چگونه طلاق غیابی بگیرم؟

فهرست مطالب

از سوالات حقوقی چالش که امروز قرار است به آن پاسخ دهیم : چگونه طلاق غیابی بگیرم؟ می باشد. با ما همراه باشید

در رابطه با طلاق غیابی اینکه از جانب زوج صورت گرفته باشد یا زوجه باید تفکیک قائل شویم

در رابطه با طلاق این نکته را به عنوان اصل بیان نمودیم که حق طلاق، به عنوان حق قانونی مرد بوده و می تواند هر زمانی که بخواهد آن را اعمال کند. و حالا چه طلاق با حضور زوجه بوده باشد یا در غیاب او انجام پذیرفته باشد. و دادگاه به صرف تقاضای زوج به خواسته او ترتیب اثر داده و حکم به طلاق صادر می نماید و تنها در رابطه با ثبت طلاق بوده که قانون اعمال سختگیری نموده و تا زمانی که زوج حقوق مالی زن را نپرداخته باشد مقدمات راجع به ثبت طلاق صورت نخواهد پذیرفت.

اما در رابطه با طلاق زوجه یادآور شدیم که قانون گذار به آسانی و بدون ارائه دلیل موجهه به خواسته زن ترتیب اثر نداده و خواسته او را نپذیرفته است، مگر آنکه زن وکالت تام در امر طلاق از جانب همسرش داده باشد که در این حالت اختیار آن را داشته که هر زمانی خواست بدون آنکه نیاز به ارائه ادله موجهه داشته باشد از همسرش طلاق بگیرد .

ممکن است ابهامی پیش آید در مواردی که زوج غایب باشد راجع به پرداخت حقوق مالی چه تصمیمی گرفته می شود؟

در این رابطه نیز غیبت زوجه مانعی برای دریافت حقوق مالی او نبوده و در هر صورت زوجه باید اقدام نسبت به پرداخت دین خود بنماید و زن می تواند به طریقی که در مقاله بررسی مهریه در طلاق غیابی مورد مطالعه قرار دادیم مهریه خود را طلب کند

و حتی در فرضی که درخواست طلاق به خواسته زوج بوده و به علت عدم حضور زوجه حکم طلاق صادره  در قالب طلاق غیابی بوده باشد نیز موجب ساقط شدن حق مالی زن نبوده و درست است که حکم طلاق جاری گشته اما پرونده تا زمان تعیین شدن حقوق زوجه اعم از مهریه و نفقه مفتوحه باقی خواهد ماند

تا اینجا به صورت مفصل راجع به نحوه تشریفات طلاق غیابی از جانب زوج و زوجه به صورت مجزا توضیح مفصلی دادیم موضوع دیگری که در این رابطه خالی از لطف نیست که راجع به آن نیز کمی به بررسی بپردازیم موضوع طرح دعوی در رابطه با طلاق غیابی چگونه بوده است ؟

نحوه تقاضای طلاق غیابی هم همانند سایر طلاق های دیگر بدین گونه بوده که ابتدا هر یک از زوجین که تصمیم به طلاق به عللی که موجبات پذیرفته شدن طلاق غیابی بوده و دادگاه بنا بر آن رای صادره را در قالب رای غیابی مورد ترتیب اثر قرار داده است منوط به ثبت دادخواست مذکور در دفاتر خدمات قضایی بوده است ورعایت تمامی تشریفاتی که راجع به ثبت طلاق از طریق سامانه خدمات قضایی به صورت مفصل مورد بحث و بررسی قرار دادیم الزامی بوده تا به خواسته مطروحه از سوی دادگاه ترتیب اثر داده شود و تنها نکته ای که حائز اهمیت بوده آن است که اگر زوجه درخواست دهنده طلاق غیابی باشد ملزم بوده که آدرس محل اقامت زوج را مجهول المکان بنویسد تا مقررات راجع به ابلاغیه که در رابطه با شخص مجهول المکان بوده و در قانون آیین دادرسی مدنی منوط به تشریفاتی اعم از نشر آگهی و … می باشد، صورت بپذیرد، تا دادگاه پس از سپری شدن  مراتب قانونی راجع به طلاق ،خواسته زوجه را بپذیرد و حکم به طلاق غیابی بدهد.

 

قابلیت ابطال رای غیابی

گفتیم حکم صادره طلاق غیابی جزو احکام قطعی نبوده و تا زمان انقضای موعد اعتراض، شخص واخواه می تواند نسبت به رای صادره تقاضای واخواهی بنماید. فرض کنید زوجه ای حسب غیبت همسرش تقاضای طلاق غیابی نموده است و دادگاه بعد از طی شدن تشریفات لازمه و سپری شدن موعد غیبت زوج ، حکم به طلاق غیابی می دهد و فرض بر آن بوده که مرد فوت شده و دیگر امکان بازگشت او نبوده و حسب آن حکم موت فرضی زوج صادر شده است و زوجه بعد از نگهداری موعد عده تصمیم گرفته که به علت عدم حضور همسرش ازدواج مجدد کند که ناگهان زوج غایب مفقود الاثر باز می گردد، که در این وضعیت دو حالت رخ می دهد:

*اگر زوجه در حال نگه داری عده بوده و مرد بازگردد حق رجوع برای زوج وجود داشته هرچند که مهلت غیابی به اتمام رسیده است

*اما اگر موعد عده منقضی شده باشد و زوج اقدام به ازدواج مجدد نموده باشد دیگر رای صادره قابل ابطال نبوده و حق رجوع برای مرد نبوده است

در فرض اول حکم راجع به طلاق با رجوع مرد ، قابلیت تغییر داشته و ممکن است حسب تصمیم زن و مرد، به جای جاری شدن حکم طلاق، تصمیم بر ادامه دادن به زندگی مشترک گرفته شود.

 

همچنین بخوانید:

مهریه در طلاق غیابی

 

سوالات متداول :

در صورتی که به واسطه غیبت زوج، حسب درخواست زوجه، دادگاه حکم به طلاق غیابی داده باشد در صورتی که شوهر بازگردد می تواند تقاضای مطالبه مهریه و نفقه معوقه را از او  بنماید ؟

هر چند طلاق موجب قطع رابطه زوجیت بوده اما حقوق مالی زوجه از بین نرفته و زوجه می تواند تقاضای دریافت تمامی حقوق مالی خود را از زوج بنماید.

آیا رای صادره راجع به طلاق غیابی قابلیت تغییر خواهد داشت؟

از آنجایی که رای صادره راجع به اجرای طلاق بعد از گذشت مهلت واخواهی قطعی می گردد،لذا تا زمان انقضای مهلت واخواهی هر اعتراضی ممکن است موجب تغییر رای صادره باشد

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید