مجازات اسیدپاشی
فهرست مطالب

مجازات اسید پاشی و قانون تشدید مجازات آن

آیا از مجازات اسید پاشی اطلاع دارید؟ آیا می دانید قانون مصوبه‌های جدیدی برای مجازات اسید پاشی تعیین کرده است؟ آیا عواملی که باعث بروز جرم اسید پاشی می‌شود را می دانید؟ انجام اسید پاشی به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. مثلا ممکن است بخاطر جدایی از همسر، اذیت کردن زنان بعد از طلاق، اختلافی که بخاطر پایان دادن به دوستی ایجاد شده است یا بخاطر انتقام گرفتن از فرد این جرم انجام شود. اکثر گزارش‌هایی که از اسید پاشی تهیه شده است نشان می‌دهد که علت اصلی اسید پاشی انتقام گرفتن است که افراد با انجام این کار باعث نا‌امنی در جامعه می‌شوند.

ما امروز در وکیل پرس قصد داریم مجازات اسید پاشی، قانون جدید مجازات آن و این که در قانون با کسی که تهدید به اسید پاشی می‌کند چه برخوردی می‌شود را توضیح دهیم. در طی سال‌های اخیر، یکی از جرائمی که افزایش پیدا کرده بدون شک، اسید پاشی است. در گذشته هم قانون گذار برای مقابله با عمل اسید پاشی قانون‌هایی را تصویب کرده است. اما شیوع این جرم در جامعه باعث شده تا مجازات اسید پاشی و تشدید مجازات آن بالاخره در مجلس تصویب شود.

مجازات جدید اسیدپاشی

منظور از جرم اسید پاشی چیست؟

منظور از جرم اسید پاشی این است که فرد آگاهانه با اسید ریختن روی طرف مقابل باعث از بین رفتن بینایی، بافت صورت و اندام‌های‌ بدن او شود. البته اکثر کارشناسان می‌گویند جرم اسید پاشی از قتل مجازاتش بایستی سنگین‌تر باشد، زیرا در قتل فرد در یک لحظه قدرت عقل را از دست می‌دهد و باعث کشته شدن طرف مقابل می شود. اما در اسید پاشی فرد آگاهانه و با نقشه از پیش تعیین شده این جرم را مرتکب می شود و فرد مقابل را تا اخر عمر از زیبایی چهره و ازدواج و شغل محروم می‌کند.

زمانی که فرد عمل اسید پاشی را آگاهانه انجام دهد و باعث نقص عضو و از بین رفتن زیبایی فرد متقابل شود، مجازات آن طبق خواسته فردی که آسیب دیده به قصاص عضو یا قصاص نفس تعیین می‌شود. در بعضی از موارد برای مجازات اسید پاشی فرد مجرم بایستی دیه نیز بدهد.

برای هرگونه مشاوره حقوقی می‌توانید با وکلای وکیل پرس در ارتباط باشید. 

مجازات اسیدپاشی چیست؟

اگر در پرونده مربوط به اسیدپاشی، فرد شاکی نداشته باشد یا شاکی رضایت داده باشد، قانون شخصا فرد را مجازات می‌کند. نکته‌ای که باید اینجا گفته شود این است که اگر ولی دم رضایت دهد و نخواهد فرد مجرم به مجازات اسیدپاشی‌ خود برسد، خود قانون به علت جرم سنگین اسید پاشی، آن فرد را مجازات می‌کند. البته بستگی به قاضی دارد که چه تصمیمی بگیرد. در ادامه مجازات این عمل را برای فرد مجرم شرح می‌دهیم.

مجازات فردی که مرتکب جرم اسیدپاشی شده است عبارت‌اند از:

 • فرد مجرم به عنوان مجازات اسید پاشی بایستی دیه پرداخت کند.
 • اگر باعث تغییر شکل دائمی شخص مقابل شود، مجازات حبس تعزیری درجه یک برای آن صادر می‌شود که قصاص نفس است.
 • اگر باعث نقص عضو دائمی و از دست دادن حواس‌های مجنی شود، مجازات حبس تعزیری دو صادر می‌شود. که این مجازات بین دو تا ده سال حبس است.
 • اگر باعث ضعف عضو‌های بدن شود بدون آن که عضو از کار بیفتد، برای مجازات حکم تعزیری درجه سه صادر می‌شود که دو تا پنج سال حبس است.
 • اگر صدمه بدنی زیادی به فرد نزده باشد، متهم به مجازات حبس تعزیری شماره چهار محکوم می‌شود که بین دو تا سه سال حبس است.

قانون تشدید مجازات اسیدپاشی چیست؟

در ماده اول تشدید مجازات اسید پاشی آمده است که هر کس با پاشیدن اسید یا ترکیبات شیمیایی دیگر، عمدا باعث نقض عضو فردی شود، با شکایت ولی دم یا شاکی به دادگاه با شرایط که در کتاب قصاص آمده است به قصاص نفس یا عضو محکوم می‌شود. شاکی می‌تواند با شکایت از فرد مجرم تقاضای دیه یا قصاص کند.

در ماده دوم تشدید مجازات اسید پاشی ذکر شده است که اگر شخصی که این جرم را انجام داده است به علت‌های مختلف به قصاص محکوم نشود، یا ولی دم نخواهد فرد را قصاص کند، باید طبق مقررات مربوطه برای مجازات اسید پاشی دیه را پرداخت کند.

در ماده سوم تشدید مجازات اسید پاشی ذکر شده است که با انجام دادن این جرم، در قانون هیچ مصوبه‌ای برای تخفیف یا آزادی مشروط و تعلیق مجازات وجود ندارد و باید فرد مجرم به سزای اعمال خود برسد. البته اگر اولیای دم به مجازات تعزیری شماره یک را بخشیده باشند دادگاه می‌تواند مجازات را کمی کاهش بدهد و در مجازات اسید پاشی آن تخفیف قائل شود.

در ماده چهارم تشدید مجازات اسید پاشی ذکر شده است که فرد متهم باید علاوه بر جبران خسارت‌هایی که در ماده (۱۴) قانون آیین دادرسی آمده است، هزینه‌های درمان فرد آسیب دیده را نیز پرداخت کند. اگر قاضی تشخیص دهد که فرد متهم نباید هزینه‌های درمان را پرداخت کند، تمام هزینه درمان فرد آسیب دیده از صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت می‌شود.

در ماده پنجم تشدید مجازات اسید پاشی ذکر شده است که دعاوی و شکایات مربوط به جرم اسید پاشی باید خارج از نوبت رسیدگی شود.

تهدید به اسیدپاشی چه مجازاتی در پی دارد؟

اگر این سوال برای شما نیز پیش آمده است که هنگامی که فردی به اسید پاشی تهدید می‌شود، چه مجازاتی برای فرد تهدیدکننده در نظر گرفته شده است؟ برای اطلاع از این مسئله ادامه مقاله را از دست ندهید.

اگر فردی شخصی را تهدید به اسید پاشی کند و یا باعث به قتل رساندن آن شود و یا حتی نقص عضو دائمی برای او به وجود بیاورد؛ مجازاتش جزء جرائم یک و دو حساب می‌شود. در قانون، طبق ماده ۶۱۴، فرد اگر عمدی به شخص دیگری آسیب بزند و باعث نقص عضو و شکستگی یا حتی از کار افتادن عضوی از بدن او شود، باید دو تا پنج سال حبس را در زندان بگذراند. به دلیل اینکه آن شخص  باعث ایجاد نا امنی در جامعه شده است.

اگر شخصی که تهدید شده رضایت بدهد، باز هم قانون به علت اینکه شخص متهم باعث ایجاد ناامنی و اختلال در نظم عمومی و خسارت به جسم و روح یکی از شهروندان جامعه شده است، دو تا پنج سال حبس برای او در نظر می‌گیرد. این فرد مفسد فی‌ العرض شناخته می‌شود.

طبق ماده ۲۸۶ قانون، کسی که باعث ایجاد ناامنی در جامعه شده و مفسد فی العرض شناخته شود، به اعدام محکوم می‌شود.

انواع مختلف تهدید به اسید پاشی چیست؟

 • زمانی که فردی شخص دیگری را تهدید به اسید پاشی کند و بخواهد آن را عملی نماید، خود این تهدید جرم محسوب می‌شود. فرد تهدید شده باید با مراجعه به دادگاه شکایت خود را تنظیم کرده و با ارائه مدارک، فردی که تهدید کرده است را به سزای اعمالش برساند.
 • اگر فردی فقط تهدید کند و موفق به عملی کردن آن نشده باشد، باز هم به دلیل اینکه قصد ترساندن شما را داشته است، بایستی با دلایل و مدارک کافی به دادگاه مارجعه کرده و از او شکایت کنید.

برای این که بتوانید از فردی که شما را تهدید به اسید پاشی کرده شکایت کنید، باید تهدیدش به صورت واضح باشد و علنا شما را تهدید به ریختن اسید یا قتل کرده باشد. قاضی پرونده با استفاده از الفاظ به کار رفته تشخیص می‌دهد قصد آن فرد برای تهدید جدی بوده یا خیر.

مجازات اسید پاشی چیست؟

قانون جدید اسیدپاشی

در قانون جدیدی که برای مجازات اسید پاشی تصویب شده است، هنگامی که شخصی مرتکب جرم شود و مجازاتش قصاص نباشد، حتی اگر خانواده ولی دم رضایت دهند یا ابن که فرد مجرم اقدام به فرار کند، باید علاوه بر پرداخت دیه مطابق مقرراتی که در ادامه گفته می شود مجازات شود.

 • در جنایت بر نفس و جنایت منجر بر تغییر شکل دائمی صورت بزه‌دیده به حبس تعزیری درجه یک (بیش از ۲۵ سال)
 • در جنایتی که میزان دیه آن بیش از نصف دیه کامل باشد، به حبس تعزیری درجه ۲ (حبس بیش از ۱۵ تا ۲۵ سال)
 • در جنایتی که میزان دیه آن از یک سوم تا نصف دیه کامل باشد، به حبس تعزیری درجه ۳ (حبس بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال)
 • در جنایتی که میزان دیه آن تا یک سوم دیه کامل باشد، به حبس تعزیری درجه ۴ (حبس بیش از ۵ تا ۱۰ سال)

در مواردی که مجرم  اقدام به فرار کرده یا دیگر در قید حیات دیگر نیست، برای حمایت از فرد آسیب دیده، دیه از اموالی که از شخص باقی مانده است پرداخت می‌شود. اگر فرد متهم پول کافی برای دیه نداشته باشد، دیه از بیت‌المال به فرد آسیب دیده پرداخت می‌شود. نکته دیگری که وجود دارد این است که جرم متهم اسید پاشی زیاد است و در اکثر مواقع تخفیف یا تعلیق یا بخشش در حکم مجازات آن وجود ندارد. مگر اینکه در شرایط خاص قاضی پرونده از ولی دم طلب  تخفیف یا بخشش کند.

جمع بندی:

ما در این مقاله تمام قوانینی که در مورد اسید پاشی وجود دارد را برای شما شرح دادیم. امیدواریم که خواندن مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. اگر چنین اتفاقی برای شما پیش آمده است حتما با مراجعه با دادگاه شکایت کرده تا فرد مقابل به مجازات خود توسط قانون برسد. داشتن وکیل کیفری در خصوص این پرونده‌ها می‌تواند برای شما بسیار راه گشا باشد و شما را به حق و حقوق‌تان برساند.

بهترین وکلای کیفری

آقای دکتر احمد زهره وند

متخصص پرونده های حقوقی و کیفری و خانواده

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

دفتر وکالت دکتر احمد زهره وند با تیمی مجرب سالیان سال در شمیرانات تهران نیاوران اقدام به فعالیت در زمینه پرونده های حقوقی و کیفری و خانواده و قبول و انجام انواع پرونده در زمینه املاک، جرایم و دعاوی کیفری، دعاوی ملکی، حقوقی، خانواده و انجام مشکلات و امور ایرانیان خارج کشور می باشد.

از سوابق ایشان می توان به وکالت در پرونده های شرکت های دولتی و خصوصی و تدریس حقوق ثبت اسناد و املاک و تالیف کتب مختلف حقوقی و وکالت و مشاوره تخصصی در پرونده های مختلف اشاره نمود.

 

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در زمينه پرونده های کیفری

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

آقای مسعود اسلامی مهر

متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و …

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

آقای احمد بنی جمالی

خبره در پرونده های کیفری، مواد مخدر و ....

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

آقای سعید ستوده پارسا

متخصص در دعاوی کیفری و ارز دیجیتال

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای ستوده پارسا وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند. ایشان دارای مدرک کارشناسی حقوق خصوصی و متخصص در دعاوی کیفری و ارز دیجیتال می باشند. آقای ستوده پارسا در پرونده های موکلین خود بسیار پیگیر بوده و دلسوزانه تلاش می کنند تا نتیجه موفقیت آمیز کسب شود. از بهترین سوابق کاری ایشان می توان به پرونده قتل در آسانسور، پرونده سرقت مسلحانه با 69 شاکی در تهران، پرونده سرقت مسلحانه در خیابان صادقیه، قبول وکالت تعدادی از متهمان پرونده الکس (قاچاق دختران به دبی و مالزی) و … اشاره نمود.

 

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و مواد مخدر

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید