مجازات اسید پاشی و قانون تشدید مجازات آن

مجازات اسیدپاشی
فهرست مطالب

آیا از مجازات اسید پاشی اطلاع دارید؟ آیا می دانید قانون مصوبه‌های جدیدی برای مجازات اسید پاشی تعیین کرده است؟ آیا عواملی که باعث بروز جرم اسید پاشی می‌شود را می دانید؟ انجام اسید پاشی به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. مثلا ممکن است بخاطر جدایی از همسر، اذیت کردن زنان بعد از طلاق، اختلافی که بخاطر پایان دادن به دوستی ایجاد شده است یا بخاطر انتقام گرفتن از فرد این جرم انجام شود. اکثر گزارش‌هایی که از اسید پاشی تهیه شده است نشان می‌دهد که علت اصلی اسید پاشی انتقام گرفتن است که افراد با انجام این کار باعث نا‌امنی در جامعه می‌شوند.

ما امروز در وکیل پرس قصد داریم مجازات اسید پاشی، قانون جدید مجازات آن و این که در قانون با کسی که تهدید به اسید پاشی می‌کند چه برخوردی می‌شود را توضیح دهیم. در طی سال‌های اخیر، یکی از جرائمی که افزایش پیدا کرده بدون شک، اسید پاشی است. در گذشته هم قانون گذار برای مقابله با عمل اسید پاشی قانون‌هایی را تصویب کرده است. اما شیوع این جرم در جامعه باعث شده تا مجازات اسید پاشی و تشدید مجازات آن بالاخره در مجلس تصویب شود.

مجازات جدید اسیدپاشی

منظور از جرم اسید پاشی چیست؟

منظور از جرم اسید پاشی این است که فرد آگاهانه با اسید ریختن روی طرف مقابل باعث از بین رفتن بینایی، بافت صورت و اندام‌های‌ بدن او شود. البته اکثر کارشناسان می‌گویند جرم اسید پاشی از قتل مجازاتش بایستی سنگین‌تر باشد، زیرا در قتل فرد در یک لحظه قدرت عقل را از دست می‌دهد و باعث کشته شدن طرف مقابل می شود. اما در اسید پاشی فرد آگاهانه و با نقشه از پیش تعیین شده این جرم را مرتکب می شود و فرد مقابل را تا اخر عمر از زیبایی چهره و ازدواج و شغل محروم می‌کند.

زمانی که فرد عمل اسید پاشی را آگاهانه انجام دهد و باعث نقص عضو و از بین رفتن زیبایی فرد متقابل شود، مجازات آن طبق خواسته فردی که آسیب دیده به قصاص عضو یا قصاص نفس تعیین می‌شود. در بعضی از موارد برای مجازات اسید پاشی فرد مجرم بایستی دیه نیز بدهد.

برای هرگونه مشاوره حقوقی می‌توانید با وکلای وکیل پرس در ارتباط باشید. 

مجازات اسیدپاشی چیست؟

اگر در پرونده مربوط به اسیدپاشی، فرد شاکی نداشته باشد یا شاکی رضایت داده باشد، قانون شخصا فرد را مجازات می‌کند. نکته‌ای که باید اینجا گفته شود این است که اگر ولی دم رضایت دهد و نخواهد فرد مجرم به مجازات اسیدپاشی‌ خود برسد، خود قانون به علت جرم سنگین اسید پاشی، آن فرد را مجازات می‌کند. البته بستگی به قاضی دارد که چه تصمیمی بگیرد. در ادامه مجازات این عمل را برای فرد مجرم شرح می‌دهیم.

مجازات فردی که مرتکب جرم اسیدپاشی شده است عبارت‌اند از:

 • فرد مجرم به عنوان مجازات اسید پاشی بایستی دیه پرداخت کند.
 • اگر باعث تغییر شکل دائمی شخص مقابل شود، مجازات حبس تعزیری درجه یک برای آن صادر می‌شود که قصاص نفس است.
 • اگر باعث نقص عضو دائمی و از دست دادن حواس‌های مجنی شود، مجازات حبس تعزیری دو صادر می‌شود. که این مجازات بین دو تا ده سال حبس است.
 • اگر باعث ضعف عضو‌های بدن شود بدون آن که عضو از کار بیفتد، برای مجازات حکم تعزیری درجه سه صادر می‌شود که دو تا پنج سال حبس است.
 • اگر صدمه بدنی زیادی به فرد نزده باشد، متهم به مجازات حبس تعزیری شماره چهار محکوم می‌شود که بین دو تا سه سال حبس است.

قانون تشدید مجازات اسیدپاشی چیست؟

در ماده اول تشدید مجازات اسید پاشی آمده است که هر کس با پاشیدن اسید یا ترکیبات شیمیایی دیگر، عمدا باعث نقض عضو فردی شود، با شکایت ولی دم یا شاکی به دادگاه با شرایط که در کتاب قصاص آمده است به قصاص نفس یا عضو محکوم می‌شود. شاکی می‌تواند با شکایت از فرد مجرم تقاضای دیه یا قصاص کند.

در ماده دوم تشدید مجازات اسید پاشی ذکر شده است که اگر شخصی که این جرم را انجام داده است به علت‌های مختلف به قصاص محکوم نشود، یا ولی دم نخواهد فرد را قصاص کند، باید طبق مقررات مربوطه برای مجازات اسید پاشی دیه را پرداخت کند.

در ماده سوم تشدید مجازات اسید پاشی ذکر شده است که با انجام دادن این جرم، در قانون هیچ مصوبه‌ای برای تخفیف یا آزادی مشروط و تعلیق مجازات وجود ندارد و باید فرد مجرم به سزای اعمال خود برسد. البته اگر اولیای دم به مجازات تعزیری شماره یک را بخشیده باشند دادگاه می‌تواند مجازات را کمی کاهش بدهد و در مجازات اسید پاشی آن تخفیف قائل شود.

در ماده چهارم تشدید مجازات اسید پاشی ذکر شده است که فرد متهم باید علاوه بر جبران خسارت‌هایی که در ماده (۱۴) قانون آیین دادرسی آمده است، هزینه‌های درمان فرد آسیب دیده را نیز پرداخت کند. اگر قاضی تشخیص دهد که فرد متهم نباید هزینه‌های درمان را پرداخت کند، تمام هزینه درمان فرد آسیب دیده از صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت می‌شود.

در ماده پنجم تشدید مجازات اسید پاشی ذکر شده است که دعاوی و شکایات مربوط به جرم اسید پاشی باید خارج از نوبت رسیدگی شود.

تهدید به اسیدپاشی چه مجازاتی در پی دارد؟

اگر این سوال برای شما نیز پیش آمده است که هنگامی که فردی به اسید پاشی تهدید می‌شود، چه مجازاتی برای فرد تهدیدکننده در نظر گرفته شده است؟ برای اطلاع از این مسئله ادامه مقاله را از دست ندهید.

اگر فردی شخصی را تهدید به اسید پاشی کند و یا باعث به قتل رساندن آن شود و یا حتی نقص عضو دائمی برای او به وجود بیاورد؛ مجازاتش جزء جرائم یک و دو حساب می‌شود. در قانون، طبق ماده ۶۱۴، فرد اگر عمدی به شخص دیگری آسیب بزند و باعث نقص عضو و شکستگی یا حتی از کار افتادن عضوی از بدن او شود، باید دو تا پنج سال حبس را در زندان بگذراند. به دلیل اینکه آن شخص  باعث ایجاد نا امنی در جامعه شده است.

اگر شخصی که تهدید شده رضایت بدهد، باز هم قانون به علت اینکه شخص متهم باعث ایجاد ناامنی و اختلال در نظم عمومی و خسارت به جسم و روح یکی از شهروندان جامعه شده است، دو تا پنج سال حبس برای او در نظر می‌گیرد. این فرد مفسد فی‌ العرض شناخته می‌شود.

طبق ماده ۲۸۶ قانون، کسی که باعث ایجاد ناامنی در جامعه شده و مفسد فی العرض شناخته شود، به اعدام محکوم می‌شود.

انواع مختلف تهدید به اسید پاشی چیست؟

 • زمانی که فردی شخص دیگری را تهدید به اسید پاشی کند و بخواهد آن را عملی نماید، خود این تهدید جرم محسوب می‌شود. فرد تهدید شده باید با مراجعه به دادگاه شکایت خود را تنظیم کرده و با ارائه مدارک، فردی که تهدید کرده است را به سزای اعمالش برساند.
 • اگر فردی فقط تهدید کند و موفق به عملی کردن آن نشده باشد، باز هم به دلیل اینکه قصد ترساندن شما را داشته است، بایستی با دلایل و مدارک کافی به دادگاه مارجعه کرده و از او شکایت کنید.

برای این که بتوانید از فردی که شما را تهدید به اسید پاشی کرده شکایت کنید، باید تهدیدش به صورت واضح باشد و علنا شما را تهدید به ریختن اسید یا قتل کرده باشد. قاضی پرونده با استفاده از الفاظ به کار رفته تشخیص می‌دهد قصد آن فرد برای تهدید جدی بوده یا خیر.

مجازات اسید پاشی چیست؟

قانون جدید اسیدپاشی

در قانون جدیدی که برای مجازات اسید پاشی تصویب شده است، هنگامی که شخصی مرتکب جرم شود و مجازاتش قصاص نباشد، حتی اگر خانواده ولی دم رضایت دهند یا ابن که فرد مجرم اقدام به فرار کند، باید علاوه بر پرداخت دیه مطابق مقرراتی که در ادامه گفته می شود مجازات شود.

 • در جنایت بر نفس و جنایت منجر بر تغییر شکل دائمی صورت بزه‌دیده به حبس تعزیری درجه یک (بیش از ۲۵ سال)
 • در جنایتی که میزان دیه آن بیش از نصف دیه کامل باشد، به حبس تعزیری درجه ۲ (حبس بیش از ۱۵ تا ۲۵ سال)
 • در جنایتی که میزان دیه آن از یک سوم تا نصف دیه کامل باشد، به حبس تعزیری درجه ۳ (حبس بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال)
 • در جنایتی که میزان دیه آن تا یک سوم دیه کامل باشد، به حبس تعزیری درجه ۴ (حبس بیش از ۵ تا ۱۰ سال)

در مواردی که مجرم  اقدام به فرار کرده یا دیگر در قید حیات دیگر نیست، برای حمایت از فرد آسیب دیده، دیه از اموالی که از شخص باقی مانده است پرداخت می‌شود. اگر فرد متهم پول کافی برای دیه نداشته باشد، دیه از بیت‌المال به فرد آسیب دیده پرداخت می‌شود. نکته دیگری که وجود دارد این است که جرم متهم اسید پاشی زیاد است و در اکثر مواقع تخفیف یا تعلیق یا بخشش در حکم مجازات آن وجود ندارد. مگر اینکه در شرایط خاص قاضی پرونده از ولی دم طلب  تخفیف یا بخشش کند.

جمع بندی:

ما در این مقاله تمام قوانینی که در مورد اسید پاشی وجود دارد را برای شما شرح دادیم. امیدواریم که خواندن مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. اگر چنین اتفاقی برای شما پیش آمده است حتما با مراجعه با دادگاه شکایت کرده تا فرد مقابل به مجازات خود توسط قانون برسد. داشتن وکیل کیفری در خصوص این پرونده‌ها می‌تواند برای شما بسیار راه گشا باشد و شما را به حق و حقوق‌تان برساند.

وکیل پرس به پاس قدردانی از همراهی شما با همکاری هولدینگ آرمانی هاب خدمات و تخفیفات ویژه ای را برای شما عزیزان در نظر گرفته، شما می توانید با ثبت شماره خود از این خدمات و تخفیفات مطلع شوید.

گاروبین، خدمات آزمایشگاهی در محل؛ نمونه گیری رایگان
بدادم برس، خدمات تعمیرات و تاسیسات؛ ایاب و ذهاب رایگان
نگاه آرمانی، خدمات مارکتینگ و برندینگ

"*" indicates required fields

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید