شروط ضمن عقد
فهرست مطالب

شروط ضمن عقد و مزایای آن

شروط ضمن عقد چیست و چه مزایایی دارد؟ همه‌ی ما می‌دانیم ازدواج یک قرارداد بین خانم و آقا می‌باشد. این قرارداد رسمی است و در صورت رعایت نکردن شروط داخل آن خانم یا آقا می‌توانند از دیگری شکایت کنند. بسیار پیش آمده است که خانم یا آقایی که در حال ازدواج هستند از روی خجالت یا ناآگاهی شرط نامه را بدون مطالعه امضا می‌کنند. بعدها که به مشکلی برمی‌خورند متوجه می‌شوند که با تغییر شروط ضمن عقد می‌توانستند از پیش آمدن آن مشکلات جلوگیری کنند. بنابراین در خواندن و وضع شروط آن نهایت دقت را به کار ببرید. هدف این مقاله آشنایی بیشتر جوانان با موضوع ازدواج و شروط آن می‌باشد. پس با وکیل پرس تا انتها همراه باشید.

شروط دوازده گانه ضمن عقد نکاح چیست؟

معقوله ازدواج در هر کشوری با کشور دیگر متفاوت می‌باشد. این تفاوت‌ها از فرهنگ‌ا و قوانین حقوقی آن کشور نشات گرفته می‌شود. در ایران هم این شروط بر اساس مذهب و احکام طراحی شده است.

 

شروط ضمن عقد

در واقع شرایط دوازده گانه ضمن عقد نکاح مواردی است که زن می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق کند.

۱- ابتلای زوج به امراض صعب العلاج به نحوی که دوام زندگی زناشویی برای زوجه مخاطره آمیز باشد.

۲- استنکاف شوهر از دادن نفقه زن به مدت ۶ ماه به هر عنوان و عدم الزام او به تادیه نفقه و در موردی که اجبار شوهر هم ممکن نباشد.

۳- سوء رفتار زوج به حدی که ادامه زندگی برای زوجه سخت باشد.

۴- جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نباشد.

۵- ابتلای زوج به هرگونه اعتیاد به طوریکه در زندگی آن‌ها خلل ایجاد شده باشد.

۶- زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کرده باشد. یا اینکه زوج ۶ ماه متوالی بدون عذر موجه از نظر دادگاه غیبت کند.

۷- محکومیت شوهر به حکم ۵ سال حبس دادگاه و یا بیشتر.

۸ – محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب به جرم و اجرای هرگونه مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب به جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی و شئون زن باشد. تشخیص اینکه مجازات مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی است با توجه به وضع و موقعیت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است. از جمله مواردی که زن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند، محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب به جرم و اجرای هرگونه مجازات اعم از حد و تعزیر در اثر ارتکاب به جرمی که مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی با توجه به وضع و موقعیت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.

۹- در صورتیکه پس از گذشت ۵ سال زوجه از شوهر خود به دلیل عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر صاحب فرزند نشود.

۱۰- در صورتیکه زوج مفقودالاثر شود و ظرف مدت ۶ ماه در دادگاه هم حاضر نشود.

۱۱- زوج همسر دیگری را بدون اجازه‌ی زوجه اختیار کند. دادگاه هم عدم اجرای عدالت بین دو همسر را تشخیص دهد.

۱۲-  عدم رعایت دستور دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی که طبق نظر دادگاه صالح منافی با مصالح خانوادگی و حیثیت زوجه باشد.

این‌ها موارد کلی هستند که در عقدنامه‌ی ازدواج ذکر شده است و در پایان هر بند در صورت رضایت دو طرف باید آن را امضا کنند.

 

شروط ضمن عقد و مزایای آن چیست؟

یک سری از شروط تکمیلی هستند. یعنی در عقدنامه ذکر شده اند اما می‌توان آن‌ها را اضافه نمود و به صورت تکمیلی مشخص کرد. مانند:‌

  • شرط تحصیل
  • شرط اشتغال 
  • اجازه خروج از کشور 
  • حضانت فرزندان پس از طلاق
  • شرط حق طلاق ( به طور کلی حق طلاق و درخواست آن در ایران برای مرد می‌باشد. اگر حق طلاق را به عهده‌ی زن بگذارند می‌تواند درخواست طلاق داده و مهریه ی خود را هم به راحتی دریافت کند.)
  • شرط تقسیم اموال در صورت جدایی زن و شوهر

شروط ضمن عقد در ازدواج موقت چیست؟

مهم‌ترین و لازم‌ترین شرایط صیغه این است که مهریه و مدت زمان عقد کاملا مشخص شده باشد. ثبت این ازدواج مانند ازدواج دائم اجباری نیست مگر در موارد زیر:‌

  • باردار شدن زوجه: در صورت باردار شدن زوجه در دوران صیغه این فرزند از نظر حقوقی با فرزند حاصل ازدواج دائم تفاوتی ندارد. به صورت کلی مراقبت از فرزند در ازدواج دائم به عهده‌ی پدر می‌باشد و پدر موظف به پرداخت نفقه هم می‌باشد.
  • توافق طرفین مبنی بر نکاح: اگر طرفین توافق کرده باشند، ثبت نکاح این مورد جزء شرایط الزامی در ثبت نکاح می‌باشد که بایستی به آن عمل کنند.
  • شرط ضمن عقد موقت شرط شده باشد: چنانچه در عقد موقت شرط شود که نکاح موقت ثبت شود شوهر تکلیف به ثبت آن دارد. این تکلیف ناشی از شرط ضمن عقد است و از آنجا که شروط ضمن عقد از عقد تبعیت می‌نماید برای شوهر الزام آور است.

موارد دیگری که ممکن است از شروط ضمن عقد در ازدواج موقت باشد شامل: تعیین نفقه، تعیین ارث، موارد انحلال، حقوق فرزندان حاصل ازدواج موقت و عده در ازدواج موقت می‌باشد.

 

شروط ضمن عقد در عقد موقت

مزایای قید کردن شرط های ضمن عقد چیست؟

اگر این شروط توسط وکیل تنظیم شود مزایای زیادی را دارد از جمله:

۱- زن یا مرد تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند از آن‌ها سرپیچی کنند.

۲- هر یک از زن و مرد که وکیل بگیرند دیگر نیازی به حضورشان در دادگاه نیست.

۳- در صورت سرپیچی یکی از زوجین حق و حقوق آن‌ها توسط وکیل به راحتی گرفته می‌شود.

بنابراین سعی کنید این قرارداد را هم به صورت رسمی و با کمک یک وکیل خانواده آگاه و متخصص بنویسید و امضا نمایید تا در آینده به هیچ مشکلی برنخورید.

اگر نیاز به مشاوره حقوقی آنلاین به صورت دارید همین حالا با تیم کارشناسان وکیل پرس تماس بگیرید.

 

نمونه شرایط ضمن عقد

نکته‌ی قابل توجه اینجاست که برخی از افراد تصور می‌کنند باید همه‌ی مواردی که در عقدنامه آمده است را امضا کنند در صورتی که اجباری به این کار نیست و شما می‌توانید به راحتی بعضی از موارد را امضا نکنید و هیچ اتفاق خاصی هم رخ نخواهد داد.

در مورد نمونه‌های شروط هم باید بگوییم که مواردی که می‌توان اضافه کرد بسیار زیاد است اما چند نمونه از معروف‌ترین آن‌ها را در بالا قید کردیم. بقیه‌ی موارد ضمن عقد نکاح که ۱۲ مورد است در همه‌ي سندهای عقدنامه یکی می‌باشد.

به صورت کلی ازدواج یک امر بسیار مهم و آینده ساز می‌باشد و نباید از آن به سادگی رد شد. در همه‌ی معامله‌ها و اسناد رسمی باید شرایط بد را هم در نظر بگیرید که در آینده به مشکل برنخورید. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌دهیم این شروط را به عهده‌ی وکلای متخصص بگذارید تا بتوانند در همه‌ی مواقع از شما و حقوقتان دفاع کنند.

وکیل پرس یکی از دفاتر قانونی وکالت است که در حوزه‌ی وکیل خانواده می‌تواند به شما در این زمینه یاری دهد.

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید