جعل امضا چیست ؟ مجازات جعل امضا چیست؟

جعل امضا چیست ؟ مجازات جعل امضا - جعل اثر انگشت
فهرست مطالب

وکیل پرس به پاس قدردانی از همراهی شما با همکاری هولدینگ آرمانی هاب خدمات و تخفیفات ویژه ای را برای شما عزیزان در نظر گرفته، شما می توانید با ثبت شماره خود از این خدمات و تخفیفات مطلع شوید.

گاروبین، خدمات آزمایشگاهی در محل؛ نمونه گیری رایگان
بدادم برس، خدمات تعمیرات و تاسیسات؛ ایاب و ذهاب رایگان
نگاه آرمانی، خدمات مارکتینگ و برندینگ

"*" indicates required fields

جعل انواع مختلفی دارد جعل امضا ، یکی از انواع جعل است؛ منظور از امضا هر علامتی است که شخص معمولا ذیل یک سند یا نوشته برای منتسب کردن آن به خود، به‌جا می‌گذارد. روش های تشخیص جعل امضا یا خط باتوجه به روش ل‌های گوناگونی که افراد در به دست گرفتن قلم دارند امکان پذیر است، هر شخص در قسمت‌های خاصی از حروف و کلمات به قلم فشار می‌آورد یا با ملایمت قلم را روی کاغذ می‌کشد. این امر می‌تواند توسط یک کارشناس مسلط تشخیص داده شود

در زمینه جعل، متاسفانه مصادیق فراوانی داریم از جمله : جعل مهر و امضا، اثر انگشت ، جعل  اسناد و …. همانطور که می دانید هر کدام از این موضوعات جرم تلقی می شوند و برای هر یک مجازاتی در نظر گرفته شده است. بعنوان مثال در این مقاله جدای از موضوع جعل امضا ، در مورد مجازات جعل امضا نیز صحبت کرده ایم.

امیدواریم با مطالعه ی این مطلب تا حدودی زیادی در مورد جعل مهر و امضا و سایر موضوعات، اطلاعات کافی بدست بیاورید اما باز هم اگر نیاز به مشاوره حقوقی وکیل کیفری، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری در این زمینه پیدا کردید یا خواستید مشاوره حقوقی رایگان دریافت کنید، حتما با گروه وکلای وکیل پرس تماس حاصل کنید.

 

از جعل مهر و جعل امضا چه می دانید؟

جعل مهر یا  جعل امضا یکی از مصادیق جزم جعل می باشد که بسیار نیز شایع است و سر منشاء جرایمی همچون کلاهبرداری نیز می باشد. قانون گذار مواد524، 528 ،529 قانون مجازات اسلامی( تعزیرات) را به جرم جعل مهر ، امضاء، علامت اختصاص داده است.

 

جعل مهر و امضا مقامات دولتی

قانون گذار ماده 524 قانون مجازات اسلامی را به جعل مهر و امضاء مقامات دولتی اختصاص داده است و چنین بیان داشته است:

“هر کس احکام یا امضاء یا مهر یا فرمان یا دستخط مقام رهبری و یا روسای سه قوه را به اعتبار مقام آنان جعل کند یا با علم به جعل یا ‌تزویر استعمال نماید به حبس از سه تا پانزده سال محکوم خواهد شد.”

ماده مذکور چنین بیان داشته است که مرتکب به جعل مهر و امضای مقامات رسمی دولتی مبادرت می نماید و علم و آگاهی نسبت به این امر را نیز داراست . به عبارت دیگر با سوء نیت مجرمانه به این عمل مبادرت می نماید  و یا اینکه با علم به اینکه دیگری مهر و امضای مقامات رسمی را جعل نموده است، آن ها را مورد استفاده قرار می دهد. فلذا قانون گذار نیز برای چنین فردی مجازات حبس از 3 تا 15 سال در نظر گرفته است.

 

جعل مهر و علامت و منگنه شرکت های غیردولتی عمومی

شرکت ها و ادارات غیر دولتی  عمومی، شرکت ها و اداراتی هستند که توسط افراد غیر دولتی اداره می شوند اما جنبه عمومی و همگانی دارند و عبارتند از: شهرداری ها، بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی، صندوق کارآفرینی امید، هلال احمر، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بنیاد شهید انقلاب اسلامی و….

چنانچه افرادی مهر و علامت و منگنه چنین شرکت ها و اداراتی را جعل نمایند در این صورت به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می گردند.

قانون گذار در ماده 529 قانون مجازات اسلامی( تعزیرات) این موضوع را مورد بررسی قرار داده است و چنین مقرر داشته است:

“هر کس مهر یا منگنه یا علامت یکی از ادارات یا موسسات یا نهادهای عمومی غیر دولتی مانند شهرداریها را جعل کند یا با علم به جعل ‌استعمال نماید علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

جعل مهر و علامت و منگنه شرکت خصوصی

شرکت های خصوصی به شرکت هایی گفته می شوند که توسط افراد غیر دولتی اداره می گردند. این شرکت ها نیز مهر، علامت و منگنه مخصوص به خود را دارا می باشند.  که چنانچه فردی با سوء نیت مهر و علامت و منگنه این شرکت ها را جعل نماید و یا با علم به جعلی بودن، مورد استفاده غیر مجاز قرار دهد، علاوه بر اینکه بایستی خسارت به بار آورده را جبران نماید به مجازات حبس از 3 ماه تا2 سال محکوم می گردد.

قانون گذار در ماده 529 قانون مجازات اسلامی( تعزیرات) در این باره چنین آورده است:

“هر کس مهر یا منگنه یا علامت یکی از شرکتهای غیر دولتی که مطابق قانون تشکیل شده است یا یکی از تجارتخانه‌ها را جعل کند یا با‌علم به جعل استعمال نماید علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از سه ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.”

 جعل امضا و مجازات جعل امضا

در قانون مجازات اسلامی در باب جعل امضا ماده مستقلی در نظر گرفته نشده است و چنانچه فردی امضاء دیگری را بر روی سند یا نوشته ای انجام دهد همان جرم جعل را مرتکب شده است که با توجه به اینکه سندی که امضاء می نماید رسمی یا غیر رسمی باشد جرم جعل در اسناد رسمی و یا جعل در اسناد غیر رسمی شکل می گیرد.

مورد بسیار شایعی که رخ می دهد امضاء ذیل قولنامه ها به جای دیگری می باشد که با توجه به اینکه قولنامه سند عادی است چنین فردی به مجازات جعل در اسناد عادی محکوم می گردد.

 

 نقش وکلای کیفری گروه وکلای وکیل پرس در دعاوی کیفری

گروه وکلای وکیل پرس دارای کادر تخصصی در کلیه دعاوی کیفری می باشند که با دانش و تخصص خویش گرد هم آمده اند و بستری را فراهم آورده اند تا دعاوی کیفری را به صورت موردی و تخصصی مورد بررسی قرار دهند ونتیجه مطلوب را عاید موکلین نمایند.

از مزیت های گروه وکلای وکیل پرس:

  • مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل کیفری متخصص
  • مشاوره حقوقی حضوری با جمعی از وکلای کیفری متخصص تنها با پرداخت حق الوکاله یک وکیل متخصص
  • قبول وکالت در دعاوی کیفری
  • در جریان قرار دادن موکلین از روند رسیدگی به دعاوی در محاکم به صورت تلفنی و یاحضوری

 

جهت اخذ مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با وکیل کیفری هم اکنون تماس بگیرید

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید