وکیل خانواده
فهرست مطالب

وکیل خانواده کیست؟

وکیل خانواده فردی است که اطلاعات جامع و کاملی راجع به امور حقوقی خانواده را دارا می باشد. ما در این مطلب درباره وکیل خانواده و وظایف او صحبت خواهیم کرد.

اگر می‌خواهید بدانید وکیل خانواده کیست و جه وظایفی دارد، تا انتهای این مطلب با وکیل پرس همراه باشید. متاسفانه دعاوی خانواده حجم بالایی از پرونده ها را در محاکم به خود اختصاص داده اند اما آنچه مسلم است‌ این است که اکثر مراجعات به دادگاه های خانواده به جهت عدم آگاهی از قوانین خانواده محکوم به شکست می‌باشد و گاهی نیز با اطاله دادرسی مواجه می‌گردند.

وکیل خانواده کیست؟

 

وکیل خانواده کیست و چه وظایفی دارد؟

در ابتدا به تعریف وکیل خانواده و وظایف آن می‌پردازیم. ماده 4 قانون حمایت خانواده اموری را در صلاحیت دادگاه خانواده قرار داده است این امور عبارتند از:

 •  نامزدی و خسارات ناشی از برهم‌زدن آن 

بسیار اتفاق می‌افتد که مراسم نامزدی بین دو نفر بنا به هر دلیلی برهم می‌خورد‌ و در اکثر مواقع هدایایی ممکن است بین طرفین رد و بدل شده باشد که لازم است پس از برهم خوردن نامزدی به صاحب آن ها اعاده گردد. اما چنانچه هر کدام از طرفین‌ از این امر امتناع نمایند. طرف مقابل می‌تواند ،بابت اعاده و یا خساراتی که از برهم خوردن نامزدی متوجه او شده است در محاکم خانواده دادخواست بدهد. در این میان شما می توانید از وکلای خبره در امور خانواده کمک بگیرید تا بتوانید حق خود را پس بگیرید.

 • نکاح دائم، موقت و اذن در نکاح

ثبت نکاح دائم ، فسخ و انفساخ آن ها الزامی است. ثبت نکاح موقت اجباری نمی‌باشد مگر اینکه شرایطی وجود داشته باشد از‌ جمله این شرایط در ماده 21 قانون حمایت از خانواده آمده است که عبارتند از:

1) باردار شدن زوجه

2)توافق طرفین

3)شرط ضمن عقد

چنانچه مردی از ثبت نکاح دائم و یا موقت امتناع نماید می‌توان بر علیه او در دادگاه خانواده دادخواست داد و وی را الزام نمود.

ازدواج دختره باکره بدون اذن پدر ممنوع است. چنانچه پدری بدون دلیل موجه با اجازه‌ ازدواج ‌دختر خویش مخالفت نماید، دختر می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده و معرفی فرد مورد نظر خویش اجازه ازدواج را از دادگاه بگیرد. وکیل خانواده در این زمینه می تواند کمک شایانی به این افراد داشته باشد.

 

 •  ازدواج مجدد

مرد نمی‌تواند بدون اجازه همسر اول ازدواج مجدد نماید اما چنانچه شرایطی وجود داشته باشد می‌تواند ازدواج مجدد داشته باشد از جمله این شرایط رضایت همسر نخست، عقیم بودن همسر، عدم انجام وظایف زناشویی و… می‌باشد اما در غیر این موارد مجاز به ازدواج مجدد نمی‌باشد و چنانچه بدون شرایط به چنین امری اقدام نماید، همسر نخست می‌تواند در دادگاه خانواده به این موضوع معترض گردد.

 • جهیزیه

جهیزیه اسباب و وسایلی است که زن به منظور استفاده به خانه مرد می برد و معمولا لیست این اسباب نوشته میشود و به امضای مرد می رسد. به لیست مزبور سیاهه گفته می شود. جهیزیه مزبور به زن تعلق دارد و چنانچه زن قصد جدایی از مرد را داشته باشد، می‌تواند جهیزیه خویش را مطالبه نماید و چنانچه مرد از مطالبه امتناع نماید، زن میتواند در دادگاه خانواده تقاضای استرداد جهیزیه خویش را با توجه به سیاهه مطالبه نماید.

 • مهریه

مهریه حقی است که به سبب عقد نکاح به زن تعلق می‌گیرد و بر ذمه مرد می‌باشد. مهریه را میتوان ضمن عقد نکاح و یا پس از آن معین نمود و میزان معینی برای‌ مهریه در قانون تعیین نشده است و به توافق زن و مرد باز میگردد. مهریه عند المطالبه می‌باشد و هر زمان زن درخواست نماید مرد بایستی آن را پرداخت نماید .چنانچه زن مهریه را مطالبه نماید و مرد از پرداخت امتناع نماید‌،زن می‌تواند دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه خانواده بدهد.

 • نفقه زوجه و اجرت ‌ المثل ایام زوجیت

نفقه به معنای خرجی می‌باشد و مرد موظف است تا زمانیکه زن در قید زوجیت وی می‌باشد خرج روزانه وی را پرداخت نماید و اجرت المثل نیز حق الزحمه اموری است که زن در منزل شوهر برعهده دارد. این حقوق متعلق به زن و بر ذمه مرد می‌باشد و چنانچه مردی از پرداخت این مبالغ امتناع نماید،زن می تواند بابت امتناع این امر در دادگاه خانواده دادخواست بدهد.

 •  تمکین و نشوز

تمکین بر دو نوع است. تمکین عام و تمکین خاص. تمکین عام به معنای پذیرش ریاست مرد بر خانواده است و تمکین خاص انجام وظایف خاص زناشویی از سوی زن می باشد. با انعقاد عقد نکاح زن بایستی در مقابل مرد به انجام وظایف زناشویی تمکین نماید. چنانچه زن تمکین ننماید،مرد می‌تواند در دادگاه خانواده جهت عدم تمکین زن دادخواست بدهد و الزام وی را به تمکین از دادگاه بخواهد.

زنی که در مقابل شوهر خویش تمکین ننماید ناشزه محسوب می‌شود. به زن ناشزه نفقه تعلق نمی‌گیرد. چنانچه زن بابت نفقه شکایت نماید و مرد ثابت کند که زن ناشزه بوده است، مرد از پرداخت نفقه معاف می‌گردد.

 •  طلاق

طلاق به معنایی جدایی زن ‌و مرد از یکدیگر می‌باشد که احکام خاص خود را دارا است. حق طلاق در قانون ایران از حقوق مرد است و مرد است که می تواند همسر خویش را مطلقه نماید. اما در شرایطی زن نیز می تواند درخواست طلاق بدهد‌، از جمله مواردی که زن تحت عسر و حرج (سختی در زندگی ) قرار گرفته باشد که در این صورت می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده در خواست طلاق را مطرح نماید.

بحث در باب طلاق بسیار است و در حوصله این بحث نمیگنجد اما چنانچه وضعیت زندگی زوجین به این مرحله برسد، لازم است که پیش از هر اقدامی، اطلاعات کافی در این زمینه کسب گردد. وکیل طلاق در این موضوع می تواند نقش به سزایی داشته باشد. توصیه می شود، جهت اطلاعات تکمیلی به مقاله وکیل طلاق مراجعه نمایید.


 

حضانت و ملاقات طفل

حضانت طفل بر عهده پدر و مادر می‌باشد اما چنانچه زن ومرد از یکدیگر جدا شوند، حضانت فرزند چه دختر و چه پسر تا سن هفت سالگی با مادر و پس از آن با پدر می‌باشد اما گاهی زن یا مرد بنا به دلایلی ترجیح میدهند که حضانت فرزند را برخلاف آنچه در قانون آمده است بر عهده گیرند.

برای مثال فرزند بالای هفت سال است و حضانت متعلق به پدر است اما مرد اعتیاد به مواد مخدر یا تجاهر به فساد دارد و زن ترجیح میدهد که حضانت را خود بر عهده بگیرد از این رو به دادگاه خانواده برای حضانت فرزند دادخواست می‌دهد و یا اینکه پس از اینکه حضانت به یکی از ابوین داده میشود طرف مقابل اجازه ملاقات را به طرف مقابل نمیدهد که در این صورت نیز دادگاه خانواده در باب این موضوع تصمیم می‌گیرد.

 موارد فوق به تناسب اهمیت آنها حجم قابل توجهی از دعاوی را در محاکم خانواده به خود اختصاص داده اند. دعاوی خانواده از این جهت که در زمره دعاوی حقوقی می‌باشند‌، با اطاله دادرسی در محاکم مواجه می‌گردند و این موضوع سبب شده است که متقاضیان در طی روند دادرسی با نا امیدی مواجه گردند و گاها از ادامه مسیر منصرف شوند. از این رو توصیه می‌شود این دعاوی به وکیل خانواده سپرده شود. همچنین ما در یک مقاله جداگانه به موضوع مهم حضانت فرزند پرداخته ایم که امیدواریم شما عزیزان ، با مطالعه این مقاله به پاسخ سوالات خود رسیده باشید.

 

 چگونه می توان دعاوی خانواده را به بهترین شکل به سرانجام رساند؟

دعاوی خانواده اگرچه از پیچیدگی بالایی برخوردار نمی‌باشد اما دارای اصولی است که عدم رعایت این اصول سبب می‌گردد روند دادرسی‌ طولانی گردد. از این رو بهتر است دعاوی خانواده توسط وکیل خانواده پیگیری شود. وکیل خانواده با اشرافی که بر قوانین دارد‌ و آگاهی نسبت به نحوه رسیدگی و اصول دادرسی در محاکم‌، میتواند به جریان رسیدگی سرعت ببخشد و رسیدن به نتیجه مطلوب را به سهولت مقدور سازد.

 

 چرا وکیل خانواده وکیل پرس؟

 • مشاوره تلفنی رایگان با وکیل خانواده متخصص
 • درخواست وکیل طلاق در تهران
 • مشاوره تخصصی حضوری در باب موضوع مورد نظر با وکیل خانواده متخصص در حوزه مربوطه
 • ارائه راهکار مناسب جهت حل و فصل موضوع ارجاعی پیش از طرح مسئله در دادگاه خانواده
 • انعقاد قرارداد وکالت با یکی از وکلای خانواده متخصص مجموعه و بهره برداری از مشورت چندین وکیل خانواده متخصص.
 • هزینه متعارف و معقول
 • پیگیری موضوع ارجاعی در کمترین زمان ممکن
 • در جریان قرار دادن موکل از روند دادرسی

 

همچنین شما عزیزان می توانید از مشاوره حقوقی خانواده آنلاین تیم وکیل پرس نیز بهره بند شوید، با شماره زیر تماس بگیرید

.

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

7 دیدگاه دربارهٔ «وکیل خانواده کیست؟»

 1. اگر مردی نفقه زنش رو نده، اون خانم در اولین قدم باید چکار کنه ؟ برای اینکه قانونی اقدام کنه درباره این موضوع

 2. با سلام و احترام
  نفقه شامل موارد متعددی است و ممکنه در بسیاری از حالت ها نفقه شامل حال خانم نشود. برای اطلاع و از چگونگی اقدام باید شرایط را بیشتر توضیح دهید. با وکلا و کارشناسان حقوقی ما تماس بگیرید تا با شرح دقیق تر شرایط، به صورت رایگان مشاوره حقوقی در این زمینه دریافت کنید.
  با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید