دعاوی کیفری, مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی شکایت از بدهکار | چگونه از بدهکار شکایت کنیم؟

شکایت از بدهکار

شکایت از بدهکار مراحل و اصولی دارد که باید با آن آشنا باشید. اگر به دنبال مشاوره حقوقی شکایت از بدهکار  هستید و قصد دارید با مراحل شکایت از بدهکار به صورت قانون آشنا شوید، این مطلب مختص شما نوشته شده است.

این مطلب مفید که توسط مشاوران حقوقی و وکلای وکیل پرس نگاشته شده است را بخوانید تا اطلاعات جامعی در خصوص شکایت از بدهکار با رسید بانکی و شکایت از بدهکار بدون مدرک کسب نمایید. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی رایگان ، وکیل شکایت از بدهکار و مشاور حقوقی شکایت طلبکار از بدهکار نیاز دارید با وکلای ما تماس بگیرید.

وکلای وکیل پرس آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید. در صورت تمایل به مشاوره حقوقی آنلاین رایگان روی مشاوره آنلاین کلیک کنید.

مشاوره حقوقی آنلاین رایگان

 

شکایت از بدهکار

شکایت از بدهکار یکی از دعاوی شایع در محاکم دادگستری و یا شوراهای حل اختلاف است که زمانی اقامه می گردد که وجهی به دیگری قرض داده می شود و رابطه طلبکار و بدهکار بین دو نفر شکل می گیرد. به عبارت دیگر فردی به جهت انسان دوستی و یا خیر خواهی و یا هر علت دیگری مبلغی را به دیگری قرض می دهد و قرار را بر این می گذارند که بدهکار در آینده مبلغ مذکور را برگرداند.

یا گاهی جنسی از دیگری به نسیه برده می شود و رابطه طلبکاری و بدهکاری شکل می گیرد. در واقع آنچه بیش از بیش اهمیت دارد وجود طلب است که سازنده بدهکار و طلبکار می شود.از این رو چنانچه بدهکار در زمان مقرری که باید بدهی و طلب خود را پرداخت نماید از پرداخت امتناع نماید در این صورت طلبکار با شکایت از بدهکار می تواند حق خود را مطالبه نماید.

اما بسیاری از طلبکاران نمی دانند نحوه شکایت طلبکار از بدهکار چگونه است و یا اینکه با مراحل شکایت از بدهکار آشنا نیستند و گاها نیز اتفاق می افتد که طلبکار مدرکی دال بر اثبات بدهکاری بدهکار ندارد و در این مواقع باید دانست که آیا شکایت از بدهکار بدون مدرک اصلا قابلیت استماع برای دادگاه را دارد یا خیر؟

اما گاهی طلبکار مدرکی همچون رسید بانکی در دست دارد از این رو طلبکار می تواند شکایت از بدهکار با رسید بانکی را به جریان بیندازد و از این طریق حق قانونی خود را با شکایت از بدهکار مطالبه نماید.
در این مقاله ضمن توضیحات مختصری در باب طلب به رابطه طلبکار و بدهکار و نحوه شکایت از بدهکار و مراحل شکایت از بدهکار پرداخته می شود.

همینطور توضیح داده می شود که چگونه شکایت از بدهکار بدون مدرک را در محاکم طرح نمود و نحوه شکایت از بدهکار با رسید بانکی نیز توضیح داده می شود و در آخر به لزوم و اهمیت مشاوره حقوقی پیش از هر اقدامی پرداخته می شود.

 

طلب چیست؟

گاهی فردی به دیگری وجهی را قرض می دهد. زمانی که قرض انجام می شود فردی که قرض را داده است طلبکار و فردی که وجه را دریافت نموده است بدهکار است و وجهی که به عنوان قرض داده شده است طلب طلبکار و بدهی بدهکار محسوب می گردد.

معمولا زمانی که وجهی به دیگری قرض داده می شود موعدی برای پرداخت آن در نظر گرفته می شود که چنانچه پس از طی شدن مهلت مقرر، طلب طلبکار پرداخت نشود طلبکار این حق را دارد که از بدهکار تحت عنوان مطالبه وجه شکایت نماید . شکایت طلبکار از بدهکار با عنوان شکایت مطالبه وجه بایستی اقامه گردد و بسته به میزان و مبلغ طلب ممکن است در شورای حل اختلاف و یا دادگاه مطرح گردد.

اگر چه شکایت از بدهکار اولین راهی است که به ذهن طلبکار می رسد اما در واقع بسیاری از افراد با قانون شکایت از بدهکار آشنا نیستند و نحوه شکایت از بدهکار و مراحل شکایت از بدهکار را نمی دانند. در ادامه به بررسی هر آنچه در شکایت از بدهکار لازم است رعایت گردد، توضیح داده خواهد شد.

 

نحوه شکایت از بدهکار

نحوه شکایت از بدهکار به این صورت است که بایستی در وهله اول دلایل اثبات مدعا را جمع گردد و سپس نسبت به تقدیم دادخواست و اقامه دعوا اقدام شود چرا که اگر دلایل اثبات کننده بدهی بدهکار وجود نداشته باشد ممکن است شکایت طلبکار از بدهکار به نتیجه مطلوبی ختم نگردد و تنها زمان و هزینه هنگفتی با شکایت از بدهکار بر طلبکار بار گردد.

 

مراحل شکایت از بدهکار

مراحل شکایت از بدهکار بایستی به درستی طی شود تا نتیجه مطلوب از آن طلبکار گردد از این رو دانستن از امر که مراحل شکایت از بدهکار به چه صورت بایستی طی شود در درجه اول اهمیت قرار دارد.

  • در اولین مراحل شکایت از بدهکار لازم است که دادخواست داده شود. دادخواست بایستی از طریق دفاتر خدمات قضایی در فرم های مخصوص تکمیل و ثبت گردد. چنانچه شکایت طلبکار از بدهکار به خاطر مبالغی زیر 20 ملیون تومان باشد شورای حل اختلاف صالح است و باید دادخواست به شورای حل اختلاف داده شود و چنانچه شکایت از بدهکار به جهت بدهی بیش از 20 ملیون تومان باشد در این صورت مرجع تقدیم دادخواست دادگاه حقوقی است.
  • از مراحل شکایت از بدهکار پر کردن دقیق دادخواست می باشد لازم است که طلبکار در قسمت مخصوص خواسته دعوا هر آنچه از بدهکار مطالبه دارد را عنوان نماید.
  • از دیگر مراحل شکایت از بدهکار این است که در دادخواست شکایت از بدهکار بایستی اسناد و مدارک دال بر بدهکار بودن بدهکار ارائه شود.
  • از مهم ترین مراحل شکایت از بدهکار پس از تکمیل فرم دادخواست پرداخت هزینه دادرسی است که هزینه دادرسی با توجه به مبلغ خواسته مطالبه می شود و چنانچه هزینه دادرسی بابت شکایت از بدهکاری که زیر 20 ملیون تومان بدهی دارد، باشد در این صورت هزینه دادرسی معادل 1.75 درصد خواسته باید در حق شورای حل اختلاف پرداخت گردد و چنانچه بالای 20 ملیون تومان باشد هزینه دارسی معادل 3.5 درصد خواسته باید در حق دادگاه حقوقی پرداخت گردد.
  • از دیگر مراحل شکایت از بدهکار پس از ثبت دادخواست این است که با توجه به اشتغال دادگاه و یا شورای حل اختلاف وقت رسیدگی مشخص می گردد که طلبکار بایستی در وقت مقرر به دادگاه و یا شورای حل اختلاف مراجعه نماید تا به دادخواست وی رسیدگی شود.
  • از مهم ترین مراحل شکایت از بدهکار، شرکت در جلسه رسیدگی است که در این مرحله لازم است که طلبکار و بدهکار به عنوان خواهان و خوانده دعوا حضور داشته باشند و دلایل خود را ارائه بدهند.
  • از آخرین مراحل شکایت از بدهکار صدور رای است که دادگاه و یا شورای حل اختلاف با توجه به اسناد و مدارک ارائه شده اقدام به صدور رای می نماید و رای صادره به خواهان و خوانده اقدام می گردد.
  • آخرین مراحل شکایت از بدهکار مرحله اجرای حکم است که چنانچه رای به نفع خواهان صادر شود و قطعی گردد، وی می تواند در مرحله اجرای احکام طلب خود را از بدهکار اخذ نماید.

 

شکایت از بدهکار بدون مدرک

شکایت از بدهکار بدون مدرک یکی از معظلاتی است که متاسفانه بسیاری از طلبکاران با آن مواجه هستند. چراکه معمولا برخی از افراد زمانی که وجهی را به دیگری قرض می دهند و یا اینکه کالایی را به دیگری می فروشند اما وجه آن را دریافت نمی نمایند، گاها اشتباهی مرتکب می شوند و مدرکی از بدهکار مبنی بر بدهکار بودن آن ها اخذ نمی نمایند، و به همین جهت در زمانی که برای شکایت از بدهکار اقدام می نمایند.

شکایت از بدهکار بدون مدرک است که احتمال اثبات بدهکار بودن طلبکار بسیار پایین است و معمولا شکایت از بدهکار بدون مدرک در دادگاه رد می شود. چراکه در هر ادعایی بایستی مدارک لازم جهت اثبات بدهکار بودن خوانده وجود داشته باشد و چنانچه مدارک لازم ارائه نشود قاضی محکمه راهی برای رای نسبت به این موضوع نخواهد داشت.

در این امر که شکایت از بدهکار بدون مدرک رد می شود هیچ شکی نیست از این رو بهتر است که پیش از اینکه کار به شکایت از بدهکار بدون مدرک برسد دلایلی را جهت اثبات مدعا جمع آوری نمود و سپس شکایت از بدهکار را در محکمه ارائه نمود.

از جمله مدارکی که می تواند نشان دهنده اثبات بدهکار بودن بدهکار گردد این است که بدهکار خود اقرار نماید که به طلبکار بدهکار است و یا اینکه دو شاهد عاقل و بالغ و رشید، بدهکار بودن بدهکار را شهادت دهند و یا اینکه سندی اعم از عادی و رسمی دال بر اثبات طلب وجود داشته باشد و مدارک دیگری که می تواند بدهکار بودن را اثبات نماید و در دادگاه قابلیت استناد داشته باشد.

 

شکایت از بدهکار با رسید بانکی

شکایت از بدهکار با رسید بانکی یکی از طرق شایع شکایت از بدهکار است که از رسید بانکی به عنوان یکی از ادله اثبات دعوا استفاده می شود و با این رسید بانکی می توان بدهکار بودن بدهکار را اثبات نمود، البته در این امر نیز لازم است که اثبات گردد که رسید بانکی مزبور بابت چه طلبی است و اینکه اگر بدهکار سندی را مبنی بر تسویه بدهی خود ارائه دهد در این صورت شکایت از بدهکار با رسید بانکی نیز به نتیجه مطلوبی ختم نخواهد شد.

 

مشاوره حقوقی شکایت طلبکار از بدهکار

مشاوره حقوقی شکایت طلبکار از بدهکار که با عنوان شکایت حقوقی مطالبه وجه صورت می گیرد حجم قابل توجهی از پرونده های حقوقی را به خود اختصاص داده است اما متاسفانه گاها افرادی که اقدام به شکایت از بدهکار می نمایند بدون ادله کافی چنین اقدامی را انجام می دهند و همین امر باعث می شود که شکایت طلبکار از بدهکار نتیجه قابل قبولی را در پی نداشته باشد.

برخی از افراد که قانون شکایت از بدهکار را نمی دانند گاها شکایت هایی را مطرح می نمایند که یا عنوان خواسته صحیح نیست و یا اینکه به جهت شکایت از بدهکار بدون مدرک، دادخواست آن ها رد می گردد و نتیجه قابل قبولی را از آن طلبکار نمی نماید و برخی از افراد نیز با تنها رسید بانکی که در دست دارند اقدام به شکایت از بدهکار با رسید بانکی می نمایند و فرض را بر این می گذارند که این موضوع را با رسید بانکی می توانند اثبات نمایند در حالی که رسید بانکی تنها یکی از ادله اثبات بدهکاری می تواند باشد و چنانچه بدهکار اسناد و مدارک دیگری دال بر پرداخت بدهی ارائه دهد.

در این صورت محکوم به پرداخت مجدد بدهی نمی شود. از این رو توصیه می شود پیش از هر اقدامی با مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری مشاوره و هم فکری های لازم انجام گیرد و بدون اسناد و مدارک کافی وارد دعوای شکایت طلبکار از بدهکار نشد

جهت اخذ مشاوره حقوقی شکایت از بدهکار با وکیل پایه یک دادگستری هم اکنون تماس بگیرید.

به ما امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *