فهرست مطالب

طلاق توافقی چه مدت زمان طول می کشد؟

طلاق توافقی چه مدت زمان طول می کشد؟ امروز کارشناس حقوقی وکیل به این سوال پرتکرار پاسخ ساده خواهد داد. با ما همراه باشید:

طلاق توافقی که نوعی از طلاق بائن بوده، مبنای آن توافق نظر زوجینی است که تصمیم به پایان دادن به زندگی زناشویی خود گرفته اند و راجع به آثاری که ناشی از طلاق بوده و باید راجع به آن زوجین به اتفاق نظر برسند تعیین تکلیف گردیده است. اما از آنجایی که طرفین راجع به مسائل مالی و غیرمالی از جمله مهریه، حضانت طفل و نفقه سایر موارد بایکدیگر به اتفاق نظر رسیده اند تشریفات طلاق ممکن است در موعد زمانی کمتری انجام گرفته و دادگاه نسبت به صدور حکم طلاق رای صادر نماید. درست است که در طلاق توافقی روند رسیدگی با سرعت بیشتری نسبت به اجرای طلاق نسبت به سایر طلاق ها بوده اما بدون طی کردن مراحل مقدماتی که به تصریح قانون گذار لازمه اجرای طلاق می باشد نمی توان خواهان صدور گواهی عدم سازش از دادگاه شد.

که در این مقاله سعی داریم به بررسی (کوتاه) اقداماتی که رعایت آن به تسریع اجرای طلاق به شما کمک خواهد نمود بپردازیم

 تسریع بخشیدن به تحقق طلاق توافقی

قبل از ایجاد تغییراتی که در رابطه با طلاق توافقی صورت بپذیرد، اجباری به گرفتن گواهی عدم انصراف طلاق از مراکز مشاوره و ثبت آن در دفاتر خدمات قضایی نبود اما قانون گذار به منظور کاهش طلاق توافقی زوجین را ملزم به حضور در جلسات مشاوره نموده که با مراجعه به سایت تصمیم که سامانه مربوط به نوبت دهی طلاق بوده اقدام به اخذ تاریخ و زمانی مناسب که برای زوجین بوده اقدام بنمایند و پس از جلسه مشاوره که زیر نظر سازمان بهزیستی بوده جلسه مشاوره که تعداد جلسات آن فی مابین 3 تا 5 جلسه می باشد زوجین نسبت به انجام طلاق یا انصراف از طلاق تصمیم می گیرند و در صورت عدم سازش گواهی مربوطه به دفتر خدمات قضایی ارسال تا با مطرح کردن درخواست زوجین، دادگاه حکم به پرداخت گواهی عدم سازش بنماید و پس از صدور گواهی عدم سازش طرفین باید ظرف مهلت سه ماه برای اجرای صیغه طلاق گواهی مربوطه را به دفاتر ازدواج و طلاق برای تحقق و صیغه طلاق تحویل بدهند.

 

آیا عدم حضور در جلسات مشاوره موجبی برای تسریع بخشیدن به انجام طلاق توافقی بوده است ؟

ممکن است برخی از زوجین تصور کنند که اگر در جلسات مشاوره حضور پیدا نکنند موعد زمان انجام طلاق توافقی آنها سریع تر انجام شده در حالی که این تصور اشتباه بوده و این امر به صورت الزامی برای زوجین بوده است. شاید در سابق دادگاه های خانواده این الزام را برای زوج و زوجه ای که تصمیم خود را به جدایی گرفته بودند به عنوان یکی از مراتب و تشریفات طلاق توافقی تعیین نکرده بود اما با تصویب قانون حمایت خانواده قانون گذار این موضوع را به صراحت مورد توجه قرار داد و در ماده 25 این قانون به آن اشاره نمود شایداین پروسه موجب گردد که پروسه زمان انجام طلاق به تاخیر بیافتد اما به نفع زوجین بوده و باعث می گردد که زن و مرد به صورت عجولانه و بر حسب احساسات تصمیم به پایان دادن زندگی خود بگیرند چون در اینجا تصمیم گیرنده نهایی بر اینکه آیا زوجین قادر به ادامه دادن زندگی مشترک با یکدیگر بوده اند یا نه مشاوری بوده که با صحبت کردن زوجین به این نتیجه رسیده است

اما آیا می توان راجع به این اصل قائل به استثنا بشویم ؟در دو مورد می توان از این اصل عدول نمود :

  • در فرضی که یکی از زوجین با ارائه دلایلی موجه به دادگاه خانواده اثبات نماید که واقعا قادر به حضور در جلسات مشاوره نبوده اند و بر دادگاه این امر محرز گردد. در این حالت جلسه مشاوره با حضور یکی از طرفین انجام گردیده و بر حسب آن اقدامات لازمه انجام می گیرد و یا:
  • در فرضی که زن از جانب همسرش وکالت در انجام طلاق داشته باشد که در این حالت هم عدم حضور زوج موجبی برای انجام نشدن مراتب انجام طلاق نبوده است
  • در فرضی که یکی از زوجین یا هر دوی آنها در خارج از کشور اقامت داشته باشند که در این حالت به علت عدم حضور طرفین نیازی به حضور در جلسات مشاوره نبوده و در این وضعیت زوجین مکلف بوده اند با ثبت نام در سامانه میخک انجام امور خود را به وکیلی بسپارند
  • در غیر از موارد استثنایی که گفتیم عدم حضور زوجین در جلسات مشاوره نه تنها موجب تسریع شدن مراتب انجام طلاق نبوده بلکه موجب گردیده که اجرای طلاق توافقی منتفی گردد

 

در صورت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی در امر طلاق توافقی با شماره زیر تماس گرفته و یا به صفحه رسمی اینستاگرام وکیل پرس رفته و سوالات خود را برای ما (دایرکت) کنید.

نویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید