فهرست مطالب

مراحل گرفتن حکم جلب برای نفقه

در رابطه با حکم جلب زوج نسبت به پرداخت نفقه که در قوانین کیفری ما تحت عنوان مجازات ترک انفاق قانون گذاری شده و مردی را که از پرداخت نفقه  امتناع بورزد مورد مجازات کیفری قرار داده است .قبل از ورود به بحث متوجه خواهیم شد هر چند مطالبه مهریه و نفقه هر دو در حیطه دعوی بوده که مرتبط با حقوق زوجه بوده است اما از جنبه حقوقی و کیفری باید فی مابین آنها تمایز قائل بشویم. در مقاله پیشین بیان کردیم که گرفتن حکم راجع به دعاوی حقوقی در مقایسه‌ با دعاوی کیفری روند طولانی تری داشت و منوط به آن بوده که حکم صادره قطعی گردیده و حکم قطعی مبنی بر الزام محکوم علیه راجع به آن صادر گردد.اما در دعاوی کیفری قانون گذار الزامی بر قطعی شدن حکم نداشته و جلب را منوط به درخواست محکوم له ندانسته است

و به قاضی این اذن داده که قرار صادره را جهت انجام تحقیقات بیشتر قبل از اینکه حکم قطعی صادر شده باشد راجع به متهمی که هنوز اتهام راجع به او اثبات نشده صادر کند و حتی در مواردی هم قانون گذار فراتر از این قاعده رفته و امکان جلب را قبل از احضار کردن متهم پذیرفته است.

 

جلب زوج به پرداخت نفقه

در رابطه با نفقه در صورتی که زوجه ناشزه نبوده و از همسرش تمکین بنماید مستحق دریافت نفقه بوده و زوج مکلف بوده که نفقه او را بپردازد و چنانچه از پرداخت استنکاف بورزد زوجه می تواند با طرح دعوی ترک انفاق علیه زوج شکایت کند و او را ملزم به پرداخت نفقه بنماید و در رابطه با نفقه فرزند و خویشاوندان هم چنانچه زوج تمکن مالی لازم را داشته و تمامی شرایطی که او را ملزم به پرداخت نموده وجود داشته باشد او ملزم به پرداخت می باشد و چنانچه از وظیفه خود نسبت به پرداخت امتناع کند مطابق با ماده 53قانون حمایت خانواده اشخاص واجب النفقه نیز همانند زوجه با طرح دعوی نسبت به زوج می توانند الزام او به پرداخت را بخواهند و علی رغم الزامی که برای شخص مکلف به حکم دادگاه وجود دارد اگر باز هم ممانعت کند  این بار به درخواست زوجه ،حکم به جلب عادی یا سیار مرد به اقتضای شرایط صادر خواهد گردید.

 سوال دیگری که ممکن است پیش آید راجع به پرداخت مطالبه نفقه معوقه بوده که باید آن را مورد بررسی قرار بدهیم

در رابطه با نفقه معوقه امکان حکم جلب زوج امکان پذیر نبوده و صرفا زوجه می تواند، مطالبه نفقه به تعویق افتاده را با طرح دعوی حقوقی مطالبه بنماید.

بحث دیگری که در این زمینه وجود داشته آن است که زوجه چه زمانی این حق قانونی را داشته که حکم جلب همسرش را به علت عدم پرداخت نفقه از دادگاه کیفری بخواهد ؟
در اینجا باید بیان داریم که زوجه همانند مهریه این حق را داشته که از زمان تحقق زندگی زناشویی با همسر خود خواستار دریافت حق نفقه خود از همسرش بوده باشد چرا که ماده 1107 وظیفه تامین نیازهای متعارف زندگیش را بر عهده زوج نهاده و او را ملزم به آن نموده که آن را برای زوجه تامین کند و جز مورد استثنایی که عدم تمکین زن از مرد بوده این حق قابل اسقاط از زوجه نبوده است

اما اگر زوجه ما حق دریافت نفقه را از خود در قالب شرط ضمن عقد اسقاط کرد دیگر حق آن را داشته که از زوج آن را بطلبد؟ و یا به علت عدم پرداخت آن حکم جلب زوج را از دادگاه بخواهد؟
در اینجا باید به این امر توجه داشت که قوانین ذاتا جنبه آمره بوده داشته اند و جز در مواردی که به صراحت قانون بر تمکیلی بودن آن تصریح شده باشد امکان تراضی بر خلاف آن وجود نداشته است خوب در رابطه با این موضوع که اسقاط حق نفقه بوده نیز بنا بر نظر حقوق دانانی از جمله دکتر کاتوزیان باید آن را قانون امری دانست و توافق بر خلاف آن را شرطی باطل دانست و زوج را ملزم به آن دانست که نفقه همسرش را بپردازد. پس با این وضعیت همچنان امکان اینکه زوجه بتواند الزام زوج را بر پرداخت بخواهد وجود داشته است. اما از دیدگاه مشهور فقها قرار دادن این شرط از آنجایی که ذات عقد را خدشه دار نمی سازد شرطی قابل قبول بوده است.

ممکن است موضوعی در اینجا پیش بیاید که اگر با وجود اینکه به علت عدم پرداخت نفقه حکم جلب زوج گرفته شد و مرد از انجام تعهد خود نسبت به پرداخت نفقه ممانعت به عمل آورد تکلیف چیست ؟
در اینجا اگر اثبات گردیده شد که زوجه تمامی شرایطی که لازمه برخوردار شدن او از حق مالیش که نفقه بوده را داشته، و قانون هم زوج را به انجام وظیفه قانونی اش به پرداخت نفقه ملزم نموده، اگر باز هم با این تفاسیر زوج امتناع ورزید در اینجا دیگر دادگاه به زوجه این حق را می دهد که برای رها شدن از شرایط مشقت بار زندگی بتواند طلاق خود را از زوج بگیرد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طلاق و نفقه و موارد آن با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید