فرق طلاق توافقی با طلاق خلع

فهرست مطالب

وکیل پرس به پاس قدردانی از همراهی شما با همکاری هولدینگ آرمانی هاب خدمات و تخفیفات ویژه ای را برای شما عزیزان در نظر گرفته، شما می توانید با ثبت شماره خود از این خدمات و تخفیفات مطلع شوید.

گاروبین، خدمات آزمایشگاهی در محل؛ نمونه گیری رایگان
بدادم برس، خدمات تعمیرات و تاسیسات؛ ایاب و ذهاب رایگان
نگاه آرمانی، خدمات مارکتینگ و برندینگ

"*" indicates required fields

در رابطه با ماهیت طلاق خلع و طلاق توافقی در مقالات پیشین بحث نمودیم و درباره ی اینکه نحوه اجرای صیغه طلاق در این دو نوع طلاق به چه نحوی بوده است به صورت مفصل توضیحات لازم را دادیم . حالا اگر بخواهیم بین این دو نقطه مشترکی بیابیم خواهیم دریافت که در هر دو نوع این طلاق ها طرفین با نوعی توافق و رضایت به اجرای طلاق رضایت داده اند و تصمیم خود را بر جدایی گرفته اند. اما خوب این توافق در رابطه با طلاق توافقی ممکن بوده ناشی از علل مختلفی بوده ، اما در رابطه با طلاق خلع این تصمیم ناشی از توافق دو طرفه نبوده بلکه صرفا ناشی از تصمیم زوجه ای بوده که به علت کراهت شدید از همسرش ، خواستار طلاق از همسرش شده است. با وکیل پرس همراه باشید تا به سوال : فرق طلاق توافقی با طلاق خلع پاسخ ساده دهیم.

اگر بخواهیم حسب یک نتیجه گیری کلی اعلام داریم می توانیم این گونه بگوییم که طلاق خلع و طلاق مبارات نیز مصادیقی از طلاق توافقی بوده اند که برای تحقق یافتن نیاز به توافق هر یک از زوج و زوجه داشته است. اما خوب چه عاملی موجب گردیده که قانون گذار بین این نوع طلاق تفکیک قائل گردد و برای هر یک حکم خاصی را اعمال دارد ؟

در رابطه با تفاوت بین این دو نوع طلاق شاید تنها عاملی که موجب تمایز این دو نوع طلاق از یکدیگر بوده راجع به بحث رجوع زوج بوده باشد که در این رابطه اعلام داشتیم که بحث رجوع در طلاق خلع و مبارات منوط به تشریفات خاصی بوده و این نوع حق به صورت مطلق برای زوج وجود نداشته که در مقاله حق رجوع در طلاق خلع به آن پرداختیم. اما در رابطه با طلاق توافقی بحث رجوع به این طریقی که در رابطه با طلاق خلع بوده نبوده و رجوع زوج مشروط به شرط خاصی نبوده است

و همچنین همان گونه که گفتیم در رابطه با طلاق توافقی هیچ الزامی بر اینکه زوجه حتما باید مبلغی را به عنوان عوض به همسرش پرداخت نموده باشد وجود نداشته است، اما در رابطه با طلاق خلع، شرط دادن فدیه به زوج ، جزو ملزوماتی بوده که بدون پرداخت آن ،به ماهیت طلاق خدشه وارد شده و موجب عدم جاری شدن طلاق خلع گردیده شده است.

همچنین بدانید:

رجوع به مهریه ابراء شده در طلاق خلع

 

برخی از سوالات متداول در خصوص فرق طلاق توافقی با طلاق خلع:

در رابطه با تفاوت فی مابین طلاق توافقی با طلاق خلع چه عاملی موجب تفکیک و تمایز بین این دو نوع طلاق بوده است ؟

در این رابطه می توان گفت که درست است که طلاق خلع مصداقی از طلاق توافقی بوده اما از نظر ذات طلاق عواملی موجب تمایز این دو از یکدیگر بوده که از جمله این موارد راجع به بحث رجوع زوج و پرداخت ما بذل از جانب زوجه بوده است

آیا در رابطه با تشریفات اجرای طلاق در رابطه با طلاق توافقی و طلاق خلع تفاوتی وجود داشته است ؟

در این رابطه باید گفت که تشریفات کلی اجرای  صیغه طلاق در رابطه با اقسام طلاق ها جاری بوده و از این باب تفاوتی وجود نداشته است و رعایت آن اصول جزو ماهیت ذات طلاق بوده است.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره حقوقی طلاق توافقی با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید. صفحه اینستاگرام وکیل پرس را دنبال کنید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید