مشاوره

مشاوره حقوقی خانواده

تصویر مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی خانواده در دنیای امروز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اهمیت این واژه زمانی بیشتر برایمان مشخص می شود که بدانیم میزان سلامت و انسجام یک جامعه را می توان به وسیله سلامت خانواده هایش سنجید. در حقیقت می توان این طور گفت که جامعه ای سالم است که بنیان خانواده های آن جامعه از سلامت خوبی برخوردار باشند.

اما چطور می توان خانواده ای سالم داشته باشیم که در ادامه انتظار داشتن جامعه سالم را داشته باشیم؟ به بیان دیگر سلامت یک خانواده به چه عواملی بستگی دارد و چطور می توان از فروپاشی خانواده جلوگیری نماییم؟

به منظور پاسخ به این قبیل پرسش ها باید گفت مسلما عوامل و فاکتورهایی در حفظ انسجام و سلامت یک خانواده تاثیر می گذارند. اما شاید مهمترین فاکتور برای انسجام یک خانواده داشتن آگاهی زوجین در مورد زندگی زناشویی و قوانین مربوط به امور خانواده است. اگر بخواهیم موارد و قوانین مربوط به حوزه خانواده را عنوان کنیم، باید بگوییم این موارد شامل مهریه، نفقه، حضانت، اجرت المثل، طلاق، تمکین و تنصیف و مواردی از این دست می باشد. در نتیجه به منظور انسجام و سلامت خانواده اینکه زوجین آگاهی صحیحی در مورد قوانین حقوقی خانواده و همچنین حقوق خود و طرف مقابل داشته باشند می توان نتیجه گرفت چنین خانواده ای از سلامت و پایداری زیادی برخوردار است.

اما این آگاهی از کجا بدست می آید و چطور می توان به منابعی معتبر در این زمینه دست یافت؟

مسلما بهترین منبعی که زوجین از طریق آن می توانند بروزترین قوانین مربوط به خانواده و حقوق خود را بدانند، استفاده از دانش و اطلاعات یک وکیل خانواده یا مشاور حقوقی خانواده است. این افراد با انتقال آخرین دانش حقوقی خانواده یا دادن مشاوره حقوقی به زوجین می کوشند تا آگاهی زوجین در حوزه حقوقی را افزایش داده تا از بروز اختلافاتی که ممکن است بواسطه عدم داشتن این اطلاعات میان زوجین بوجود بیاید جلوگیری نمایند.

چیزی که در اینجا به طور واضح مشخص است نقش پر رنگ و بسیار مهم مشاور حقوقی خانواده است. شخصی که می تواند کمک بسیار زیادی به رفع اختلافات زوجین و همچنین حفظ انسجام بنیان خانواده کند و در مقیاس بزرگ تاثیر بسزایی در سلامت جامعه خواهد داشت.

اما ممکن است به هر دلیلی زوجین نتوانند در ابتدای زندگی زناشویی این چنین اطلاعاتی را بدست آورند و در ادامه زندگی دچار اختلافاتی شوند که این اختلافات ممکن است به فروپاشی نظام خانواده بی انجامد. زمانی که زوجین دچار اختلاف شده اند مسلما باید راه چاره ای اندیشید و بهترین راه می تواند مراجعه به یک وکیل یا مشاور حقوقی خانواده باشد. چرا که یک مشاور حقوقی در مدت زمان کم اطلاعات تخصصی حوزه حقوقی و به ویژه حوزه خانواده را می تواند به زوجین انتقال دهد و در نتیجه زمینه رفع این اختلافات زوجین را فراهم کند.

همانطور که قبلا هم گفته شد حوزه حقوقی شامل مواردی است که هر یک از این موارد شامل قوانین مختص به خود است که تعدد این حوزه ها و قوانین مربوط به آن ها این حوزه را بسیار پیچیده می کند. این پیچیدگی در قوانین و شرایط از جمله فاکتورهایی است که ما را نیازمند یک مشاوره حقوقی در حوزه خانواده می کند.

مهریه

از جمله مواردی که در حوزه مشاوره حقوقی قرار می گیرد موضوع مهریه و به تناسب آن مشاوره حقوقی مهریه است. از آنجا که موضوع مهریه از جمله موضوعات مهم در حوزه خانواده است و اشخاص زیادی درگیر این موضوع هستند می توان گفت مشاوره حقوقی مهریه نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بر همین اساس می توان نتیجه گرفت که نقش مشاور حقوقی خانواده هم بسیار مهم و تاثیر گذار است چرا که یک وکیل و یا مشاور حقوقی در صورت داشتن اطلاعات صحیح می تواند از فروپاشی بنیان خانواده جلوگیری کند و یا در صورتی که اطلاعات اشتباه بدهد ممکن است باعث بزرگتر شدن اختلافات کوچک شود که نهایتا منجر به جدایی شود.

در حقیقت می توان گفت اهمیت نقش مشاور حقوقی خانواده بخصوص در مورد مهریه بسیار زیاد است و در صورت وجود سوال و بروز مشکلات بهترین راه، تماس با یک مشاور حقوقی مجرب خواهد بود.

نفقه

همچنان که مشاوره حقوقی مهریه و مشاوره حقوقی حضانت در حوزه مشاوره حقوقی خانواده قرار می گیرند، مشاوره حقوقی نفقه نیز بواسطه ارتباط واژه نفقه با بحث خانواده در حوزه مشاوره حقوقی خانواده قرار می گیرد. زمانی که صیغه عقد بین زوجین جاری می شود، زوج موظف است کلیه مایحتاج زوجه را تامین نماید. به بیان دیگر این جمله بدین معناست که با شروع زندگی زناشویی، مرد وظیفه تامین مسکن، غذا، پوشاک و کلیه مایحتاج زندگی و اسباب رفاه را برای همسر و خانواده خویش بر عهده خواهد داشت.

نفقه نیز از جمله موارد مربوط به حوزه خانواده است. پس در نتیجه مشاوره حوقی نفقه نیز در حوزه مشاوره حقوقی خانواده قرار می گیرد. به محض جاری شدن صیغه عقد بین زوجین مرد باید تمامی احتیاجات مادی و معیشتی زوجه را فراهم نماید. اما در بسیاری از موارد زوجین بر سر این مورد به سبب عدم آگاهی قبلی در این مورد دچار اختلافاتی می شوند که در نتیجه این اختلافات جدایی زوجین یا از هم گسستن خانواده را به همراه خواهد داشت.

در اینجاست که نقش مشاور حقوقی یا به صورت دقیق تر مشاور حقوقی خانواده مشخص می شود. یک مشاور حقوقی خانواده با انتقال اطلاعات درمورد قوانین و مقررات به افرادی که در این زمینه سوال دارند یا دچار مشکل شده اند سعی می کند در درجه اول از بروز اختلافات بیشتر جلوگیری کرده و در ادامه مشکلات فعلی را نیز از میان بردارد.

طلاق

اما مورد دیگری که از اهمیت بالایی در زمینه مشاوره حقوقی خانواده از اهمیت بالایی برخوردار است، موضوع طلاق است که در مشاوره با نام مشاوره حقوقی طلاق توسط مشاور حقوقی خانواده ارایه می شود. این مورد وقتی موضوعیت پیدا می کند که دیگر امیدی به ادامه زندگی مشترک نیست و زوجین قصد دارند از یکدیگر جدا شوند.

در اینجا نیز مشاور حقوقی خانواده با در نظر گرفتن شرایط و قوانین موجود سعی می کند مسیر طلاق و جدایی را به سمتی هدایت کند که با توافقق زوجین باشد بصورتی که هر کدام از این توافق منتفع شوند. این هدایت مسیر طلاق از جانب مشاور حقوقی بواسطه دادن آگاهی از شرایط و قوانین مربوط به طلاق برای زوجین است.

مشاوره حقوقی خانواده

 

از آنجایی که موضوع طلاق یکی از مهمترین موضوعات در زندگی هر شخص می باشد، توصیه می کنیم مقاله وکیل طلاق را مطالعه نمایید.

 

اجرت المثل

در قوانین موجود در کشور ما زوجه هیچ گونه وظیفه ای برای انجام کارهای خانه ندارد. حتی قانون وظیفه ای برای زوجه به منظور نگه داری و شیر دادن به فرزند نیز در نظر نگرفته است. در نتیجه اگر این کارها را با دستور زوج انجام دهد مستحق گرفتن چیزی به عنوان اجرت است که این اجرت می تواند مالی و یا غیر مالی باشد. به این نوع اجرت که بواسطه کار کردن زوجه در محیط خانه است را اجرت المثل می گویند.

اما بدیل عدم آگاهی افراد در این مورد و موارد مشابه، باور عمومی به اشتباه کار کردن زوجه در محیط خانه را از وظایف ایشان بر شمرده شده و زمانی که با توجه به قانون این نوع حقوق از طرف زوجه طلب شود، زوجین دچار اختلافات شدید شده که در نتیجه این اختلافات، ممکن است رابطه زناشویی به سردی گرویده و یا منجر به جدایی گردد. در نتیجه به منظور جلوگیری از این نوع اتفاقات مراجعه به یک مشاور حقوقی و گرفتن مشاوره از ایشان می تواند بروز اختلافات میان زوجین را به حداقل برساند.

مشاوره حقوقی خانواده

حضانت

یکی دیگر از حوزه هایی که زیر مجموعه مشاوره حقوقی خانواده می باشد، مشاوره حقوقی حضانت است. در صورتیکه زندگی زناشویی دچار گسستگی شود باید دید تکلیف فرزند یا فرزندان به چه صورت است. حضانت فرزندان در حالتی که زوجین به توافق برسند قابل حل شدن است اما در صورتی که زوجین یا بعبارتی پدر و مادر به توافق نرسند استفاده از دانش و تجربه یک مشاور حقوقی مسلما راهی در جهت حل مشکلات پیش آمده است.

قوانین موجود در جامعه ما هیچ گونه وظیفه ای را برای نگه داری فرزندان برای مادر در نظر نگرفته است. این بدین معنا است که در قوانین موجود مادر وظیفه ای در قبال نگهداری از فرزند یا فرزندان خویش ندارد. اما قانون به دلیل نیازهای عاطفی و احساسی مادر و فرزند، حضانت را فارغ از جنسیت فرزند تا سن هفت سالگی به مادر سپرده است.

اما ممکن است سوال پیش بیاید که بعد از 7 سال موضوع سپردن حضانت به چه صورت است؟

باید گفت که پس از 7 سال نیز موضوع داشتن حضانت فرزند قابل مصالحه و تفاهم میان پدر و مادر است و درصورتی که پدر و مادر در این موضوع نتوانند به توافق برسند، قانون نگهداری و هزینه هایی که بواسطه نگهداری از فرزند را بر عهده پدر قرار داده است.

مشاوره حقوقی خانواده

در انتها ذکر دوباره این نکته خالی از لطف نیست که موارد و موضوعات حقوقی به لحاظ گستردگی و همچنین چالش ها و مشکلاتی که بواسط ارتباط زیاد برای اشخاص ایجاد می کند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بطوری که هر شخص در طول زندگی خود خواه ناخواه با تعدادی از موارد حقوقی روبرو می شود. در صورتی که افراد اطلاعات کافی در مورد قوانین، شرایط و تبصره های آن نداشته باشند، ممکن است دچار مشکلات جدی شوند.

در این مقاله سعی شده به منظور آشنایی با مشاوره حقوقی خانواده، حوزه های حقوقی و پیچیدگی ها در حوزه خانواده گفته شود تا یک دید کلی به خوانندگان در این حوزه داده شده باشد. اما باز هم باید به این موضوع تاکید کرد که در صورتی که با موارد حقوقی روبرو شده اید یا اصولا در حوزه هایی فعالیت می کنید که جنبه حقوقی دارند برای جلوگیری هر چه بیشتر از مشکلات حقوقی بهترین راه مشاوره با مشاور حقوقی است. چرا که مشاور حقوقی حاصل چندین سال دانش و تجربه خود در موضوعات مختلف حقوقی بخصوص در حوزه خانواده را در اختیار شما قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *