رانندگی بدون گواهینامه
فهرست مطالب

رانندگی بدون گواهینامه و مجازاتی که برای آن در نظر گرفته شده است

شاید خیلی از مردم رانندگی بدون گواهینامه را جرم تلقی نکنند. نظر شما چیست ؟ آیا رانندگی کردن بدون داشتن گواهینامه جرم است؟ اگر جرم است مجازات رانندگی بدون گواهینامه برای بار اول و مجازات رانندگی بدون گواهینامه برای بار دوم چیست؟

در این مطلب تمام مواردی که لازم است درباره رانندگی کردن بدون گواهینامه را بدانید، نگاشته ایم. بعد از مطالعه این پست خواهید دانست که رانندگی بدون گواهینامه نوجوانان و افراد زیر 18 سال از منظر قانون چه حکمی دارد.

در صورتی که با مشکلاتی مربوط به رانندگی بدون گواهینامه برخورد کرده اید، وکیل دعاوی کیفری وکیل پرس می تواند به شما کمک کند. ارائه مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری و قبول وکالت دعاوی کیفری از خدمات گروه وکلای وکیل پرس است.

در موضوعات حقوقی بهترین راه گرفتن مشاوره از یک وکیل پایه یک دادگستری یا یک مشاور حقوقی است. شما می توانید در صورت نیاز به مشاوره حقوقی تلفنی و یا مشاوره حقوقی حضوری با وکیل پرس تماس بگیرید. مشاوره حقوقی تلفنی است و مشاوره حقوقی حضوری، مبلغی که برای یک مشاوره پرداخت می کنید از راهنمایی و مشورت جمعی از وکلا بهره مند می شوید.

 

رانندگی بدون گواهینامه

رانندگی بدون گواهینامه یکی از جرایمی است که در حال حاضر شیوع بی شماری در بین جوانان و نوجوانان دارد. و قانون گذار برای حفظ امنیت جامعه و سلامتی افراد جامعه رانندگی بدون گواهینامه را در قانون جرم انگاری نموده است.

رانندگی یکی از مهارت هایی است که نیاز به آموزش دارد، اما جدای از آموزش بحث احتیاط نیز در رانندگی بحث دیگری است چراکه چنانچه کوچکترین بی احتیاطی در رانندگی صورت گیرد باعث می شود که لطمات جبران ناپذیری به بار بیاید. از اینرو قانون گذار سن بخصوصی را برای رانندگی در نظر گرفته شده است.

سن 18 سال سنی است که  افراد دوران پر و شور کودکی و نوجوانی را پشت سر گذاشته اند ، از این رو  بدیهی است که برخی از بی احتیاطی های بارز دوران کودکی و نوجوانی را انجام نخواهند داد.

قانون گذار بسیاری از امور مهم افراد را به سن 18 سالگی موکول نموده است. یکی از این امور اخذ گواهینامه رانندگی می باشد. افراد زمانی که به سن 18 سال تمام برسند می توانند نسبت به اخذ گواهینامه اقدام نمایند و البته این امر مستلزم این است که آزمون های رانندگی را با موفقیت پشت سر بگذارند.

آزمون های رانندگی به صورت کتبی و عملی انجام می گیرد و فردی که بتواند در این موارد موفق  شود می تواند گواهینامه اخذ نماید. بدیهی است زمانی که فردی چنین توانایی در قبولی آزمون های مزبور نداشته باشد مسلما قادر به رانندگی  هم نخواهد بود. البته گاهی افرادی در قسمت عملی رانندگی خبره می باشند اما این امر به تنهایی کفایت نمی کند چرا که اصل جدا ناپذیر از رانندگی ، تسلط بر قوانین و مقررات و توجه به علائم رانندگی می باشد.

 

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

رانندگی بدون گواهینامه از نظر قانون گذار آنچنان واجد اهمیت بوده است که قانون گذار برای آن مجازات در نظر گرفته است. قانون گذار در ماده 723 قانون مجازات اسلامی(تعزیرات) رانندگی بدون گواهینامه را مورد جرم انگاری قرار داده است و چنین مقرر داشته است:

“هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است،بنماید و‌همچنین هر کس به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد برای بار اول به حبس‌تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.”

قانون گذار در ماده 723 قانون مجازات اسلامی سه دسته از افراد را مورد بررسی قرار داده است و برای آن ها مجازات حبس و جزای نقدی در نظر گرفته است.

این افراد عبارتند از:

  1. کسانی که بدون دارا بودن گواهینامه رسمی رانندگی، اقدام به راندن وسایل نقلیه می نمایند.
  2. کسانی که تصدی وسایل نقلیه موتوری را برعهده می گیرند که تصدی آن ها مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است ،همچون تصدی چرخ فلک در شهربازی ها)
  3. کسانی که به موجب حکم دادگاه از رانندگی  وسایل نقلیه ممنوع شده باشند.

قانون گذار برای هر سه دسته از افراد فوق مجازات حبس یا جزای نقدی در نظر گرفته است.

 

آیا رانندگی بدون گواهینامه برای بار اول مجازات دارد؟

چنانچه فردی که اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل نقلیه ای که نیاز به گواهینامه رانندگی دارند بنماید این فرد از نظر قانون مجازات اسلامی مجرم است و بایستی مجازات شود اما قانون گذار ریزبینی که لحاظ نموده است این است که مرتبه های تکرار جرم را از یکدیگر تفکیک نموده است. قانون گذار چنین مقرر داشته است که چنانچه فردی برای بار اول مرتکب جرم رانندگی بدون گواهینامه شود به مجازات حبس تعزیری تا 2 ماه و یا جزای نقدی تا مبلغ یک ملیون ریال محکوم گردد.

 

نکته: چنانچه فرد متخطی از نظر قاضی محکمه به مجازات اشد تری نیاز داشته باشد این امکان برای قاضی محکمه وجود دارد که هر دو مجازات حبس و جزای نقدی را برای متخطی لحاظ نماید.

 

مجازات رانندگی بدون گواهینامه برای بار دوم

چنانچه فردی برای بار دوم  مرتکب جرم رانندگی بدون گواهینامه شود مجازات وی تشدید می گردد. قانون گذار برای چنین فردی مجازات حبس از 2 ماه تا 6 ماه را در نظر گرفته است.

 

مجازات رانندگی بدون گواهینامه زیر 18 سال

مجازات رانندگی بدون گواهینامه درقانون مجازات اسلامی در ماده 714 بیان شده است و در این ماده تنها به فقدان گواهینامه اشاره شده است و در این مواقع فرقی بین فردی که زیر 18 سال سن دارد و فردی که بالای 18 سال است و فاقد گواهینامه است فرقی وجود ندارد و مجازات هر دو طبق ماده 714 قانون مجازات اسلامی(تعزیرات) لحاظ می شود.

 

اگر بدون گواهینامه تصادف کنیم

تصادفات رانندگی به علل بی شماری ممکن است رخ دهد از جمله این موارد ممکن است به جهت بی احتیاطی و بی مبالاتی و یا عدم رعایت نظامات دولتی و یا اینکه عدم مهارت راننده  باشد .

تصادفات رانندگی ممکن است  به جهت تصادف با اشیاء باشد و یا اینکه مورد تصادف افراد باشند و حتی منجر به قتل شود.

قانون گذار بالاترین حد تصادفات رانندگی را که ممکن است سبب قتل شود را در قانون مورد جرم انگاری قرار داده است. و برای آن مجازات در نظر گرفته است. قانون گذار در ماده 714 قانون مجازات اسلامی(تعزیرات) در باره رانندگانی که با بی احتیاطی و بی مبالاتی خود سبب قتل افراد می گردند چنین مقرر داشته است:

“هر گاه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (‌اعم از وسائل نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا‌ متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم‌ محکوم می‌شود.”

 

جریمه رانندگی بدون گواهینامه

مورد بسیار شایعی که رخ می دهد این است که افراد دارای گواهینامه رانندگی می باشند اما در زمان رانندگی آن را همراه خود ندارند و یا اینکه از موعد تمدید آن می گذرد و بدون اینکه آن را تمدید نمایند اقدام به رانندگی می نمایند ، لازم به ذکر است که عمل چنین افرادی که در زمان رانندگی فاقد گواهینامه معتبر و رسمی می باشند، اگرچه تخلف است اما در حکم رانندگی بدون گواهینامه نیست و این افراد مطابق قوانین خاص رسیدگی به قوانین رانندگی به پرداخت جریمه محکوم می گردند.

قانون گذار مطابق بند ج ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی برای این افراد ضمانت اجرا در نظر گرفته است و چنین مقرر داشته است:

“در صورتی‌که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی نماید وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضائی معرفی می‌گردد.”

 

جریمه نداشتن گواهینامه در شورای حل اختلاف

جریمه نداشتن گواهینامه رانندگی  حبس تا 3 ماه ( قابل تبدیل به جزای نقدی است) و یا جزای نقدی تا یک ملیون ریال می باشد و آنچه در رسیدگی در شورا معمول است این است که جزای نقدی چنانچه کمتر از 5 ملیون تومان باشد بایستی در شورای حل اختلاف بدان رسیدگی شود که در جریمه رانندگی بدون گواهینامه نیز مبلغ در نظر گرفته شده زیر 5 ملیون تومان می باشد و شورای حل اختلاف در رسیدگی به این مورد صالح می باشد.

 

رانندگی بدون گواهینامه و بیمه

مورد شایعی که ممکن است سوال بسیاری از افراد باشد این است که چنانچه  بدون گواهینامه رانندگی اقدام به راندن وسیله نقلیه صورت گیرد و در این بین تصادفی صورت گیرد و خسارتی به بار بیاید آیا بیمه خسارت مربوطه را پرداخت می نماید.

لازم به ذکر است که شرکت بیمه موظف است در صورتی که برای بیمه شده در تصادفات رانندگی اتفاقی رخ دهد که نیاز به جبران باشد، بدون در نظر گرفتن این موضوع که فرد مقصر است و یا مقصر نمی باشد کلیه خسارات را جبران می نماید اما زمانی که فرد فاقد گواهینامه باشد اگرچه شرکت بیمه خسارت را پرداخت می نماید اما به فرد فاقد گواهینامه برای اخذ مبلغ پرداختی مراجعه می نماید و شرکت بیمه در این مواقع خسارت پرداختی را قسط بندی می نماید که البته مبلغ قسط ها معمولا بالا می باشد.

 

مشاوره حقوقی با وکیل کیفری چگونه می تواند در پیشبرد دعاوی موثر باشد؟

متاسفانه عده ای از افراد در زمان بروز مشکلات حقوقی و مواردی که اطلاعی از ساز و کار آنان ندارند بدون مشاوره و هم فکری ورود می نمایند و همین امر باعث می شود که مشکلات عدیده ای برای آنان به وجود بیاید.

مسائل حقوقی از جمله مواردی هستند که نیازمند بحث و بررسی های حقوقی با مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری است .

پیگیری موضوعات حقوقی جدای از اشراف بر قوانین نیازمند تجربه حضور در محاکم دادرسی نیز می باشد که این امر جز از یک وکیل پایه یک متخصص ساخته نیست.

گروه وکلای وکیل پرس دارای کادر تخصصی در زمینه کلیه مسائل حقوقی و کیفری می باشد که به صورت تخصصی با بهترین وکلای تهران خدمات حقوقی به متقاضیان ارائه می دهد.

از مزیت های گروه وکلای وکیل پرس عبارت است از:

  • مشاوره تلفنی رایگان با وکیل متخصص
  • مشاوره حضوری با حضور جمعی از وکلای وکیل پرس تنها با پرداخت حق المشاوره یک وکیل متخصص
  • تنظیم کلیه اوراق قضایی، لوایح و تنظیم انواع قراردادها و…
  • قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، کیفری، شورای حل اختلاف، اداره کار و…
  • در جریان قرار دادن موکلین از کلیه روند اجرایی پرونده ها در محاکم.

جهت اخذ مشاوره تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری هم اکنون تماس بگیرید.

 

 

مشاور حقوقی تلفنی رایگان | وکیل پرس

 

 

بهترین وکلای کیفری

آقای دکتر احمد زهره وند

متخصص پرونده های حقوقی و کیفری و خانواده

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

دفتر وکالت دکتر احمد زهره وند با تیمی مجرب سالیان سال در شمیرانات تهران نیاوران اقدام به فعالیت در زمینه پرونده های حقوقی و کیفری و خانواده و قبول و انجام انواع پرونده در زمینه املاک، جرایم و دعاوی کیفری، دعاوی ملکی، حقوقی، خانواده و انجام مشکلات و امور ایرانیان خارج کشور می باشد.

از سوابق ایشان می توان به وکالت در پرونده های شرکت های دولتی و خصوصی و تدریس حقوق ثبت اسناد و املاک و تالیف کتب مختلف حقوقی و وکالت و مشاوره تخصصی در پرونده های مختلف اشاره نمود.

 

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در زمينه پرونده های کیفری

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

آقای مسعود اسلامی مهر

متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و …

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

آقای احمد بنی جمالی

خبره در پرونده های کیفری، مواد مخدر و ....

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

آقای سعید ستوده پارسا

متخصص در دعاوی کیفری و ارز دیجیتال

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای ستوده پارسا وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند. ایشان دارای مدرک کارشناسی حقوق خصوصی و متخصص در دعاوی کیفری و ارز دیجیتال می باشند. آقای ستوده پارسا در پرونده های موکلین خود بسیار پیگیر بوده و دلسوزانه تلاش می کنند تا نتیجه موفقیت آمیز کسب شود. از بهترین سوابق کاری ایشان می توان به پرونده قتل در آسانسور، پرونده سرقت مسلحانه با 69 شاکی در تهران، پرونده سرقت مسلحانه در خیابان صادقیه، قبول وکالت تعدادی از متهمان پرونده الکس (قاچاق دختران به دبی و مالزی) و … اشاره نمود.

 

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و مواد مخدر

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

1 دیدگاه دربارهٔ «رانندگی بدون گواهینامه و مجازاتی که برای آن در نظر گرفته شده است»

  1. سلام. روزتون بخیر. نداشتن گواهینامه توسط یکی از طرفین تصادف، در تعیین مقصر تاثیری دارد؟ آیا قاونی وجود دارد که فرد بدون گواهینامه در هر صورت مقصر می باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید