4 ویژگی مهم یک وکیل ملکی خوب
فهرست مطالب

4 ویژگی مهم یک وکیل ملکی خوب

وکیل ملکی کیست؛ چرا باید با وکیل ملکی مشورت کنیم؟ یک وکیل ملکی خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. با وکیل پرس همراه باشید تا به موضوع ” 4 ویژگی مهم یک وکیل ملکی خوب ” اشاره ای کوتاه داشته باشیم.

معامله اموال یکی از کار‌های بسیار حساس در زندگی هر فرد است. مسلماً اگر این معامله مربوط به ملک اعم از خانه، زمین، آپارتمان مسکونی یا غیر‌مسکونی باشد، حساسیت و ریسک معامله چند‌برابر هم می‌شود. پیچیدگی‌های این معاملات به‌قدری است که معمولاً افراد عادی همه‌ی پیچ‌و‌خم‌ها و جزییات حقوقی مربوط به آن را نمی‌دانند. بنابراین حضور یک وکیل ملکی به‌شدت می‌تواند کمک‌کننده و مشکل‌گشا باشد. در این مطلب ابتدا وکیل ملکی را معرفی می‌کنیم، سپس ویژگی‌های یک وکیل ملکی خوب را بررسی می‌کنیم و مزایای مشورت با چنین وکیلی را برای شما شرح می‌دهیم.

وکیل ملکی به چه کسی می‌گویند؟

وکیل ملکی به وکیلی می‌گویند که تخصص او وکالت در زمینه املاک است. در‌واقع رشته‌ حقوق شاخه‌ای مجزا به نام وکالت ملکی ندارد. وکیل ملکی هم مثل همه وکلا در رشته حقوق تحصیل کرده و بعد از شرکت در آزمون وکالت و کسب پروانه وکالت، در این شغل، مشغول به‌ کار شده است. پس وکیل ملکی به‌طور کامل به علم حقوق اشراف دارد و توانایی اقامه دعوا در همه دعاوی از جمله دعاوی خانوادگی و پرونده‌های مختلف حقوقی و جزایی را دارد. اما به‌طور اختصاصی فقط در پرونده‌های مربوط به دعاوی ملکی کار می‌کند.

 

 

چرا باید به وکیل ملکی مراجعه کنیم؟

همان‌طور که ابتدای مطلب گفتیم پرونده‌های ملکی پیچیدگی‌های زیادی دارند. برای موفقیت در این دعاوی نیازمند اطلاعات کامل در زمینه معاملات املاک و آگاهی از قوانین مربوط به املاک و اراضی هستید. معمولا افراد عادی بدون سواد حقوقی، اطلاعات لازم درباره مسائل و مشکلات این پرونده‌ها را ندارند. کوچک‌ترین اشتباه یا نا‌آگاهی ممکن است خسارت بسیار بزرگ و حتی گاهی جبران‌ناپذیری به سرمایه فرد وارد کند.

همچنین معاملات کوچک‌تر با ثمن کمتر مثل خرید لوازم خانه، ماشین و … قابل جبران هستند؛ اما درباره ملک داستان فرق می‌کند. ملک ارزش مالی بالایی دارد و با زحمت و برنامه‌ریزی خیلی بیشتری تهیه می‌شود. مثلا فرض کنید فردی با پس‌انداز‌کردن، گرفتن وام و فروش اموالی مثل خودرو یا طلا، توانسته پولی برای خرید خانه جمع کند؛ کوچک‌ترین اشتباهی در معامله می‌تواند منجر به از‌دست‌رفتن تمام سرمایه این شخص شود. گفتن ندارد که این خسارت چه ضربه بزرگی به زندگی چنین فردی می‌زند. اما اگر همین شخص هنگام عقد قراداد با یک وکیل ملکی خوب مشورت کند به‌راحتی می‌تواند از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کند.

یک وکیل ملکی خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

به‌طور‌کلی یک وکیل خوب باید بسیار منظم و مقید به زمان باشد. در جلسات دادگاه شرکت کند و اقدامات لازم را به‌موقع انجام دهد. جریان دعوا را به‌صورت کاملا پیگیر، دنبال کند تا از تمام تصمیمات دادگاه و اقدامات طرف مقابل به‌موقع با‌خبر شود و اقدامات لازم را انجام دهد. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین خصوصیات یک وکیل ملکی خوب را بررسی می‌کنیم.

وقت‌شناسی
قانون مهلت مشخصی برای هر اقدامی تعیین کرده است؛ تنظیم دادخواست، ارسال اسناد و مدارک، اعتراض به رأی صادره و …، هر کدام در قانون مهلت خاصی دارد. وظیفه وکیل این است که اقدامات لازم و مفید به نفع موکلش را در همان ظرف زمانی مشخص‌شده انجام دهد. اقدام‌کردن خارج از مهلت‌های قانونی به‌هیچ‌وجه از طرف قاضی پذیرفته نمی‌شود و همین تأخیر ممکن است خسارات جبران‌نا‌پذیری به موکل وارد کند.

تخصص
یکی دیگر از خصوصیات بسیار حیاتی برای وکیل ملکی، تخصص در زمینه املاک و تمام قوانین و مقررات مربوط به آن است. قوانین املاک بسیار گسترده‌اند؛ از قانون مدنی گرفته تا قانون روابط موجر و مستأجر، قوانین و مقررات شهرداری‌ها، رویه دادگاه‌ها،آخرین آراء صادره از دیوان عالی کشور و … . وکیل ملکی باید احاطه کامل روی این قوانین داشته باشد تا تشخیص دهد برای موفقیت در دعوا از کدام ماده یا تبصره قانونی استفاده کند.

تجربه
برای رسیدگی به پرونده‌های سخت ملکی، تنها علم و تخصص کافی نیست. وکیل ملکی خوب باید علاوه‌ بر دانش حقوقی، سابقه شرکت در دعوا‌های ملکی را داشته باشد. باید حد‌اقل چند پرونده‌ را با موفقیت به پایان رسانده باشد. در‌این‌صورت خیلی بیشتر می‌تواند به موکل خود کمک کند.

تعهد
وکیل ملکی هم مثل هر وکیل دیگری باید به موکل و مشکل او احساس تعهد داشته باشد. وجدان کاری از مهم‌ترین خصوصیات یک وکیل خوب است. موکل با خیال اینکه وکیل کاملا در جریان دعوا و اتفاقات دادگاه قرار دارد و با دلسوزی کامل عمل می‌کند، پرونده را به او می‌سپارد. پس وکیل باید طوری عمل کند که انگار خودش طرف دعواست و پای نفع خودش در میان است.

مزیت‌های داشتن وکیل ملکی

مسائل حقوقی مسائلی هستند که افراد عادی مسلما تخصصی درباره آن ندارند. پس همان‌طور که برای هر کار تخصصی مثل درمان بیماری، تصمیمات مالی و … به متخصص این امور مراجعه می‌کنیم، در‌زمینه مشکلات و مسائل حقوقی هم باید حتما از وکیل یا مشاور کمک بخواهیم. مشورت با وکیل ملکی قبل از انعقاد قرارداد موجب می‌شود که کسی نتواند سر شما کلاه بگذارد. شما قراردادی کاملا قانونی تنظیم می‌کنید و خیالتان راحت خواهد بود که کوچکترین مشکلی برای شما یا طرف دیگر معامله پیش نمی‌آید.

معامله‌هایی که خودسرانه و بدون مشورت با متخصص شکل می‌گیرند، در‌صورت بروز مشکل، هزینه و زمان به‌مراتب بیشتری نسبت به یک مشورت ساده‌ی قبل از عقد قرارداد از شما می‌گیرند. علاوه‌بر‌این زمان و انرژی شما بیهوده در دادگاه‌ها و دادسرا‌ها تلف نمی‌شود.
البته در‌صورتی که بدون نظارت وکیل ملکی اقدام به انجام معامه کرده باشید و حالا یک مشکل حقوقی برایتان به وجود آمده، باز هم وکیل ملکی می‌تواند کمک بسیار بزرگی به شما بکند. چه بسا با تصمیمات درست و به‌جا و تنظیم دادخواست‌های تجدید‌نظر و اعتراض به رأی، پرونده‌ای را که در آن محکوم شده‌اید، به نفع شما برگرداند.

همچنین با سپردن کار به وکیل ملکی از مراجعه‌های پی‌در‌پی به دادگاه و سایر مراجع قانونی، تهیه اسناد و مدارک، انجام کارهای اداری مختلفی که پرونده نیاز دارد و … معاف می‌شوید. چون همه کارهای لازم برای به نتیجه‌رسیدن دعوا را وکیل ملکی شما انجام می‌دهد. شما هم می‌توانید در جریان همه اتفاقات باشید.

مشاوره حقوقی ملکی در تهران

برای مشورت با وکیل ملکی، هم می‌توانید به‌صورت حضوری به دفتر وکیل انتخابی‌تان مراجعه کنید، هم می‌توانید از راه‌های دیگر مثل ارتباط تلفنی بهره ببرید.

پس برای مشاوره حقوقی ملکی در تهران نیاز نیست حتما ساکن تهران باشید. می‌توانید با تماس تلفنی و رزرو نوبت، با وکیل ملکی ارتباط برقرار کرده و اطلاعات کامل را درباره موضوع مد نظرتان دریافت کنید. البته این انتخاب، بستگی کامل به نوع پرونده شما و مسئله حقوقی‌ای که با آن درگیر هستید دارد. ممکن است موضوع پرونده شما به‌نحوی باشد که نیاز به ارسال اسناد و مدارک و ارائه طلاعات داشته باشد. در‌این‌صورت مسلماً مشاوره حضوری بهتر پاسخ می‌دهد. اما بعضی از پرونده‌ها هستند که با مشاوره تلفنی هم حل می‌شود.

معامله ملک بدون ریسک با کمک وکیل ملکی

از قدیم گفته‌اند که کار را باید به کاردان سپرد. چه کاری مهم‌تر از معامله ملک؟ به‌خصوص با این قیمت‌های نجومی که این روز‌ها املاک دارند. حتی برای داشتن یک ملک با متراژ پایین هم، هزینه بسیار زیادی صرف می‌شود. پس عاقلانه است که از همان ابتدا، یعنی قبل از انجام معامله از تخصص یک وکیل ملکی خوب کمک بگیرید.

 

وکیل پرس با استفاده از وکلای کاملا با‌تجربه و زبده، به دو صورت حضوری و تلفنی به افراد خدمات مشاوره ارائه می‌دهد. شما می‌توانید با توجه به نوع مشکل‌تان و حدود پیچیدگی آن، هر نوع مشاوره‌ای که نیاز دارید، دریافت کنید.

 

بهترین وکلای ملکی

سرکار خانم فرزانه آذربیک

متخصص پرونده های ملکی، کیفری، حقوقی و ...

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

فرزانه آذربیک وکیل پایه یک دادگستری، مشاور حقوقی، کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و همچنین ایشان چهارده سال سابقه وکالت دارند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی ملکی، کیفری و خانواده

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی اراضی و املاک

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، ملکی، خانواده و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

خانم معصومه سادات موسوی

متخصص دعاوی ملکی و کیفری

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.


  • دانش آموخته لیسانس حقوق از دانشگاه تهران
  • اخذ پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری تهران و دارای ۱۷ سال سابقه وکالت و مشاوره حقوقی در دعاوی حقوقی به ویژه دعاوی ملکی
  • دارای سوابق مشاوره در دستگاههای دولتی و غیر دولتی
  • ۱۰ سال سابقه فعالیت در دفاتر معاضدت قضایی مجتمع قضایی بعثت ،شهید مدنی ،شهید بهشتی و مجتمع شماره یک خانواده

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید