وکیل ملکی در دعاوی سرقفلی

فهرست مطالب

در دوره‌های مختلف در رابطه با اجاره املاک غیرمنقول، قوانین زیادی وضع شده است و همین باعث سردرگمی افرادی می‌شود که قصد اجاره دادن ملک خود را دارند. سرقفلی یکی از قوانینی است که در سال 1356 توسط حقوقدانان وضع شد و به کسب و کار و تجارت مربوط می‌شود. از آنجایی که برای اجاره دادن و اجاره کردن ملک باید با قوانین مربوط به آن تا حدودی آشنا باشید، به یک وکیل در دعاوی سرقفلی نیاز دارید. طبق گفته کارشناسان تیم وکیل پرس بهتر است هر نوع دعاوی در زمینه مسائل سرقفلی با مشاوره افراد متخصص صورت بگیرد تا بعدها دچار مشکل نشوید.

سرقفلی به چه معناست؟

حق کسب و کار در قانون سال 56 با سرقفلی شناخته شده است که در آن قرارداد اجاره به صورت خودکار تمدید نمی‌شود. به عبارت دیگر، به محض تمام شدن مدت زمان تعیین شده در قرارداد اجاره ملک، باید دوباره بین آن‌ها قرارداد تمدید شود. اگر مستاجر و موجر به توافق نرسند، مستاجر باید ملک را تخلیه کند.
طبق گفته مشاوران حقوقی تیم وکیل پرس، حق «سرقفلی» با حق«کسب و پیشه» تفاوت دارد و به شکل خودکار ایجاد نمی‌شود. بنابراین وقتی در حال عقد قرارداد هستید، باید با مستاجر یا صاحب ملک به توافق برسید.

وکیل ملکی در دعاوی سرقفلی کیست؟

مثل بسیاری دیگر از مسائل حقوقی، در رابطه با اجاره دادن یا گفتن ملک و محل کسب و کار (سرقفلی) به وکیل نیاز دارید. دریافت مشاوره از کارشناسان حقوقی شما را از حق و حقوقی که دارید، آگاه می‌کند. ضمن اینکه چندین نوع سرقفلی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید.

وکیل پرس در این رابطه تاکید می‌کند باید نوع سرقفلی که ممکن است مجازی یا واقعی باشد، مشخص شود. هر یک از این سرقفلی‌ها عبارتند از:
– حق سرقفلی واقعی: در این روش، نوع کسب و کار در قرارداد موردنظر طرفین نیست و به محل کار اشاره می‌کند. در واقع سرقفلی واقعی یک امتیاز است و صاحب ملک آن در زمان عقد قرارداد به مستاجر می‌دهد و در ازای آن، مبلغ مشخصی را از مستاجر دریافت می‌کند.
– در سرقفلی مجازی حق کسب و پیشه صاحب ملک به مستاجر داده می‌شود که میزان اجاره به میزان موفقیت، اعتبار و شهرت و تلاش مستاجر بستگی دارد.
نقش وکیل ملکی در دعاوی سرقفلی در نوع مجازی و واقعی، آشنایی کامل با شرایط عمومی و قوانین است. ضمن اینکه باید متن قرارداد را برحسب نوع سرقفلی تنظیم کند. مشاوره حقوقی ملکی باید زمان تنظیم اسناد مواردی از جمله محل ملک، نوع، مساحت، گنجایش و امکانات آن را ذکر کند.

 

 

بهترین وکیل متخصص سرقفلی کیست؟

مشاور حقوقی سرقفلی مغازه باید با نحوه توافق بر سر سرقفلی و تنظیم اسناد و حقوق و قوانین کامل آن آشنا باشد. ایجاد توافق بین موجر و مستاجر هم می‌تواند با ارائه مشاوره کارشناس حقوقی ملکی صورت بگیرد.

طبق گفته تیم حقوقی وکیل پرس عقد قرارداد سرقفلی مغازه به سه شکل انجام می‌شود که در این رابطه وکیل دعاوی سرقفلی باید با این سه روش آشنا باشد:

پرداخت وجه به صاحب ملک: در یک شکل مستاجر باید مبلغی را با عنوان سرقفلی به صاحب ملک پرداخت کند و مالک هم موظف است زمان تخلیه ملک از سوی مستاجر، این وجه را به ارزش روز (محاسبه نرخ تورم) به او پرداخت کند.
در شکل دوم، صاحب مغازه می‌تواند هر سال با توجه به نرخ تورم و نرخ متعارف اجاره مغازه، ملک را به مستاجر بدهد. اگر تمایلی برای این کار نداشته باشد، با عدم تمدید قرارداد، توافق تمام می‌شود و باید مبلغی را به عنوان سرقفلی به مستاجر پرداخت کند.
در شکل سوم بهترین وکیل ملکی دعاوی سرقفلی قرارداد را منعقد می‌کند و طرفین نیز موظفند قرارداد را امضا کنند. طبق این قرارداد مستاجر می‌تواند هر سال مغازه را با قیمت قرارداد قبل تمدید کند. اگر هیچ یک از طرفین تمایلی به ادامه نداشته باشند، صاحب ملک باید مبلغ سرقفلی را به مستاجر پرداخت کند.

حرف آخر
وکیل متخصص دعاوی سرقفلی فردی است که با مشتركات حق كسب، پيشه و تجارت مربوط به قوانین سرقفلی آشنایی کافی دارد. بنابراین مستاجر و موجر را از حق و حقوق قانونی‌شان برای عقد، تمدید یا لغو قرارداد آشنا می‌کند. در صورتی که در زمان عقد قرارداد، صاحب مغازه و مستاجر دچار مشکل حقوقی شوند، از طریق وکیل ملکی در دعاوی سرقفلی می‌تواند این مشکل را محاکم قضایی پیگیری کرد.
برای استخدام وکیل ملکی در این دعاوی می‌توانید با کارشناسان ما در وکیل پرس با شماره تلفن 09101413904 تماس بگیرید.

سوالات متداول درحوزه وکیل ملکی در دعاوی سرقفلی

وکیل دعاوی سرقفلی کیست؟

او شخصی است که با قوانین سرقفلی (اجاره مغازه با حق و حقوق خاص) آشنایی کامل دارد. حق سرقفلی مجازی و واقعی دو نوع این قرارداد است که مشاوره حقوقی با آن آشنایی دارد.

هزینه استخدام وکیل سرقفلی مغازه چقدر است؟

میزان دستمزد این فرد به ارزش مغازه بستگی دارد. برای مغازه‌های معتبر با درآمد بالا مطمئنا باید دستمزد بیشتری را پرداخت کنید. همچنین اگر دچار مشکلات حقوقی باشید، از طرف وکیل پیگیری می‌شود که میزان دستمزد را بالا می‌برد.

 

وکیل پرس به پاس قدردانی از همراهی شما با همکاری هولدینگ آرمانی هاب خدمات و تخفیفات ویژه ای را برای شما عزیزان در نظر گرفته، شما می توانید با ثبت شماره خود از این خدمات و تخفیفات مطلع شوید.

گاروبین، خدمات آزمایشگاهی در محل؛ نمونه گیری رایگان
بدادم برس، خدمات تعمیرات و تاسیسات؛ ایاب و ذهاب رایگان
نگاه آرمانی، خدمات مارکتینگ و برندینگ

"*" indicates required fields

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید