مشاوره

مشاوره حقوقی طلاق

تصویر مشاوره حقوقی طلاق

مشاوره حقوقی طلاق از جمله مشاوره هایی است که در حوزه مشاوره حقوقی خانواده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. چرا که بسیاری از افراد در طول زندگیشان با موضوع طلاق مواجه می شوند و بعضا در مواردی که زوجین دارای فرزند نیز باشند اهمیت مشاوره حقوقی دوچندان می شود.

همان طور که می دانید طلاق به معنی جداشدن زوجه از یکدیگر و پایان دادن به زندگی زناشویی است. مسلما در زندگی هر فرد موضوع ازدواج و در مقابل آن طلاق از جمله مهمترین اتفاقات زندگی هر فرد در طول زندگی اش محسوب می شوند.

طلاق در لغت به معنی گشودن گره و رها شدن است و در فرهنگ معین به معنی جدا شدن زن از مرد، رها شدن از قید نکاح و رهائی از زناشوئی آمده است و درمنتخب الغات، رها شدن از قید نکاح معنا شده است.

در تعریف دیگری در مورد طلاق می توان گفت: طلاق عبارت است از جدا شدن زوجین، به سبب انحلال نکاح دائم با شرایط و تشریفاتی خاص از جانب مرد یا نماینده قانونی او که با حکم دادگاه انجام می شود. بنابراین باید گفت طلاق ویژه نکاح دائم است. نکاح منقطع نیاز به طلاق ندارد و با بذل یا انقضاء مدت، انحلال نکاح صورت می گیرد. طلاق باید از جانب مرد یا نماینده قانونی و در صورت مفقود شدن شوهر یا عدم صلاحیت شوهر در نگاهداری همسر، با تقاضای زن از دادگاه با رأی دادگاه صورت پذیرد.

قانون مدنی ایران در ماده ۱۱۳۹ خود این مطلب را بدینگونه می گوید: «طلاق مخصوص عقد دائم است و زن منقطعه به انقضاء یا بذل آن از طرف شوهر از زوجیت خارج می شود. اختیار طلاق با شوهر است و صحت آن احتیاج به موافقت زن یا رسیدگی دادگاه و یا ثبت در دفتر رسمی طلاق ندارد.

از نظر ماهیت حقوقی، و قانون مدنی، طلاق یک ایقاع است که از سوی مرد یا نماینده او واقع می شود. حتی طلاقی که براساس توافق زوجین و به صورت خلع یا مبارات صورت می گیرد را باید یک عمل حقوقی یک جانبه (ایقاع) نامید.

مشاوره‌ی حقوقی طلاق

درباره طلاق نظرهای مختلفی ابراز شده است. عده ای آن را خطرناک و مضر دانسته و دسته ای دیگر آن را از ضروریات اجتماع می دانند. مخالفین طلاق می گویند طلاق برخلاف طبیعت ازدواج که عامل پیمان و همکاری زن و مرد می باشد، امری است که این پیوند و همکاری را سست و منحل می کند و باعث مشکلاتی از قبیل افسردگی مخصوصا برای فرزندان می شود. این در حالی است که موافقین طلاق به بعضی موارد جهت ضرورت طلاق استناد می کنند. این دسته از افراد به عدم تفاهم بین زن و شوهر اشاره می کنند که ممکن است هیچگونه هماهنگی و توافق اخلاقی نداشته باشند. به عنوان مثال ممکن است یکی از زوجین بدکار یا جانی یا دارای بیماری صعب العلاج یا اعتیاد به مواد مخدر و … باشند. با توجه به این موارد این دسته از افراد می گویند در چنین حالتی علاوه بر اینکه زندگی زناشوئی غیر ممکن است، بلکه همواره با رنج و سختی و بدبختی همراه می شود.

حال باید گفت که آیا باید به چنین زندگی پرمشقتی ادامه داد؟! آیا بهتر نیست که این پیوند نامناسب گسسته شود؟

هرگاه زن و شوهر همیشه اختلاف داشته باشند و با جنگ و ستیز زندگی خود را سر کنند، نه تنها زندگی را برای خود جهنم می کنند، بلکه فرزندان آنان نیز از چنین زندگی رنج می برند و چنین خانواده ای نمی تواند کانون دلپذیر و مناسب برای فرزندان خود باشد. امروزه نمی توان طلاق را از نظر اجتماعی به کلی محکوم کرد. شکی نیست که طلاق در حالت کلی پسندیده نیست. لیکن در پاره ای موارد چاره ای جز طلاق نیست و باید به عنوان یک بد ضروری پذیرفته شود. به تعبیر دیگر باید طلاق را هنگامی که ضروری باشد به عنوان آخرین علاج قبول کرد زیرا زندگی همواره با اختلاف و درگیری موجب پریشانی و تزلزل اعضای خانواده می گردد.

اما در جایی که به هر دلیل زوجین به سمت جدایی رفتند و شرایط ادامه زندگی برایشان مهیا نبود وجود یک مشاور حقوقی و بهره گیری زوجین از دانش این فرد که در قالب مشاوره حقوقی طلاق عنوان می شود بسیار حایز اهمیت است. با توجه به اینکه قوانین، شرایط و تبصره های زیادی در حوزه طلاق و انواع آن وجود دارد وظیفه مشاور حقوقی خانواده این است که با آگاه سازی زوجین از قوانین و مقررات و شرایط موجودی که در آن هستند بهترین و مناسب ترین راه را برای آنها برگزیند تا روند گرفتن طلاق به طوری انجام شود تا در ادامه کمترین مشکلات را برای زوجین به همراه داشته باشد.

 

توصیه می کنیم مقاله وکیل طلاق حضانت فرزندان را که توضیحات مفیدی در مورد حضانت فرزندان و نقش وکیل در این مورد را بیان می کند مطالعه نمایید.

 

انواع طلاق بر حسب فرد درخواست دهنده

در کل زوجین برای جدایی و طلاق سه راه را می‌توانند انتخاب کنند تا به زندگی که شروع کرده‌اند خاتمه دهند.

 1. طلاق به درخواست مرد یا زوج
 2. طلاق به درخواست زن یا زوجه
 3. طلاق توافقی

طلاق به درخواست مرد

به استناد ماده 1133 قانون مدنی و با توجه به اینکه قانون حق طلاق را به مرد داده است، درخواست یا دادخواست طلاق توسط مرد ارایه می شود. در اینجا مرد بدون اینکه نیاز به آوردن هیچ گونه دلیلی باشد می تواند درخواست طلاق کند. البته درخواست کردن صرفا دلیلی برای موافقت کردن با این درخواست نیست. موافقت با چنین درخواستی از طرف مرد در گرو این است دادگاه بداند که کلیه حقوق زوجه توسط مرد پرداخت شده است. حقوقی که می بایست از طرف مرد به زن پرداخت شود شامل مهریه، نفقه، اجرت المثل است که هر یک دارای قوانین و شرایط مختص به خود است. در اینجا نیز اخذ یک مشاوره حقوقی طلاق توسط مشاور حقوقی خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است.

یکی دیگر از مباحثی که در مشاوره حقوقی طلاق ارائه می شود، در مورد دادخواست طلاق به درخواست زن می‌باشد. به استناد ماده 1133، قانون مدنی حق امتیاز طلاق را به مرد داده است، البته مفهومش اصلا این نیست که مرد از حقوقی که قانون به او داده است بخواهد سوء استفاده کند. به صراحت اصل 40 قانون اساسی اشاره کرده و قاعده لاضرر را داریم که کسی نمی تواند به واسطه ی  حقی که قانون به او داده است از این حق سوء استفاده کند.

طلاق به درخواست زن

همان طور که در بخش قبل گفته شد طبق قانون موجود در کشور ما حق طلاق با مرد است. بدین معنا که در حالت کلی مرد می تواند درخواست طلاق بدهد. اما این بدین معنا نیست که در هیچ موردی زوجه نتواند درخواست طلاق کند. از آنجا که زنان در جامعه ما از اهمیت بالایی برخوردار هستند قانون به آنها اجازه می دهد که در مواردی درخواست طلاق کنند. مواردی که در آن ها زن حق طلاق دارد شامل موارد زیر است.

 • خودداری زوج از پرداخت نفقه
 • غیر قابل تحمل نبودن زندگی بخاطر برخورد زننده و یا عدم سوء رفتار
 •  ابتلای زوج به بیماری های مخاطره آمیز مانند بیماری های خطرناک مسری
 • جنون زوج در حدی که ادامه زندگی غیر قابل تحمل باشد.
 • محکوم شدن زوج به حبس 5 سال یا بیشتر
 • اعتیاد داشتن زوج بطوری که به سایرین لطمه وارد کند و ادامه شرایط زندگی را غیر قابل تحمل کند.
 • ترک زندگی از جانب زوج
 • مفقودالاثر شدن زوجه
 • ازدواج مجدد زوج بدون رضایت همسر اول
 • مصرف مشروبات الکلی توسط زوج

همان طور که مشاهده می کنید فقط در مورد موضوع درخواست طلاق از طرف زوجه موارد متعددی وجود دارد که در آن زوجه می تواند درخواست طلاق دهد. اما همان طور که برای درخواست طلاق از طرف مرد نیز گفته شد اینطور نیست که با ارائه درخواست یا دادخواست طلاق کار تمام شود. از آنجایی که در نهایت دادگاه باید دادخواست را تایید یا رد کند، پس درنتیجه برای دادگاه باید مشخص شود که این موارد در چه حدی است تا بتواند آن را تایید یا رد کند.

شما عزیزان به خوبی می دانید، از آنجاییکه مباحث حقوقی مانند هر مبحث علمی دیگری بشدت تخصصی بوده و دارای ظرفیت ها و پیچیدگی های منحصر بفرد خود می باشد. لذا جهت انجام اینگونه امور قرار گرفتن یک کارشناس خبره و با تجربه در زمینه مشاوره حقوقی طلاق امری ضروری می باشد.

طلاق توافقی

اما مورد دیگری از طلاق هم وجود دارد که در آن زوجین در مورد مسایلی که برای طلاق بوجود می آیند به توافق می رسند که به این نوع طلاق، طلاق توافقی می گویند. در این نوع طلاق دیگر نیازی به رفتن به دادگاه نیست و زوجین به این باور می رسند که بهتر است اختلافات خود در مورد مسایل حقوقی را حل کنند تا یک جدایی در آرامش و به دور از تنش های موجود دردادگاه را داشته باشند. علت دیگری که بهتر است طلاق به صورت توافقی باشد این است که وقتی موضوع به دادگاه برده می شود اطرافیان و آشنایان زوجه نیز درگیر موضوع طلاق می شوند که مسلما چیز مطلوبی نیست. در چنین حالتی گرفتن مشاوره حقوقی از یک مشاور اهمیت بسیار بالایی دارد. اکثریت قریب به اتفاق زوج ها به دلیل عدم آگاهی نمی توانند به توافق خوبی با یکدیگر برسند. در نتیجه کمک گرفتن از یک مشاور حقوقی بسیاری از مشکلات را برطرف می کند.

حال آن چیزی که مشخص است، بعضا می بینید زن تمام حقوقش را می گیرد و دادخواست طلاق را می دهد. در برخی موارد زن با بخشی از حقوقش کنار می‌آید و از این موضوع عبور می‌کنند و هیچ توافق مالی هم باهم نمی کنند.

درنهایت شاید بد نباشد دوباره به این موضوع اشاره شود که طلاق یکی از مهمترین موضوعاتی است که ممکن است برای هر زوجی پیش بیاید و باعث فروپاشی بنیان خانواده شود. مسلما در بسیاری از مواقع زوج هایی به این نتیجه می رسند که امکان ادامه زندگی مشترک وجود ندارد اما قطعا هیچ زوجی در ابتدای زندگی چنین چیزی را نمی خواهد. در هر یک از شرایط یعنی زمانی که زوجین هنوز در شرایطی هستند که می خواهند به زندگی خود ادامه دهند و زمانی که امیدی به ادامه زندگی نمی بینند و نمی خواهند به زندگی مشترک خود ادامه دهند، کمک گرفتن از یک مشاور بسیار مهم است.
در حقیقت مشاور حقوقی با بررسی قوانین در حوزه حقوقی و تحلیل شرایط زوجین و به اشتراک گذاشتن تحلیل و بررسی خود در این حوزه به زوجین سعی می کند بهترین راهکار را به زوجین ارایه دهد.
وکیل پرس با داشتن همکارانی متخصص و متعهد، به شما هموطنان، به صورت رایگان در تمام زمینه ها مشاوره می دهد، یکی از این خدمات، مشاوره حقوقی طلاق می باشد.

2 دیدگاه در “مشاوره حقوقی طلاق

 1. علی آقا بزرگ زاده گفت:

  ممنون بابت مطالب مطالب مفید. خیلی خوبه که این قبیل موارد و موضوعات در بین مردم جا بیفته

  1. سجاد نوری گفت:

   سپاس از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *