حضانت, خانواده

حضانت بچه بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

حضانت بچه بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

حضانت فرزند بر عهده پدر و مادر یا بعبارتی والدین او می باشد. اما ممکن است هر دو آنها نتوانند حضانت فرزند را در یک زمان بخصوص بر عهده داشته باشند. از جمله مواردی که می تواند باعث شود پدر یا مادر نتوانند حضانت فرزند را بر عهده داشته باشند این است که یکی از آن دو فوت کنند. در این مقاله بررسی می کنیم که حضانت بچه بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

از حضانت با عنوان حقی برای حفظ، نگهداری و تعلیم یک یا چند نفر یاد می شود و غالبا برای افراد کم سن و سال می باشد. با توجه به قوانین کشور حق حضانت یک کودک تا سن 7 سالگی با مادر است و پس از آن این حق تا بلوغ کودک بر عهده پدر است. همان طور که می دانید سن بلوغ برای پسران و دختران متفاوت بوده و بر این اساس حضانت دختران از سن 7 تا 9 سال و برای پسران از سن 7 تا 15 سال با پدر می باشد.

اما ممکن است سوال شود که در صورتی که پدر فوت کند، حضانت بچه بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

با توجه به قانون در صورتی که پدر یک کودک فوت کند حضانت با مادر خواهد بود و هیچ فرد و نهادی نمی تواند این حق را از وی سلب کند بجز در برخی موارد که دادگاه به حکم قانون مانع از حضانت کودک توسط مادر می شود. این حکم دادگاه تنها می تواند بر یک اساس و آن هم مصلحت کودک باشد. این بدان معنی است بجز حکم دادگاه با توجه به قانون مادر نمی تواند از سرپرستی کودک خودداری کند. در صورت خودداری مادر از حضانت کودک قانون او را ملزم به این کار خواهد کرد.

سلب حق حضانت

از جمله حالت هایی که دادگاه حق حضانت را از مادر سلب می کند می توان به عدم مراقبت صحیح یا انحطاط اخلاقی مادر اشاره کرد که پس از مشخص شدن چنین مواردی دادگاه می تواند با توجه به قانون، حق حضانت را از مادر سلب کند. البته گرفتن این حق مشمول زمان است و در صورتی که مشخص شود مادر از شرایط مطلوبی برای داشتن حضانت کودک برخوردار است دادگاه می تواند این حق را به وی بازگرداند.

شاید سوال شود چه مواردی از مصاديق عدم مواظبت يا انحطاط اخلاقي بشمار می آيد؟ در ادامه چند مورد از مصادیق عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی نام برده می شود.

  • ضرب و جرح
  • انجام فحشا و اعمال خلاف منکر
  • ابتلا به بیماری های روانی
  • مصر مواد مخدر و اعتیاد به الکل و انجام قمار
  • اجبار کودک به تکدی گری و همچنین سوء استفاده از وی در کارها و مشاغل غیر اخلاقی و خلاف

موارد مختلف در مورد حضانت

ممکن است سوال شود که آیا مادر می تواند با وجود حضانت فرزندان ازدواج کند؟

برای جواب دادن به این سوال باید گفت که قانون گذار به مادر این اجازه را داده است که در صورت ازدواج مجدد بتواند به حضانت فرزندان ادامه دهد ولی مطابق قانون، ابتدا می بایست شوهر این اجازه را به همسر خود داده باشد و این رضایت را به صورت کتبی عنوان کرده باشد.

اما در مواردی که مادر انحطاط اخلاقی داشته باشد و برای دادگاه مشخص شود حضانت به فرد دیگری از نزدیکان کودک داده خواهد شد. در این مورد ابتدا یکی از بستگان با دلیل موجه عدم صلاحیت مادر را باید به دادگاه ارایه کند و پس از اینکه این مورد به دادگاه ارایه شد دادگاه به کمک ممدکاران و همچنین نیروی انتظامی در این زمینه تحقیق می کند و در صورتی که عدم کفایت مادر برای حضانت فرزند مشخص شود، حق حضانت از مادر گرفته شده و به فردی که تقاضای عدم کفایت حضانت را برای دادگاه برده و یا افراد دیگری که شایسته داشتن حق حضانت هستند داده می شود.

مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که حضانت تنها شامل نگهداری و پرورش جسمی و روانی کودک می باشد که شامل تغذيه، پرورش، تربيت و تحصيل و آنچه لازمه بقای کودک است می باشد. اما امور مهم مالي کودک، مانند نقل و انتقالات ملكي، خريد و فروش خانه و امثال آن بر عهده جد پدری یا فرد دیگری است که حضانت اورا بر عهده دارد. مسايل غيرمالي مهم نیز از جمله اجازه گرفتن گذرنامه و يا اجازه ازدواج را نيز می توان به این مورد اضافه كرد.

قوانین حق حضانت

در مورد حضانت چند قانون در قوانین مدنی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره اشاره می شود.

ماده 1168 قانون مدني:

نگاهداري اطفال هم حق و هم تكليف والدين است.

ماده 1169 قانون مدني:

براي حضانت و نگهداري طفلي كه ابوين او جدا از يكديگر زندگي مي‌كنند مادر تا سن هفت سالگي اولويت دارد و پس از آن با پدر است.
تبصره «بعد از هفت سالگي در صورت حدوث اختلاف، حضانت طفل با رعايت مصلحت كودک به تشخيص دادگاه است.»

ماده 1171 قانون مدني:

درصورت فوت يكي از ابوين حضانت طفل با آنكه زنده است خواهد بود هرچند متوفی پدر طفل بوده و برای او قيم معين كرده باشد.
ماده واحده:
حضانت فرزندان صغير يا محجوری كه پدرانشان به مقام والای شهادت رسيده يا فوت شده باشند با مادران آنها خواهد بود…
ماده:
چنانچه به حكم دادگاه مدنی خاص يا قائم مقام آن دادگاه حضانت طفل به عهده كسي قرار گيرد و پدر يا مادر و يا شخص ديگری مانع اجرای حكم شود و يا از استرداد طفل امتناع ورزد دادگاه صادر كننده حكم وي را الزام به عدم ممانعت يا استرداد طفل مي‌كند و در صورت مخالفت به حبس تا اجرای حكم محكوم خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *