داوری در بورس
فهرست مطالب

داوری در بورس | نحوه رسیدگی به شکایات توسط هئیت داوری در بورس

مطلبی که پیش رو دارید در خصوص داوری در بورس نگاشته شده است. در صورتی که قصد آشنایی با موضوع داوری در بورس، وظیفه هیات داوری در بورس و نحوه رسیدگی به شکایات توسط هئیت داوری در بورس را دارید، این مطلب برای شما بسیار مفید خواهد بود.

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی دعاوی بورسی می توانید از وکیل بورس  وکیل پرس مشاوره حقوقی رایگان دریافت نمایید. در این مطلب آن چه باید درباره مراحل رسیدگی به شکایات توسط هیات داوری در بورس بدانید را توضیح داده ایم.

حال و هوای بازار بورس و معاملات بورسی این روزها باعث شده که بسیاری از سهامداران به دنبال روش‌های هستند که بتوانند از ذی نفعان بازار سرمایه در بورس شکایت کنند. قانونگذاران به منظور رسیدگی به اختلاف‌های بین فعالان بازار بورس، مرجعی را در نظر گرفته‌اند که اعضای انتصابی آن دارای صلاحیت خاص هستند. به این مرجع هئیت داوری در بورس می‌گویند.

اعضای هیات داوری بورس از یک نماینده وزارت دادگستری، یک نماینده مشترک اتاق صنایع و معادن ایران و اتاق بازرگانی تهران و یک نماینده شورای بورس تشکیل شده‌اند. نماینده وزارت دادگستری معمولا از بین مستشاران دیوان عالی کشور یا روسای شعب انتخاب می‌شود.

طبق مفاد ماده 36 قانون بازار بورس و ارواق بهادار جمهوری اسلامی ایران که در آذر ماه سال 1384 تصویب شد، به اختلافات بین بازارگردانان، کارگزاران، ناشران، مشاوران سرمایه گذاری و بقیه فعالان حوزه بورس، به وسیله هئیت داوری رسیدگی می‌شود. در این مقاله قصد داریم راجع به داوری در بورس، هئیت داوری بورس، حل و فصل اختلافات بورس در اوراق بهادار و فرق داوری در بورس با داوری اختیاری صحبت کنیم.

 

وظیفه هیات داوری در بورس

هیئت داوری بورس وظیفه دارد که به حل و فصل اختلافات بورس اوراق بهادار رسیدگی کند. به طورکلی مشکلات بازار بورس به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از: اختلافات بین کارگزاران و سرمایه داران، تخلفات و جرایم. این هیات پس از بررسی‌های لازم درباره ادعای خواهان و استماع یا شنیدن دفاعیات خوانده اقدام به صدور رای لازم الاجرا و قطعی می‌کند.

آراء صادر شده از هئیت داوری بورس، امکان این نیست که تجدید نظر صورت بگیرد. فقط در صورتی که اعاده دادرسی حادث بشود، خود هیات داوری بورس صلاحیت رسیدگی را دارد. همچنین رسیدگی به دعاوی و شکایات بر علیه شرکت‌های دولتی نیز بر عهده هیات داوری بورس است. در ادامه مراحل فرآیند رسیدگی هیئت داوری در بورس را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

 

نحوه رسیدگی به شکایات توسط هئیت داوری در بورس

در این قسمت نحوه رسیدگی به شکایات توسط هیات داوری در بورس را توضیح داده ایم. طی چهار مرحله این اتفاق می افتد که هر کدام را توضیح داده ایم.

 

1- گرفتن گواهی عدم سازش از کانون

مطابق با ماده 36 قانون بازار اوراق بهادار رسیدگی به پرونده‌ها در هئیت داوری به نبود سازش طرفین اختلاف در کانون مربوط منوط می‌باشد‌. کانون مربوطه ابتدا جلسه‌ای را با حضور طرفین به منظور حل و فصل اختلاف برگزار می‌کند. اگر این جلسه نتیجه نداشت، گواهی عدم سازش را صادر می‌نماید.

این گواهی در واقع مقدمه‌ای برای طرح پرونده در هیات داوری و حل اختلاف در بورس به شمار می‌رود‌. ذکر این نکته ضروری است که طبق ماده 43 و ماده 15 قانون بازار بورس و اوراق بهادار، دعاوی عدم پرداخت سود توسط ناشران و دعاوی مربوط به عرضه‌های اولیه نیازی به گذران مرحله سازش ندارد و مستقیما در هئیت داوری بورس مطرح می‌شوند.

 

2- تکمیل نمودن دادخواست الکترونیکی

تمکیل فرم دادخواست توسط خواهان یعنی کسی که شاکی است انجام می‌شود. مانند سایر فرم‌های دادخواست حقوقی خواهان یا وکیل او، خوانده یا وکیل او باید مشخصات لازم را که شامل خواسته، تقویم، مستندات، دلایل و شرح کامل از ادعای خواهان است، قید نمایند. ب

رای انجام این مرحله باید به سایت seo.davari.ir مراجعه کنید. این سایت از ساعت 8 صبح تا ساعت 21 شب به جز روزهای تعطیل فعال است. با ثبت دادخواست در سایت و گرفتن کد رهگیری، کپی دادخواست و ضمایم دیگر را به صورت حضوری به دبیرخانه هئیت داوری در بورس تحویل دهید.

 

3- واریز هزینه داوری در بورس

مطابق با بند 4 ماده 26 اساس نامه سازمان بورس و اوراق بهادار و طبق مصوبه شورای عالی بورس و ارواق بهادار در 21 اسفند سال 1385 میزان نرخ هزینه داوری در بورس طبق مبالغ تعیین شده، باید توسط خواهان واریز شود و فیش واریزی برای ضمیمه شدن به پرونده ارسال گردد.

مبلغ هزینه و مهلت پرداخت یا نتیجه پرداخت نشدن هزینه داوری در بورس طی اخطاری از دبیرخانه هئیت داوری، به خواهان ابلاغ می‌شود و اگر هزینه داوری پرداخت نشود، مسئول دبیرخانه قرار رد دعوا را صادر می‌کند و به دادخواست خواهان رسیدگی نخواهد شد. در این حالت خواهان تا ده روز فرصت دارد که اعتراض کند. اگر قرار تایید شود، پرونده مختونه اعلام می‌شود.

 

4- ارائه نامه نمایندگی، مدارک هویتی یا وکالت‌نامه معتبر

برای انجام احراز هویت، خواهان باید مدارک هویتی لازم را به همراه خود داشته باشد. اگر رسیدگی کار خواهان توسط نماینده قانونی یا وکیل او انجام می‌شود، باید وکالتنامه و نامه نمایندگی معتبر را ضمیمه درخواست رسیدگی کند. لازم به ذکر است که همه مقررات وکالت در دادگاه در این مرجع نیز قابل اجرا می باشد و کارآموزان و وکلای دادگستری باید نسبت به خواسته‌ای که دارند اقدام به خرید و الصاق تمبر مالیاتی برای وکالت نامه خود کنند.

 

‌فرق داوری در بورس با داوری اختیاری

هئیت داوری بورس دارای صلاحیتی ذاتی است. در واقع غیر قابل تغییر بودن صلاحیت در هیات داوری بورس با نظم عمومی هماهنگ است و اعضای این هیات توسط قانون انتصاب می‌شوند اما در داوری اختیاری طبق قانون آیین دادرسی مدنی، انتصاب و اعتبار داوران با توافق طرفین یا فرد سومی که توسط طرفین مشخص شده، انجام می‌شود.

در هیات داوری بورس مدت خاصی برای صدور رای نهایی در نظر گرفته نمی‌شود ولی در داوری اختیاری مدتی را تعیین می‌کنند که طبق آن داور وظیفه دارد در همان زمان مقرر رای را صادر کند.

اجرای رای در هئیت داوری بورس توسط اداره سازمان ثبت اسناد و املاک انجام می‌شود در حالی که در داوری اختیاری اجراییه رای توسط دادگاه صادر می‌شود.

در این مقاله شما را با داوری در بورس و نحوه رسیدگی به شکایات توسط هئیت داوری در بورس و همچنین فرق داوری در بورس با داوری اختیاری آشنا کردیم. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید باشد.
شماره مشاوره حقوقی تلفنی

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید