خانواده

وکیل خانواده

تصویر وکیل خانواده

علم حقوق به حوزه های بسیار زیاد و متنوعی تقسیم شده است که شاید بتوان گفت که حوزه خانواده از مهمترین این موارد بشمار می رود. در اهمیت خانواده و تاثیر آن در سلامت افراد و جامعه در مقالات قبل هم صحبت کردیم. اما مسلم است که با توجه به جایگاه بالای خانواده، حقوق خانواده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همان طور حتما می دانید و به منظور رسیدگی به هر موضوعی می بایست به متخصصین آن موضوع مراجعه کرد. در موضوع خانواده و موضوعات حقوقی آن نیز باید به متخصصان آن که شامل وکیل خانواده و مشاور خانواده می باشند مراجعه نمود. یک وکیل خانواده یا مشاور حقوقی خانواده پیوسته تلاش می کنند تا مشکلات حقوقی خانواده ها را به واسطه دادن مشاوره حقوقی به حداقل برسانند.

تعریف وکیل خانواده

قبل از اینکه تعریفی از وکیل خانواده داشته باشیم باید بگوییم وکیل چه کسی است.

وکیل شخصی است که از طرف شخص یا اشخاص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) به عنوان نایب و جانشین انتخاب می شود. در نتیجه با توجه به این تعریف می توان گفت که وکیل خانواده به وکیلی گفته می شود که از طرف زوجین انتخاب شده و جانشین آنها در امور حقوقی باشد و رسیدگی به پرونده ها و موارد حقوقی که به خانواده ارتباط پیدا می کند، بر عهده این شخص است. یک وکیل خانواده با دادن اطلاعات حقوقی در قالب مشاوره حقوقی به اعضای خانواده سعی می کند آنها را از آسیب ها و مشکلات حقوقی که ممکن است در ادامه برای آن ها ایجاد مشکل نماید جلوگیری کند و اعضای خانواده را در قبال این نوع مشکلات مصون نگاه می دارد.

در اینجا بهتر است این نکته را درنظر داشته باشید یک وکیل خانواده مطمعن وکیلی است که سال ها به کسب دانش و تجربه در محاکم قضایی سپری کرده باشد. در نتیجه هر شخصی نمی تواند دعا کند که در زمینه مسایل حقوقی قادر است مشکلات شما را برطرف سازد.

 

تصویر وکیل خانواده چیست

 

وکیل خانواده وکیلی است که به صورت مستمر و با گذشت سالیان در دادگاه های خانواده رفت و آمد دارد و دعاوی مختلف خانوادگی را پشت سر گذاشته باشد. لازم است مطلع باشید نه تنها یک شخص نا آگاه با راهنمای غلط، که یک وکیل بی تجربه نیز می تواند موکلش را به سوی شکست هدایت کند! از این رو فقط اطلاعات حقوقی در محاکم خانواده کافی نیست. آشنایی با رویه دادگاه بدوی، تجدید نظر و دیوان عالی کشور در پیروزی نقش کلیدی دارد. وکیل خانواده می بایستی برای دفاع بهتر، دانسته های به روز داشته باشد و در آراء و رویه قضایی کنکاش کند و توامان صاحب علم و تجربه در خصوص حقوق خانواده باشد. و توصیه می شود هرگز به تجربیات ناقص و دانسته های پراکنده خود و دیگران اعتماد نکنید و کار را به وکیل خانواده مجرب بسپارید. بهترین وکیل خانواده علاوه بر اینکه محرم اسرار موکل است بایستی به موکلش دید واقع بینانه بدهد. از نا امید کردن و  دادن امید واهی بپرهیزد.

وظایف وکیل خانواده

پس از اینکه شخصی را به عنوان وکیل خانواده در نظر می گیریم، وکیل خانواده وظایفی را در قبال ما خواهد داشت.

 • دانش و تجربه کافی در زمینه حقوقی و به ویژه دعاوی حقوقی خانواده داشته باشد
 • محرم اسرار باشد بدین معنا که یک وکیل خانواده به هیچ عنوان نباید اسرار خانواده را منتشر کند
 • سرعت دادن به روند رسیدگی پرونده ها بو واسطه تحقیق و بررسی پرونده های مشابه
 • برخورداری از از فن بیان بالا به منظور دفاع از موکلین

بسیاری از عزیزان بر این عقیده هستند که مراجعه به وکیل خانواده پس از بروز اختلاف و یا دعوای خانوادگی قابل طرح و مورد نیاز می باشد. در حالی که اگر قبل از انجام هر کار حقوقی از قبیل: ازدواج، انجام هرگونه قرارداد، انحصار وراثت، اثبات و نفی نسب و یا هر موضوع خانوادگی دیگر با یک وکیل خانواده مشورت نماییم بسیاری از آسیب هایی که در ادامه ممکن است با آنها مواجه شویم پیشگیری نماییم.

بسیار جالب است که بدانید در جوامع مترقی همچنان که هر خانواده ای دارای پزشک خانواده هست، وکیل خانوادگی هم دارند و در همه شئونات زندگی خویش از مشورت و پیشنهادات و نظرات وکیل خانواده بهره مند می شوند.

کلمه‌ی وکیل ذاتا به معنای تکیه کردن، اتکا کردن به یک شخص است، همانطور که ممکن است شنیده باشید خداوند وکیل است یعنی ما به خداوند توکل می کنیم یعنی تکیه می کنیم. بنابراین کلمه‌ وکیل از تکیه کردن می آید. یعنی در حقیقت فردی به فرد دیگری تکیه می کند و آن شخص را جایگزین خودش در مسائل حقوقی و در دفاع از حقوق خودش قرار می دهد.

حال این کلمه وکیل به معنای نماینده قراردادی هم است. یعنی در حقیقت شخصی شخص دیگری را انتخاب می کند تا به جای او از حقوقش دفاع کند. همچنین به جای او قراردادی را امضا کند و یا به جای او اعمال یا وقایع حقوقی را رقم بزند. حال این اعمال حقوقی ممکن است اعمال حقوقی یک جانبه و یا اعمال حقوقی دوجانبه باشد.

انواع وکیل

 موضوع وکیل در اصطلاح کار وکالت به دو نوع است. به بیان ساده تر می توان گفت دو نوع وکیل داریم. از یک منظر وکلای مربوط به کانون وکلای دادگستری هستند و دیگری وکلایی که مربوط به قوه قضائیه یا همان وکلای 187 می باشند. اختیارات و نوع کارکرد آنها تفاوت زیادی با هم تفاوتی ندارند. یعنی دادگاه ها، وکلای کانون وکلا و همچنین وکلای 187 را به عنوان وکیل می شناخته و اختیارات را در دادگستری می پذیرفته و دفاعیات آنها را استماع می کنند. اما سربرگ وکالت نامه های آنها متفاوت است و از نظر تمبر مالیاتی ممکن است اختلافاتی وجود داشته باشد. از نظر شکل کارگزینی اتفاقی که می افتد اینست که یک وکیل به عنوان وکیل دادگستری انتخاب شود حالا چه به عنوان وکیل قوه قضائیه و چه به عنوان وکیل کانون وکلا.

حال ممکن است تفاوت هایی داشته باشند و این تفاوت ها، بیشتر تفاوت های شکلی است و در ماهیت قضیه آن چنان اختلافی بین وکلا 187 و وکلای کانون دادگستری وجود ندارد. آنچه که مهم است این است که همه این ها پروانه وکالت دارند و با پروانه وکالتی که تمدید می شود هر ساله می توانند در دادگستری حضور پیدا کرده و از حقوق موکل خود دفاع کنند.

در مقاله مشاوره وکیل خانواده در مورد حوزه وکیل خانواده صحبت هایی کردیم از قبیل مهریه، نفقه، اجرت المثل. همچنین توضیحاتی در مورد بحث نامزدی دادیم و خساراتی که در دوران نامزدی ممکن است به هر یک از زوجین وارد شود و این که چگونه می توانند خسارات خود را مطالبه کنند و از نظر معنوی و هر یک از این ها از نظر مادی چه آثاری دارند. همچنین مباحث مربوط به حقوق خانواده را در بحث موضوعاتی مانند ابطال قرارداد نکاح، فسخ یا طلاق را سابقا توضیح دادیم.

در این مبحث توضیحاتی درمورد برخی از حوزه های فعالیت و تخصص وکلای خانواده خواهیم پرداخت. بدین معنا که وارد ماهیت قضیه نمی شویم که مثلا یک وکیل خانواده چه کار می کند و یا چه دادخواستی را باید بدهد و چگونه این دادخواست باید تنظیم شود. این موارد تخصص وکیل خانواده است. ما بیشتر راجع به موضوع وکیل خانواده در خصوص کلیات قضیه که می تواند انجام دهد و کارهایی که باید انجام دهد و انجام می دهد صحبت خواهیم کرد.

ارث

یکی از موضوعات بسیار مهم در بحث خانواده بحث ارث و وصیت است. در حقوق ما ارث یک بحث قهری است. یعنی ممکن است شنیده باشید، پدری یا خانواده ای یکی از اعضای خانواده را می خواهد از ارث محروم کند. چنین چیزی اصلا امکان ندارد. در حقوق کشور ما محرومیت از ارث وجود ندارد و پدر نمی تواند مثلا یکی از فرزندان را انتخاب کند و بگوید که بر اساس توافقی که من با سایر ورثه کردم یا مثلا بر اساس نامه ای که من نوشتم، یا بر اساس اختلافی که من با فرزندم دارم او را از ارث محروم می کنم. همچنین چیزی اصلا در قانون ایران پذیرفته نیست.

تصویر ارث

 

اما بعضی از عوامل ممکن است شخص را از ارث محروم کند مانند زمانی که فرد مورد نظر عمل قتل را انجام داده باشد. یعنی اگر کسی که مورث خود را عمدا کشته باشد، از ارث محروم می شود و نمی تواند جزء ورثه باشد.

طبقات ارث

در مورد ارث سه طبقه داریم. سه طبقه که از همدیگر ارث می برند.

طبقه اول

اولین طبقه ارث بین اولاد و اولاد اولاد و همچنین پدر و مادر و اجداد نفوذ دارد. یعنی در حقیقت اگر یک شخص از دنیا برود اولین کسانی که ارث می برند فرزندان آن شخص و پدر و مادر شخص هستند اگر که زنده باشند. یعنی شرط وراثت این است که شخصی که می خواهد از ارث بهرمند شود، در تاریخی که وفات شخص متوفی اتفاق می افتد باید زنده باشد. بنابراین اگر یکی از فرزندان، قبل از پدرشان و یا قبل از مادرشان از دنیا بروند از ارث محروم می شوند و فرزندانشان و فرزندان آن اشخاصی که قبل از وارث از دنیا رفتند نمی توانند مدعی ارث پدر خودشان شوند و یا مدعی بحث قائم مقامی شوند مگر اینکه فرزند دیگری وجود نداشته باشد.

طبقه دوم

طبقه دوم ارث بین برادر و خواهران و اجداد یعنی پدر پدر یا اولاد اولاد است که نفوذ دارد. بنابراین در صورتی که از طبقه اول هیچ کسی وجود نداشته باشد یعنی شخصی فرزندی نداشته باشد و یا پدر و مادرش زنده نباشند، نوبت به طبقه بعد می رسد و برادران و خواهران از آن شخص ارث می برند.

طبقه سوم

طبقه سوم عموها، عمه ها، خاله ها، دایی ها و فرزندان آنها هستند. این دسته به شرطی ارث می برند که از طبقات قبلی هیچ کسی وجود نداشته باشد. بنابراین اگر شخصی از دنیا برود، به عنوان مثال نه برادر و نه خواهری داشته باشد یا پدر و مادری و یا فرزندی وجود نداشته باشد، در این مرحله نوبت به ارث بردن عموها، عمه ها، خاله ها، دایی ها و فرزندان آنها می رسد. حال باید دید میزان ارث آنها بر اساس قواعدی که در قانون مدنی ایران و همچنین بر اساس آنچه در قرآن پیش بینی شده از آن شخص بخصوص چه مقدار است.

حجر

 حجر در خانواده

موضوع بعدی در مورد بحث حجر است حجر در مورد اشخاصی است که یا به سن رشد نرسیده اند صفیح هستند یا مجنون هستند. خب این اشخاص حسب مورد یا ولی قهری دارند یا قیم دارند و برحسب آن که چه شرایطی را داشته باشند هر کدام از این اشخاص ممکن است تابع قوانین خاص خود باشند.

قیم

قیم در مورد اشخاصی هست که بعد از سن رشد مبتلا به جنون یا صفح می شوند. مثلا شخصی به سن 18 سالگی می رسد بعد از 18 سالگی اختلال مشاعر پیدا می کند و مجنون می شود یا اینکه قدرت درک و تأمل مسائل مالی اش را از دست می دهد. و درنتیجه مبتلا به صفح می شود. و نتیجتا برای همچین شخصی دادگاه قیم تعیین می کند.

قیم اختیاراتش مانند یک وکیل است منتهی با یک محدودیت هایی که قانون دادگاه تعیین می کند. قیم را اصطلاح دیگری که در موردش به کار می برند وکیل یا نماینده ی قضائی است. یعنی کسی که دادگاه آن را به عنوان وکیل یک شخص انتخاب کرده و در حدود آن وکالتی که دادگاه و قانون به او می دهد، اختیاراتی دارد. که از جانب شخص مجنون یا شخص صفیح یا شخص صغیری که دارای ولی قهری نیست. حال یا ولی اش از دنیا رفته یا خود ولی قهری، دچار جنون یا صفح شده و نتیجتا قدرت تعمل در مسائل مالی خودش را ندارد. در نتیجه برای شخص از سوی دادگاه یک قیم تعیین می شود و این شخص چه بخواهد قراردادی امضاء کند چه حساب بانکی افتتاح کند چه بخواهد در دادگاه، دعوایی طرح کند، همه از طریق قیم باید انجام شود.

ولی قهری

موضوع دیگر ولی قهری است. ولی قهری در مورد طفل صغیر یا مجنونی است که جنونش متصل به صغرش است.

این به چه معناست؟ یعنی در مورد شخصی که به سن 18 سالگی رسیده، ولی قبل از سن 18 سالگی مجنون بوده یا صفیح بوده، و بعد از 18 سالگی هم بر جنون و صفح خودش باقی می ماند. در این صورت بر اساس اصل استثفاء آن شخصی که ولایت داشته ولایتش همینطور ادامه پیدا می کند و ولی می ماند و می تواند و  تکلیف دارد که در اموال و حقوق مالی شخص متصرف شود. چه دادخواستی بخواهد طرح کند و چه قراردادی بخواهد منعقد کند، پدر می تواند اموالی را به نام فرزندش بخرد و بفروشد و یا هر آنچه خواست با خودش معامله کند. یعنی یک طرف قرارداد خودش باشد و طرف دیگر قرارداد فرزندش باشد و هر موقع بخواهد می تواند اموالش را به نام فرزندش بزند. هر موقع بخواهد می تواند اموال را از نام فرزند به نام خودش یا هر شخص دیگری را که تشخیص می دهد برگرداند چون ولایت پدر تا زمانی که شخص به سن قانونی برسد ولایت قهری است. حتی در مورد بحث ازدواج خانم ها ولایت پدر تا زمان باکره بودن شخص، ادامه دارد. یعنی تا زمانی که اولین ازدواج را دختری نکرده حتی اگر سی سال یا چهل سال  یا پنجاه سال داشته باشه و پدرش یا جد پدری این شخص زنده باشد برای وقوع ازدواج بایستی از پدر رضایت کتبی و محضری یا رضایت رسمی داشته باشد و بتواند ازدواج کند.

نسب

نسب

بحث دیگری که در حوزه ی کاری یک وکیل خانواده است و وکیل خانواده باید در این حوزه تخصص داشته باشد، بحث اثبات یا نفی نسب است. اثبات نسب موقعی مطرح می شود که یک شخص به وکیل خانواده مراجعه می کند و مدعی می شود که در آن خانواده یک ارتباط خونی وجود دارد. یعنی پدر به واسطه ازدواج موقتی که با مادر این شخص داشته یا حالا به هر شکلی ازدواج به شبهه ای که اتفاق افتاده است، پدر این شخص بوده است. حتی در این خانواده بوده و مادرش هم همان مادر است، ولی به دلایلی اشتباهاتی اتفاق افتاده و این شخص نتوانسته اسمش را در آن خانواده ثبت کند و در شناسنامه خانواده هم اسمی ندارد.

بنابراین از بهره مندی از حقوقی که نسب به یک شخصی القا و تأمین می کند محروم می شود. بدین وسیله می خواهد با تقدیم دادخواست اثبات نسب در دادگاه ثابت کند که جزء این خانواده و از خون این خانواده است و می تواند از این خانواده ارث ببرد و یا از سایر مزایا بهرمند شود.

نفقه هست، نفقه اقارب هست که می تواند از آنها بهرمند شود. بنابراین خیلی از افراد هستند که به ما مراجعه می کنند و می گویند که در حقوق و حوزه‌ی اثبات نسب می خواهیم کارهایی انجام دهیم. می خواهیم نسب خود را به فلان خانواده اثبات کنیم. وکیل خانواده بایستی به دادگاه خانواده مراجعه کند و با تقدیم دادخواست اثبات نسب موضوع را اثبات کند که این شخص منتسب به آن خانواده است. مدارک زیادی ممکن است ارائه شود از جمله استماع شهادت شهود، استعلام های لازم از مراجع مربوطه، بیمارستان ها و همچنین ممکن است دادگاه به کارشناس و پزشکی قانونی ارجاع کند و DNA بررسی شود که آیا قابل انتساب به این خانواده است یا اصلا قابل انتساب نیست و یک چنین داد خواستی منتفی است.

اثبات نسب

در صورتی که اثبات شود، شخص می تواند بر اساس حکم اثبات نسبی که گرفته است، می تواند آثارش را از دادگاه بخواهد. از جمله اینکه بخواهد اثبات کند که شناسنامه اش را اصلاح کند یا از ارثی بهرمند شود، یا اموالی را که قبلاً بدون رضایت این شخص انتقال پیدا کرده ابطالش را از دادگاه بخواهد، یا دادخواست الزام به تنظیم سند به نفع این ورثه را به عنوان یکی از وراث تقدیم کند و از دادگاه درخواست کند. آثار نسب به هر حال متعدد است چرا که شخصی که ابویت خودش را بنوت خودش، اثبات می کند، می تواند از مزایای قانونی و آثار حقوقی آن هم بهره مند و برخوردار شود.

بحث دیگر عکس موضوع است. یعنی در حقیقت ما مواردی را هم دیده ایم که شخصی مراجعه می کند و می گوید که فلان شخص، برادر ما نیست. اصلاً این شخص خودش را الحاق کرده و از طریق جعلی و کذبی وارد شده است. به شناسنامه ی پدر ما الحاق کردند و این شخص جزء خانواده ی ما نبوده. در این صورت اعضای این خانواده یا هر کس از اشخاص ذینفع، می توانند با مراجعه باز هم به دادگاه خانواده دادخواست نفی نسب را تقدیم کنند. در صورتی که دادگاه رسیدگی کند از طریق آزمایش های لازم و با دلایل محکمه پسند به این نتیجه برسد که واقعا از نظر قانونی و فیزیکی، امکان عملی این شخص قابل انتساب و الحاق به آن خانواده نیست، نسبت به آثارش هم اقدام خواهد کرد. از جمله اینکه شناسنامه ابطال می شود و شناسنامه جدید با اصلاح شناسنامه صادر می شود. در نهایت شخص ممکن است از ارثی که بهره مند شده محروم خواهد شد.

وکیل خانواده5

اگر سندی از پدر به نامش خورده باشد ممکن است سند ابطالش از دادخواست خواسته شود. اگر دادخواست انحصار وراثتی تقدیم شده و دادگاه براساس آن شناسنامه و بر اساس استعلامی که از اداره ی ثبت احوال گرفته است در حقیقت این موضوع حصر وراثت را پذیرفته و انحصار وراثت کرده و اثبات شود که این نسب منتفی است و بایستی انحصار وراثت را منتفی کند و بر اساس رای جدیدی که از دادگاه صادر شده، انحصار وراثت مجدد صادر بکند. بر همان اساس هم ارث تقسیم می شود و همچنین در مورد تحریر ترکه و تقسیم ترکه و تنفیذ وصیت، ممکن است تمام این موضوعات بر اساس رایی که جدیدا دادگاه صادر کرده و نسب را منتفی بداند و تمام احکام به حالت قبل از اثبات نفی نسب آثار اعاده شود.

وصیت

موضوع دیگری که در حوزه‌ حقوق خانواده معمولا مطرح می شود بحث وصیت است که معمولا بین اشخاص نزدیک به هم اتفاق می افتد. البته گاهی اوقات هم وصیت به نفعه یا به عهده اشخاص غیر از اعضای خانواده هم انجام می شود.

وصیت دو نوع است وصیت تملیکی و وصیت عهدی.

وصیت تملیکی

در وصیت تملیکی، شخصی که ممکن است احساس کند که در حال موت است و یا ممکن است در ایام آتی از دنیا برود وصیت می کند به اینکه قسمتی از اموالش به نام شخص معینی که خودش تعیین می کند منتقل شود.

آن چیزی که در حقوق ایران مورد قبول است و دادگاه های ایران می پذیرند، یک سوم اموال را شخص می تواند وصیت کند. مازاد بر آن در صورتی قابل وصیت و قابل قبول است که باقی وراث آن را تنفیذ کنند.

وصیت تملیکی

بنابراین زیاده بر ثلث موکول است بر تنفیذ سایر ورثه. یعنی اگر سایر ورثه بعد از فوت متوفی قبول نکنند که یک سوم یا بیشتر از یک سوم اموال به وصی منتقل شود یا مصابح منتقل شود ، این قطعا قابلیت ابطال را در آن قسمت مازاد وصیت نامه خواهد داشت.

وصیت عهدی

دومین نوع وصیت، وصیت عهدی است. در وصیت عهدی شخص ممکن است به وصی تعهد دهد. به طور مثال این کار را انجام دهد، یا ملکی را بخرد یا وقفی را انجام دهد یا مدرسه ای بسازد و یا اینکه مثلا قرآنی را به جای بخصوصی هدیه کند. اینها مواردی از وصیت عهدی است که به عهده وصی قرار می گیرد و اگر بپذیرد متعهد است که چه از نظر شرعی و چه از نظر قانونی این کارها را انجام دهد و الزام آن را به انجام موضوع وصیت از دادگاه تقاضا کند.

این قبیل موضوعات در حوزه‌ی تخصص وکیل خانواده است. اگر بخواهیم بیشتر راجع به این موضوعات صحبت کنید، و اطلاعات بیشتری را کسب کنید، همکاران ما و متخصصین حوزه ی وکیل خانواده در این زمینه از طریق سایت وکیل پرس شما را راهنمایی خواهند کرد.

در پایان این مقاله امیدواریم که مطالب مطروحه مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بتواند در مسیر زندگی گرمتان گره ای از مشکلات بازنماید و در ادامه مسیر زندگی از بروز مسائل این چنینی پیشگیری کند.

باز هم با افتخار اعلام می کنیم که مجموعه وکیل پرس به صورت شبانه روزی و به دو صورت مشاوره تلفنی رایگان و مشاوره آنلاین رایگان آماده ی پاسخ گویی به سوالات و مشکلات شما هموطنان عزیز می باشد.

2 دیدگاه در “وکیل خانواده

 1. صولتی گفت:

  اگر مردی نفقه زنش رو نده، اون خانم در اولین قدم باید چکار کنه ؟ برای اینکه قانونی اقدام کنه درباره این موضوع

  1. سجاد نوری گفت:

   با سلام و احترام
   نفقه شامل موارد متعددی است و ممکنه در بسیاری از حالت ها نفقه شامل حال خانم نشود. برای اطلاع و از چگونگی اقدام باید شرایط را بیشتر توضیح دهید. با وکلا و کارشناسان حقوقی ما تماس بگیرید تا با شرح دقیق تر شرایط، به صورت رایگان مشاوره حقوقی در این زمینه دریافت کنید.
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *