وبلاگ

علت ممنوع الخروجی چیست؟

تصویر ممنوع الخروجی چیست

علت ممنوع الخروجی چیست؟ این پرسش از جمله سوالاتی است که بسیاری از افراد در هر جامعه می پرسند و با آن سر و کار دارند و زمانی که از سوی نهادهایی مشخص این حکم برای این افراد صادر می شود، مسلما مشکلاتی را برای این افراد ایجاد خواهد کرد. برای اینکه پاسخ این سوال و سوالات دیگر در زمینه ممنوع الخروجی را بدانیم با ما همراه باشید.

به همین جهت مجموعه وکیل پرس در نظر دارد در این مقاله به این پرسش پاسخی مناسب بدهد و همچنین در مورد دلایل وقوع چنین اتفاقی صحبت کند. در نتیجه برای آشنایی هر چه بیشتر با این مورد با ما همراه باشید. اما از آنجا که اغلب مواردی که موجب ممنوع الخروجی می شوند مواردی هستند که رفع آنها از پیچیدگی های زیادی برخوردار است، بهترین راه برای رسیدن به هدف نهایی دریافت مشاوره حقوقی را مطالعه نمایید.

ممنوع الخروجی چیست

ممنوع الخروجی به وضعیتی گفته می شود که به برخی افراد نسبت داده می شود که بر حسب برخی شرایط مانع از خروج این افراد از منطقه خاصی می شود. اما معمولا این منطقه محدوده جغرافیایی یک کشور است. بدین معنا که ممنوع الخروجی معمولا افرادی را شامل می شود که به هر دلیل نباید از مرزهای جغرافیایی یک کشور بخصوص خارخ شوند. معمولا افرادی که ممنوع الخروج می شوند تا قبل از اقدام به خروج از کشوری که در آن هستند از ممنوع الخروج بودن خود اطلاع ندارند.

علت ممنوع الخروج

چه افرادی ممنوع الخروج هستند

مسلما در هر جامعه، افرادی که ممنوع الخروج می شوند شامل یک گروه و دسته نمی باشند. در ادامه چند مورد از گروه هایی از افراد که شامل ممنوع الخروج شدن می باشند عنوان شده است.

 • بدهکاران بانکی: از جمله افرادی هستند که طی لایحه قانونی خروج بدهکاران بانکی مصوب 1359 نباید از کشور خارج شوند. این گروه از افراد با با حکم از طرف دادگستری محکوم بوده و با توجه به شرایط و قوانین می بایست از خروج آن ها جلوگیری شود.
 • سوء شهرت: افرادی که به دلایل گوناگون دارای سوء شهرت باشند، چنانچه در کشور باشند نمی توانند از کشور خارج شوند و در صورتی که خارج کشور باشند و به کشور بازگردند نیز دیگر نمی توانند از کشور خارج شوند و ممنوع الخروج می باشند.
 • اجازه خروج: افرادی که خروج از کشور و داشتن پاسپورت آنها طبق قانون به شخص دیگر واگذار شده است مانند پدر، همسر و … که بدون رضایت آنها نمی تواند اقدام به خروج از کشور نماید.
 • خلاف مصلحت: افرادی که به هر دلیل خروجشان از کشور بر خلاف مصلحت آن کشور باشد. معمولا ممنوع الخروج بودن این افراد بر طبق قانون و با توجه به تشخیص مقامات قضایی آن کشور است و به صورت کتبی از سوی مقامات قضایی صادر می شود.

علت ممنوع الخروجی چیست

در قسمت قبل گروه هایی از افراد که ممنوع الخروج شده اند عنوان شده است. با بررسی این گروه ها می توان نتیجه گرفت که اشخاصی که با خروجشان باعث بروز مشکلاتی برای آن کشور می شوند با توجه به قوانین موجود از حق خروج از کشور منع می شوند. البته ممنوع الخروجی در اغلب اوقات پس از گذشت مدت زمان مشخص رفع خواهد شد. البته رفع ممنوع الخروجی به واسطه تغییر شرایط و قوانین و همچنین رفع عاملی است که منجر به ممنوع الخروجی شود خواهد بود.

مدت زمان اعتبار ممنوع الخروجی

همان طور که گفته شد مدت زمان ممنوع الخروج بودن افراد محدود است. حکمی که دادگاه برای ممنوع الخروجی یک متهم صادر می کند 6 ماه اعتبار دارد و دادگاه این اجازه را دارد تا این حکم را تمدید نماید.

باید توجه داشت که پس از گذشت 20 روز از زمانی که حکم ممنوع الخروجی صادر می شود، افراد می توانند به این حکم اعتراض کرده تا مجددا مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که در بررسی مجدد مراجع ذی صلاح خروج بلامانع باشد، می بایست هر چه سریع تر اقدامات بعدی در جهت رفع ممنوع الخروجی انجام گیرد.

ارگان‌هایی که ممنوع الخروج می‌کنند

ارگان‌هایی که ممنوع الخروج می‌کنند برحسب نوع ممنوع الخروجی، انواع متفاوتی دارند. این ارگان‌ها به عنوان نوعی مجازات و یا عاملی بازدارنده از خروج افراد از مرزهای یک کشور فعالیت می‌کنند و تعداد آن‌ها در جوامع گوناگون متفاوت است.

در ادامه هر یک از ارگان هایی که می توانند در ممنوع الخروج شدن گروه هایی از اشخاص نقش داشته باشند شرح داده شده است.

دادسرا

می‌توان گفت مهمترین ارگانی که در حوزه ممنوع الخروج کردن اشخاص فعالیت دارد دادسرا است. دادسرا پس از رسیدگی به اتهام اشخاص، در صورتی که مشخص شود اتهام شخص از درجه بالایی برخوردار بوده و ممکن است شخصی که مرتکب این جرم شده از کشور خارج شود و از دید مقامات رسیدگی کننده مخفی بماند، به سرعت  نسبت به ممنوع الخروج کردن این شخص از طریق دادستانی کل کشور اقدام می‌کند. در این صورت مجوز خروج شخص از کشور سلب می‌شود.

دادگاه های حقوقی

مرجع دیگری که می تواند اقدام به ممنوع الخروج کردن افراد نماید دادگاه‌های حقوقی می باشند. دادگاه های حقوقی فقط و فقط در مرحله اجرای احکام می توانند نسبت به ممنوع الخروج کردن شخص اقدام کنند. به این معنی که شخصی ممکن است بواسطه بدهی یا عدم اجرای تعهدات قانونی در صورتی که به عنوان مثال مبلغ زیاد یا حتی کم هم باشد به تقاضای شخص طلبکار دادگاه حقوقی و اجرای احکام  نسبت به ممنوع الخروج کردن شخص متعهد یا بدهکار اقدام می‌کند تا مبادا که شخص از کشور خارج شود و تعهدش بلااجرا بماند.

اداره ثبت

اداره ثبت نیز از جمله مراجعی است که قادر به ممنوع الخروج کردن اشخاص است. البته اداره ثبت این اقدام را برای بدهکاران با سند رسمی و در صورت تقاضای شخص متعهدله انجام می دهد.

این اداره در مورد مهریه و در صورت تقاضای زوجه، درمورد بدهکاران بانکی در صورتی که بانک تقاضا کند، در مورد بدهکارانی که با سند رسمی بدهکارند و همچنین در مورد بدهکارانی که به واسطه چک بدهکار محسوب می شوند، در صورت تقاضای شخص متعهدله می توانند نسبت به ممنوع الخروج کردن این اشخاص بدهکار اقدام کنند.

این اداره نمی تواند در مورد سایر افراد و حتی سایر بدهکارانی که بدهی آنها بواسطه سند نیست نمی تواند اقدامات مشابهی انجام دهد.

بانک مرکزی

در مورد بدهکاران بانکی، مرجعی که می تواند اقدام به ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی نماید، بانک مرکزی می باشد. این بانک با بررسی میزان بدهی افراد می تواند تعیین کند تا چه میزان بدهی موجب ممنوع الخروجی شود و در صورتی که میزان بدهی اشخاص از میزان مشخصی بیشتر باشد حکم به عدم خروج اشخاص خواهد داد. به عنوان مثال یک بانک اعلام می‌کند که شخصی با مشخصات بخصوص جزء بدهکاران عمده این بانک می باشد و ممکن است با توجه به رقم بالای بدهی اش از کشور خارج شود. با توجه به این شرایط بانک مرکزی از طریق دادستانی کل کشور نسبت به ممنوع الخروج کردن آن شخص اقدام خواهد کرد.

اداره مالیات

از جمله افرادی که می توانند با خروجشان از کشور باعث بروز مشکلات بزرگی شوند افرادی هستند که فرار مالیاتی داشته اند. در نتیجه اداره مالیات با بررسی میزان این بدهی می تواند حکمی در راستای عدم خروج اشخاصی که شامل این مورد می شوند دهد.

بدهکاران مالیاتی نیز از دیگر دسته‌هایی هستند که در معرض ممنوع الخروجی قرار دارند. چرا که اداره دارایی ممکن است در مورد بدهکاران عمده مالیاتی برای اینکه متواری نشوند بحث ممنوع الخروجی را مطرح می‌کند و از طریق دادستانی کل کشور از خروج اشخاص جلوگیری به عمل می‌آورد. همچنین اداره تامین اجتماعی در مورد بدهکاران بیمه و بدهکاران حقوق بیمه‌ای که می‌تواند همین کار را انجام دهند و نسبت به ممنوع الخروج کردن اشخاص اقدام می‌کنند.

 

رفع ممنوع الخروجی

رفع ممنوع الخروجی موضوع بسیار مهمی است که برای اشخاصی که ممنوع الخروج می شوند اهمیت زیادی خواهد داشت و با توجه به نوع و دلیل ممنوع الخروجی راهکارهای متفاوتی خواهد داشت. به منظور رفع هر نوع از ممنوع الخروجی ممکن است راه های متفاوتی وجود داشته باشد. به طور کلی افرادی که شامل این مورد می شوند به دنبال راه و مسیری هستند که بتوانند مشکل بوجود آمده را هر چه سریع تر حل نمایید.

در واقع ممنوع الخروجی به هر دلیل و از طرف هر ارگانی ایجاد شده باشد باید از طریق همان ارگان  رفع ممنوعیت شود. به عنوان مثال در مورد بدهکاران یا باید به طور کامل بدهی خود را پرداخت نموده و اجازه نهاد مربوطه را دریافت کرده و یا رضایت طلبکار را جلب نمایند.

 به عنوان مثال اگر شخصی ممنوع الخروج شده باشد، می‌تواند از طریق تامین وثیقه معتبر از بازپرس تقاضا کند که اجازه خروج وی را به صورت موقت بدهد. در بسیاری از موارد بازپرس‌ها موافقت می‌کنند که در قبال تامین یک مال با ارزش که بتواند جرم را بپوشاند تا شخص مورد نظر ممنوع الخروج نباشد.

دادگاه‌ها نیز درمورد بدهکارانی که حکم اعسارشان صادر می‌شود و بدهی‌هایشان قسطی می‌شود می‌توانند تقاضای برداشتن ممنوع الخروجی را برای خود داشته باشند. در مورد مهریه نیز این مورد صدق می‌کند. یعنی در صورت تقسیط دادگاه و احراز اعسار، نماینده شخص می‌تواند از دادگاه تقاضای رفع ممنوع الخروجی کند.

از دیگر موارد می‌توان به بدهکاران مالیاتی و بدهکاران تجاری اشاره کرد که با اخذ حکم ورشکستگی ممکن است بر حسب مورد نسبت به رفع ممنوع الخروجی شان اقدام شود.

امیدواریم توانسته باشیم تا جای ممکن به پرسش هایی که در زمینه ممنوع الخروجی پاسخ داده باشیم. در صورتی که بخواهید مطالب بیشتری در این حوزه و حوزه های مشابه مطالعه کنید می‌توانید سایر مقالات وبسایت وکیل پرس را نیز مطالعه نمایید. همچنین می‌توانید از طریق وبسایت سوالات و اشکالات خود را با ما در میان بگذارید. همکاران ما در اسرع وقت نسبت به پاسخگویی اقدام خواهند کرد.

به ما امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

5 دیدگاه در “علت ممنوع الخروجی چیست؟

 1. فائزه گفت:

  مطلب خوبی بود

  1. سجاد نوری گفت:

   سپاس از شما

 2. cara گفت:

  بسیار عالی حرف نداره واقعا لذت میبرم

  1. سجاد نوری گفت:

   سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *