مجازات جعل اسناد ملکی
فهرست مطالب

جعل اسناد ملکی

در ابتدای بحث لازم است که در ابتدا این جرم را (جعل اسناد ملکی) تعریف بنماییم و بیان داریم که منظور از جرم جعل چیست قانون گذار در ماده 532 قانون مجازات جرم جعل را تعریف و به بیان مصادیقی از جرم مذکور پرداخته است بدین گونه که انجام رفتار مجرمانه از قبیل ساختن نوشته یا سند را مصداقی از فعل جرم جعل بوده که ممکن است نسبت به سند رسمی یا غیر رسمی انجام گردیده شود و موجب ضرر مادی و یا معنوی به فرد که بر اثر این تقلب فریب خورده است بشود.

فرض کنید شخصی با دست بردن در سند عادی مثل مبایع نامه اقدام به انجام رفتاری بنماید که موجب گردد شخصی را به اشتباه بیاندازد به گونه ای که یک فرد متعارف این تصور را داشته باشد که نسبت به این سند دستکاری صورت نگرفته است که در چند فرض عنصر مادی این جرم قابل تصور بوده است

ساختن نوشته یا سند رسمی یا غیر رسمی :
در اینجا این رفتار این گونه بوده است که شخصی با ساختن یک سند جعلی ادعا می کند که ملکی وجود داشته است و اقدام به فروش آن می نماید که این یکی از مصادیق بارز جرم جعل بوده است

تغییر موضوع سند با اعمال مجرمانه ای از قبیل خراشیدن و تراشیدن :
در این دو حالت اصل سند وجود داشته است اما اتفاقی که رخ داده آن است که تغییری جزئی در سند رخ داده که موجب شده اصل آن از جعلی بودن آن تشخیص داده نشود و این امر فرد را به اشتباه بیاندازد که آن را با سند اصلی اشتباه بگیرد.

قلم بردن :
در اینجا قرار است چیزی به سند اضافه و یا از سند کم بشود
محو کردن :
که در اینجا هم قرار است چیزی از سند مذکور حذف گردیده شود و با رفتار محو کردن نابود بشود
که این موارد مصادیقی از رفتار مادی جرم جعل سند ملکی بود که مورد بررسی قرار دادیم

اما نکته ای که در اینجا لازمه تحقق جرم جعل بوده است آن است که شخص جاعل این افعال مجرمانه را با داشتن سو نیت و به قصد ضرر رساندن به دیگری انجام بدهد و موجب گردد که دیگری فریب بخورد و دچار اشتباه در تشخیص اصل و جعل یک سند بشود

 نحوه اثبات جرم جعل اسناد ملکی

در اینجا شما به عنوان شخصی که بر اثر رفتار مجرمانه شخص جاعل دچار ضرر و زیان مادی یا معنوی شده اید باید اقدام به طرح شکایت نموده و از بازپرس پرونده خواستار آن باشید که در جهت تشخیص سند اصلی از جعلی قرار کارشناسی صادر بنماید تا مشخص گردیده شود که آیا جعل سند صورت گرفته است یا نه و در صورت اثبات شدن جرم جعل سند بازپرس اقدام به صدور قرار مجرمیت برای مرتکب جرم نموده است و پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری دو در صورتی که جعل نسبت به اسناد عادی صورت گرفته باشد ارجاع گردیده خواهد شد

مجازات شخص جاعل

مجازات شخص جاعل در اینجا علاوه بر اینکه ملزم به استرداد رد مال که از طریق توسل به اعمال متقلبانه به دست آورده و جبران خسارات وارده ناشی از آن بوده است مستوجب مجازات حبس از 6 ماه تا 2 سال و یا جزای نقدی 3 تا 12 میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت بوده است

برخی از سوالات متداول درخصوص جعل اسناد ملکی :

آیا در رابطه با جرم جعل تحقق نتیجه مجرمانه شرط و ورود ضرر و زیان به شخص باید تحقق یابد تا بتوان شخص جاعل را مجرم تلقی نمود؟

از آنجایی که جرم جعل جرمی مطلق بوده است و تحقق آن منوط به حصول نتیجه نبوده است صرف رفتار مجرمانه شخص جاعل را مستوجب مجازات دانسته است

چنانچه شخص جاعل از طریق اعمال مجرمانه مالی را تحصیل بکند محکوم به مجازات چه جرمی خواهد بود؟

در اینجا چون بحث تعدد جرم رخ داده است شخص تنها محکوم به مجازات مهم تر که جرم کلاهبرداری بوده است محکوم خواهد شد

 

مشاوره ملکی در تهران
.

نویسنده : خانم آخوندی کارشناس ارشد حقوق تیم وکیل پرس

بهترین وکلای ملکی

سرکار خانم فرزانه آذربیک

متخصص پرونده های ملکی، کیفری، حقوقی و ...

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

فرزانه آذربیک وکیل پایه یک دادگستری، مشاور حقوقی، کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و همچنین ایشان چهارده سال سابقه وکالت دارند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی ملکی، کیفری و خانواده

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی اراضی و املاک

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، ملکی، خانواده و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

خانم معصومه سادات موسوی

متخصص دعاوی ملکی و کیفری

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.


  • دانش آموخته لیسانس حقوق از دانشگاه تهران
  • اخذ پروانه وکالت از کانون وکلای دادگستری تهران و دارای ۱۷ سال سابقه وکالت و مشاوره حقوقی در دعاوی حقوقی به ویژه دعاوی ملکی
  • دارای سوابق مشاوره در دستگاههای دولتی و غیر دولتی
  • ۱۰ سال سابقه فعالیت در دفاتر معاضدت قضایی مجتمع قضایی بعثت ،شهید مدنی ،شهید بهشتی و مجتمع شماره یک خانواده

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید