مهریه چیست؟

فهرست مطالب

مهریه چیست ؟

در پاسخ به این سوال که مهریه چیست؟ باید بگوییم: مهریه به مالی گفته می شود که مرد به واسطه عقد نکاح به زن پرداخت می نماید. در قانون مدنی نیز قانون گذار مهریه را هر چیز دارای مالیتی در نظر گرفته است که دارای قابلیت تملک نیز باشد. مهریه با توافق بین زوجین مشخص میگردد و سقفی جهت تعیین میزان آن در قانون در نظر گرفته نشده است و تعیین میزان به تراضی طرفین برمی گردد.

 

شرایط تعلق مهریه به زن چیست ؟

شرایط تعلق مهریه به زن  چیست ؟ در چه شرایطی مهریه به زن تعلق می گیرد و در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟ در این قسمت شرایط تعلق مهریه به زن را بخوانید.

مهریه مالی است که به محض انعقاد عقد نکاح به زن تعلق می گیرد و بر ذمه مرد است که با توجه به نوع آن بایستی پرداخت گردد. از این رو می توان اینگونه بیان نمود که شرط تعلق مهریه به زن وقوع عقد نکاح و توافق طرفین در این باره است.

مهریه در عقد نکاح دائم و موقت وجود دارد واما موقت بودن نکاح ، سبب اجباری بودن مهریه است و چنانچه در نکاح موقت مهریه ذکر نگردد،نکاح باطل است.

 

همچنین بخوانید:

آیا بدون اینکه طلاق گرفت می توان تقاضای مهریه کرد؟

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره حقوقی وکیل مهریه در تهران با شماره زیر تماس حاصل فرمایید  و یا پیام و سوال خود را به اینستاگرام وکیل پرس دایرکت بزنید

 

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید