دسته‌بندی نشده

چک،سفته و برات

چک

یکی از مهمترین اسناد تجاری است که مشمول عنوان کیفری نیز قرار گرفته و تحت هر شرایطی که در قانون تعیین شده است صادر کننده چک بلا محل مشمول مجازات حبس می باشد . از جمله شرایطی که چک را از حالت کیفری خارج می کند وعده دار بودن ، مشروط بودن ، تضمینی بودن ، سفید امضا بودن و سفید تاریخ بودن چک است .

همچنین چک مانند اسناد رسمی قابلیت اجرا از طریق اداره اجرای اسناد رسمی را دارا است و ممکن است نیاز به مراجعه به دادگاه نباشد .برای توضیحات کامل و بیشتر لطفا مقاله مشاوره حقوقی را بخوانید

سفته 

سندی است که به موجب آن صادر کننده سفته بدون قید و شرط تعهد به پرداخت وجه مشخصی را به دارنده آن قبول می کند . سفته بر خلفاف چک مشمول جنبه کیفری نیست . همچنین سفته بر خلاف چک قابل اجرا از طریق اجرای ثبت نمی باشد . ولی جزء اسناد تجاری محسوب می گردد که در صورت مطالبه به موقع و واخواست آن دارند سفته می تواند بدون تودیع خسارت احنمالی نسبت به توقیف اموال صادر کننده آن اقدام کند .

برات 

سندی است که تقریبا” احکام چک را دارد ولی مانند سفته جنبه کیفری نداشته و قابل اجرا از طریق اجرای ثبت نیست . برات معمولا” در معاملات بین المللی نقش چک را ایفا می کند و با قبول از طرف شخص متعهد همراه است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *