مقالات

مشاوره حقوقی طلاق

مشاوره حقوقی طلاق

موضوعی که امروز می‌خواهیم به آن بپردازیم، موضوع مشاوره حقوقی طلاق است. یکی دیگر از مقالات و مطالبی که در قالب مقاله وزین مشاوره حقوقی، توسط کارشناسان خبره وکیل پرس تالیف شده است و در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد، بحث مشاوره حقوقی طلاق است. همان طور که می دانید موضوع طلاق از جمله موارد حقوقی به  که در محاکم قضایی مطرح می شود و از این رو انجام مشاوره حقوقی طلاق با یک کارشناس قبل از مراجعه به دادگاه و تحویل دادخواست طلاق در محاکم قضایی بسیار پر اهمیت می شود.

به همین دلیل است که ما بر آن شدیم که بخشی ار موضوعات طلاق را در قالب یک مقاله و تحت عنوان مشاوره حقوقی طلاق ارائه نماییم.

لطفا قبل از مراجعه به دادگاه حتما نسبت به مطالعه این مقاله اهتمام نمایید تا در ادامه مسیر به مشکلات بعدی برخورد نکنید.
در کل زوجین برای جدایی و طلاق سه راه را می‌توانند انتخاب کنند تا به زندگی که شروع کرده‌اند خاتمه دهند.

 1. طلاق به درخواست مرد یا زوج
 2. طلاق به درخواست زن یا زوجه
 3.  طلاق توافقی

در ادامه این موارد را یک به یک خدمتتان عرض می کنیم تا تفاوت ها را بدانید.

مشاوره‌ی حقوقی طلاق

طلاق به درخواست مرد یا زوج

درخواست یا دادخواست طلاق از طرف زوج به استناد ماده 1133 قانون مدنی، با توجه به اینکه حق امتیاز طلاق را قانون به مرد داده است. یعنی مرد بدون اینکه نیاز باشد دلیلی ارائه کند می تواند همسرش را طلاق دهد. در این رابطه مرد تکالیفی هم دارد. چون راجع به بحث حقوق مالی زن اعم از مهریه، نفقه، اجرت المثل، هم باید حتما تعیین تکلیف شود. در مورد بحث نصف دارایی مرد هم، هر آن چیزی که بعد از عقد صورت گرفته و به دست آمده باشد، نصف آن دارایی را باید به زوجه پرداخت کند.

در مورد حقوق غیرمالی هم مثل موضوع حضانت و سرپرستی فرزندان، می بایست تعیین تکلیف شود. بحث نحوه ی ملاقات از جمله موضوعاتی است که باید لحاظ شود. خب، مرد دادخواست داده است، جلسه دادگاه تشکیل می شود. قاضی دادگاه موضوعاتش را بررسی می کند و حکم صادر می کند. طبق قانون، طرفین می توانند به این رای اعتراض کنند، دادگاه تجدید نظر هم ممکن است این حدود رای را تایید کند یا ممکن است نقص هایی بگیرد. در نهایت بحث طلاق این موضوع قابلیت طرح در دیوان عالی کشور و بحث فرجام خواهیش هم مطرح است. موضوعی که در اینجا عنوان شد در واقع کلیات بحث دادخواست طلاق از طریق زوج است.

مجموعه وکیل پرس با داشتن همکارانی متخصص و متعهد، به شما هموطنان، به صورت رایگان در تمام زمینه ها مشاوره می دهد، یکی از این خدمات، مشاوره حقوقی طلاق می باشد.

طلاق به درخواست زن یا زوجه

یکی دیگر از مباحثی که در مشاوره حقوقی طلاق ارائه می شود، در مورد دادخواست طلاق به درخواست زن می‌باشد. به استناد ماده ی 1133 قانون مدنی حق امتیاز طلاق را قانون به مرد داده است، البته مفهومش اصلا این نیست که مرد از حقوقی که قانون به او داده است بخواهد سوء استفاده کند. به صراحت اصل 40 قانون اساسی اشاره کرده و قاعده لاضرر را داریم که کسی نمی تواند به واسطه ی  حقی که قانون به او داده است از این حق سوء استفاده کند.

در موارد زیر زن می تواند دادخواست طلاق را تقدیم دادگاه کند

 • مورد اول خودداری مرد از دادن نفقه به مدت شش ماه، بعضا افراد با تجربه این موضوع را استدلال ندارند. متاسفانه فکر می‌کنند حالا شش ماه اگر مرد نفقه نداد پس موضوع طلاق هم اتفاق خواهد افتاد. قطعا این موضوع درست نیست، شش ماه نفقه ندهد و نشود مرد را الزام کرد این مورد اول بود.
 • مورد دوم بحث سوء رفتار به حدی باشد که ادامه‌ی زندگی برای زوجه واقعا قابل تحمل نباشد.
 • مورد سوم ابتلاء زوج به بیماریهایی که برای زوجه مخاطره آمیز باشد.
 • مورد چهارم که قانون گذار در قانون خانواده اشاره کرده است، جنون زوج است. که ادامه زندگی را برای زوجه سخت و سقیل می‌کند.
 • مورد پنجم اگر حکم دادگاه مبنی بر منع اشتغال مرد صادر شود و مرد از اجرای این موضوع خودداری کند،مورد پنجمی است که زن می تواند دادخواست طلاق را تقدیم دادگاه کند.
 • مورد ششم اینکه مرد به پنج سال حبس محکوم شود.
 • مورد هفتم اعتیاد زوج است، که به بنیان خانواده آسیب بزند و ادامه ی زندگی را برای زوجه بسیار سخت کند.
 • مورد هشتم، این که مرد زندگی را ترک کند. زوجه برای ادامه‌ی زندگی هزینه‌هایی دارد و طبق قانون براورد هزینه‌ها هم به عهده‌ی مرد است.
 • مورد نهم، محکومیت زوج به مجازاتی که به حیثیت و شأن خانواده‌ی زوجه لطمه بزند. به طور مثال راس شرب خمر و مواردی  از  این دست.
 • مود دهم، این است که زوجه به مدت پنج سال از زوج صاحب فرزند نشود.
 • مورد یازدهم، این است که مردی که مفقود الاثر است و هیچ ردی از او نیست، تکلیف زوجه هم در این زمینه کاملا روشن است.
 • آخرین مورد که  میخواهم خدمتتان عرض کنم  این است که مرد بدون رضایت همسر اول ازدواج کند، سوالی که بعضا می پرسند این است که این مورد در مورد عقد موقت هم مصداق دارد، بله در مورد اینکه زن بتواند اثبات کند که همسرش چه عقد دائم چه عقد موقت، را انجام داده است، به این واسطه می‌تواند دادخواست طلاق را هم تقدیم دادگاه کند.

در این شرایط بحث داوری مشاوره‌ خانواده وجود دارد. داور طرفین سعی و تلاش می کنند در این زمینه بتوانند باصلح و سازش این موضوع را مدیریت کنند تا آنجایی که ممکن است از موضوع طلاق خودداری کنند.

شما عزیزان به خوبی می دانید، از آنجاییکه مباحث حقوقی مانند هر مبحث علمی دیگری بشدت تخصصی ست و دارای ظرافت ها و پیچیدگی های منحصربفرد خود می باشد. لذا جهت انجام اینگونه امور قرار گرفتن یک کارشناس خبره و با تجربه در زمینه ی مشاوره حقوقی طلاق امری ضروری می باشد.

آیا موضوع طلاق در تضاد با حقوق زن است

سوالی که بعضا افراد در موضوعاتی از قبیل مشاوره حقوقی طلاق از ما می پرسند این است که آیا موضوع حق طلاق در تضاد با حقوق زن است؟
یعنی اگر زن دادخواست طلاق بدهد، حقوقش از بین خواهد رفت؟
موضوع مهریه منتفی می شود؟
قطعا چنین چیزی صحت ندارد. موضوع طلاق موضوع کاملا جداگانه است و حقوق زن پای برجاست.

زن می تواند به جز در موضوع دادخواست طلاق که تقدیم دادگاه می کند، در مورد حقوقش هم دادخواست بدهد و مطالبه کند.

طلاق توافقی

مورد آخر بحث راه‌های طلاق، طلاق توافقی است. طرفین به این باور می رسند که از طریق دادگاه موضوعاتشان را حل و فصل نکنند و خودشان در مورد اینکه به چه طریق یا طرقی در بحث مالی، بحث حضانت توافق کنند. در ادامه دادخواست طلاق را می دهند که گواهی عدم امکان سازش را بگیرند و در دفترخانه صیغه طلاق جاری شود.

حال آن چیزی که مشخص است، بعضا می بینید زن تمام حقوقش را می گیرد و دادخواست طلاق را می دهد. در برخی موارد زن با بخشی از حقوقش کنار می‌آید و از این موضوع عبور می‌کنند و هیچ توافق مالی هم باهم نمی کنند.

موضوع بسیار مهمی هم که در این زمینه وجود دارد بحث تعیین تکلیف حقوق غیر مالی است که بحث حضانت، ملاقات و سرپرستی فرزندان مشترک است که باز هم در این زمینه بحث مشاور خانواده و بحث باز داوری مطرح است. گواهی‌ای که در این زمینه گرفته می شود، گواهی عدم امکان سازش است و سه ماه اعتبار دارد که اگر زوجین به دفتر طلاق مراجعه نکنند و در آنجا اجرا نشود، عملا این گواهی از درجه اعتبار ساقط می شود و همه چیز به وضع سابق می رسد که انگار عملا هیچ توافقی صورت نگرفته است.

در بسیاری از موارد چنانچه بتوانیم از یک کارشناس یا وکیل حاذقی به عنوان مشاوره حقوقی طلاق مشورت بگیریم شاید از موضوع طلاق منصرف شده و به آغوش گرم خانواده خود برگردیم و ادامه ی زندگی انتخاب بهتر و شایسته تری باشد.

دادخواست تنفیذ طلاق

در انتها در مورد یک نکته بسیار مهم حقوقی دادخواست تنفیذ طلاق می‌خواهیم صحبت کنیم.

هموطنانی داریم خارج از کشور، در آنجا توافقاتی با هم می کنند و در مراجع ذیصلاح که قانون این اجازه را داده است موضوع طلاقشان را انجام می دهند. چه طلاق از طریق زوج یا زوجه یا طلاق توافقی حکم می گیرند و تصور می کنند همین حکم هم در ایران قابلیت استناد است که قطعا به این صورت نیست.

به صراحت ماده 6 قانون مدنی، احوال شخصیه تابع قانون ایران بوده ولو اینکه مقیم خارج از کشور باشند.

در این رابطه ماده 15 قانون خانواده هم اشاره کرده است آرایی که در خارج از کشور توسط مراجع ذیصلاح صادر می شود، در ایران اجرا نمی شود مگر اینکه در ایران اعتبار داده شود یا تنفیذ شود.

در این شرایط مثال عرض می کنم. طلاق صورت گرفته است و آن سند را می آورند در ایران و داد خواست تنفیذ طلاق را تقدیم دادگاه می کنند. دادگاه با بررسی و رصد این سند تنفیذ می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *