فهرست مطالب

راه های اثبات عدم تمکین زن

هر چند مبحث تمکین را قانون گذار در دو قالب تمکین عام و تمکین خاص مورد بررسی قرار داده و ضمانت اجرایی برای این دو نوع تمکین به صورت جداگانه در نظر گرفته اما مفهوم اصلی این واژه اشاره به تمکین خاص داشته که زوجه حسب آن ملزم به تبعیت از زوج گردیده و زوج در قبالش ملزم به پرداخت حق مالی نفقه به زوجه می گردد. با ما همراه باشید تا به سوال : راه های اثبات عدم تمکین زن پاسخ ساده دهیم.

تمکین و انواع آن

به موجب عقد نکاح، زوجین در مقابل یکدیگر ملزم به رعایت تکالیفی می باشند که حسب قانون تعیین گردیده شده است. این تبعیت برای زوجه که در قالب تمکین عام و خاص می باشد  بدین طریق بوده که او را، حسب قانون، ملزم به تبعیت از همسر خود نموده و وظایفی را برای او تعیین نموده است که نمی تواند از آن استنکاف بورزد، والا از دریافت حق مالی که منظور حق نفقه بوده است محروم می ماند.

منظور از تمین عام و تمکین خاص چیست؟

تمکین عام به حیطه ای از وظایف قانونی زوجه گفته می شود که او را ملزم به فرمانبرداری و تبعیت از همسرش نموده است این وظایف که حسب قانون برای زوجه تعیین گردیده است عبارت است از وظایفی که مرتبط با زندگی مشترک بوده و زوجه حسب دستور همسرش به عنوان سرپرست خانواده ملزم به رعایت آن بوده است که به عنوان مثال می توان به ماده 1114و 1117 قانون مدنی اشاره نمود که بیان داشته که زوجه ملزم بوده که در منزلی که همسرش می گوید سکونت داشته باشد مگر آنکه قانون گذار در شرایطی به زوجه این اجازه را داده باشد که در منزلی به غیر از اقامتگاه زوجه سکونت بنماید

اما تمکین خاص که اشاره به انجام وظایف زناشویی زوجه داشته و او را ملزم به برقراری رابطه جنسی با همسر مشروع خود، در موقعیت زمانی و مکانی بر حسب تقاضای زوج دانسته است و نمی تواند از درخواست زوج مماتعت به عمل آورد مگر آنکه به دلایلی به دادگاه علت عدم برقراری رابطه جنسی با همسرش را به اثبات برساند

حالا که با مفهوم تمکین تا حدودی آشنا شدیم میخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که:

 

زوج چگونه می تواند عدم تمکین زوجه خود را به اثبات برساند؟

شاید در رابطه با تمکین عام عدم تبعیت و نشوز زوجه با شهادت شهود قابل اثبات باشد و زوج بتواند درصدد اثبات آن به دادگاه خانواده بر آید و خواستار تمکین زن ناشره باشد اما در رابطه با تمکین خاص خوب مسلما اثبات اینکه زوجه به دادگاه اثبات نماید که همسرش از او تمکین نداشته دشوار بوده است و اثبات این امر با شهادت شهود  امری غیر ممکن است اما خوب زوج در این شرایط چگونه می تواند درصدد اثبات ادعایش برای عدم پرداخت نفقه به زوجه برآید و عدم تمکین او را اثبات نماید؟

تنها حالتی که زوج می تواند در جهت اثبات عدم تمکین زوجه خود بر برقراری رابطه جنسی برآید حالتی بوده که زوج با مراجعه کردن به دادگاه، خواستار معرفی زوجه به پزشکی قانونی جهت انجام معاینات لازمه باشد و بدین طریق ادعای خویش را اثبات نماید.

همچنین بخوانید:

توقیف ارث پدری برای مهریه

 

برخی سوالات متداول در خصوص تمکین زوجه:

در چه صورتی با آنکه زوجه از همسرش در انجام وظایف زناشویی تمکین ننموده باز هم حق دریافت نفقه را از همسرش داشته است؟

در این رابطه باید بین زن باکره و غیر باکره تفکیک قائل بشویم و چنانچه زوجه باکره بوده باشد و هیچ گونه تمکینی اعم از تمکین عام و خاص از زوج ننموده باشد می تواند به موجب حق حبس علاوه بر الزام زوج به پرداخت حق مالیش( مهریه) خواستار دریافت نفقه خویش از زوج باشد. اما در رابطه با زوجه غیر باکره او با استناد به ادله ای که امکان برقراری رابطه جنسی را برای او غیر مقدور ساخته به دادگاه و اثبات آن خواستار دریافت حق نفقه خویش باشد

زوج چگونه می تواند عدم تمکین زوجه را به دادگاه اثبات نماید ؟

در رابطه با تمکین عام زوج می تواند با استناد به شهادت شهود عدم تمکین همسرش را به راحتی اثبات نماید اما در رابطه با تمکین خاص ممکن است این امر تا حدودی دشوار بوده باشد که در مقاله فوق به ادله ای که زوج از طریق آن درصدد اثبات ادعایش برآید به صورت مفصل بحث نمودیم

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل مطالبه مهریه با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

 

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید