عدل ایران | سامانه دریافت و مشاهده ابلاغیه الکترونیکی

عدل ایران
فهرست مطالب

سامانه عدل ایران یکی از امکاناتی است که قوه قضاییه برای دریافت، مشاهده و پیگیری ابلاغیه های قضایی در اختیار کاربران قرار داده است. سامانه ابلاغ عدل ایران مانند سامانه ثنا برای سهولت در دریافت و مشاهده ابلاغیه قضائی در دسترس قرار گرفته است. در این مطلب درباره اینکه سامانه عدل ایران چیست، نحوه ثبت نام عدل ایران و مشاهده ابلاغیه صحبت کرده ایم.

این نوشته توسط تولید محتوای وکیل پرس نگاشته شده است. وکیل پرس علاوه بر قبول وکالت و ارائه مشاوره حقوقی رایگان در دعاوی مختلف سعی در ارائه مطالب مفید و کاربردی به کاربران نیز دارد.

 

سامانه عدل ایران چیست؟

در سال های اخیر تکنولوژی در ایران پیشرفت چشمگیری داشته است. گسترش اینترنت باعث شده که اکثر مردم به این شبکه جهانی دسترسی داشته باشند‌. قوه قضاییه نیز خدمات خود را به صورت غیر حضوری و الکترونیکی ارائه می‌ کند. در سال‌ های گذشته ابلاغیه قضایی به صورت حضوری و به شکل برگه کاغذی توسط ماموران دادگستری به آدرس افراد ارسال می‌ شد.

این موضوع باعث می شد که حریم خصوصی افراد خدشه دار شود یا برگه ابلاغیه امنیت لازم را نداشته باشد. برای حل این مشکل سامانه ای به نام عدل ایران راه اندازی شد. سامانه عدل ایران یا درگاه خدمات الکترونیک قضایی موظف است که خدمات مربوط به دستگاه قضایی را به تمام اقشار جامعه ارائه دهد. سامانه عدل ایران خدمات خود را به شکل اینترنتی در اختیار کاربران قرار می‌ دهد.

با روی کار آمدن این سامانه دیگر نیازی به مراجعه حضوری به شعبه‌های دادگاه نیست، بیشتر مردم فکر می‌کنند که سایت عدل ایران فقط برای مشاهده ابلاغیه الکترونیکی کاربرد دارد. در حالی که خدمات عدل ایران فقط مشاهده ابلاغیه نیست بلکه خدمات دیگری مانند پیگیری پرونده، امکان جستجوی دفاتر قضایی، ثبت در خواست برای گواهی عدم سوء پیشینه، نوبت دهی اینترنتی و غیره نیز ارائه کرده است.

 

نحوه ثبت نام و مشاهده ابلاغیه در سامانه عدل ایران

متقاضیان با دو روش می‌ توانند شکواییه خود را پیگیری و ثبت کنند. روش اول از طریق درگاه خدمات اکترونیکی و روش دوم از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی. بعضی از افراد تمایل ندارند که دیگران از موضوع شکایت و روند آن مطلع شوند. این افراد با استفاده از روش یعنی درگاه خدمات الکترونیکی عدل ایران کارهای خود را پیگیری کنند.

برای ثبت نام در سامانه عدل ایران ابتدا وارد سایت شوید. در اولین صفحه این سایت برای ثبت نام دو گزینه وجود دارد. این گزینه‌ ها عبارتند از: شخص حقوقی و شخص حقیقی. شرکت های خصوصی از طریق گزینه شخص حقوقی و افراد حقیقی هر فرد شناسنامه دار می تواند باشد. بعد از انتخاب گزینه شخص حقیقی، در فرم به نمایش در آمده اطلاعات شخصی خود را وارد کنید.

این اطلاعات نام و نام خانودگی، شماره ملی، شماره سریال شناسنامه، تاریخ تولد می باشد. بعد از وارد کردن این اطلاعات دکمه ادامه را بزنید. در صفحه بعدی شماره تلفن ثابت و تلفن همراه و ایمیل خود را وارد نمایید. در صفحه بعدی آدرس پستی که شامل نام استان، نام شهر، کد پستی و نشانی منزل است را درج کنید و به مرحله بعد بروید.

در آخرین مرحله باید عکس اسکن شده خود را در سامانه آپلود نمایید. اگر در مراحل ثبت نام خطایی وجود داشته، می‌توانید به صفحه اصلی سامانه عدل ایران بروید و روی گزینه ویرایش اطلاعات کلیک کنید. در این بخش مرحله پیش ثبت نام به پایان رسیده است. برای مراحل ثبت نهایی به همراه کارت ملی به نزدیکترین دفتر قضایی نزدیک محل سکونت خود بروید تا احراز هویت انجام شود.

پس از انجام احراز هویت به شماره تلفن همراه شما اس ام اس رمز عبور شما ارسال می شود. با مراجعه به سامانه عدل ایران فیلدهای کد ملی، رمز عبور و عدد تصویری را وارد نمایید و به مرحله بعد بروید. در صورت فراموشی یا گم کردن رمز عبور، در صفحه اصلی سامانه روی گزینه فراموشی رمز کلیک نمایید تا رمز موقت برای شما ارسال شود. بعد از اتمام مراحل ثبت نام با وارد کردن شماره ملی و رمز عبور به قسمت بازیابی اطلاعات در صفحه خود بروید تا همه پرونده ها و ابلاغیه ‌های الکترونیکی جدید خود را مشاهده کنید.

 

پیگیری پرونده قضایی از طریق SMS

سامانه عدل ایران برای افرادی که به اینترنت دسترسی ندارند، چاره ای اندیشیده تا آن ها بتوانند با استفاده از SMS پرونده خود را پیگیری نمایند. برای پیگیری باید ابتدا عدد 10 را به شماره 500049 SMS کنید. لیستی شامل لیست خدمات برای شما ارسال خواهد شد. که از بین گزینه ها عدد گزینه مورد نظر را باید وارد کنید.

از طریق یک SMS به شما چگونگی وارد کردن کد دستوری آموزش داده خواهد شد. به عنوان مثال ابتدا باید عدد 1 # وارد شود. سپس شماره پرونده # و در پایان شماره فرعی# را وارد نمایید. برای استفاده از هر یک از خدمات عدل ایران به همین شکل می توانید اقدام کنید.

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

اینستاگرام وکیل پرس

عکس آیکون اینستاگرام
آدرس اینستاگرام وکیل پرس

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید