فهرست مطالب

مصادیق عسر و حرج زن برای طلاق

در اصطلاح حقوقی واژه عسر و حرج به وجود آمدن شرایطی بوده که زوجه با قرار گرفتن در آن موقعیت دیگر نتواند به زندگی مشترک با همسرش ادامه بدهد و برای رها شدن از شرایط مشقت باری که تحمل زندگی را برای او دشوار ساخته تصمیم بگیرد که از همسرش جدا شود. هرچند طبق قاعده فقهی نفی عسر و حرج این حق را برای زوجه به عنوان یکی از موجبات طلاق پیش بینی شده است، اما هر مشقت و سختی را نمی توان عسر و حرج دانست و آن را مصداق طلاق دانست در این مقاله سعی بر آن داریم به بررسی مواردی که به عنوان مبانی سو رفتار زوج پیش بینی شده و به صورت تمثیلی در ماده 1130 قانون مدنی بیان گردیده و به زن این حق را داده که در صورت اثبات آن بتواند خواهان طلاق از دادگاه صالح باشد

مصادیق عسر و حرج زن برای طلاق

1.ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه

2.اعتیاد زوجه به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی

3.محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر

4.ضرب و شتم یا هرگونه سو رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد

5.ابتلاء زوج به بیماری های صعب العلاج روانی

 

دادخواست طلاق به درخواست زوجه به دلیل عسر و حرج

اما سوالی که ممکن است در اینجا پیش بیاید این است که اگر زوج شرایطی که گفتیم را داشت و زوجه هم تصمیم خود را گرفته که دیگر از زوج خود جدا شود چگونه باید در صدد اثبات ادعای خود برآید ؟

اما باید این فرضیه را هم در نظر گرفت که به راحتی و به صرف ادعای زوجه دادگاه حکم به طلاق نداده و مرد را اجبار به دادن طلاق همسر خود نخواهد کرد و مرد به عنوان خوانده دعوا ممکن است اقدامی نماید که روند رسیدگی را دچار اطاله دادرسی کرده و زن را در شرایطی قرار داده که زوجه برای رهایی و خلاص شدن از زندگی مشقت آور خود تصمیم به بخشیدن مهریه کند لذا شرایط اثبات ادله طلاق مبنی بر درخواست زوجه برخلاف اراده زوج مبنی بر طلاق منوط به طی کردن مسیر دادرسی طولانی باشد و نتوان بر خلاف سایر طلاق ها موعد زمانی خاصی را برای آن پیش بینی نمود.

آیا عسر و حرج حق دریافت حقوق مالی زوجه را سلب می کند؟

همان گونه که در مقالات قبلی بیان کردیم طلاق بائن اقسام مختلفی داشته که یکی از آنها طلاق خلع بود که موضوع اصلی بحث مقاله امروز است و زوجه از شدت تنفر و کراهتی که نسبت به همسر خود داشته تصمیم می گیرد در قبال بخشش قسمتی از مهریه خود زوج را ملزم به دادن طلاق خود نماید و همچنین مثبت ادعای زوجه جهت اقناع وجدان قاضی، در اینکه زوجه در عسر و حرج بوده، و همین شرایط مشقت آور موجب گردیده که اقدام نسبت به بذل مهریه خود نماید باشد و زوج را ملزم به دادن طلاق همسرش بنماید

اما در حالت کلی درست است که زوجه ممکن است برای الزام بیشتر زوج اقدام به بذل قسمتی از مهریه خود کند اما باید بدانیم همان گونه که اگر طلاق قرار است به صورت توافقی یا به اراده مرد تحقق یابد، ابتدا باید راجع به حقوق مالی زوجه تعیین تکلیف گردد در این نوع از طلاق هم الزامی بوده که حقوق مالی زوجه اعم از مهریه و نفقه پرداخت گردد پس این تصور اشتباه است که حق مهریه از زن سلب می گرد.

 

همچنین بدانید:

آیا طلا جز مهریه حساب می شود؟

 

نحوه اثبات عسر و حرج

زوجه می تواند بااستناد به ماده 1130 قانون مدنی که به صورت تمثیلی به مصادیق عسر و حرج اشاره داشته ادله خود را به دادگاه ارائه داده و خواستار طلاق از دادگاه باشد اما اثبات عسر و حرج به سادگی نیست و زوجه باید باید ادله کافی ارائه داده تا قاضی دادگاه بتواند بر مبنای آن به این نتیجه برسد که واقعا زوجه در شرایط مشقت باری قرار دارد و مجاب گردد که زوج را الزام به دادن طلاق زن بنماید و در صورت غیر مقدور بودن الزام حکم به طلاق زن صادر می گردد .

ادله اثبات عسر و حرج با شهادت شهود

زوجه می تواند با توسل به یکی از ادله اثبات دعوی که در ماده 1258 قانون مدنی بیان گردیده نسبت به اثبات ادله خود برآید شهادت شهود یکی از این ادله پنج گانه بوده که زوجه می تواند با شهادت دو مرد عادل اقدام به اثبات ادعای خود مبنی بر اینکه سو رفتار مرد شرایط زندگی را برای او دشوار و غیر قابل تحمل نموده بنماید و چنانچه سو رفتار زوج برای قاضی احراز گردد به خواسته زوجه ترتیب اثر داده و حکم به نفع وی را صادر خواهد نمود.

سوالات متداول :

آیا زوجه می تواند با استناد به مصادیق عسر و حرج در نکاح منقطع خواستار الزام زوج به اتمام رابطه زوجیت باشد؟

در نکاح منقطع نیز همانند نکاح دائم زوجه می تواند با استناد به مصادیق عسر و حرج خواستار الزام زوج به بذل بقیه مدت ازدواج موقت، از دادگاه صالح باشد

بروز هر نوع سو رفتاری از جانب زوج، آیا مصداق عسر و حرج بوده و زوجه با توسل به آن می تواند تقاضای طلاق بنماید ؟

عسر و حرج زمانی به عنوان یکی از موجبات طلاق بوده که دوام زوجیت را برای زوجه با مشقت و سختی مواجه کند به گونه ای که تحمل زندگی برای او دشوار گردد

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره حقوقی وکیل طلاق در تهران با شماره زیر تماس حاصل فرمایید  و یا پیام و سوال خود را به اینستاگرام وکیل پرس دایرکت بزنید

نویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید