شرایط پیش قسط مهریه
فهرست مطالب

حداقل پیش قسط مهریه چقدر است؟

در رابطه با تقسیط مهریه در ابتدا بیان چند نکته ضرورت داشته که به بررسی آن به ترتیب در این مقاله خواهیم پرداخت:

  • منظور از تقسیط مهریه چیست ؟
  • در چه شرایطی دادگاه حکم به تقسیط مهریه می دهد؟
  • حداقل پیش قسط مهریه چقدر است؟
  • چه معیاری تعیین کننده پیش قسط مهریه بوده است؟
  • اعتراض به تقسیط مهریه
  • تاخیر و عدم پرداخت اقساط مهریه
  • حکم جلب زوج به علت عدم پرداخت اقساط مهریه

 

با طرح دعوی اعسار توسط مرد، در برابر خواسته همسرش به پرداخت مهریه و پذیرفته شدن این خواسته دادگاه به زوج این اذن را داده که مهریه همسرش را به صورت یکجا پرداخت نکند و این امکان را داشته باشد که طی اقساط متعددی در موعدهای تعیین شده ، به پرداخت دینش بپردازد.

اما داستان به این سادگی نبوده که زوج بتواند به سادگی  با طرح دعوی اعسار، خواستار تقاضای تقسیط دین خود به همسرش بوده باشد خوب قبول شدن این موضوع منوط به شروطی بوده اول اینکه عدم توانایی مالی زوج توسط دادگاه پذیرفته شود و واقعا عدم تمکن مالی مرد محرز گردد

دوم اینکه زوجه نتواند با ارائه مدارکی نتواند تمکن مالی زوجه را اثبات نماید و حکم راجع به تقسیط مهریه را باطل بنماید

پس در پاسخ به سوال طرح شده این گونه باید بگوییم که پذیرش اعسار زوج و دادن حکم به تقسیط مهریه زمانی قابل پذیرش بود که معسر بودن مرد بر دادگاه احراز گردد و از آنجایی که حسب قانون جدید شناسایی و اثبات این امر بر عهده اداره ثبت بوده، در صورت احراز شدن این امر خواسته زوج پذیرفته و حکم به تقسیط مهریه داده می شود

اما باید بیان داریم که هیچ ملاکی بر اینکه میزان اقساط مهریه برای شخصی که محکوم به پرداخت مهریه همسرش بوده چقدر است نبوده و تعیین این امر راجع به شخص محکوم علیه که زوج بوده متفاوت بوده و تشخیص آن بر عهده قاضی اجرای حکم خواهد بود، جز در موردی که طرفین تصمیم بر آن داشته اند که به صورت توافقی از یکدیگر جدا گردند که در اینجا این توافق زوجین بوده که تعیین می کند مهریه قابل اقساط باشد یا نه. و دادگاه برحسب همین توافق بوده که به موضوع مربوطه راجع به تقسیط رای صادر خواهد نمود اما ممکن است قاضی برای تشخیص این امر معیارهایی را از جمله وضعیت مالی مرد و میزان دارایی او را نیز در تعیین میزان پیش قسط مهریه در نظر بگیرد.

و سوال بعدی که در این رابطه می خواهیم به آن پاسخ بدهیم راجع به نحوه اعتراض به حکم صادره بوده که آیا این حکم قطعی بوده و یا قابلیت اعتراض و تجدید نظر خواهی خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هم زوج و هم زوجه می تواند خواستار اعتراض نسبت به حکم صادر شده باشند بدین ترتیب که زوج می تواند به میزان پیش قسطی که برای او تعیین شده اعتراض بنماید و زوجه هم با ارائه ادله ای می تواند منکر ادعای زوج به پرداخت مهریه گردیده و با تهیه لیستی از دارایی همسرش تمکن مالی را احراز بنماید

اما اگر زوج از پیش قسطی که راجع به پرداخت مهریه تعیین گردیده شده عدول نماید و به تعهد خود عمل نکرد در اینجا چه تصمیمی راجع به او گرفته می شود ؟ در اینجا زوجه می تواند خواستار جلب زوج گردد؟

در پاسخ به این سوال باید بیان داریم که در صورت عدم پرداخت اقساط در موعد تعیین شده در بیشتر از سه قسط، مهریه از حالت تقسیطی خارج شده و دیگر توسط زوج قابل قبول نخواهد بود. و در این حالت دین موعد دار حال شده و زوج مکلف به آن گردیده که قسط خود را به صورت نقدی و یکجا بپردازد و در صورتی که نتواند بپردازد زوجه می تواند خواستار حکم جلب زوج از دادگاه گردد مگر آنکه زوج به دادگاه اثبات نماید که وضعیت مالی او تغییری نیافته و همچنان از پرداخت دینش ناتوان بوده است ، پس  پذیرش دوباره ی حکم تقسیط به پرداخت مهریه ، وابسته به پذیرفته شدن حکم اعسار داشته است

برخی از سوالات متداول حداقل پیش قسط مهریه چقدر است؟ :

آیا در رابطه با پیش قسط مهریه معیار ثابتی وجود داشته و یا تعیین این پیش پرداخت بر عهده قاضی پرونده بوده است ؟

در این رابطه در هیچ یک از قوانین معیار ثابتی تعیین نگردیده شده و حسب شرایطی این امر به قاضی اجرا کننده حکم  موکول گردیده شده است

آیا رای صادره راجع به تقسیط مهریه قطعی بوده و یا قابلیت تغییر داشته است ؟

حق اعتراض و تجدید نظر خواهی راجع به تقسیط مهریه هم از جانب زوج و هم از جانب زوجه قابل قبول بوده و هر یک از زوجین می توانند با ارائه ادله و مستندات قوی به دادگاه، خواستار تغییر حکم صادره باشند البته تغییر حکم مربوطه زمانی تاثیر گذار بوده که قاضی اجرای حکم، راجع به ادله ارائه شده به اقناع وجدان برسد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید. صقحه اینستاگرام وکیل پرس را دنبال کنید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید