فهرست مطالب

چگونه طلاق غیابی بگیرم؟

از سوالات حقوقی چالش که امروز قرار است به آن پاسخ دهیم : چگونه طلاق غیابی بگیرم؟ می باشد. با ما همراه باشید

در رابطه با طلاق غیابی اینکه از جانب زوج صورت گرفته باشد یا زوجه باید تفکیک قائل شویم

در رابطه با طلاق این نکته را به عنوان اصل بیان نمودیم که حق طلاق، به عنوان حق قانونی مرد بوده و می تواند هر زمانی که بخواهد آن را اعمال کند. و حالا چه طلاق با حضور زوجه بوده باشد یا در غیاب او انجام پذیرفته باشد. و دادگاه به صرف تقاضای زوج به خواسته او ترتیب اثر داده و حکم به طلاق صادر می نماید و تنها در رابطه با ثبت طلاق بوده که قانون اعمال سختگیری نموده و تا زمانی که زوج حقوق مالی زن را نپرداخته باشد مقدمات راجع به ثبت طلاق صورت نخواهد پذیرفت.

اما در رابطه با طلاق زوجه یادآور شدیم که قانون گذار به آسانی و بدون ارائه دلیل موجهه به خواسته زن ترتیب اثر نداده و خواسته او را نپذیرفته است، مگر آنکه زن وکالت تام در امر طلاق از جانب همسرش داده باشد که در این حالت اختیار آن را داشته که هر زمانی خواست بدون آنکه نیاز به ارائه ادله موجهه داشته باشد از همسرش طلاق بگیرد .

ممکن است ابهامی پیش آید در مواردی که زوج غایب باشد راجع به پرداخت حقوق مالی چه تصمیمی گرفته می شود؟

در این رابطه نیز غیبت زوجه مانعی برای دریافت حقوق مالی او نبوده و در هر صورت زوجه باید اقدام نسبت به پرداخت دین خود بنماید و زن می تواند به طریقی که در مقاله بررسی مهریه در طلاق غیابی مورد مطالعه قرار دادیم مهریه خود را طلب کند

و حتی در فرضی که درخواست طلاق به خواسته زوج بوده و به علت عدم حضور زوجه حکم طلاق صادره  در قالب طلاق غیابی بوده باشد نیز موجب ساقط شدن حق مالی زن نبوده و درست است که حکم طلاق جاری گشته اما پرونده تا زمان تعیین شدن حقوق زوجه اعم از مهریه و نفقه مفتوحه باقی خواهد ماند

تا اینجا به صورت مفصل راجع به نحوه تشریفات طلاق غیابی از جانب زوج و زوجه به صورت مجزا توضیح مفصلی دادیم موضوع دیگری که در این رابطه خالی از لطف نیست که راجع به آن نیز کمی به بررسی بپردازیم موضوع طرح دعوی در رابطه با طلاق غیابی چگونه بوده است ؟

نحوه تقاضای طلاق غیابی هم همانند سایر طلاق های دیگر بدین گونه بوده که ابتدا هر یک از زوجین که تصمیم به طلاق به عللی که موجبات پذیرفته شدن طلاق غیابی بوده و دادگاه بنا بر آن رای صادره را در قالب رای غیابی مورد ترتیب اثر قرار داده است منوط به ثبت دادخواست مذکور در دفاتر خدمات قضایی بوده است ورعایت تمامی تشریفاتی که راجع به ثبت طلاق از طریق سامانه خدمات قضایی به صورت مفصل مورد بحث و بررسی قرار دادیم الزامی بوده تا به خواسته مطروحه از سوی دادگاه ترتیب اثر داده شود و تنها نکته ای که حائز اهمیت بوده آن است که اگر زوجه درخواست دهنده طلاق غیابی باشد ملزم بوده که آدرس محل اقامت زوج را مجهول المکان بنویسد تا مقررات راجع به ابلاغیه که در رابطه با شخص مجهول المکان بوده و در قانون آیین دادرسی مدنی منوط به تشریفاتی اعم از نشر آگهی و … می باشد، صورت بپذیرد، تا دادگاه پس از سپری شدن  مراتب قانونی راجع به طلاق ،خواسته زوجه را بپذیرد و حکم به طلاق غیابی بدهد.

 

قابلیت ابطال رای غیابی

گفتیم حکم صادره طلاق غیابی جزو احکام قطعی نبوده و تا زمان انقضای موعد اعتراض، شخص واخواه می تواند نسبت به رای صادره تقاضای واخواهی بنماید. فرض کنید زوجه ای حسب غیبت همسرش تقاضای طلاق غیابی نموده است و دادگاه بعد از طی شدن تشریفات لازمه و سپری شدن موعد غیبت زوج ، حکم به طلاق غیابی می دهد و فرض بر آن بوده که مرد فوت شده و دیگر امکان بازگشت او نبوده و حسب آن حکم موت فرضی زوج صادر شده است و زوجه بعد از نگهداری موعد عده تصمیم گرفته که به علت عدم حضور همسرش ازدواج مجدد کند که ناگهان زوج غایب مفقود الاثر باز می گردد، که در این وضعیت دو حالت رخ می دهد:

*اگر زوجه در حال نگه داری عده بوده و مرد بازگردد حق رجوع برای زوج وجود داشته هرچند که مهلت غیابی به اتمام رسیده است

*اما اگر موعد عده منقضی شده باشد و زوج اقدام به ازدواج مجدد نموده باشد دیگر رای صادره قابل ابطال نبوده و حق رجوع برای مرد نبوده است

در فرض اول حکم راجع به طلاق با رجوع مرد ، قابلیت تغییر داشته و ممکن است حسب تصمیم زن و مرد، به جای جاری شدن حکم طلاق، تصمیم بر ادامه دادن به زندگی مشترک گرفته شود.

 

همچنین بخوانید:

مهریه در طلاق غیابی

 

سوالات متداول :

در صورتی که به واسطه غیبت زوج، حسب درخواست زوجه، دادگاه حکم به طلاق غیابی داده باشد در صورتی که شوهر بازگردد می تواند تقاضای مطالبه مهریه و نفقه معوقه را از او  بنماید ؟

هر چند طلاق موجب قطع رابطه زوجیت بوده اما حقوق مالی زوجه از بین نرفته و زوجه می تواند تقاضای دریافت تمامی حقوق مالی خود را از زوج بنماید.

آیا رای صادره راجع به طلاق غیابی قابلیت تغییر خواهد داشت؟

از آنجایی که رای صادره راجع به اجرای طلاق بعد از گذشت مهلت واخواهی قطعی می گردد،لذا تا زمان انقضای مهلت واخواهی هر اعتراضی ممکن است موجب تغییر رای صادره باشد

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید