فهرست مطالب

دریافت خسارت از خریدار مال غیر چگونه خواهد بود؟

دریافت خسارت از خریدار مال غیر چگونه خواهد بود؟ با ما همراه باشید.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که نسبت به معامله یکی از اموالتان بی‌اطلاع باشید و شخص دیگری آن را بفروشد؟ در چنین شرایطی باید چکار کرد؟ به این نوع معامله، خرید و فروش مال غیر گفته می‌شود که از نظر حقوقی و کیفری مستوجب مجازات است. حال سوال اینست اگر صاحب ملک خواهان دریافت خسارت از خریدار مال غیر باشد، باید چکار کند؟

نحوه دریافت خسارت از خریدار مال غیر

خریدار مال غیر به شخصی گفته می‌شود که از سارقان اموال دیگران، چیزی را خریداری کرده باشد. در معاملات مال غیر، یک شخص مال شخص دیگری را بدون إذن او برداشته و به فرد دیگری می‌فروشد. در اینجا مالک از این معامله بی‌خبر است و قطعا هیچ رضایتی هم نسبت به آن ندارد و می‌تواند آن را رد کند.
از نظر حقوقی، چنین معامله‌ای باطل است و فروشنده باید وجهی را که از خریدار مال غیر دریافت کرده است، به صاحب اصلی برگرداند. در غیر این صورت مستوجب مجازات حقوقی و کیفری می‌شود. در صورتی که این اتفاق نیفتد و فروشنده از برگرداندن وجه به صاحب اصلی مال خودداری کند، به موجب قانون خساراتی برعهده او خواهد بود.
طبق گفته تیم حقوقی وکیل پرس فردی که مال غیر را بدون اذن او می‌فروشد، کلاهبردار است و صاحب اصلی می‌تواند مطابق با ماده 238 قانون مجازات عمومی او را در دادگاه محکوم کند. همچنین کسی مال غیر را خریداری و مالکیت به نام منتقل شده است، کلاهبردار خواهد بود و صاحب مال می‌تواند او را محکوم کند.

کسانی که قادر به دریافت خسارت از خریدار مال غیر هستند

برابر با قانون 1308 معاملات مال غیر، مالک اصلی باید با حصول شرایط خاص اقدام به ارائه دادخواست برای مجازات خریدار و فروشنده اموالش را داشته باشد. داشتن سند قانونی مالکیت مال مورد معامله در این رابطه الزامی است تا در دادگاه ثابت شود او صاحب اصلی است.
مطابق با نظر کارشناسان تیم حقوقی وکیل پرس از نظر حقوقی، چنین معاملاتی یک معامله فضولی است که به تنفید مالک نیاز دارد و اگر صاحب اصلی مال، آن را تنفیذ نکند، دادگاه قادر به صدور هیچ رأیی نخواهد بود. برای دریافت خسارت از خریدار مال غیر هم مالک اصلی باید تفنیذ کند و مطابق با ماده 352 قانون مدنی، بیع فضولی بعد از اجازه مالک نافذ خواهد بود.
مطابق با ماده 390 قانون مدنی اگر در معاملات فضولی بعد از قبض ثمن مبیع کلاً یا جزئا مستحق اللغیر در آید، خریدار ضامن است، حتی اگر تصریح به ضمان نشده باشد.

 

دریافت خسارت از خریدار

در اینجا کارشناسان حقوقی تیم وکیل پرس تاکید دارند در هر معامله مال غیر، صاحب اصلی مال که دچار خسارت شده است، می‌تواند به دلیل ورود خسارت و ضرر، مطالبه آن را از محکمه درخواست کند. در ماده 10 قانون مرقوم هم آماده است: «زیان دیده کسی است که در اثر وقوع جرم دچار خسارت و زیان شده است و می‌تواند از متهمان (خریدار و فروشنده مال غیر) شکایت کند. سپس آن‌ها تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند.
اگر صاحب اصلی مال، خواستار ضرر و زیان وارده شود، می‌تواند مطالبه خسارت فروش مال غیر از خریدار را داشته باشد که در این صورت مدعی خصوصی خواهد باشد. شاکی باید ذی‌صلاح و ذی‌سمت هم باشد تا درخواست او در محکمه مورد پذیرش قرار بگیرد.
نکته مهم
اگر خریدار مال غیر مدعی شود که در زمان معامله از کلاهبرداری فروشنده بی‌اطلاع بوده است، دادگاه از او مدرک درخواست می‌کند.

برای مثال فردی که اقدام به خرید خودرو مال غیر کرده است، باید در دادگاه ثابت کند فروشنده در زمان معامله اسناد و مدارک جعلی و ساختگی ارائه و او را فریب داده است. طبق گفته تیم مشاور حقوقی وکیل پرس در صورتی که خریدار قادر به اثبات ادعای خود مبنی برای بی‌اطلاعی از معامل مال غیر نباشد، صاحب مال می‌تواند خسارت مال را از او دریافت کند. حتی خرید و فروش از روی ناآگاهی هم عواقبی دارد که در آینده برای خریدار دردسرساز می‌شود.
البته در این موارد، خریدار بی‌اطلاع هم مورد سوءاستفاده قرار گرفته است و فروشنده مجرم اصلی خواهد بود. بنابراین دریافت خسارت از معامله مال غیر بر عهده او خواهد بود. طبق گفته تیم وکیل پرس، در این مواقع خریدار ناآگاه هم می‌تواند خسارت فروش مال غیر را از فروشنده طلب کند.

مرجع مطالبه خسارت فروش مال غیر

مطابق با نظری که کارشناسان حقوقی تیم وکیل پرس ارائه می‌دهند، مطالبه خسارت از خریدار مال غیر در دادگاه کیفری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

حرف آخر
دریافت خسارت از خریدار مال غیر می‌تواند دو حالت داشته باشد؛ در یک حالت خریدار از موضوع معامله بی‌اطلاع است که در این صورت باید آن را در دادگاه ثابت کند. بنابراین خسارت معامله مال غیر بر عهده فروشنده خواهد بود. اما در حالت دوم، خریدار از معامله مال غیر اطلاع داشته است و باید خسارت صاحب اصلی مال را پرداخت کند.

سوالات متداول

دریافت خسارت از خریدار مال غیر چطور انجام می‌شود؟

صاحب اصلی مال در ابتدا باید بتواند مالکیت خود بر مال در دادگاه ثابت کند. همچنین اثبات بی‌اطلاعی از معامله هم یکی از شروط ارائه درخواست در دادگاه خواهد بود.

اگر خریدار از معامله مال غیر بی‌اطلاع باشد، مستوجب پرداخت خسارت است؟

در چنین شرایطی با اثبات در دادگاه او تبرئه می‌شود و باید خسارت خود را از فروشنده طلب کند. مالک اصلی در این مواقع باید خسارت معامله مال غیر را از فروشنده طلب کند.

 

مشاوره ملکی در تهران

بهترین وکلای ملکی

سرکار خانم فرزانه آذربیک

متخصص پرونده های ملکی، کیفری، حقوقی و ...

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

فرزانه آذربیک وکیل پایه یک دادگستری، مشاور حقوقی، کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و همچنین ایشان چهارده سال سابقه وکالت دارند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی ملکی، کیفری و خانواده

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی اراضی و املاک

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، ملکی، خانواده و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

خانم معصومه سادات موسوی

متخصص دعاوی ملکی و کیفری

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.


  • دانش آموخته لیسانس حقوق از دانشگاه تهران
  • اخذ پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری تهران و دارای ۱۷ سال سابقه وکالت و مشاوره حقوقی در دعاوی حقوقی به ویژه دعاوی ملکی
  • دارای سوابق مشاوره در دستگاههای دولتی و غیر دولتی
  • ۱۰ سال سابقه فعالیت در دفاتر معاضدت قضایی مجتمع قضایی بعثت ،شهید مدنی ،شهید بهشتی و مجتمع شماره یک خانواده

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید