فهرست مطالب

آیا امکان ضمانت نتیجه پرونده ملکی توسط وکیل وجود دارد؟

آیا امکان ضمانت نتیجه پرونده ملکی توسط وکیل وجود دارد؟

از آنجایی که تعهد یک وکیل نسبت به موکل خویش یک تعهد به نتیجه نبوده و تعهد به وسیله بوده است پس شرط خلاف بر آن از لحاظ قانونی نافذ نبوده است و طرفین قرارداد عقد وکالت که وکیل و موکل بوده اند نمی توانند در صورت عدم نتیجه مطلوب در پرونده ملکی که از پیچیدگی زیادی برخوردار بوده را مقصر دانسته و از این بابت او را مستوجب مسئولیت مدنی دانست مگر آنکه وکیل رعایت مصلحت موکل خویش را به عمل نیاورده و اقداماتی انجام دهد که موجب ایجاد ورود ضرر و زیان به موکلش بشود که در اینجا این عدم تعهد وکیل او را مسئول شناخته است چرا که او متعهد شده که تمامی اقدامات لازمه را برای دفاع از حقوق موکلش انجام بدهد و با حضور خویش در محکمه حقوق تضییع شده او را به عنوان متضرر باز پس بگیرد که در رابطه با دعاوی ملکی که ارتباط با اموال موکل داشته و از دعاوی اثبات مالکیت گرفته تا دعاوی تصرف که در حیطه دعاوی ملکی بوده است به عمل آورد و اگر این وکیل اقدامات لازمه را انجام نداد و ترک فعل او از انجام تعهدی که داشته موجب ایجاد ورود ضرر و زیانی به حقوق عینی موکل بشود او باید در صدد جبران خسارت برآید.

پس اگر قرارداد وکالتی تنظیم گردیده شد و در آن، تعهد وکیل در مقابل موکل در قالب شرط تعهد ناشی از نتیجه بوده باشد و او این تضمین را بدهدکه حتما نتیجه پرونده همان خواهند بود که موکل آن را در نظر داشته است این تعهد از نظر قانونی صحیح نبوده چرا که وکیل نمی تواند این قول را به صورت صد درصد به موکل بدهد که قاضی او را ذی النفع شناخته است چون تا پایان جلسه دادرسی که قاضی بر حسب مستندات و دفاعیات طرفین اقدام به صادر نمودن حکم نموده کسی از نتیجه نهایی اطلاع نداشته است پس بنابراین این شرط باطل بوده است و تعارض با اصول و قواعد دادرسی داشته است.

اگر وکیلی در قرارداد وکالتی که با موکلش راجع به پرونده ملکی منعقد نموده تعهد به ضمانت نتیجه پرونده بدهد عملش تخلف بوده و قابل تعقیب انتظامی به موجب ماده 51 قانون وکالت، به موجب تخلفی که مرتکب شده است می باشد.

برخی از سوالات متداول :

آیا شرط تضمین وکیل ملکی به نتیجه پرونده شرطی نافذ است؟

از آنجایی که تعیین کننده حکم نهایی بر اینکه شخصی ذی النفع بوده است یا نه به حکم قاضی پرونده بستگی داشته است و اوست که بر حسب دفاعیات طرفین و وکیل آنها این امر را تشخیص می دهد پس بنابراین یک وکیل هیچ گاه نمی تواند از قبل این تضمین را به موکل بدهد و این امر به موجب ماده 232 قانون مدنی از آنجایی که شرطی غیر ممکن بوده است باطل اما مفسده عقد نبوده است

اگر وکیل تعهد به نتیجه در گرفتن نتیجه مطلوب را به موکل پرونده ملکی بدهد و نتیجه آن گونه که وکیل تضمین نموده بود نشد آیا وکیل مسئول جبران خسارت بوده است؟

در اینجا به منظور جلوگیری از این گونه موارد سو استفاده ها حتما در حین مفاد قرارداد این امر را باید موکل پرونده در نظر بگیرد که با چنین وکیلی قرارداد وکالت منعقد ننماید چون تنها موجب بروز و واردشدن ضرر و زیان به خودش بوده است و از آنجایی که این شرط، شرطی باطل بوده و قانون گذار به آن ترتیب اثر نداده است لذا موکل نمی تواند وکیل را من باب آن مستوجب مسئولیت مدنی بداند

 

همچنین بخوانید:

ویژگی های وکیل ملکی خوب چیست؟

 

تیم حقوقی وکیل پرس با کادری مجرب و وکلای با تجربه پایه یک دادگستری در هرلحظه که شما عزیزان نیاز به مشاوره امور ملکی دارید، در خدمت شما عزیزان است. کافی است یا به شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید یا به اینستاگرام وکیل پرس  دایرکت کنید.

نویسنده خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای ملکی

سرکار خانم فرزانه آذربیک

متخصص پرونده های ملکی، کیفری، حقوقی و ...

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

فرزانه آذربیک وکیل پایه یک دادگستری، مشاور حقوقی، کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و همچنین ایشان چهارده سال سابقه وکالت دارند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی ملکی، کیفری و خانواده

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی اراضی و املاک

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، ملکی، خانواده و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

خانم معصومه سادات موسوی

متخصص دعاوی ملکی و کیفری

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.


  • دانش آموخته لیسانس حقوق از دانشگاه تهران
  • اخذ پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری تهران و دارای ۱۷ سال سابقه وکالت و مشاوره حقوقی در دعاوی حقوقی به ویژه دعاوی ملکی
  • دارای سوابق مشاوره در دستگاههای دولتی و غیر دولتی
  • ۱۰ سال سابقه فعالیت در دفاتر معاضدت قضایی مجتمع قضایی بعثت ،شهید مدنی ،شهید بهشتی و مجتمع شماره یک خانواده

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید