ممنوع الخروجی

علت ممنوع الخروجی چیست؟

ممنوع الخروجی از کشور

علت ممنوع الخروجی چیست؟ یکی از سلسله مقالات تدوین شده در مجموعه وکیل پرس می باشد و ممکن است عنوان آن برای بسیاری از افراد یک جامعه به عنوان پرسش مهمی تلقی شود که اصولا علت ممنوع الخروجی چیست؟ و چرا فرد یا افرادی نمی توانند از مرزهای کشوری خارج شوند.

به همین جهت مجموعه وکیل پرس در نظر دارد در این مقاله به این پرسش پاسخی مناسب بدهد و همچنین در مورد دلایل وقوع چنین اتفاقی صحبت کند. در نتیجه برای آشنایی هر چه بیشتر با این مورد با ما همراه باشید همچنین برای آشنایی بیشتر در حوزه کاری مجموعه وکیل پرس می‌توانید مقاله مشاوره حقوقی را مطالعه نمایید.

ارگان‌هایی که ممنوع الخروج می‌کنند

ارگان‌هایی که ممنوع الخروج می‌کنند برحسب نوع ممنوع الخروجی، انواع متفاوتی دارند. این ارگان‌ها به عنوان نوعی مجازات و یا عاملی بازدارنده از خروج افراد از مرزهای یک کشور فعالیت می‌کنند و تعداد آن‌ها در جوامع گوناگون متفاوت است. می‌توان گفت مهمترین ارگانی که در حوزه ممنوع الخروج کردن اشخاص فعالیت دارد دادسرا است. دادسرا پس از رسیدگی به اتهام اشخاص، در صورتی که مشخص شود اتهام شخص از درجه بالایی برخوردار بوده و ممکن است شخصی که مرتکب این جرم شده از کشور خارج شود و از دید مقامات رسیدگی کننده مخفی بماند، به سرعت  نسبت به ممنوع الخروج کردن این شخص از طریق دادستانی کل کشور اقدام می‌کند. در این صورت مجوز خروج شخص از کشور سلب می‌شود.

به هر حال بازپرسی ها این اختیارات را از قانون آیین دادرسی کیفری گرفتند و هر شش ماه می توانند آن شخصی را که مضنون هستند و فکر می کنند که جرایم مهمی را مرتکب کننده احتمال خروجش هست، ممنوع الخروج کنند. غیر از رکن دادسرا ارگان دادگاه های کیفری یا دادگاه های حقوقی هم می توانند نسبت به ممنوع الخروج کردن اشخاص، تحت شرایطی اقدام کنند.

 

علت ممنوع الخروج

 

به عنوان مثال اگر دادگاه کیفری پس از اینکه کیفرخواستی برای شخص صادر شده باشد ولی به جهت عدم در دسترس بودن آن شخص قراری صادر نشده باشد، امکان دارد در مرحله رسیدگی، دادگاه با تشخیص قاضی دادگاه برای آن فرد قرار ممنوع الخروجی صادر کند و از طریق دادستانی کل کشور این شخص ممنوع الخروج شود و اجازه خروجش سلب گردد.

رکن دیگر دادگاه‌های حقوقی هستند. دادگاه های حقوقی فقط و فقط در مرحله اجرای احکام می توانند نسبت به ممنوع الخروج کردن شخص اقدام کنند. به این معنی که شخصی ممکن است بواسطه بدهی یا عدم اجرای تعهدات قانونی در صورتی که به عنوان مثال مبلغ زیاد یا حتی کم هم باشد به تقاضای شخص طلبکار دادگاه حقوقی و اجرای احکام  نسبت به ممنوع الخروج کردن شخص متعهد یا بدهکار اقدام می‌کند تا مبادا که شخص از کشور خارج شود و تعهدش بلااجرا بماند.

رکن دیگری که در حوزه ممنوع الخروج کردن اشخاص فعالیت دارد اداره ثبت است. این اداره درمورد مهریه در صورت تقاضای زوجه و همچنین درمورد بدهکاران بانکی در صورتی که بانک تقاضا کند یا در مورد بدهکارانی که با سند رسمی بدهکارند و همچنین در مورد بدهکارانی که با چک بدهکار هستند در صورت تقاضای شخص متعهدله می توانند نسبت به ممنوع الخروج کردن این اشخاص بدهکار اقدام کنند. پس می‌توان گفت یکی دیگر از ارگان‌هایی که نسبت به ممنوع الخروج کردن اشخاص اقدام می‌کند اداره ثبت است.

در مورد بدهکاران بانکی، رکن دیگری که می تواند نسبت به ممنوع الخروج کردن اشخاص اقدام کند، بانک مرکزی است. به عنوان مثال یک بانک اعلام می‌کند که شخصی با مشخصات بخصوص جزء بدهکاران عمده این بانک است و ممکن است با توجه به رقم بالای بدهی وی از کشور خارج شود. در این صورت بانک مرکزی از طریق دادستانی کل کشور نسبت به ممنوع الخروج کردن آن شخص اقدام می‌کند.

 

 

بدهکاران مالیاتی نیز از دیگر دسته‌هایی هستند که در معرض ممنوع الخروجی قرار دارند. چرا که اداره دارایی ممکن است در مورد بدهکاران عمده مالیاتی برای اینکه متواری نشوند بحث ممنوع الخروجی را مطرح می‌کند و از طریق دادستانی کل کشور از خروج اشخاص جلوگیری به عمل می‌آورد. همچنین اداره تامین اجتماعی در مورد بدهکاران بیمه و بدهکاران حقوق بیمه‌ای که می‌تواند همین کار را انجام دهند و نسبت به ممنوع الخروج کردن اشخاص اقدام می‌کنند.

رفع ممنوع الخروجی

بحث رفع ممنوع الخروجی هم یک موضوع حیاتی است که بعد از مشخص شدن ممنوع الخروجی برای هر شخص اهمیت پیدا کرده و با توجه به دلیل و نوع ممنوع الخروجی، راهکاری دارد. به عنوان مثال در بازپرسی اگر شخصی ممنوع الخروج شده باشد، می‌تواند از طریق تامین وثیقه معتبر از بازپرس تقاضا کند که اجازه خروج وی را صورت موقت بدهد. در بسیاری از موارد بازپرس‌ها موافقت می‌کنند که در قبال تامین یک مال باارزش که بتواند جرم را بپوشاند تا شخص مورد نظر ممنوع الخروج نباشد. دادگاه‌ها نیز درمورد بدهکارانی که حکم اعسارشان صادر می‌شود و بدهی‌هایشان قسطی می‌شود می‌توانند تقاضای برداشتن ممنوع الخروجی را برای خود داشته باشند. در مورد مهریه نیز این مورد صدق می‌کند. یعنی در صورت تقسیط دادگاه و احراز اعسار، نماینده شخص می‌تواند از دادگاه تقاضای رفع ممنوع الخروجی کند. از دیگر موارد می‌توان به بدهکاران مالیاتی و بدهکاران تجاری اشاره کرد که با اخذ حکم ورشکستگی ممکن است بر حسب مورد نسبت به رفع ممنوع الخروجی شان اقدام شود.

امیدواریم توانسته باشیم تا جای ممکن به سوال علت ممنوع الخروجی چیست؟ و همچنین انواع ممنوع الخروجی پاسخ داده باشیم. در صورتی که بخواهید مطالب بیشتری در این حوزه و حوزه های مشابه مطالعه کنید می‌توانید سایر مقالات وبسایت وکیل پرس را نیز مطالعه نمایید. همچنین می‌توانید از طریق وبسایت سوالات و اشکالات خود را با ما در میان بگذارید. همکاران ما در اسرع وقت نسبت به پاسخگویی اقدام خواهند کرد.

4 دیدگاه در “علت ممنوع الخروجی چیست؟

 1. فائزه گفت:

  مطلب خوبی بود

  1. سجاد نوری گفت:

   سپاس از شما

 2. cara گفت:

  بسیار عالی حرف نداره واقعا لذت میبرم

  1. سجاد نوری گفت:

   سپاس از شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *