پرداخت حق بیمه
فهرست مطالب

پرداخت بیمه تامین اجتماعی

از روش های پرداخت بیمه تامین اجتماعی و نحوه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی چه می دانید؟ در این مطلب انواع روش های پرداخت کردن بیمه تامین احتماعی را توضیح داده ایم. تا انتهای این مطلب با وکیل پرس همراه باشید تا درباره پرداخت بیمه تامین اجتماعی خویش فرما، پرداخت بیمه تامین اجتماعی مشاغل آزاد، پرداخت بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی و روش های مختلف پرداخت مانند پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی از طریق اینترنت، موبایل و اپلیکیشن اطلاعات مفیدی کسب نمایید.

 

پرداخت بیمه تامین اجتماعی خویش فرما

برای پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی خویش فرما باید مراحلی را که توضیح خواهیم داد، با دقت انجام دهید. در اولین مرحله با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود وارد صفحه شوید. از بین گزینه‌های موجود در بخش بالایی صفحه باید گزینه دریافت برگ پرداخت را انتخاب نمایید. مرحله بعدی شامل مشخص کردن مدت زمان پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی و ثبت در خواست می‌باشد.

به تعداد ماه هایی که به منظور پرداخت حق بیمه در نظر گرفته می‌شود، مدت پرداخت می‌گویند. مدت پرداخت با توجه به نوع هر بیمه متفاوت می‌ باشد. پس از این مرحله می‌توانید آخرین دوره پرداخت آنلاین، آخرین دوره درخواست برگ پرداخت داده شده و همچنین برگ پرداخت که دریافت شده است را مشاهده نمایید.

یادداشت کد پیگیری که در این مرحله ارائه می‌شود، الزامیست. پنج دقیقه صبر کنید و سپس باید به بخش عملیات بیمه شدگان خاص وارد شوید. در این بخش گزینه دریافت برگ پرداخت بیمه تامین اجتماعی را انتخاب کنید. آخرین مرحله مراجعه به قسمتی است که وضعیت درخواست وجود دارد. پس از تایید درخواست خود، می‌توانید پرداخت حق بیمه را انجام دهید.

در این بخش باید یکی از بانک‌ های به نمایش درآمده را انتخاب کرده و شناسه برگ پرداخت را وارد کنید. سپس حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت نمایید. روش دیگری که برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی خویش فرما وجود دارد، این است که با استفاده از اینترنت وارد سایت بانک ملت شده و از بخش منوی بانکداری الکترونیک، سامانه واریز وجوه به حساب سازمان تامین اجتماعی را انتخاب کنید.

در مرحله بعد باید شناسه بانک ملت را در بخش شناسه واریز وارد کنید.

 

پرداخت بیمه تامین اجتماعی مشاغل آزاد

بیمه شدگان مشاغل آزاد برای دریافت برگ پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی، نیازی به نرم افزار، تنظیم کردن لیست بیمه و تهیه کردن دیسکت ندارند. آن ها فقط کافیست که رمز اینترنتی داشته باشند و با انجام مراحل زیر پرداخت بیمه تامین اجتماعی مشاغل آزاد را انجاج دهند. در مرحله اول به سامانه صدور برگ پرداخت غیر حضوری وارد شوید‌.

آدرس سامانه صدور برگ پرداخت لینک می باشد. با وارد شدن به سامانه صفحه ای به نمایش در می آید که در آن باید رمز اینترنتی و کد ملی فرد بیمه شده را وارد کنید. در صورت مشاهده صفحه تغییر رمز باید رمز اینترنتی چاپ شده را در سطر اول صفحه وارد نمایید. سپس رمز انتخابی خود را در سطر دوم وارد کنید. برای انتخاب رمز می‌توان فقط از عدد یا فقط از حروف یا ترکیبی از عدد و حروف استفاده کرد. در سطر سومی باید دوباره رمز انتخابی خود را تکرار کرده و روی گزینه ای با نام تغییر کلمه عبور کلیک نمایید.

پس از اینکه کد ملی و رمز عبور را وارد کردید و وارد سامانه صدور برگ پرداخت شدید، باید از طریق منوی عملیات بیمه شدگان خاص روی گزینه درخواست برگ پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی کلیک کنید. سپس در صفحه‌ی به نمایش درآمده باید مدت پرداخت را مشخص نمایید و گزینه ثبت درخواست را بزنید.

همانطور که می دانید به تعداد ماه هایی در نظر گرفته اید که برای پرداخت بیمه اقدام کنید، مدت پرداخت می گویند. مدت پرداخت می‌تواند از یک ماه تا پایان سال جاری طول بکشد. مثلا اگر بیمه شده تا ماه شهریور بیمه خود را پرداخت کند، می‌تواند مدت پرداخت را 6 ماه انتخاب کند. در این صورت برگ پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی برای ماه های مهر،آبان، آذر، دی، بهمن، اسفند برایش صادر می شود.

البته پرداخت بیمه را باید تا سی آذر انجام دهد. چون طبق قوانین بیمه باید بین پرداخت حق بیمه قبلی و پرداخت دوباره بیشتر از سه ماه فاصله بیفتد. در صورتی که یک بیمه شده نتواند حق بیمه خود را تا سه ماه پرداخت کند. ارتباط او با سازمان تامین اجتماعی قطع خواهد شد. این فرد برای ادامه بیمه باید دوباره درخواست مجدد کند و با موافقت سازمان تامین اجتماعی بیمه او ادامه یابد.

پس از اینکه مدت پرداخت را وارد کرده و در خواست خود را ثبت کردید، از طریق منوی عملیات بیمه شدگان باید روی گزینه دریافت برگ پرداخت کلیک کنید. در صفحه ای که مشاهده خواهید کرد وضعیت در خواست وجود دارد. پردازش درخواست بیمه شده، ممکن است چند دقیقه طول بکشد. در این مواقع که سامانه در حال پردازش درخواست است،

گزینه درحال بررسی به نمایش در می آید. پس از چند دقیقه گزینه های صدور برگ پرداخت یا عدم صدور آن به نمایش در می آید. وقتی سامانه با درخواست شما موافقت کند، شناسه‌ ای تحت عنوان برگ پرداخت و مبلغ دیده خواهد شد. شناسه برگ پرداخت و مبلغ را در یک برگه یادداشت کنید.

سپس از طریق عابر بانک یا سایت بانک رفاه و ملت یا تلفن همراه یا ثابت برای پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی مشاغل آزاد اقدام کنید. برای گرفتن نسخه چاپی فیش حق بیمه به آخرین ستون یعنی امکانات بروید و روی ذره بین کلیک نمایید.

سپس از فیش حق بیمه پرینت بگیرید و آن را پرداخت کنید. اگر چنانچه سامانه به جای صدور برگ پرداخت بیمه گزینه عدم صدور را نمایش داد. به ستون توضیحات رفته و دلیل آن را ببینید. تا وقتی فیش حق بیمه ای که صادرشده، پرداخت نشود، به هیچ عنوان برگ پرداخت بعدی صادر نمی شود. پس از پایان کار خود می‌توانید مرور را ببندید.

 

پرداخت بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی

برای پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی ابتدا باید از طریق آدرس اینترنتی لینک وارد سایت بیمه تامین اجتماعی شوید. در مرحله بعدی کد ملی و رمز عبور را وارد کنید. سپس روی گزینه ورود کلیک کنید. با کلیک روی گزینه عملیات بیمه شدگان خاص می توانید فیش بیمه را دریافت کنید و در قسمت نوار کشویی گزینه درخواست برگ پرداخت را بزنید.

پس از وارد شدن به بخش درخواست برگ پرداخت ابتدا موارد ذکر شده را به دقت مطالعه کنید و در بخش مدت پرداخت مشخص کنید که چند ماه برای درخواست فیش بیمه درخواست کرده اید. گارگران ساختمانی و رانندگان در قسمت مدت پرداخت مجاز هستند که یک ماه را درج کنند. آن ها باید به صورت جداگانه برای ماه گذشته، ماه جاری و سه ماه آینده درخواست خود را ثبت نمایند.

کارگران ساختمانی و رانندگان این امکان را دارند که تا پایان مدت قرارداد خود با بیمه، ماه به ماه فیش بیمه خود را دریافت کنند. کسانی که از طریق بیمه اختیاری تامین اجتماعی تحت پوشش هستند، می‌توانند مدت پرداخت را از یک ماه الی دوازده ماه درج کنند. بیمه شده تا وقتی مبلغ فیش بیمه را پرداخت نکرده و آن را در سامانه بیمه تامین اجتماعی ثبت نکرده، نمی تواند فیش بیمه جدیدی دریافت نماید.

در مرحله بعدی بیمه شده برای مشاهده و گرفتن فیش بیمه باید از طریق گزینه عملیات بیمه شدگان خاص در سایت، روی گزینه دریافت پرداخت بیمه تامین اجتماعی کلیک کند. سپس وضعیت درخواست پس از بررسی تایید شده و به مرحله صدور فیش بیمه تغییر می کند. در بخش امکانات فیش بیمه می‌توان فیش بیمه را ذخیره یا چاپ کرد.

 

پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل

سازمان تامین اجتماعی این امکان را برای بیمه شدگان و کارفرمایان فراهم کرده که بتوانند به طور غیر حضوری و با استفاده از موبایل های خود حق بیمه تامین اجتماعی را پرداخت نمایند. برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل دو روش وجود دارد. در روش اول متقاضی ها از طریق وارد کردن کد #713*724* بر روی موبایل می توانند به منوی پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی وارد شوند.

سپس با زدن شناسه قبض، مبلغ قبض و شماره کارت بانکی خود قبض پرداخت بیمه را پرداخت کنند‌. در روش دوم متقاضی می تواند از طریق موبایل به آدرس اینترنتی که آدرس پرتال اطلاع رسانی بانک رفاه است، وارد شود و با انتخاب گزینه پرداخت بیمه تامین اجتماعی را با استفاده از کارت شتابی و وارد نمودن مشخصات قبض و کارت بانکی خود حق بیمه خود را پرداخت نمایند.

لازم به ذکر است که بدانید متقاضیان می توانند برای دانستن سابقه بیمه تامین اجتماعی خود بر روی گزینه استعلام سابقه بیمه کلیک کنند و سابقه های بیمه تامین اجتماعی خود را ببینند.

 

نحوه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی از طریق اینترنت

مرحله اول پرداخت آنلاین حق بیمه تامین اجتماعی از طریق اینترنت دریافت لیست جاری کارفرمایان است. برای دریافت این لیست کارفرما باید به یکی شعبه های سازمان تامین اجتماعی مراجعه حضوری داشته باشد و یک توافقنامه برای ارسال اطلاعات خود از طریق اینترنت تکمیل نماید تا به او یک رمز و یک نام کاربری برای ورود به سایت داده شود.

با استفاده از این نام کاربری و رمز عبور می‌ توان وارد سیستم سامانه ارسال لیست و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی شوید. بعد از اینکه وارد سایت شدید، در منویی که باز می شود روی گزینه خدمات کارفرمایان کلیک نمایید. سپس لیست حق بیمه را انتخاب کنید و در پایان روی گزینه ارسال لیست حق بیمه کلیک کنید.

در ادامه صفحه ای برایتان باز خواهد شد که باید در آن کد کارگاه یا شعبه تامین اجتماعی یا ردیف پیمان را درج کنید و فایلی را که شامل اطلاعات بیمه شدگان و اطلاعات جاری ماهیانه کارگاه است را از بخش Browse ارسال نمایید. بعد از ارسال این اطلاعات از طرف سایت یک شماره پیگیری برای شما ارسال خواهد شد. این شماره را یادداشت یا ذخیره کنید تا فراموش نشود.

مجددا در قسمت بالای سایت گزینه خدمات کارفرمایان را انتخاب کرده و به بخش لیست حق بیمه بروید و در آنجا روی گزینه پیگیری وضعیت لیست کلیک کنید. در مرحله بعدی اطلاعات و شماره پیگیری که یادداشت کرده اید را وارد نمایید تا اطلاعات دریافت شده از سمت شما به نمایش در بیاید. در بخشی از سایت با عنوان ریز اطلاعات قسمت خطا و مغایرت‌ ها وجود دارد.

در این قسمت می توان خطاهای خود را ببینید و آن ها را اصلاح نمایید. پس از اصلاح خطاها روی گزینه رسید دریافت لیست کلیک کنید و از آن پرینت بگیرید. در صورت دسترسی نداشتن به پرینت از این صفحه با کمک دکمه prtsc اسکرین شات بگیرید و آن را ذخیره کنید.

در آخرین مرحله گزینه برگ پرداخت را انتخاب کنید تا صفحه مشخصات برگه پرداخت به نمایش درآید. از این برگه هم پرینت بگیرید و به یکی از شعبه های بانک های تجارت، ملی، سپه، کشاورزی یا رفاه کارگران مراجعه نمایید. کارفرمایان بعد از اینکه فیش پرداخت بیمه تامین اجتماعی، با استفاده از تلفن بانک رفاه یا فروشگاه های بانک رفاه حق بیمه را پرداخت کنند.

 

با اپلیکیشن پرداخت بیمه تامین اجتماعی‌ آشنا شوید

یکی از بهترین خدمات غیر حضوری که توسط سازمان تامین اجتماعی ارائه شده است، طراحی اپلیکیشن پرداخت بیمه تامین اجتماعی با عنوان “تامین اجتماعی من” می باشد. این نرم افزار سرویس های ارائه کرده که از طریق آن خدمات رسانی به کارفرمایان، بیمه شدگان و مستمری بگیران با سرعت بیشتری انجام می شود.

نیمی از جمعیت ایران تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و خدمات رسانی حضوری به این تعداد بیمه شده کار سختی می باشد. به همین دلیل خدمات غیر حضوری مانند اپلیکیشن تامین اجتماعی من کمک زیادی به سازمان تامین اجتماعی و بیمه شدگان کرده است. کاربران با دانلود این نرم افزار و نصب آن روی گوشی هوشمند می‌توانند با سرعت کارهای مورد نیاز خود را انجام دهند.

خدمات ارائه شده در این اپلیکیشن عبارتند از” نوبت دهی اینترنتی، مشاهده سوابق بیمه، دریافت فیش حقوقی مستمری، دسترسی به فرم‌های سازمان، دریافت برگ پرداخت اینترنتی حق بیمه و پرسش و پاسخ های متداول. لازم به ذکر است که کاربران برای اینکه بتوانند از اپلیکیشن “تامین اجتماعی من” استفاده کنند باید حتما در سامانه ثبت نام کنند.

زیرا برای ورود به این نرم افزار به نام کاربری و رمز عبور بیمه نیاز خواهد داشت. برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی از طریق اپلیکیشن باید به منوی پرداخت حق بیمه آن مراجعه کنید. سپس شناسه برگ پرداخت و مبلغ بیمه را در بخش پرداخت حق بیمه وارد نمایید و پس از طی مراحل لازم کار خود را به اتمام برسانید.

 

سوالات متداول:

چند روش برای پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی وجود دارد؟

پاسخ:به صورت حضوری، از طریق کد دستوری و به صورت آنلاین و از درگاه اینترنتی تامین اجتماعی

آیا از طریق اپلیکیشن سازمان تامین اجتماعی می شود سوابق بیمه را مشاهده نمود؟

پاسخ: بله خدماتی از جمله: نوبت دهی اینترنتی، مشاهده سوابق بیمه، دریافت فیش حقوقی مستمری، دسترسی به فرم‌های سازمان و …

کد دستوری پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی چیست؟

پاسخ: کد #713*724* برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی با موبایل

 

تماس با وکیل ارزان و مشاوره حقوقی رایگان

همچنین بخوانید:

پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی از طریق اینترنت و اپلیکیشن

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

1 دیدگاه دربارهٔ «پرداخت بیمه تامین اجتماعی»

دیدگاهتان را بنویسید