چگونه وکیل اعاده دادرسی می تواند اقدام به گرفتن حق موکل خود بنماید ؟

چطور وکیل ماده 474 اعاده دادرسی می کند؟

فهرست مطالب

وقتی به شرح وظایف وکیل حقوقی و کیفری مراجعه می کنیم متوجه خواهیم شد که هدف اصلی یک وکیل این است که با ارائه ترفند های حقوقی بتواند حکم را چه در مرحله بدوی و چه تجدید نظر قبل از آنکه حکم صادره به مرحله اجرا برسد به نفع موکل خود اخذ کند اما در چند مقاله قبلی راجع به بحث اعاده دادرسی یا همان ماده 474 قانون مجازات با یکدیگر بحث کردیم متوجه شدیم که سیر روند این پرونده با سایر پرونده های کیفری متفاوت بوده است و در اینجا وکیلی برنده است که بتواند رای اولیه دادگاه را که به اشتباه یا به صورت ناحق راجع به موکل او که شخص محکوم علیه بوده بتواند تغییر بدهد.

چگونه وکیل اعاده دادرسی می تواند اقدام به گرفتن حق موکل خود بنماید ؟

خوب مسلما اثبات اینکه در رای صادره از محاکم خطا و یا قصوری رخ داده است بسیار سخت است و ممکن است بسیاری از محاکم ادعای شما را مبنی بر اینکه چنین ادعایی داشته اید نپذیرند و ادعایتان را به علت نداشتن سواد حقوقی رد کنند و شما دیگر آخرین شانس خود را برای گرفتن حق خود از دست بدهید. حالا در رابطه با پرونده های که موضوع آنها کیفری بوده به علت اهمیت که داشته قانون گذار مقررات راجع به مشمول مرور زمان را اعمال نکند و محکوم علیه این فرصت را داشته باشد که بتواند در صدد احقاق حق خود برآید. اما همیشه موضوع به این صورتی که فکر می کنید نبوده است و دیر اقدام کردن شما باعث گردد که حکم صادره به صورت ناحق راجع به شما اعمال گردد و شما مستوجب مجازاتی گردید که حقتان نبوده است.

این فرض را در رابطه با بند پ و بند چ ماده 474 می توان به وضوح دید که بر اثر قصور در حکم صادره، شخص به اتهام جرمی محکوم گردیده و به اشتباه اتهام مجرم بودن به او نسبت داده شده است و این موجبی برای پیدا شدن سو سابقه کیفری برای او گردد وحیثیت مادی و معنوی او را خدشه دار سازد . با این توضیحات تا حدودی متوجه اهمیت داشتن وکیل کیفری اعاده دادرسی شدیم و متوجه شدیم که وکیل اعاده دادسی با داشتن سواد و اطلاعات کافی راجع به مسائل حقوقی می تواند کمک شایانی به ما بنماید و با ارائه مدارک و اسناد معتبر به عالی ترین مقام قضایی که دیوان عالی کشور بوده اثبات نماید که حکم صادره که راجع به محکومیت موکل او صادر گردیده شده دچار خطای قانونی بوده است و نیازمند آن بوده که پیگیری مجددی در رابطه با حکم بدوی قطعیت صورت بپذیرد.

اهمیت دوم داشتن وکیل در رابطه با موضوع اعاده دادرسی آن بوده که طرح این شکایت قرار است در مرجع قضایی رسیدگی گردد که در حکم عالی ترین مرجع قانونی می باشد و قرار نیست که به هر شکایت بی مورد و واهی رسیدگی بنماید. لذا اگر شما نتوانستید ادله و مدارک محکم و کافی بیابید باید این مرحله اعتراض را به عنوان آخرین شانس خود برای گرفتن حکم برائت از محکمه قضایی رد شده بدانید چون در این صورت دیوان به درخواست شما ترتیب اثر نداده و چیزی جز اطاعه وقت و هزینه نصیب شما نگردیده است . اما وکیل اعاده دادرسی که در این زمینه حاذق بوده می داند که ارائه دادن چه مدارکی می تواند موجب تغییر دادن در حکم نهایی، گردد که، در مرحله اجرا بوده و راجع به شما صادر گردیده شده است.

 

همچنین بخوانید:

مدارک لازم جهت اعمال ماده 474

 

جهت اخذ مشاوره تخصصی با وکیل ماده 474 در تهران هم اکنون تماس بگیرید. صفحه رسمی اینستاگرام وکیل پرس پلی برای پاسخ به سوالات در حوزه ماده 474

 

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

نویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید