون گذار در قوانین مختلفی که وجود دارد از جمله قانون رعایت حقوق مولفان و مصنفان مصوب 1347 و سایر قوانین برای کسی که محصول فکری را تولید کرده است.اعم از اینکه شعری گفته یا اثری را پدید آورده یا یک در حقیقت یک مطلبی را انتشار داده یک حقوقی برای فرد تعیین کرده است که این حقوق دو بخش دارد:

حق مالی و حق معنوی است. اگر شخصی این حقوق را از بین ببرد چه از نظر مالی و چه از نظر معنوی، در حقیقت مرتکب جرم شده است و قانون خاصی در مورد مجازات این شخص تعیین شده است. ممکن است شخصی بدون ذکر منبع و بدون ذکر منابعی که دارد از کتاب شخصی قسمتی را کپی برداری کند قطعا جرم محسوب می شود و  مجازات قانونی دارد. ممکن است  شخصی حق اختراع کسی را بدون این که حق و حقوق مالی و معنوی آن را ذکر کند و پرداخت کند استفاده کند. و یا از آن بدون لایسنس شخصی بدون مجوز بهره برداری شخصی اثبات کند که در این صورت هم باز از نظر قانونی مرتکب جرم شده و تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

مشاوره حقوقی جرایم رایانه ای

جرایم رایانه ای

در مورد بعضی از جرایم هم که به صورت جرایم رایانه ای یا جرایمی که در حوزه ی داده یا دیتا اتفاق می افتد. همچنین جرایمی که در حوزه ی فضاهای مجازی اتفاق می افتد نیز قوانین خاصی داریم که مرتکبین این گونه جرایم از طریق دادسرای مربوطه که دادسرای  رسیدگی به امنیت اخلاقی، پلیس فتا است ، مورد تعقیب و رسیدگی قرار می گیرند و بعد پرونده از طریق دادگاه و اجرای احکام جهت اجرای حکم مورد بررسی قرار می گیرد.

مشاوره حقوقی جرایم الهی

در مباحث قبلی در مورد مشاوره حقوقی کیفری راجع به انواع تقسیم بندی جرایم ،جرایم علیه اموال، جرایم علیه اشخاص جرایم علیه مالکیت فکری و جرایم رایانه ای صحبت کردیم . اکنون نوع دیگری از تقسیم بندی جرایم در حوزه مشاوره حقوقی کیفری را خدمت دوستان عرض می کنیم که این جرایم عبارتند از : جرایم حق الهی و حق الناسی. بعضی از جرایم صرفاً جنبه حق الهی دارند، یعنی قانون ما و شرع ما فقط به دلیل این که حقوق الهی و حدود الهی زیر پا گذاشته شده برای این اعمال مجازات قانونی در نظر گرفته که قاضی دادگاه نه می تواند این جرایم را تخفیف دهد نه می تواند تبدیل به نوع دیگری ازمجازات کند. و نه می تواند عفو کند به تشخیص خودش و نه می تواند تعلیق کند و نه تعویق کند و نه آزادی مشروط .این احکام فقط در حدود حق الناسی قابل اعمال است در مورد جرایم حق الهی ما چنین چیزهایی را نداریم و قاضی هم نمی تواند اعمال کند.

جرایم الهی

از جمله این جرایم عبارتند از جرم زنا ولواط ، شرب خمر محاربه و افساد فی الارض که این جرایم که تعدادش هم حدود 8 تا 10 مورد هستند. در موردش هم بین فقها اختلاف نظر است حتی بعضی از جرایم از دید بعضی از فقها جزء جرایم الهی جزء حدود الهی و مجازات الهی دارد و بعضی از فقها نظرشان برخلاف این است از جمله جرم ارتباط است که مجازات قانونی اش اگر تعیین شود مجازات سلب حیات است.

با تشکر از هموطنان گرامی اگر سوالی در رابطه با مشاوره حقوقی جرایم الهی دارید می توانید از طریق سایت وکیل پرس مطرح کنید. ما در اسرع وقت از طریق همکاران و خودمان پاسخ آن را خواهیم داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *