مقالات

مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی خانواده

امروز با مبحث مشاوره حقوقی خانواده در خدمت شما هستیم. موضوع مشاوره حقوقی خانواده کمی متفاوت تر از موضوعاتی‌ست که در مقالات قبلی برای شما عزیزان مطرح گردید.

در مقالات گذشته ما در مورد کلیه‌ موضوعات مشاوره حقوقی، مشاوره وکیل خانواده و قراداد بستن با یک وکیل خانواده صحبت کردیم که پس از طرح دعوا در دادگاه های ذیصلاح و ارجاع پرونده به مراجع قضایی قابل پیگیری و دادخواهی می باشد. اما در مبحث مشاوره حقوقی خانواده ما بیشتر در مورد حل مناقشات، اختلافات، سوء تفاهمات و دعواهای خانوادگی قبل از ارجاع پرونده به دادگاه صحبت می کنیم.

به عبارت دیگر در این مقاله سعی می ‌شود به شکلی به شما هموطنان عزیز مشاوره بدهیم که قبل از اینکه دعوا و شکایتی را به دادگاه ارجاع دهید، خودتان بتوانید مشکلات بوجود آمده را بصورت ریش سفیدی و کدخدا منشی حل و فصل کنید.

 

مشاوره حقوقی خانواده

 

مزیت حل دعوا قبل از دادگاه و مراجعه به مراکز قضایی و دادگستری و ارجاع پرونده به وکیل و صرف هزینه و زمان بسیار زیاد آن قدر زیاد است که توضیح و توصیف بیشتر آن زیاده گویی می باشد.

در نتیجه تمام تلاش همکاران ما در مجموعه‌ وکیل پرس و ارائه مقاله مشاوره حقوقی خانواده، برخلاف خیلی از موسسات و مراکز حقوقی دیگر، آن است که موضوع را قبل از اینکه ریشه ای در دادگاه پیگیری کنیم و قبل از اینکه به مسائل بیشتری برخورد کرده و اختلافات را بیشتر کنیم، در خارج از دادگاه و در جوی مثبت و خانوادگی و بدون اینکه آبرویی از کسی ریخته شود و یا اینکه کسی از فامیل و یا اقوام مطلع شود، این قبیل موارد را حل و فصل کنیم.

حال این حل و فصل کردن اختلافات و فیصله دادن به اختلافات ممکن است فیصله دادن از نوع خوب باشد، یا اینکه فیصله دادن از نوع بد باشد.

فیصله دادن خوب به این معنا است که بخواهیم اختلاف را حل و فصل بکنیم و زندگی و یا انسجام فامیل و قوم و خانواده را حفظ کرده ویا احیاء کنیم. به این معنی که دو نفر با هم به اختلاف خانوادگی خورده حالا یا راجع به بحثهای مالی بوده یا راجع به بحث های عاطفی بوده، یا حالا اختلافاتی که ناشی از مسائل زناشوئی بوده و منجر به گسترده شدن دامنه اختلافات و شعله ور شدن آتش خصومت گردیده و ما می خواهیم موضوع را از طریق مشاوره هایی که وجود داشته و از طریق راه کارهایی که ارائه می کنیم حل و فصل کنیم و یا اینکه مثلا دو نفر به این نتیجه می رسند که متاسفانه به هیچ صورت امکان ادامه‌ زندگی در مورد آنها وجود ندارد. باز هم در این جا مراجعه کردن به دادگاه خیلی راهکار مناسبی نیست، چرا که مراجعه کردن به دادگاه هم باعث تشدید بیشتر اختلافات می شود و هم زمان بیشتری را برای طرفین تا حصول نتیجه تلف می‌کند و از طرفی هم هزینه هایی را در بر خواهد داشت.

راه دیگری که برای رفع اختلافات تا قبل از مراجعه به محاکم قضایی داریم و در همین مبحث مشاوره حقوقی خانواده مستتر می باشد، بحث داوری است.

ممکن است ما از طریق داوری کردن در بین کسانی که اختلافاتی بینشان ایجاد شده نسبت به حل و فصل موضوع اقدام کنیم. چه از باب مالی و چه از باب مسائل دیگری، مثل طلاق، یا بحث حضانت، راجع به آنها تعیین تکلیف کنیم و راجع بهشان به توافق یا گزارش اصلاحی برسیم و بتوانیم خصومت را در همون جا انشاالله ریشه کن بکنیم و نگذاریم که این خصومت بیشتر بشه و دامنه‌ی اون حتی به خصومت ها و اختلافات حاشیه ایی، کشیده شود.

همچنین در مسائل خانوادگی که ما می بینیم که در بسیاری از موارد اختلافات متأسفانه به اختلافات بسیار، بسیار کلیشه ایی تبدیل می شود و حتی خانواده ها با هم درگیر می شوند. و در نتیجه ی اختلافات خانوادگی بین زن و مرد، ممکنه خانواده های طرفین در حقیقت با هم به اختلاف بخورند و حتی ممکن است به جرایمی از جمله ضرب و شتم خدایی ناکرده منجر بشود.

پس بهتر است که در این موضوعات اگر دو نفر می بینند که نمی توانند موضوعات خودشان را حل و فصل بکنند، نمی توانند دوستانه فصل خصومت بکنند بهتر هست که با مراجعه به یک وکیل یا به یک مشاوره حقوقی یا به یک شخصی که در حقیقت بتواند از مسائل قانونی آگاهی داشته باشه و ریش سفیدانه عمل بکند و خارج از دادگاه موضوعات آنها را حل و فصل بکند، و با امتیازاتی که برای یک شخص می گیرد و امتیازاتی که می دهد و دوباره امتیازاتی که از اون طرف می گیرد، داوری کرده و مذاکره کند و موضوع را حل و فصل نماید و ریشه دواندان یک اختلاف را یا شعله ور کردن یک خصومت را جلوش را بگیرد و نگذارد که این مسائل و اختلافات بیشتر بشود.

 

مشاوره حقوقی خانواده

البته یک نکته ی مهم برای از بین بردن اختلافات و تضادهای خانوادگی وجود دارد که بسیار مهم می باشد و ریشه در فرهنگ آن خانواده یا آن قبیله یا آن عشره دارد یا حتی می تواند بشدت وابسته به منطقه جغرافیایی سکونت داشته باشد و آن هم بحث مهم و ارزشمند “گذشت” است.

این درست است که ما با ارائه مشاوره حقوقی خانواده برآن شدیم که در حل اختلافات ما بین شما عزیزان کمک و همکاری نماییم، اما خیلی مهم است که طرفین دعوا که می خواهند قبل از رجوع به دادگاه با ریش سفیدی و کدخدا منشی حل مشکل کنند، بر این اصل اساسی متفق القول باشند که حتما در مسیر حل اختلافات باید انعطاف پذیری و گذشت از خودشان بروز دهند. چرا که با گذشت، هم حل مسئله راحت تراست و هم قوام و دوام خانواده و فامیل و قبیله را حفظ کرده اند و حرمت ها را پاس داشته اند و مهم تر اینکه حفظ آبرو کرده اند.

همان طور که می دانید در دین مبین اسلام هم گذشت یکی از مهم ترین فضیلت هایی‌ست که همواره مورد تاکید قرار گرفته است.

گذشت تا جایی توصیه شده است که حتی قتل نفس را هم شامل می شود. و خداوند متعال به کسانی که از حق خود گذشت می نمایند وعده ی پاداشی عظیم و اجری جزیل از طرف خود داده است.

پس با گذشت، طرف حساب پاداش و اجر ما، حضرت حق و خداوند متعال است.

با تشکر از هموطنان گرامی در صورتی که سوالاتی در باب مشاوره حقوقی خانواده و بحث داوری دارند و یا می خواهند مشکلاتشان را داخل و حتی خارج از دادگاه حل و فصل کنند، می توانند سوالات یا خدمات مورد احتیاجشان را از طریق سایت وکیل پرس مطرح نمایند. چرا که همکاران ما به صورت شبانه روزی و 24 ساعته آماده‌ پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

توضیح اینکه مشاوره حقوقی رایگان ما هم به صورت مشاوره تلفنی و هم به صورت مشاوره آنلاین می باشد.

 

مشاوره حقوقی خانواده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *