ممنوع الخروجی زن توسط شوهر
فهرست مطالب

ممنوع الخروجی سمیرا زرگری | ممنوع الخروجی زن توسط شوهر

ممنوع الخروجی سمیرا زرگری سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین بانوان این روز ها بسیار داغ است و آنچه شاهدش هستیم، ممنوع الخروجی زن توسط شوهر است که بار دیگر اتفاق افتاده است. در این مطلب به موضوع ممنوع الخروجی زن توسط شوهرش پرداخته ایم و قصد داریم این موضوع را قانونی بررسی کنیم و به تمام ابهاماتی که ممکن است در ذهن تان باشد از قبیل اینکه آیا زوج می تواند زوجه را ممنوع الخروج کند؟ مدارک مورد نیاز برای ممنوع الخروجی چیست؟ پاسخ دهیم.
تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا آنچه درباره ممنوع الخروجی زوجه توسط زوج نمی دانید را در اختیار تان قرار دهیم.

 

 

ممنوع الخروجی زن توسط شوهر

حق خروج از کشور، حق مسلم هر فردی است که به دلایل مختلف می تواند از آن افراد سلب شود. این موضوع معمولا زمانی اتفاق می افتد که فرد مرتکب جرمی شده باشد یا دینی به گردن داشته باشد.
ممنوع الخروج شدن زنان توسط شوهر شان یکی دیگر از مواردی است که باعق منع خروج شان از کشور می شود. به این معنی که ممکن است زنی بدون آنکه دینی داشته و یا جرمی مرتکب شده باشد تنها با سلب این اجازه از طرف شوهرش قانون ممنوع الخروجی شامل حالش شود.

همان طور که گفته شد بعد از ازدواج، در شرایطی مرد می تواند همسر خود را ممنوع الخروج کند. برای درک بهتر اینکه مرد در چه شرایطی می تواند زن را ممنوع الخروج نماید، به بررسی شرایط گرفتن گذرنامه زنان می پردازیم.

 

گذرنامه گرفتن زنان به شرط اجازه همسر

قانون گذرنامه مصوب 1351 در بند سوم ماده 18 بیان می کند:
“زنان شوهر دار برای گرفتن گذرنامه نیاز به اجازه شوهر دارند”
طبق این قانون زنان برای دریافت گذرنامه لازم است از شوهر خود اجازه داشته باشد و این اجازه به صورت رسمی یا حضوری به اداره گذرنامه تحویل داده شود.

مدارک مورد نیاز برای ممنوع الخروجی

از مدارک مورد نیاز برای ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر سند ازدواج یا رونوشت سند ازدواج است. که مرد با مراجعه به اداره گذرنامه با در دست داشتن سند ازدواج می تواند برای ممنوع الخروجی زوجه اقدام کند.

 

آیا زوج میتواند زوجه را ممنوع الخروج نماید ؟

با توجه با موارد توضیح داده شده، پاسخ به این سوال مثبت است. این کار به دو صورت می تواند انجام شود.

  • اگر اجازه برای گرفتن گذرنامه برای زن از طرف شوهر به صورت حضوری در اداره گذرنامه اتفاق افتاده باشد، می تواند به وسیله سند ازدواج مجدد به اداره گذرنامه مراجعه و برای ممنوع الخروجی همسرش اقدام کند.
  • اگر اجازه خروج زن از کشور از طرف مرد، به واسطه اجازه نامه رسمی به زن داده شده باشد، مرد باید به دفتر اسناد رسمی مراجعه و برای ابطال آن درخواست کند.
    پس از انجام اهراز هویت مرد و اثبات رابطه زوجیت، مرد می تواند اجازه نامه را باطل کند و با سند ازدواج و اجازه نامه همسرش را ممنوع الخروج نماید.

 

در چه صورت ممنوع الخروجی زن توسط شوهر ممکن نیست؟

گفته شد که زن متاهل برای گرفتن گذرنامه و خروج از کشور نیاز به اجازه رسمی شوهر دارد و قانون اجازه ممنوع الخروجی زوجه توسط زوج را صادر کرده اما باید بگوییم که این امر مطلب نیست. در شرایطی زن می تواند بدون اجازه همسرش از کشور خارج شود. در ادامه این شرایط را مطرح می کنیم.

زن برای خروج از کشور بدون اذن همسر می تواند به دادستانی شهرستان مراجعه کرده و لزوم خروج از کشور را اثبات کند. برای اثبات ضرورت خروج از کشور، مصادیقی از قبیل خروج از کشور برای درمان، دیدار اقدام نزدیک مانند پدر، مادر، خواهر و برادر از نظر قانون برای خروج زن بدون اذن شوهر مورد تایید است.

مورد دیگری که خروج زن بدون اجازه شوهر را ممکن می سازد این است که زن قبل از ازداج گذرنامه را دریافت کرده باشد.
اگر زنی پیش از ازدواج گذرنامه دریافت کرده باشد، ماده 19 قانون گذرنامه اجازه منع خروج زن را به شوهر نمی دهد و او قادر نخواهد بود زن را ممنوع الخروج نماید.

 

سوال : چه مردانی نمی توانند همسر خود را ممنوع الخروج کنند؟

مردانی که در ایران اقامت ندارد
مردانی که اصل شناسنامه خود را در اختیار ندارند.

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

ممنوع الخروجی سمیرا زرگری توسط شوهرش

ممنوع الخروجی سمیرا زرگری موضوعی است که این روز ها بسیار مورد بحث قرار می گیرد که یکی از موارد ممنوع الخروجی زن توسط شوهر است و تکرار ممنوع الخروجی زن ورزشکار توسط شوهر باز هم خبرساز شده است.
سمیرا زرگری سرمربی تیم اسکی آلپاین بانوان توسط شوهرش ممنوع الخروج شد و علی رغم تلاش های مسئولان فدراسیون برای رفع ممنوع الخروجی، این مورد برطرف نشد و او نتوانست توسط این تیم به ایتالیا برود.
ممنوع الخروجی سمیرا زرگری سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین بانوان اولین مصداق ممنوع الخروجی زوجه توسط زوج نیست. پیش از این نیز به فراوانی پیش آمده که بانوان به دلیل ممنوعت الخروجی از طرف همسر، از شرکت در مسابقات محروم شده باشند.

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید