وکیل پزشکی
فهرست مطالب

وکیل پزشکی | مشاوره حقوق جرایم پزشکی | وکیل دعاوی پزشکی

وکیل پزشکی شخصی است که برای جرایم پزشکی می توانید به او مراجعه کنید. وکیل متخصص دعاوی پزشکی چه وظایفی دارد؟ در چه مواردی باید به وکیل پزشکی مراجعه کرد؟ جرایم پزشکی شامل چه عواملی می شوند؟ همه این موارد را در این مقاله توضیح داده ایم.

تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با جرایم پزشکی ، مواردی که تخلف پزشکی شناخته می شوند و قصورات پزشکی آشنا شوید. در این مطلب توضیح داده ایم که در وجود جرایم پزشکی چگونه می توانید از وکیل جرایم پزشکی کمک بگیرید و مزیت مشاوره حقوقی جرایم پزشکی وکلای وکیل پرس چیست.

وکیل پزشکی چه کسی است؟ 

جرایم پزشکی  از جمله جرایمی هستند که از دیر باز تا کنون وجود داشته اند و امروزه به جهت بالا رفتن عمل های زیبایی و تنوع در نوع عمل های که توسط پزشکان انجام می گیرند، میزان این جرایم نیز به مراتب بسیار بالا رفته است و چه بسیارند افرادی که از قصور پزشکان در امر درمان به عارضه ای مبتلا شده اند که گاها این عارضه ها عواقب نافرجامی نیز برای افراد در بر داشته است.

برخی از رخ داد های حقوقی ناشی از خطاها و قصورات پزشکی است که چنانچه اثبات شود که پزشک قصورات را مرتکب شده است بایستی در این باره پاسخگو باشد.

از این رو بسیاری از افراد که در معرض چنین خطاها و جرایم پزشکی قرار می گیرند به دنبال مطالبه حق خویش هستند و از این رو نیاز به وکیل پزشکی متخصص می باشد.

 

قصورات پزشکی چیست و شامل چه مواردی می گردد؟

قصور به معنای تقصیر پزشک می باشد که ممکن است در حیطه پزشکی با آنها مواجه گردد. قصورات پزشکی عبارتند از

 • بی احتیاطی
 • بی مبالاتی
 • عدم رعایت نظامات دولتی
 • عدم مهارت

هرکدام از موارد مذکور می تواند سبب قصور پزشک در امر درمان گردد. قصورات پزشکی بدین جهت رخ می دهد که پزشک مربوطه احتیاط های لازم را لحاظ ننموده است و به عبارت دیگر تخطی هایی است که وکیل انجام داده است

چنانچه موارد مذکور رخ دهد پزشک معالج مرتکب خطا شده است که در صورت اثبات ملزم به جبران خسارت می باشد. اما گاهی اثبات قصورات پزشکی به سهولت مقدور نمی باشد و اینجاست که نیاز به وکیل و مشاور حقوقی متخصص  در امور پزشکی می باشد تا با اثبات این امر بتوان جبران خسارت نمود.

 

بیشتر بدانید:

چگونه از پزشک متخلف شکایت کنیم؟

 

جرایم پزشکی چیست و شامل چه مواردی می گردد؟

جرم آن است که در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات لحاظ شده باشد و به عبارت دیگر مورد جرم انگاری قرار گرفته باشد .

در باب موضوعات پزشکی برخی از جرائم جرم انگاری شده است که اهم  این موارد عبارتند از:

 • سقط جنین
 • صدور گواهی خلاف واقع
 • افشای اسرار بیماران
 • خودداری از کمک به مصدومین

 

 • سقط جنین

سقط جنین  در اسلام و از نظر شرعی ممنوع است.  و از این رو قانون نیز این امر را مورد جرم انگاری قرار داده است. قانون گذار در ماده 306 قانون مجازات اسلامی در باب سقط جنین چنین آورده است:

“جنایت عمدی بر جنین، هرچند پس از حلول روح باشد، موجب قصاص نیست. در این صورت مرتکب علاوه بر پرداخت دیه به مجازات تعزیری مقرر در کتاب پنجم «تعزیرات» محکوم می شود.”

این ماده سقط جنین را جرم قلمداد نموده است و چنانچه پزشکی به سقط جنین مبادرت نماید از نظر قانون مجرم و به مجازات تعزیری طبق نظر قاضی و دیه جنین محکوم می گردد.

 

 • صدور گواهی خلاف واقع

پزشک به واسطه امر خطیری که بر عهده دارد امین محسوب می گردد و چنانچه در انجام وظایف خویش تخطی نماید مسئول می باشد. یکی از اموری که به پزشک محول شده است، صدور گواهی  جهت برخی از امور که به مراجع قضایی و ادارات رسمی و… ارجاع می شود می باشد.

از این رو مرجعی که به گواهی پزشک استناد می نماید اصل را بر این قرار می دهد که پزشک در انجام وظیفه  قصوری  مرتکب نشده است .

اما چنانچه خلاف این موضوع اثبات گردد پزشک مجرم محسوب می گردد. قانون گذار این موضوع را در ماده539 قانون مجازات اسلامی مورد جرم انگاری قرار داده است:

” هر گاه طبیب تصدیق‌نامه بر خلاف واقع درباره شخصی برای معافیت از خدمت در ادارات رسمی یا نظام وظیفه یا برای تقدیم به مراجع قضائی بدهد به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
و هر گاه تصدیق‌ نامه مزبور به واسطه اخذ ‌مال یا وجهی انجام گرفته علاوه بر استرداد و ضبط آن به عنوان جریمه، به مجازات مقرر برای رشوه‌ گیرنده محکوم می گردد.”

ماده مزبور صدور گواهی خلاف واقع را جرم و مشمول مجازات حبس و جزای نقدی قرار داده است. و چنانچه گواهی صادر گردد و سپس خلاف واقع بودن آن احراز گردد در این صورت پزشک مزبور مجرم و به مجازات حبس یا جزای نقدی محکوم می گردد.

 

 • افشای اسرار بیماران

پزشک بایستی امین و رازدار بیماران باشد، و اسرار بیماران بایستی در نزد پزشک محفوظ بماند. این امر جدای از هر چیز از نظر اخلاقی نیز مزموم می باشد . از این رو قانون گذار در ماده648 قانون مجازات اسلامی نیز این موضوع را مورد جرم انگاری قرار داده است. و چنین مقرر داشته است که:

” اطباء و جراحان و ماماها و دارو فروشان و کلیه کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه خود محرم اسرار می‌شوند هر گاه در غیر از موارد‌ قانونی، اسرار مردم را افشا کنند به سه ماه و یک روز تا یک سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم‌ می‌شوند.”

آنچه در این ماده بیان شده است این است که پزشکان در غیر از موارد قانونی و به صورت غیر مجاز به افشای اسرار بیماران مبادرت نمایند. و این امر نشان دهنده این موضوع است که چنانچه این عمل پزشک را بتوان با دیگر استنادات قانونی توجیه نمود جرمی بر پزشک بار نمی گردد.

اما چنانچه غیر از موارد قانونی اسرار خصوصی پزشکان فاش گردد،  می توان علیه پزشک دادخواست داد و وی را محکوم نمود.

 

 • خودداری از کمک به مصدومین

یکی از جرایمی که قانون گذار در حیطه پزشکی به آن نظر داشته است درماده واحده قانون مجازات خودداری از کمک به مصدومین و رفع مخاطرات جانی مصوب ۱۳۹۴آمده است در این ماده قانون گذار وظیفه کمک رسانی به اشخاص آسیب دیده را در صورتی که خطری برای فرد کمک دهنده نداشته باشد الزامی دانسته است . اما در بند 2 این ماده واحده به مواردی پرداخته است که در حیطه وظایف افراد است .

قانون گذار در این بند 2 از ماده مزبور چنین مقرر داشته است:

” هرگاه کسانی که حسب وظیفه یا قانون مکلفند به اشخاص آسیب‌دیده یا اشخاصی که در معرض خطر جانی قرار دارند کمک نمایند از اقدام‌لازم و کمک به آنها خودداری کنند، به حبس جنحه‌ای از شش ماه تا سه سال محکوم خواهند شد.”

این بند از ماده شامل پزشکان نیز می گردد که در صورت تخلف از انجام کمک به مصدومین که در خطر می باشند، مشمول مجازات  حبس واقع می گردند.

چنانچه پزشکی این عمل را مرتکب شود و مورد شکایت قرار گیرد با وی طبق ماده مزبور برخورد قانونی صورت می گیرد و وکیل پزشکی متخصص در اثبات این عمل غیر قانونی پزشک نقش به سزایی خواهد داشت.

 

در چه مواردی می توان از وکیل دعاوی پزشکی کمک گرفت؟

زمانی که بخواهید از پزشک شکایت کنید، لازم است از وکیل دعاوی پزشکی کمک بگیرید. در لیست زیر موارد شکایت از پزشک آورده شده است.

1) در جراحی غیر اصولی بینی

2)در صورت عدم دارا بودن پروانه نظام پزشکی

3)در تزریق ژل و کلاژن در صورت

4)در تشخیص اشتباه بکارت

5)جهت صدمات غیر عمدی ناشی از تقصیر پزشک

6) شکایت از پزشک از جهت تبلیغات گمراه کننده و اغفال بیماران

7) شکایت از پزشک از جهت تظاهر در شغل پزشکی و دخالت غیر مجاز در امور پزشکی

8)شکایت از پزشک از جهت جراحی پلاستیک و ترمیمی و زیبایی و پوست و مو

9) شکایت از پزشک از جهت صدور گواهی خلاف واقع پزشکی

10) شکایت از پزشک از جهت انجام اعمال خلاف شئون حرفه ای پزشکی

11) شکایت از  از جهت قتل ناشی از قصور در امور پزشکی

 

لزوم مشاوره با وکیل پزشکی در خصوص شکایت از پزشک

در سال های اخیر به جهت بالا رفتن جراحی های پزشکی شمار شکایت های پزشکی نیز بالا رفته است اما اینکه در چه مواردی امکان شکایت از پزشک وجود دارد بحث تخصصی دیگری است که نیازمند بررسی های حقوقی و اشراف بر قوانین جزایی و پزشکی و آیین نامه های مربوطه می باشد که نیازمند مشاوره با وکیل پزشکی متخصص می باشد.

از این رو توصیه می شود پیش از هر اقدامی در جهت شکایت پزشکی از پزشک معالج ، مشاوره لازم در این زمینه از وکیل پزشکی اخذ گردد.

 

چرا مشاوره حقوقی جرایم پزشکی با وکیل پرس

به جهت شیوع جرایم پزشکی و نیاز جامعه به شکایت از جهت قصور پزشکان ،گروه وکلای وکیل پرس با گرد هم آوری گروهی از کارشناسان، مشاوران و وکلای پزشکی تهران توانسته است تا حد بسیار بالایی در جهت به نتیجه رسیدن دعاوی پزشکی موفق عمل نماید و همین امر سبب شده است که بسیاری از دعاوی ارجاعی به وکلای وکیل پرس به نتیجه مطلوب منتهی گردند.

 

مزیت مشاوره حقوقی با گروه وکلای پزشکی وکیل پرس

 • اخذ مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل پزشکی متخصص
 • ارائه مشاوره حضوری با جمعی از کارشناسان ، مشاوران و وکلای پزشکی وکیل پرس
 • پرداخت حق المشاوره و حق الوکاله یک وکیل متخصص پزشکی و استفاده از مشاوره چندین وکیل پزشکی متخصص
 • بررسی موردی پرونده های ارجاعی  و پیش بینی میزان درصد موفقیت آمیز بودن طرح پرونده در محاکم قضایی
 • قبول وکالت در دعاوی پزشکی با همکاری و مشارکت چند تن از وکلای پزشکی متخصص
 • در جریان قرار دادن موکلین از جریان پرونده ها از زمان شروع رسیدگی تا مختومه شدن پرونده

 

جهت اخذ مشاوره تخصصی پزشکی با وکیل جرایم پزشکی در تهران هم اکنون تماس بگیرید.

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید