طلاق

طلاق توافقی

تصویر طلاق توافقی

طلاق توافقی همان طور که از نامش مشخص است به طلاقی گفته می شود که درنتیجه توافق بین زوجین حاصل شده باشد. حداقل افرادی که می توانند یک خانواده را تشکیل دهند زن و مرد بوده که به واسطه جاری شدن صیغه عقد تشکیل یک خانواده را می دهند و طلاق به معنی پایان قانونی ازدواج و از هم گسستن خانواده محسوب می شود. پس از طلاق تمام تعهداتی که زن و شوهر در زمان ازدواج بسته اند نیز از میان می رود. هر چند طلاق موضوع پسندیده ای نیست اما در نهایت به موجب جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر و ضرر یکی از زوجین و یا هر دوی آنها تنها راه و چاره می باشد. در این مقاله قصد داریم نگاه جامعی به موضوع طلاق توافقی به عنوان نوعی از طلاق داشته باشیم و تمامی موضوعات پیرامون آن را به اشتراک بگذاریم.

همان طور که گفته شد در بسیاری از مواقع زوجین هیچ راهی برای ادامه زندگی مشترک نمی بینند. درنتیجه باید بصورت قانونی از یکدیگر جدا شوند که جدایی زوجین به صورت قانونی را طلاق می نامند. اما طلاق در حالت کلی به سه دسته تقسیم می شود.

حالت اول و دوم شامل طلاق به درخواست مرد (زوج) و طلاق به درخواست زن (زوجه) بوده که در حالت ها تنها یکی از زوجین درخواست طلاق می دهد که قوانین و شرایط مخصوص به خود را دارا می باشند.

اما حالت سوم که موضوع این مقاله نیز است به حالتی اطلاق می شود که در آن درخواست طلاق با توافق زوجین (زن و مرد) ارایه شود.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی به نوعی از طلاق گفته می شود که در آن زوجین با توافق قصد جدا شدن از یکدیگر را می کنند و بر سر موضوعاتی از قبیل جهیزیه، مهریه، نفقه، اجرت المثل و … به تفاهم می رسند. به عنوان مثال ممکن است زوجین توافق کنند که مهریه کامل پرداخت شود یا با توافق حاصله، زوجه مهریه را ببخشد و همچنین ممکن است با توافق بدست آمده میزانی از آن پرداخت شود.

در این نوع از طلاق همه چیز بر اساس توافق بدست آمده توسط زوجین است. پس می توان گفت شرایط و ضوابط ثابت و معینی نمی توان برای این حالت درنظر گرفت. در این نوع از طلاق، زن و شوهر در مورد تمام موضوعات مشترک زناشویی اعم از مهریه، جهیزیه، نفقه، حضانت فرزندان، هدایای داده شده و موضوعاتی از این دست قادر به توافق با یکدیگرند که تمامی این توافقات بدست آمده در رای دادگاه عنوان می شود.

بر طبق آمارهای موجود می توان گفت که هم اکنون در کشور ما بیش از ۲۱ میلیون خانواده تشکیل و ثبت شده است. در این بین هستند خانواده هایی که دچار مشکلاتی می شوند و نهایتا منجر به جدایی می شوند. این نوع مشکلات و معضلات که اتفاقا کوچک هم نمی باشند می توانند معضلاتی مانند اعتیاد، سوء رفتار، سوء معاشرت، بی توجهی به نیازهای مادی و معنوی و پایبند نبودن به نیازهای عاطفی خانواده و همچنین مشکلات اشتغال، دامنگیر حدود ۳۰۰ هزار خانواده ایرانی شده که در نهایت بخشی زیادی از آنها منجر به طلاق می شوند.

 

اگر می خواهید بدانید وکیل طلاق کیست و چه وظایفی بر عهده دارد توصیه می کنیم مقاله وکیل طلاق را نیز مطالعه نمایید.

 

در ابتدا باید توافقات حاصله بین زوجین پرسیده شود و در ادامه صورتجلسه ای شامل این توافقات تهیه و به امضای هر دو شخص برسد. در نهایت نیز به وکالت از طرف زوجین رای دادگاه طبق توافق آنها از دادگاه خانواده اخذ می شود.

اهمیت طلاق توافقی

در بسیاری از مواقع یکی از زوجین و یا هردوی آنها نسبت به یک سری حقوق و مسایل معترض است و در نتیجه این نوع اعتراضات نه تنها فرآیند رسیدگی به پرونده و دادخواست طلاق کمتر نمی شود، بلکه احتمال بوجود آمدن مشکلات دیگر و همچنین افزایش زمان به نتیجه رسیدن پرونده را نیز افزایش خواهد داد.

از دیگر مواردی که بازگو کننده اهمیت بالای طلاق توافقی است کاهش هزینه های دادگاه و سایر مخارج مربوط به طلاق است. این مخارج با توجه به شرایط زوجین و اتفاقات و موضوعات بین آنها متفاوت است و بر همین اساس وجود یک طلاق توافقی کاهش چشمگیری در مخارج زوجین داشته باشد.

اما شاید مهمترین اهمیت طلاق توافقی جنبه روانی آن باشد. در حقیقت زن و مرد در صورت وجود اختلافات و دعاوی به وجود آمده ممکن است دچار ناراحتی ها و استرس هایی شوند که در ادامه زندگی برایشان مشکلاتی ایجاد کند و باعث بروز افسردگی و بیماری های دیگر شود. درنتیجه می توان گفت بهترین نوع جدایی به صورتی باید باشد که کمترین آسیب را در پی داشته باشد.

مراحل انجام طلاق توافقی

ممکن است بخواهید بدانید مراحل انجام طلاق توافقی به چه صورت است. در این جا سعی شده به صورت خلاصه مراحل طلاق توافقی عنوان شود.

ابتدا می بایست زوجین به یک توافق قطعی در مورد جدایی یا طلاق و همچنین شرایط و حقوق هر یک در آن برسند. در صورتی که زوجین در هر یک از موضوعات مهریه، نفقه، حضانت، جهیزیه و … به توافق کاملی دست نیابند، امکان انجام طلاق توافقی امکان پذیر نیست و هیچ گونه رایی در این خصوص صادر نمی شود.

پس از حاصل شدن توافق میان زوجین، وکلایشان یا خودشان می بایست به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی مراجعه نماید و دادخواست طلاق توافقی را ثبت کند. دفاتر خدمات الکترونیکی دادخواست های طلاق را به صورت الکترونیکی ثبت می کنند.

در ادامه و به جهت پیگیری دادخواست ارایه شده زوجین یا وکلای آن ها می بایست در اولین فرصت به شعبه مربوطه مراجعه نمایند. بر اساس قانون خانواده که در تاریخ 1391/12/1 به تصویب رسیده است داوری در طلاق حذف و به جای آن مشاوره جایگزین شده است. مشاوره ای که برای زوجین در نظر گرفته شده است به صورت اجباری بوده و زوجین موظف به انجام آن هستند.

وظیفه مشاور در اینجا مشخص کردن پاسخ به چند پرسش است. این پرسش ها شامل دلایل طلاق، مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت فرزندان، موارد مالی بین زوجین و مواردی از این قبیل است. در ادامه مشاور پاسخ این سوالات را به همراه پرسش ها و امضای زوجین مکتوب می کند که به عنوان گواهی عدم سازش است و باید به دادگاه جهت تعیین وقت برای جلسه رسیدگی ارایه شود.

در صورتی که مشاور عدم امکان سازش میان زوجین را تشخیص دهد، توافقات توسط دادگاه صورتجلسه می شود و حکم به صدور عدم امکان سازش زوجین خواهد داد که مجوز اجرای صیغه طلاق در دفترخانه می باشد. اعتبار این مجوز بر طبق قانون حمایت از خانواده 3 ماه است و در صورتی که در این مدت زوجین جهت اجرای صیغه نامه طلاق به دفترخانه مراجعه ننمایند، اعتبار آن ساقط شده غیر قابل اجراست.

پس از صدور رای زوجین یا شخصی که وکالتشان را به عهده دارد می بایست به منظور ثبت طلاق به یکی از دفاتر رسمی طلاق مراجعه نمایند.

طلاق توافقی

 

توصیه می شود مقاله مشاوره حقوقی طلاق را مطالعه نمایید. در این مقاله انواع طلاق بهترین راه کارها بوسیله مشاوره گفته شده است.

 

مدارک لازم

پس از اینکه زوجین به هر دلیل بخواهند طلاق از نوع توافقی بگیرند، می بایست یک سری مدارک را به همراه داشته باشند. این مدارک به وکیل داده می شود و در صورتی که زوجین به هر دلیل تمایلی برای گرفتن وکیل نداشته باشند با در دست داشتن مدارک طلاق توافقی و بدون نیاز حضور والدین، به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و اقدام به ثبت دادخواست می نمایند. در ادامه به این مدارک اشاره شده است.

 • عقد نامه
 • شناسنامه زن به همراه کد ملی
 • شناسنامه مرد به همراه کد ملی
 • گواهی واحد مشاوره خانواده دادگاه مبنی بر عدم امکان زندگی مشترک
 • ارایه وکالتنامه محضری زوجه (در صورتی که زوجه برای طلاق وکالت داشته باشد)
 • توافق نامه مالی زوجین در مورد جهیزیه، نفقه، مهریه، حضانت و سایر موارد مالی
 • گواهی عدم بارداری

مزایا

در صورتی که زوجین بخواهند طلاق بگیرند بهترین نوع طلاق، طلاق توافقی است. این نوع طلاق نسبت به سایر انواع دیگر از مزایایی برخوردار است که در ادامه به صورت خلاصه عنوان شده است.

 • احتمال رجوع بیشتر زوجین پس از اتمام فرآیند طلاق و شروع دوباره زندگی زناشویی
 • کاهش هزینه ها در پروسه طلاق
 • کوتاه تر شدن فرآیند طلاق و رسیدگی به پرونده ها
 • کاهش تنش میان اطرافیان زوجین
 • جلوگیری از رجوع مکرر زوجین به محل دادگستری
 • کاهش ناراحتی ها و استرس ها بین زوجین و فرزندان
 • دخالت طرفین در طلاق و صدور گواهی صدور عدم امکان سازش

چقدر طول می کشد

قبل از تصویب قانون جدید، طلاق توافقی ظرف یک هفته قابل انجام بود. هنوز هم بعضی از شعب دادگاه این نوع دادخواست ها و ‏دعاوی را در همین مدت زمان انجام می دهند. اما بعضی از شعب به دلیل ارسال پرونده به مرکز مشاوره این روند را کمی طولانی تر ‏نموده اند.‏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *